Oprezno s paracetamolom

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Paracetamol smanjuje efekat vakcine




Temperatura posle rutinske vakcinacije beba ne bi trebalo da se smanjuje paracetamolom, jer može da umanji efekat vakcine, tvrde češki eksperti. Razlozi još nisu poznati, ali stručnjaci pretpostavljaju da je to zbog osobine leka da sprečava zapaljenske procese.

Davanje paracetamola bebama za smanjenje temperature posle rutinske vakcinacije može da umanji efekat vakcina, upozoravaju stručnjaci sa Univerziteta odbrane u Pragu.
Mada u principu ograničava groznicu posle vakcinacije, paracetamol umanjuje i imunološki odgovor organizma deteta na neke antigene iz vakcine.
Zbog toga, prema rečima Romana Primule sa Univerziteta u Pragu, antipiretike ne bi trebalo rutinski preporučivati u ovim slučajevima bez pažljivog odmeravanja koristi i rizika.
Primula i njegove kolege do ovakvog zaključka došli su nakon proučavanja 260 slučajeva beba u Češkoj koje su prošle rutinsku vakcinaciju za taj uzrast.
Tokom 24 sata po primljenoj vakcini polovina njih je na šest do osam sati dobila tri doze paracetamola, a druga polovina nije.
Na osnovu koncentracije antitela, utvrđeno je da je kod dece iz prve grupe smanjen efekat vakcine protiv hemofilične influence tipa B, tetanusa i pneumokoka.
Češki stručnjaci nisu sigurni zašto do toga dolazi, ali pretpostavljaju da je to zbog osobine paracetamola da sprečava zapaljenske procese.


RTS
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.04.2010
Poruka
1
Zdravo Crvendac

Citao sam u jednom austrijskom biltenu o ovome sto pises. Svi znamo sta je Paracetamol i logicki je da djeluje agresivno na djelovanje vakcine a niko ne navodi koliko je stetan na malodobnu djecu. Do sada se niko nije oglasio kakve su daljne posledice ako je umanjen efekat vakcine i dali ima svrhe davati iste jer zajedno stvaraju eroziju koja se tesko sanira. Kako Austrijanci navode da paralelno davanje vatre i vode kasnije dovodi do raznih hronicnih oboljenja. Fino je procitati ovakvu temu i mislim da je treba do kraja ispitati i zato apelujem u interesu nase djece da se podrzi i ko ima neke dodatne informacije da nam saopsti.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zdravo Crvendac

Citao sam u jednom austrijskom biltenu o ovome sto pises. Svi znamo sta je Paracetamol i logicki je da djeluje agresivno na djelovanje vakcine a niko ne navodi koliko je stetan na malodobnu djecu. Do sada se niko nije oglasio kakve su daljne posledice ako je umanjen efekat vakcine i dali ima svrhe davati iste jer zajedno stvaraju eroziju koja se tesko sanira. Kako Austrijanci navode da paralelno davanje vatre i vode kasnije dovodi do raznih hronicnih oboljenja. Fino je procitati ovakvu temu i mislim da je treba do kraja ispitati i zato apelujem u interesu nase djece da se podrzi i ko ima neke dodatne informacije da nam saopsti.

Hvala na lepim rečima, ali, ako bolje pogledaš gore, videćeš da članak nisam ja napisala, nego skinula sa sajta RTS.
I ja mislim da bi takve stvari trebalo do kraja ispitati, i da bi bilo dobro da se, ako ima lekara na forumu, a sigurno da ima, i neko od njih uključi u temu pa nam svima kaže nešto više, jer oni ipak bolje znaju od novinara koji skinu informaciju sa nekog od stranih sajtova i o tome napišu tekst. :)
 
Član
Učlanjen(a)
02.04.2010
Poruka
1
Zdravo
I ja sam naveo da sam citao o toj temi gde se kriticki odnose na nju. Pohvalno je u interesu nase dece da ste je predocili velikom auditorijumu jer mnogi roditelji treba da znaju kako da postupe. Bio sam na seminaru u Ohridu gde su Makedonci proglasili Kafetin najboljim lekom danasnjice. Mislio sam da su prepotetni i da velicaju svoje. Prateci trzisnu politiku lekova nema apoteke na prostorima bivse YU da nema tog leka. Do sada niko nije obrazlozio da je stetan osim da postaju zavisni na njega. Iskreno receno meni ne pomaze a svi mi ga i dalje preporucuju. Verovatno deluje razlicito. O paracetamolu mozemo procitati sve najgore a ipak se masovno trosi. Mozda nam treba sto vise otrovada bi ojacali. Lijep pozdr
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Zdravo
I ja sam naveo da sam citao o toj temi gde se kriticki odnose na nju. Pohvalno je u interesu nase dece da ste je predocili velikom auditorijumu jer mnogi roditelji treba da znaju kako da postupe. Bio sam na seminaru u Ohridu gde su Makedonci proglasili Kafetin najboljim lekom danasnjice. Mislio sam da su prepotetni i da velicaju svoje. Prateci trzisnu politiku lekova nema apoteke na prostorima bivse YU da nema tog leka. Do sada niko nije obrazlozio da je stetan osim da postaju zavisni na njega. Iskreno receno meni ne pomaze a svi mi ga i dalje preporucuju. Verovatno deluje razlicito. O paracetamolu mozemo procitati sve najgore a ipak se masovno trosi. Mozda nam treba sto vise otrovada bi ojacali. Lijep pozdr

Mislim da svakome od nas odgovara nešto drugo jer smo svi različiti. A, kako se ono kaže, "za nekoga lek, za nekog drugog otrov"...
Ni meni ne prija Caffetin, ni kao analgetik, a o onoj vrsti koja kao služi za suzbijanje simptoma gripa i prehlade i da ne govorim. Probala sam jednom prilikom, i dobila srčanu aritmiju od njega. Što se paracetamola tiče, za mene on u takvim slučajevima jeste magičan lek. Jedan mi je dovoljan da me "dovede u red".
Baš zato, što smo svi različiti, i što tekstovima koje postavljam možda nekome mogu i da pomognem, nastavljam to da radim, čim naletim na nešto zanimljivo. Boleštine bližnjih naučile su me da o bolestima ne treba ćutati, jer nikad ne znaš ko može da ti pomogne.
Žao mi je samo što se oni koji su kompetentni da o ovim stvarima pričaju, slabo uključuju u diskusije na teme zdravlja.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Oprezno sa doziranjem paracetamola
[/h]B92


Milioni ljudi su pod rizikom od nesvesnog predoziranja lekom protiv bolova paracetamolom.


1928838074fc7774fc1e80606992795_orig.jpg


Četvrtina onih koji koriste lek ne poštuje uputstva i uzima ga češće nego što bi trebalo. To može dovesti do slučajnog predoziranja i akutnog oštećenja jetre, tvrde istraživači sa Nortvestern univerziteta iz Čikaga.

Mnogi ignorišu uputstva sa leka, a starije osobe zaboravljaju koliko su ih popili tokom jednog dana.

Doktori preporučuju maksimalnu dnevnu dozu od 500 mg paracetamola, i da se ne uzimaju više od dve tablete odjednom u razdoblju od četiri sata.

Jedna od opasnih posledica predoziranja ovim lekom može biti oštećenje jetre kao i nakupljanje tečnosti u mozgu.

Autor istraživanja dr Majkl Volf o potencijalnim štetnim efektima paracetamola intervjuisao je sa svojim timom 500 odraslih pacijenata između semptembra 2009. i marta 2011. godine.

Više od polovine ispitanika prijavili su korišćenje acetaminofena, a 19% njih su bili “teški zavisnici” – konzumirali su ga svaki dan tokom pola godine.

Istraživači su testirali da li su korisnici razumeli šta priše na uputstvu i da li su poštovali preporuke.

Naučnici su otkrili da je skoro četvrtina ispitanika pod rizikom od predoziranja i da dnevni limit dozvoljene količine pramašuju za 4 g na dnevnom nivou.

5 % ispitanika pravi ozbiljne greške i uzimaju 6 g veću dozu od dozvoljene, na dnevnom nivou. Skoro polovina koristi dva leka sa acetaminofenom (a da ne zna), što se ne sme.

“Naše istraživanje pokazuje da mnogi potrošači ne prepoznaju ili ne razlikuju aktivni sastojak u lekovima koji se ne dobijaju na recept, niti čitaju uputstva,” kaže dr Volf.

“S obzirom na to, smatramo da postoji veliki rizik od predoziranja paracetamolom i da lekari moraju ozbiljno da razgovaraju sa pacijentima o ovom leku.”

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Oprezno s paracetamolom

pills.jpg

Acetaminophen, obično poznat kao paracetamol, koji ulazi u sastav mnogih lijekova protiv gripe i visoke temperature je sada pod istragom. Najnovije studije otkrivaju da ovaj lijek značajno povećava rizik od astme i ekcema kod djece.

Prema izvještaju objavljenom u American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, djeca koja su uzimala paracetamol samo jedan put mjesečno imala su duplo veći postotak astme od vršnjaka koji nisu uzimali taj lijek.


„Istraživanje je potvrdilo da korištenje acetaminophena kod 13-14 godišnje djece je povezano sa povećanim rizikom od astme“ – govori Richard Beasley, autor studije i profesor medicine na Medical Research Univerzitetu Novog Zelanda.
Čak i djeca koja su koristila paracetamol samo jednom godišnje, imala su značajno povećani rizik od astme, što pokazuje da čak i vrlo male količine lijeka mogu uzrokovati ozbiljne probleme dišnih putova.
U ispitivanju je sudjelovalo 300000 djece u dobi od 13 i 14 godina iz cijelog svijeta.
Djeca koja su uzimala paracetamol samo 1-3 puta godišnje imala su za 43% veći rizik oboljenja od astme, za 38% veći rizik od rinokonjuktivitisa i za 31% od ekcema.
Još gora slika bila je kod djece koja su uzimala lijek jednom mjesečno. Kod takve djece rizik od astme je bio povećan za 251%, od rinokonjuktivitisa – za 239%, a od ekcema – za 100%.

Lijekovi na bazi paracetamola:

  • efferalgan
  • caffetin
  • coldrex
  • daleron
  • fervex
  • grippostad
  • kofan
  • lekadol
  • lupocet
  • maxflu
  • panadol
  • paracetamol Jadran sirup
  • plicet
  • rhinostop
  • solpadeine
Izvor: Alternativa za Vas
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
ISTINA O PARACETAMOLU Poznati lek ne ubija samo bol, nego i nešto JOŠ VAŽNIJE

Osim što ublažava bol, “paracetamol” nas sprečava i da saosećamo s tuđim bolom, pokazuju najnovija istraživanja. Naučnici, naime, smatraju da omamljivanje dela mozga zaduženog za osećanje bola, otežava uživljavanje u bol drugih ljudi.

2eUufNc.jpg


S obzirom na prethodne studije o ovom leku leka, koja pokazuju da paracetamol otupljuje osećanje radosti, imamo još mnogo toga da naučimo o njemu, kažu stručnjaci Državnog univerziteta Ohajo.

“‘Acetaminofen’ (američki naziv za ‘paracetamol’), može da smanji sposobnost empatije, što je zabrinjavajuće. Empatija je važna. Ako se posvađate s bračnim partnerom, a neposredno pre toga ste popili ‘acetaminofen’, vaša sposobnost da shvatite zašto ste ga povredili možda će biti umanjena”, dodaju oni.

Ovo nije jedini iznenađujući efekat “paracetamola”. Prethodna istraživanja navode na zaključak da analgetik olakšava donošenje teških odluka.

Kada "srce boli"

“Ljudi imaju jednistvenu sposobnost da donose složene odluke”, kažu naučnici Univerziteta Kentakija. Kada to rade, ponekad koriste reči koje se dovode u vezu s fizičkim bolom, na primer, kažu da ih “srce boli” što moraju da prodaju kuću u kojoj su godinama živeli.

“Mi smatramo da bolno donošenje odluka nema samo metaforičko značenje, a ako je tako, omamljivanje radi ublažavanja fizičkog bola takođe bi imalo efekat ublažavanja psihološkog bola prilikom donošenja takvih odluka”, navode naučnici.

“Donošenje odluka može biti bolno, ali analgetik protiv fizičkog bola može da ublaži taj efekat”, zaključuju oni.

Najzad, paracetamol može da ublaži i bol zbog velike količine potrošenog keša, pokazuju istraživanja.

“Supresant fizičkog bola može da smanji takozvani ‘bol zbog plaćanja’, o kome govorimo u slučajevima kada ljudi trpe veći psihološki bol kada potroše gotovinu nego kada provuku kreditnu karticu kroz aparat.”

Izvor: Blic Online
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
27.05.2013
Poruka
1.908
American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine

E , kad oni kažu da nešto nevalja to je sigurno tačno ?
To su samo spin vesti da se unište domaće farmacije ,te da bi oni prodavali svoje brendirane
lekove istog sastava za 100% veću cenu !

Npr.
Alkaloid skoplje proizvodi Kafetin već 50 godina, nikad se niko nije žalio na njega !
Prvo je zabranjen u Sloveniji zatim u hrvatskoj , hrvati masovno kupuju kafetin u Srbiji jer cena od
150 din je smešna a lek nema zamenu jer sadrži kodein !

Cilj ovih vesti je da unište prodaju "Alkaloida skoplje" i slični proizvođača pa da umesto 150 din plaćaš njihov lek 1500 din , ništ drugo !

Evo poucan video:

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Članak ispred ovog je mnogo važniji i sve je bolje objašnjeno.
Tačno je da farmako industrija radi svašta i da je uvek samo pitanje ko će zaraditi više, ali da je paracetamol opasan, opasan je. Svi ga koristimo, ali u svemu treba imati meru i biti oprezan. To je sve.
 
Natrag
Top