Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Evo brate Zaokret odmah da odgovorim na ovu konstataciju. Ti pitaš koliko je vremena Zemlja bila pusta i prazna? Odgovor je da je to bilo vrlo kratko jer je u prvom danu Bog nakon stvaranja neba i Zemlje odmah stvorio svetlost i to sve u prvom danu. Da je pak to tako Biblija svedoči kada se navodi četvrta Božija Zapovest tj. Zapovest o sedmičnom Sabatu. Ona glasi:"...Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Jahve Elohim tvome; tada nemoj raditi ni jednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živoinče tvoje, ni stranac koji je na vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga", 2.Mojsijeva 20, 8-11

Da li si zapazio za koliko je dana Gospod stvorio Nebo i Zemlju i sve ostalo? Šta kaže Pismo? Za šest dana stoji. Dakle Zemlja i Nebo nije moglo biti pusto vekovima jer četvrta Božija zapovest jasno upućuje da je "sve stvoreno" za šest dana:). Ne treba da imamo dilemu koliko su Nebo i Zemlja bili pusti. Ne više od jednog dana jer je sve stvoreno za šest uključujući i nebo i zemlju.



Odgovor i na ovo pitanje je prost i jednostavan. Četvrta Božija Zapovest kaže da je sve stvoreno u šest dana što znači i Adam i Eva. Da je Eva stvorena šestog dana kada i Adam svedoči još jedan biblijski citat. Kada se navodi izveštaj o stvaranju u šestom danu kaže se:"Potom reče Elohim: da načinimo čoveka po svom obličju.... i stvori Bog čoveka po obličju svome, po obličju Božijem stvori ga; muško i žensko stvori ih. I blagoslovi ih Bog.... I pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro beše veoma. I bi veče i bi jutro dan šesti", 1.Mojsijeva 1,26.27.28.31

Vidiš da su Adam i Eva stvoreni "zajedno" šestog dana jer kaže "stvori ih". A zatim u stihu 31 se navodi rekapitulacija svega stvorenog uključujući već u stihu 27.28(Adama i Evu) sa zaključkom dan šesti. Dakle Biblija ne daje nigde za pravo da se misli da je stvaranje trajalo više od šest dana.

A sada ako možeš da mi odgovoriš na pitanje postavljeno nekoliko puta a to je gde Biblija govori da je šest stvaralačkih dana simbolično? Molim stihove Biblije.

Pozdrav.

E moj Jovane,
Zar ne vidis da prvi "Dan" pocinje tek kada je Bog pustio ili izgovorio svoju rec .
Zar ne vidis da je do tada planeta zemlja ili bolje reci "planeta Voda" postojala.
Ko zna kolko je vremena tako planeta zemlja postojala dok Bog nije resio da je oblikuje ?
Oblikovanje zemlje pocinje sa stvaralackim danima ,njih 6. I svaki pocinje sa "Rece Bog"
Da je prvi stvaralacki dan poceo stvaranjem neba i zemlje ,sta mislis da bi pisalo???
1.Moj 1:
1.I rece Bog neka se stvori nebo i zemlja .I stvorise se.
2 A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.I bi veče i bi jutro, dan prvi???
Dal primecujes razliku???
Nadalje dal ispada da je posle toga stvorio Sunce i sve ostale zvezde???
Zar ne shvatas da je to verovanje inkvizicijske crkve???

Ali zar mislis da je zaista moguce da se u bukvalnih 24 sata tog sestog dana stvore sve zivotinje i Adam I Eva?
Dal je tog sestog dana stvorio i dinosauruse ,ili mozda petog i potom ih odnah pobio kao los rezultat svoga rada?,Kad je Adam primetio da je sam i postao zalostan i molio Boga da mu napravi Evu??? Jel to sve u tom 6 danu???A u 7 danu odmah zgresili???
Zar ti zaista verujes da se Bog ravna po zemaljskom merenju vremena od 24 sata???
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
E moj Jovane,
Zar ne vidis da prvi "Dan" pocinje tek kada je Bog pustio ili izgovorio svoju rec .
Zar ne vidis da je do tada planeta zemlja ili bolje reci "planeta Voda" postojala.
Ko zna kolko je vremena tako planeta zemlja postojala dok Bog nije resio da je oblikuje ?
Oblikovanje zemlje pocinje sa stvaralackim danima ,njih 6. I svaki pocinje sa "Rece Bog"
Da je prvi stvaralacki dan poceo stvaranjem neba i zemlje ,sta mislis da bi pisalo???
1.Moj 1:
1.I rece Bog neka se stvori nebo i zemlja .I stvorise se.
2 A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; i duh Božji dizaše se nad vodom.I bi veče i bi jutro, dan prvi???
Dal primecujes razliku???
Nadalje dal ispada da je posle toga stvorio Sunce i sve ostale zvezde???
Zar ne shvatas da je to verovanje inkvizicijske crkve???

Ali zar mislis da je zaista moguce da se u bukvalnih 24 sata tog sestog dana stvore sve zivotinje i Adam I Eva?
Dal je tog sestog dana stvorio i dinosauruse ,ili mozda petog i potom ih odnah pobio kao los rezultat svoga rada?,Kad je Adam primetio da je sam i postao zalostan i molio Boga da mu napravi Evu??? Jel to sve u tom 6 danu???A u 7 danu odmah zgresili???
Zar ti zaista verujes da se Bog ravna po zemaljskom merenju vremena od 24 sata???

Ja ti citirao četvrtu Božiju Zapovest koja nedvosmisleno govori za koliko je dana stvoreno Nebo, Zemlja i sve ostalo:). Pogledaj četvrtu Božiju Zapovest i veruj Pismu:).

Pozdrav
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Za sest doslovnih dana, jer izraz JOM - dan, svaki put kada iza ili ispred njega stoji broj, oznacava vreme od 24 casa.

Svakako. Ali naš dragi Zaokret smatra da stvaranje počinje sa onim "reče Elohim". Međutim, četvrta Božija Zapovest jasno ukazuje da je i Nebo i Zemlja stvoreno za šest dana. Dakle ne piše da je Zemlja stvorena ranije ko zna koliko pa onda Bog reče i stvorilo se ostalo već tekst četvrte zapovesti decidirano kaže da je u stvaranje za šest dana uključena i Zemlja:). Nema nikakvog diskontinuiteta u stvaranju same Zemlje i svega svega ostalog. Upravo Čevrta Božija Zapovest govori o stvaranju svega za šest dana. Sad mi možemo da se čudimo kako je Bog to stvorio za kratko vreme ali to je produkt našeg ljudskog rezonovanja i sagledavanje stvari iz sadašnje perspektive ali isključuje natprirodnu Božiju intervenciju u svemu.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Teorija po kojoj je svet stvoren za 6000 godina nije logicna, jer sve u prirodi i u kosmosu ima uzrocno posledicne efekte, i sve zavisi jedno od drugog, tako da teorija o dugom vremenskom periodu ne drzi vodu.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Postovanje Rise,

Po prvi put sam sada malo pogledao ovu tvoju temu.
Ti tvrdis da je jedan dan stvaranja trajao 1000 godiona.
Kao dokaz navodis Petrove reci da je za Boga jedan dan 1ooo godina i hiljadu godina kao jedan dan.

Pitanje: Da li je Mojsije izvestaj o stvaranju napisao za Boga ili za Ljude?

Nadam se da ces se sloziti da nije za Boga nego za ljude, ako je tako onda zbog cega bi Mojsije vremenske mere koristio Bozijim, a ne ljudskim shvatanjima?

Posto se posle svakog DANA stvaranja ponavlja Izraz: "I bi vece i bi jutrto dan 1,2,3,4,5,6,

Koje je po tvome tumecnjeu vece od jedne hiljade godina, a koje je jutro?

Zar ne vidis da su dani stvaranja doslovni dani, a ne periodi od hiljadu godina?

Drugo, mozes li nam objasniti vasu hronologiju, upravo po tom sablonu u kojoj ste nekada tvrdilo da svaki dan stvaranja je trajao 1000 godina te na osnovu toga ste proracunali da je nasa zemlja stara 6000 godina i prema tome prorekli ste da ce Armagron da se desi 1975.godine posle koga je trebalo da pocne hiljadugodisnje Carstvo na zemlji, a to bi bila sedma hikljada godina od stvaranja.

Posto se to nije ispunilo, mozes li nam objasniti kako to danas ucite? Da li ste u tome izvrslili promenu i ako jeste koje su to promene?


Sve najbolje
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Ja ti citirao četvrtu Božiju Zapovest koja nedvosmisleno govori za koliko je dana stvoreno Nebo, Zemlja i sve ostalo:). Pogledaj četvrtu Božiju Zapovest i veruj Pismu:).

Pozdrav

Iako je subota doslovan dan i dani stvaranja su doslovni dani, ipak mi u pismu imamo npr. "godisnje subote" za odmor zemlji i slicno..

To je zato jer je svrha subote upravo "odmaranje" i to prvenstveno "fizicko".
A to se odnosi na grehovno i propadljivo ..

Adam nije odmarao fizickim cinom, jel se on "nije umarao" , tek nakon greha bio mu je potreban fizicki odmor, jel Bog kaze - "sa znojem lica svoga jesces hleb..", dakle tek nakon pada mi imamo da subota predstavlja "fizicki odmor".

Bog se nakon stvaranja nije odmarao "fizickim cinom", jel pise: "on se ne umara niti sustaje"! A Hristos kaze: "Otac moj radi sve do sad, pa radim i ja".

Dakle, subota se nije vezivala za "fizicko" vec za"duhovno", i na taj nacin je Bog i pocinuo.

Jevrejima je pak dat "sedmicni odmor" za potrebe ljudi, a zemlji je dat odmor "svake sedme godine". To ukazuje nadalje, da subota nakon greha ima svrhu i "fizckog odmora"..

Subota nije data Adamu predstavniku ljudskog roda, u fizickom smislu , a smatram da nije data ni u duhovnom smislu (mada za ovo nisam siguran). Ali Adam je bio savrsen covek kako fizicki tako i duhovno. U svakodnevnoj zajednici i kontaktu sa Bogom njemu nije bila potrebna subota. Kao sto nije bila potrebna ni Hristu jer kaze ''Otac moj radi sve do sad.. pa radim i ja"! Onom ko svaki dan gleda Boga ne treba subota, njemu je svaki dan subota.

[ U krajnjem, Adam nije drzao subotu "fizicki", vec "duhom" (ako je drzao). Pa tako ni mi danas ne drzimo fizicki, vec duhom pocivamo od greha u Hristu! ]

Ona je bila potrebna jedino gresnom coveku, da bi se on od svog posla odmorio i posvetio Bogu.

Zakljucak je na kraju, da je subota data poradi greha, radi covekovih licnih potreba. Hristos to potvrdjuje izjavom - "subota je radi coveka, a nije covek radi subote".

Dakle , nije Adam stvoren "da bi drzao subotu" u pocetku, nego je ona poradi greha data.

Zato Bog Jevreje i podseca da drze subotu "radi fizickog odmora" :

"Seti se da si bio rob u zemlji egipatskoj... ZATO ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da drzis dan od odmora" - 'zato' da bi se jevrejin od svog "posla" "ropstva" odmorio.

U Hristu, mi svi drzimo subotu, (kako kaze Pavle u Jevrejima) "duhom", jel Hristos nas oslobadja "ropstva grehu" i daje nam "mir" i "odmor" u njemu!

Hristos kaze: "hodite k meni svi umorni i natovareni, i ja cu vas odmoriti"

Dakle, u Hristu mi sada pocivamo, ne vise od "fizickog rada", vec "duhovno", mi srcem nalazimo odmor i mir u njemu!

Svrha subote je dakle ispunjena, i ona je nasla svoj antitip u Hristu (svoje ispunjenje).

O tome prica Pavle u Jevrejima.

On poziva Jevreje , "da ne zakasni ko od vas"!

Ti ne mozes 'zakasniti' brate da udjes u "fizicki odmor", vec u "duhovni odmor", koji je u Hristu.

Pavle tamo o "duhovnom" govori!
Ukazuje Jevrejima na "duh" a ne na "fizicko vrsenje" zapovesti!

Pavle takodje subotu povezuje sa "mestom pocinka" i kaze da je subota simbol "pocinka u obecanoj zemlji".

To je dokaz da je ona simbol "odmora od ropstva (teskog rada)" za jevreje, a buduci da mi "odmaramo u Hristu" , za nas je ona odmor od "robovanja grehu" - tip nalazi svoj antitip!

Ono sto ostaje za nas danas, "nije vise fizicko", vec "duhovno"!

Nema potrebe da mi subotu drzimo "fizickim cinom"!

MI DUHOM POCIVAMO U HRISTU!

Dokazao sam vec nebrojeno mnogo puta, da subota jeste "simbol", jer ju je Pavle u Jevrejima takvom i predstavio.

Pokazao sam da ona ukazuje "na Hrista" i "odmor u njemu", a sa druge strane ona je tipski ukazivala i na "odmor u obecanoj zemlji" a ne na stvaranje!

Stvaranje , je iskoristeno samo kao ''primer"! Htelo se reci: 'eto ako je Bog pocinuo sedmog dana, koliko je to vise potrebno vama gresnim ljudima!?'
To je sve!

Nije stvaranje razlog za subotu, vec je stvaranje primer kako je treba drzati!

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Dakle, subota se nije vezivala za "fizicko" vec za"duhovno", i na taj nacin je Bog i pocinuo.

E svašta, pa piše zapv. 6 dana radi i svrši sve poslove, a 7. dan je subota.

Opet nisi shvatio smisao subote jer si je formalno držao.

Govorih mu velike stvari u Zakonu ali mu se one čine kao nešto tuđe.

To važi za tebe.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Seti se da si bio rob u zemlji egipatskoj... ZATO ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da drzis dan od odmora" - 'zato' da bi se jevrejin od svog "posla" "ropstva" odmorio.

I 1. zapov. spominje ropstvo znači da i onda vrijedi od ropstva.

Ajd malo jutranjeg obaranja.

Zakljucak je na kraju, da je subota data poradi greha

Nije subota odmor od grijeha, nego od rada.

Subota nije data Adamu predstavniku ljudskog roda, u fizickom smislu

Jok nego je radio svaki dan.

U svakodnevnoj zajednici i kontaktu sa Bogom njemu nije bila potrebna subota.

Što je onda Bog posvetio ljudima, ako mu nije trebala?

Dakle , nije Adam stvoren "da bi drzao subotu" u pocetku, nego je ona poradi greha data.

Radi poznanja grijeha, to znači da Zakon uvijek važi. Jer kako bi poznao grijeh, ako nema zakona.

Hristos kaze: "hodite k meni svi umorni i natovareni, i ja cu vas odmoriti"

Već viđeno u SZ. Dakle nije nova nauka.

MI DUHOM POCIVAMO U HRISTU!

A šta su prije samo fizički počivali u subotu. Neki jesu, a neki nisu. Kao i danas.

Zato Bog Jevreje i podseca da drze subotu "radi fizickog odmora" :

"Seti se da si bio rob u zemlji egipatskoj... ZATO ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da drzis dan od odmora" - 'zato' da bi se jevrejin od svog "posla" "ropstva" odmorio.

Ropstvo je bilo povod, a ne razlog.

Nije stvaranje razlog za subotu, vec je stvaranje primer kako je treba drzati!

Pa primjer izlazi iz razloga, to je povezano. Samo nisi shvatio.

Subota nije data Adamu predstavniku ljudskog roda,

Kako nije kada je nastala prije njegovog stvaranja.

Kao sto nije bila potrebna ni Hristu jer kaze ''Otac moj radi sve do sad.. pa radim i ja"!

Tu se govori o dobrim djelima, pošto Bog samo radi dobra djela. Isus je držao subotu.

Ona je bila potrebna jedino gresnom coveku, da bi se on od svog posla odmorio i posvetio Bogu.

Koja glupost, a ostalih 9 su potrebne i drugim koji nisu grešni. :beee:

Pavle tamo o "duhovnom" govori!
Ukazuje Jevrejima na "duh" a ne na "fizicko vrsenje" zapovesti!

Kako onda piše da se 6 dana radi, a 7. odmara. U ala ga lupetaš bezveze.

Dakle, u Hristu mi sada pocivamo, ne vise od "fizickog rada", vec "duhovno", mi srcem nalazimo odmor i mir u njemu!

A šta su Avram i drugi tražili bez srca? U ala se brukaš.

Iako je subota doslovan dan i dani stvaranja su doslovni dani, ipak mi u pismu imamo npr. "godisnje subote" za odmor zemlji i slicno..

I kako to dokazuje da sub. ne važi?

[ U krajnjem, Adam nije drzao subotu "fizicki", vec "duhom" (ako je drzao). Pa tako ni mi danas ne drzimo fizicki, vec duhom pocivamo od greha u Hristu! ]

Džabe je vama Bog pisao da se 6 dana radi.

Svrha subote je dakle ispunjena, i ona je nasla svoj antitip u Hristu (svoje ispunjenje).

Pa kako onda druge nisu našle.

Pokazao sam da ona ukazuje "na Hrista" i "odmor u njemu", a sa druge strane ona je tipski ukazivala i na "odmor u obecanoj zemlji" a ne na stvaranje!

Zato se u davanju zapov. na Sinaju okreću stvaranju.

On poziva Jevreje , "da ne zakasni ko od vas"!

Ti koji su zakasnili je nisu ni držali ili samo formalno.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Iako je subota doslovan dan i dani stvaranja su doslovni dani, ipak mi u pismu imamo npr. "godisnje subote" za odmor zemlji i slicno..

To je zato jer je svrha subote upravo "odmaranje" i to prvenstveno "fizicko".
A to se odnosi na grehovno i propadljivo ..

Adam nije odmarao fizickim cinom, jel se on "nije umarao" , tek nakon greha bio mu je potreban fizicki odmor, jel Bog kaze - "sa znojem lica svoga jesces hleb..", dakle tek nakon pada mi imamo da subota predstavlja "fizicki odmor".

Bog se nakon stvaranja nije odmarao "fizickim cinom", jel pise: "on se ne umara niti sustaje"! A Hristos kaze: "Otac moj radi sve do sad, pa radim i ja".

Dakle, subota se nije vezivala za "fizicko" vec za"duhovno", i na taj nacin je Bog i pocinuo.

Jevrejima je pak dat "sedmicni odmor" za potrebe ljudi, a zemlji je dat odmor "svake sedme godine". To ukazuje nadalje, da subota nakon greha ima svrhu i "fizckog odmora"..

Subota nije data Adamu predstavniku ljudskog roda, u fizickom smislu , a smatram da nije data ni u duhovnom smislu (mada za ovo nisam siguran). Ali Adam je bio savrsen covek kako fizicki tako i duhovno. U svakodnevnoj zajednici i kontaktu sa Bogom njemu nije bila potrebna subota. Kao sto nije bila potrebna ni Hristu jer kaze ''Otac moj radi sve do sad.. pa radim i ja"! Onom ko svaki dan gleda Boga ne treba subota, njemu je svaki dan subota.

[ U krajnjem, Adam nije drzao subotu "fizicki", vec "duhom" (ako je drzao). Pa tako ni mi danas ne drzimo fizicki, vec duhom pocivamo od greha u Hristu! ]

Ona je bila potrebna jedino gresnom coveku, da bi se on od svog posla odmorio i posvetio Bogu.

Zakljucak je na kraju, da je subota data poradi greha, radi covekovih licnih potreba. Hristos to potvrdjuje izjavom - "subota je radi coveka, a nije covek radi subote".

Dakle , nije Adam stvoren "da bi drzao subotu" u pocetku, nego je ona poradi greha data.

Zato Bog Jevreje i podseca da drze subotu "radi fizickog odmora" :

"Seti se da si bio rob u zemlji egipatskoj... ZATO ti je Gospod Bog tvoj zapovedio da drzis dan od odmora" - 'zato' da bi se jevrejin od svog "posla" "ropstva" odmorio.

U Hristu, mi svi drzimo subotu, (kako kaze Pavle u Jevrejima) "duhom", jel Hristos nas oslobadja "ropstva grehu" i daje nam "mir" i "odmor" u njemu!

Hristos kaze: "hodite k meni svi umorni i natovareni, i ja cu vas odmoriti"

Dakle, u Hristu mi sada pocivamo, ne vise od "fizickog rada", vec "duhovno", mi srcem nalazimo odmor i mir u njemu!

Svrha subote je dakle ispunjena, i ona je nasla svoj antitip u Hristu (svoje ispunjenje).

O tome prica Pavle u Jevrejima.

On poziva Jevreje , "da ne zakasni ko od vas"!

Ti ne mozes 'zakasniti' brate da udjes u "fizicki odmor", vec u "duhovni odmor", koji je u Hristu.

Pavle tamo o "duhovnom" govori!
Ukazuje Jevrejima na "duh" a ne na "fizicko vrsenje" zapovesti!

Pavle takodje subotu povezuje sa "mestom pocinka" i kaze da je subota simbol "pocinka u obecanoj zemlji".

To je dokaz da je ona simbol "odmora od ropstva (teskog rada)" za jevreje, a buduci da mi "odmaramo u Hristu" , za nas je ona odmor od "robovanja grehu" - tip nalazi svoj antitip!

Ono sto ostaje za nas danas, "nije vise fizicko", vec "duhovno"!

Nema potrebe da mi subotu drzimo "fizickim cinom"!

MI DUHOM POCIVAMO U HRISTU!

Dokazao sam vec nebrojeno mnogo puta, da subota jeste "simbol", jer ju je Pavle u Jevrejima takvom i predstavio.

Pokazao sam da ona ukazuje "na Hrista" i "odmor u njemu", a sa druge strane ona je tipski ukazivala i na "odmor u obecanoj zemlji" a ne na stvaranje!

Stvaranje , je iskoristeno samo kao ''primer"! Htelo se reci: 'eto ako je Bog pocinuo sedmog dana, koliko je to vise potrebno vama gresnim ljudima!?'
To je sve!

Nije stvaranje razlog za subotu, vec je stvaranje primer kako je treba drzati!

Pozdrav.

U ovom kontekstu u kojem sam bratu Zaokretu predstavio četvrtu Božiju zapovest akcenat je na dokazivanju da je Bog stvorio Zemlju za doslovnih 6 dana. Bratu Zaokretu je bilo potrebno pojasniti da je ovde Biblija doslovna i da nepostoji neko neodređeno trajanje vremena u prvom danu a da su ostali dani doslovni kako tvrde JS. Zato sam naveo četvrtu Božiju zapovest koja jasno kaže da je Gospod stvorio nebo i zemlju "za šest dana" jer nebo i zemlja su uračunati u tih šest dana. Zaokret je tvrdio da su nebo i zemlja stvoreni prvo i da je proteklo ko zna koliko vremena pa tek onda da ide oblikovanje za 6 dana. Naravno JS je tako nešto potrebno jer imaju u svojoj dogmi nauk da je "sedmi dan" simboličan i da još traje tj. nije se završio. No, to je stvar dogme ali četvrta zapovest ruši pretpostavku da je zemlja i nebo trajalo dugo pre početka oblikovanja a takođe ukazuje na doslovnost stvaranja za šest dana uključujući i doslovnost sedmog dana. Što se tiče pitanje subote i njenog slavljenja u duhu ili fizički bih ostavio za temu o suboti gde se o tome govori.

Pozdrav brate.
 
Natrag
Top