LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
a) Orhideje

Opšte karakteristike

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Verovatno da među mnogobrojnim egzotičnim biljkama u biljnom carstvu nema većeg i življeg šarenila i prelepih oblika u cveću kao što ga ima u orhidejama. Njihovi oblici cvetova su fantastični. Odlikuje ih neobično šarenilo boja i interesantan i poseban način rastenja. Ove prelepe biljke veoma su značajne i atraktivne za ljubitelje cveća, posebno za cvećare zbog divnog cveta. Potiču iz tropskih, vlažnih predela prašuma Amerike, Afrike, Azije i Australije.

cattleya_amathystaglossa.jpg



Gajenje orhideje za amatere - ljubitelje cveća dosta je teško i složeno. Tropske i evropske sorte zahtevaju pažljivu negu i specifične uslove. Pojedine sorte uz malo veću pažnju i negu mogu se gajiti u stanu. Sve sorte orhideja uglavnom su višegodišnje biljke sa vrlo interesantnim buturičastim žilama, koje se mogu razviti u krtolice ili u puzeće korenje. Ima ih sa stablom i bez stabla. Kod nekih lišće je tvrdo i kožasto, a kod drugih debelo, mesnato, duguljasto i prosto. Cvetovi orhideja su većinom poređani u grozdovima i klasovima a kod nekih sorti stoje pojedinačno na svom jednostavnom stablu.

c__dowiana_3.jpg



Neke sorte orhideja rastu na istrulelom drveću ili mahovini kao epifiti a druge rastu na zemlji. U prirodi orhideje uzimaju hranu i vodu iz vazduha, koje u vlažnim tropskim predelima ima u izobilju, dok se sorte koje se gaje u stanu ili u staklarama moraju veštački hraniti i mora im se stvoriti dovoljno vlažnog vazduha.

brassolaeliocattleya__banana_royal.jpg



Orhideje se razmnožavaju semenom i delenjem korena. Da bi se odgajile iz semena (to mogu da proizvode samo stručnjaci) i procvetale, treba otprilike 8 - 10 godina, pa se zato pasioniranim ljubiteljima cveća preporučuje da kupe odgajane biljke. Najlakše je razmnožavati ih deljenjem korena na sledeći način: kada biljka procveta, koren treba iseći oštrim nožem na onoliko delova koliko ima zdravih okaca snabdevenih prividnim krtolicama. Za tu svrhu se uzima jak i mlađi bokor.

ascocanda_princes_mikasa_pink.jpg



Za gajenje orhideja mora se uložiti dosta truda uz veliko strpljenje, da bi bilo očekivanog uspeha i radosti. Treba održati što pravilnije razdoblje rasta i mirovanja, jer je to karakteristično za pojedine sorte. Za gajenje u stanu treba izabrati sorte koje će u sobnim prostorijama imati dovoljno svetla, toplote i vazdušne vlage tako da pri pažljivoj i pravilnoj nezi mogu napredovati i cvetati. Mada je u sobi teže održati potrebnu vlagu ona se ipak može donekle stvoriti ako se biljka dva do tri puta dnevno orošava ustajalom vodom ili kišnicom ali u kojoj nema kreča. Biljku treba ostaviti zimi da miruje, pošto je nemoguće pružiti joj potrebnu negu koju iziskuje.

Orhideje traže laku, prozračnu i propustvljivu zemlju: deo grubog treseta u kojem ima dosta žila, dva dela barske mahovine koju treba prethodno vrelom vodom preliti, isprati osušiti i saseći na sitne komadiće. Sve ovo izmešati i dodati jedan deo suvog drveta od stare vrbe, javora, lipe ili toplole i nekoliko komadića drvenog ulja. U nedostatku treseta može se korisiti iseckano suvo bukovo lišće ili ruba listovka. Orhideje se sade u "korpice" koje treba prvo obložiti barskom mahovinom da ne bi zemlja ispadala. Na dno treba nasuti pomenutu mešavinu zemlje zatim uzeti koren orhideje očišćen od stare zemlje i žile raširiti i rasporediti usaditi do grla ali tako da grlo od žila bude nešto iznad ivice korpice. Na kraju zemlju treba pokriti barskom mahovinom. Tako zasađenu orhideju spustiti u jedan širi i dublji sud sa mlakom vodom. Posle pet minuta korpicu izvaditi iz vode i ocediti. Ovo potapanje ponovite dva do tri puta. Posle toga biljku uneti i smestiti u nešto tamniju zatvorenu prostoriju bez promaje. Ona tu neko vreme mora da ostane dok se ne užili. Potrebno je prskati svakog dana ustajalom mlakom vodom kako bi se održala vlažnost vazduha.

U stanu je najjednostavnije gajiti orhideje na prozorskoj dasci ili specijalno izgrađenom prozoru uz dovoljno svetlosti, bez promaje, gde se orhideje najlakše održavaju, i gde stalna potrebna toplota i vlaga orhideju osvežava. Leti se biljka iznosi napolje i kači o drvo na svetlo mesto, zaklonjeno od jakog sunca, vetra i kiše. Najpogodnije su istočne verande gde biljke zagrejava jutarnje sunce. Orhideje se presađuju svake treće ili četvrte godine, naravno pošto precvetaju. Pri presađivanju treba paziti da se ne povrede žile. Ako su žile prorasle mahovinu i obavile se oko korpice ili saksije, treba ih od posude pažljivo odvojiti. Pri tome se ne smeju kidati. Bolje je saksiju razbiti pa sve zajedno ponovo presaditi u novu posudu nego li povrediti žile. Prizemne orhideje u kojih koren ne visi u vazduhu zahtevaju čvrstu podlogu i više mineralnih soli u zemlji. Zato pored navedene mešavine zemlje gorskim orhidejama treba dodati jedan deo livadske zemlje i 15% peska. Sade se u obične saksije na sličan način kao gorske. Radi dobre drenaže na dno saksije se stavljaju crepčići od starih razlupanih saksija i potom sloj pripremljene zemlje. Biljku treba pažljivo usaditi i odozdo zemlju pokriti barskom mahovinom. Zalivanje se vrši vrlo pažljivo. Leti, kad su biljke u vegetaciji treba ih dobro zalivati i češće vodom prskati. Spoljna mahovina visećih gorskih orhideja mora se orošavati toliko da se i zemlja nakvasi. To ih osvežava. Prizemnim orhidejama voda se sipa lagano pored ivice saksije tako da vlaga postepeno pridolazi žilicama. U vreme zalivanja cela saksija može se staviti do ruba ivice u mlaku vodu da bi se zemlja i odozdo dobro nakvasila. Orhideje takođe treba svakih 15 dana prihranjivati rastvorom prirodnih ili veštačkih đubriva. Preko zime biljka se zaliva svake druge ili treće nedelje. Prskati se mora svakog dana jednom, dva ili tri puta što naravno zavisi od sobne toplote, tj. u hladnoj prostoriji ređe a u toplijoj prostoriji češće. Prskanje (orošavanje) bijke je veoma potrebno i korisno kako za vreme vegetacije tako i za vreme mirovanja. Stvaranje vlažnog vazduha sprečava smežuravanje krtolica i sušenje sitnih žilica, a za vreme porasta oštećuju se mladi izdanci i pupoljci od suvog vazduha.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
) Epifitne Orhideje
Epifitne Orhideje
[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Cattleya Amethystima
Postojbina ove vrste je Brazil. Na svakom stablu su obično po 3 cveta. Cveta (prema okolnostima) od decembra do marta. Cvetovi su prelepi. U prečniku su široki 10 - 12 cm. U osnovi su beli sa ljubičastim ili plavim prelivom, purpurnim ili crvenim šarama.
Cattleya A Mossiae
Raste na drveću po prašumama Venecuele. Cveta od februara do aprila. Cvetovi su neobično lepi. Na bokoru se nalazi 10 do 12 cvetova širine 15 do 18 cm. Latice i lapice su otvoreno crvene ili ljubičasto roze sa oko 10 cm dugačkom i 5 cm širokom usnicom, koja je na vrhu ivice žuta, isprskana purpurnim tačkicama, a po sredini istom bojom presvučena.
cattleya_mossiae0.jpg


Pored ove dve ima još izvanredno lepih varijeteta: Cattleya Elegans sa divnim krupnim roze cvetom i krvavo crvenom usnicom i Cattleya Labiata, sa veoma krupnim (oko 20 cm) nežno-roze cvetom, čija je usnica purpurna, kovrdžava i 10 cm dugačka. Cattleya-e gorske orhideje gaje se vrlo dobro i u saksijama, najbolje napreduju na temperaturi od 12 do 15 cm, a kad se počnu pojavljivati cvetni pupoljci toplotu treba povećati.
Odontoglossun
I u ovoj familiji vredno je spomenuti dve vrlo lepe vrste koje dobro uspevju u sobi iako im je postojbina Meksiko, gde rastu na drveću u planinskim toplim šumama.
Prva, interesantna vrsta je O. Membranaceum. Njeno lišće raste svako za sebe. Tamno-zeleno je, kopljasto-zašiljeno, a pri dnu nešto suženo. Njene krtolice su više pljosnate. Stabla su visoka do 30 cm i svako nosi 3 do 5 cvetova. Cvetovi su široki do 5 cm sa ljubičasto-roze bojom prelivenim laticama i ljubičastim ili belom usnom. Cveta u proleće. Njen cvet se kod pravilne nege može održati četiri do pet nedelja.
Druga neobično lepa vrsta je: O. Rossi-Majus. Svako stablo nosi po tri do pet cvetova. Stablo je široko 5 cm. Cvetne latice su sasvim bele a pri dnu su išarane nešto tamnijim pregicama. Ova prelepa vrsta cveta zimi u januaru i februaru. Njeni cvetovi dugo traju. Oncidijum iz toplih peruanskih prašuma je takođe vrlo bogata familija po svojim varijetetima.
Za gajenje u stanu najpogodnije su: O. Macrathum i O. Varicosu Rogersi. Ove biljke treba držati blizu prozora i blizu svetlosti jer tada vrlo dobro uspevaju i lako se održavaju. Pri pravilnoj nezi izdašno cvetaju. Većinom su žute ili roze boje, manje ili više osute tamnim i purpurnim tačkicama. Kod O. Macrathum-a cvetovi su kao voskom preliveni. Vrlo su mirisni a široki 7 cm. Njihove krtolice su 12 - 16 cm dugačke, sa dva kopljasta tamno ili svetlo zelena lista koji su presvučeni žutim prugicama. Cvetaju leti u julu i u avgustu. Stanhopeae raste na žbunovima u toplim i vlažnim prašumama Meksika.
Najpodesnija je za gajenje u stanu S. Tigrina, koja ima sasvim sitne krtolice sa po jednim ovalno-zaošternim krupnim listom. Stabljičice rastu direktno iz žila a svaka može da donese najviše tri cveta, vrlo krupna izvanredno lepa sa prijatnim mirisom. Široki su 15 - 20 cm, dve spoljne latice su nešto duže i šire dok su unutrašnji uže i uspravne beličasto-žute i osute tamno crvenim mrljama. Usnica je bela i osuta krvavo-crvenim, sitnim tačkicama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prizemne Orhideje
Prizemne Orhideje
[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Cypripendium
Ova je familija orhideja rasprostranjena po celom svetu čak i u Sibiru. Vrlo je interesantan sklop njenih cvetova: usna je naduvena i liči na papučicu a dve donje latice koje rastu iz grla papučice izgledaju kao dva lopara. Veći deo ovih biljaka obično uspeva zimi, u hladnijoj sobi, na temperaturi od 12 C. Boje ovih orhideja su vrlo različite. Cvet je u nekih čisto zelen a kod drugih šaren.
Za gajenje u stanu preporučuju se ove vrste: C. Acaule, poreklom iz Severne Amerike. Ima većinom po dva sedeća stabla, široka, ovalna, sa jakim nervima: snabdevena je runavim listom iz čije sredine raste nešto više stablo, na kome je samo jedan cvet. Usna u cvetu je naduvena, dugačka do 5 cm, bledo - ljubičasta, protkana tamnim žilicama, cveta u martu i u aprilu.
2005615115021_pianellax.jpg

Ovo je vrlo lepa domaća biljka, raste kod nas po vlažnijim šumama. Ima uspravno, 20 do 25 visoko i maljavo stablo koje nosi jedan ili dva drškasta cveta. Cvet se sastoji od 4 tamne latice i jedne naduvene po malo spljoštene žute usnice. Lišće je sveobuhvatno, ovalno, maljavo i nabrano. Cveta u martu i aprilu.

Cypripedium Guttatum
Ova vrsta rasprostranjena je u Severnoj Americi, severnoj Rusiji i u Sibiru. Ima čisto bele, crvenim tačkicama osute cvetove. Usnica joj je nešto duža od donjih latica, sa pomalo pljosnato otvorenim grlićem. Cela biljka je visoka nekoliko santimetara. Pogodna je za gajenje u saksiji.
Cypripedium Lowii
Raste u gustim šumama na zemlji i na drveću ostrva Bornea. Ova je biljka stvorena za gajenje u saksiji i u hladnijoj sobi na temperaturi do 10°C. Stablo je dugačko 50 do 100 cm i nosi 3 do 5 zelenkasto žutih cvetova, išaranih purpurnim pegama i poprečnim prugama. Lišće je dugačko 30 do 35 cm i tamo-zeleno. Može se gajiti preko zime i u hladnijoj sobi na temperaturi do 10°C.
Laeliae
su u srodstvu sa Cattleya-ma. Imaju vrlo krupne, izvanredno lepe svetlije cvetove. Ove vrste su stvorene za stan i obično uspevaju u sobi na umerenoj temperaturi: zimi cvetaju. L. Cinnabarima raste sasvim pri dnu stabla, na drveću, u planinama Brazila. Stablo može biti uspravno ili povijeno, dugačko 30 do 35 cm. sa četiri do sedam prelepih narandđasto crvenih cvetova. Cveta u februaru i martu. Cvetovi (kod pravilne nege) traju 5 do 6 nedelja, lišće je kopljasto, dugačko 10 do 15 cm. L. Albina, raste sa belim cvetom i crvenkasto-žućkastom usnicom. L. Harpophylla-u odlikuju prelepi narandžasti cvetovi i usnica.
Laelia Majalis
Ovoj vrsti je postojbina Meksiko. Raste vrlo nisko i zbijeno. Mada ne cveta toliko kao njene srodnice ipak je jedna od najlepših vrsta u svojoj familiji. Nadzemne krtolice su dosta krupne, ponekad kao golubije jaje. Cvetovi su takođe dosta krupni, svetli, široki 10 do 12 cm. Latice su srebrnasto-ljubičaste, a usnica crvenim pljoskama posuta i oivičena roza ivicama, dok je sredina čisto bela. U sobi je treba smestiti tako da preko cele godine bude blizu prozora. Ne škodi sunce. Obično cveta u maju a cvet se dugo drži.
Zygopetatum
U ovoj familiji ima dve vrste koje se mogu uspešno gajiti u saksiji i preko zime u nešto hladnijoj sobi ako ima dovoljno vlage i vazduha. Pre svega dok raste. To su Z. Tigrina i Z. Naxillare koje cvetaju zimi. Rastu pri zemlji po dolinama Brazila. Njihove krtole su ovalne, brazdaste, a lišće je dugačko 25 cm, kopljasto, pri dnu nešto suženo, stablo je dugačko 25 cm i na njemu su cvetovi grozdasto poređani. U cvetu su latice i lapice zelene, sa većim tamno-crvenim pljoskama i prugama. Takva je i čelenka, a usna je bela ili ljubičasta pri dnu išarana sitnim crvenim pegicama. Na jednoj stabljici ima po 8 do 15 listova.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Calanthe vestita

Kalanta

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova listopadna malezijska biljka ima od oktobra do februara cvatove 90 cm dugačke sa dvadesetpet lepih cvetova čiste bele boje sa ružičastom ili crvenom usnom. Kalanta se mora zaseniti od jakog sunca od aprila do septembra, a zimska temperatura ne sme biti niža od 13°C. Zaliva se češće i više dok biljka buja, a prestaje se sa zalivanjem kada biljka požuti. Za vreme cvetanja treba je manje zalivati. Čim listovi dopola izrastu treba početi sa prihranjivanjem razređenim tečnim gnojivom svake dve nedelje i nastaviti sve dok se listovi potpuno razviju. Nakon cvetanja kalanta se presađuje u novu saksiju u kompost sa dodatkom ilovače. U isto vreme razmnožava se odvajanjem izbojaka.

calanthe_vestita_2.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Coelogyne cristata

Celogina

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Celogina je izuzetno otporna orhideja, poreklom je iz nepala. Uglavnom ima sedam, a nekad i više visećih veoma mirisnih cvetova u beloj boji sa žutim središtem, koji se postepeno otvaraju od decembra do marta. Osim bele boje postoje i drugi varijeteti, ali su oni znatno ređi. Celogena najbolje uspeva u korpi za orhideje na poluzasenčenom mestu. Zimska temperatura ne sme pasti ispod 13°C. Od aprila do oktobra potrebno joj je puno svežeg vazduha, kao i često prskanje vodom i obilno zalivanje, najbolje kišnicom ili odstajalom vodom. U jesen se znatno smanjuje zalivanje. Prihranjuje se tečnim veštačkim gnojivima svake tri nedelje od maja do septembra. Presađuje se u proleće svake dve do tri godine.

coelogyne_cristata2.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Cymbidium Rosanna

Cimbidium Rosana

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova klasična hibridna orhideja ima uspravne 45 do 60 cm duge cvetove sa belim, ružičasto prošaranim cvetovima, koji se otvaraju u proleće. Ovaj hibrid zahteva hladnu i prozračnu prostoriju. Zimska temperatura ne bi trebala biti niža od 7°C do 13°C. Biljku treba zaštititi od jakog letnjeg sunca, ali je poželjno izložiti je jesenskom i zimskom. Leti se obilno zaliva , a oskudno zimi. Od aprila do avgusta redovno se prska vodom i prihranjuje svakih četrnaest dana razređenim večtačkim tečnim hranjivima. Presađuje se otprilike svake treće godine nakon cvetanja i to u jednake delove ilovače i treseta. Razmnožava se deljenjem prilikom presađivanja.

cymbidium.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dendrobium nobile

Dendrobijum

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova orhideja koja cveta zimi potiče iz Indije i južne Kine. Svaki cvet sastoji se od belih latica sa prelazom u ružičastu ili ljubičastu boju, te od zaobljene bele ili žute usne sa tamno-ljubičastom mrljom pri otvoru. Dendrobijum zahteva direktno svetlost od septembra do marta, a u ostalo vreme treba je zasenčiti. Zimi je treba držati na svežem vazduhu pri temperaturi od 7°C do 16°C. Treba je obilno zalivati i prihranjivati tečnim veštačkim gnojivom svake tri nedelje od aprila do oktobra. Kompost zimi treba održavati potpuno suvim. Svake dve do tri godine, nakon cvetanja, treba je presaditi u veoma malu saksiju. Razmnožava se deljenjem kada se na mladim izbojcima pojavi korenje.

dendrobium_nobile.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Epidendrum prismatocarpum

Epidendrum

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova epifitna orhideja poreklom iz Centralne Amerike ima dva lista srednje-zelene boje i 38 cm duge cvatove sa deset do dvadeset cvetova kao od voska, koji se pojavljuju od maja do avgusta. Latice su žućkasto zelene sa smeđim pegama. Šiljasta usna je ružičasto-ljubičasta sa žutim vrhom i belim rubom. Epidendrum je biljka koja se lako uzgaja ukoliko zimska temperatura ne padne ispod 13°C i ako se ukloni sa direktnog sunca od aprila do oktobra. U periodu april - septembar biljku treba obilno zalivati, a nakon toga veoma oskudno. U periodu cvetanja epidendrum treba svake dve do tri nedelje prihranjivati tečnim hranjivima. Presađuje se od marta do maja i pritom razmnožava deljenjem izbojaka.

epipendrum_prismatocarpum.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Laelia pumila

Lelija patuljasta

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova vrsa orhideja potiče iz Gvajane i cveta u jesen i idealna je za početnike. Na peteljkama dugim 15 cm nalaze jedan do dva jarka, ružičasto-ljubičasta cveta. Usna cveta je zagasite , crveno-ljubičaste boje sa uzdignutim žutim prugama. Zahtevi kod održavanjalelije patuljaste nisu veliki. Treba je zaštiti od jakog sunca, a da pritom ima dovoljno sunčeve svetlosti. Prezimljuje pri temperaturi 13°C i tada je treba prozračivati pri toplom vremenu. Zaliva se obilno u vreme rasta od aprila do maja, a oskudno od novembra do marta. Presađuje se i razmnožava kada novi koren počne delovati pri staroj biljci.

laelia_pumila_1.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Lycaste deppei

Likasta

[TABLE]
[TR]
[TD="width: 100%"]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Ova meksička orhideja donosi zimi i u proleće prelepe mirisme cvetove na 15 cm dugim stabljikama, koje rastu iz izbrazdanih i spljoštenih palučica. Cvetovi sa žutim krestama imaju bele latice i lapove boje nefrita sa zagasitocrvenim šarama. Likasta se drži u delomičnom hladu od aprila do maja, a zatim se stavlja na sunčano mesto. Zimska temperatura ne bi smela pasti ispod 13°C. Kad je toplo biljci treba obezbediti mnogo svežeg vazduha. Kompost treba održavati vlažnim od maja do septembra, tek toliko da se izbegne kvrčenje palučice. Presađuje se u proleće u kompost sa ilovačpm, tresetom. Razmnožava se deljenjem.

lycaste_deppei_1.jpg
 
Natrag
Top