Objašnjenje citata Ellen White ( Adventistički odgovor )

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pošto je pokrenuta tema "citati Ellen White" bilo bi logično da se pokrene i ona koja ove citate u pomenutoj temi objašnjava.
Zamolio bih da drugi ne daju svoja objašnjenja na ovoj temi, jer je ovo isključivo tema gde se postavljaju Adventistička tumačenja, već samo da postavljaju određena pitanja ili daju kratke komentare u duhu tolerancije.

CITAT 1.

"S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte,ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

Objašnjenje:

Ellen White je 1844 godine i jedno vreme nakon nje zajedno sa onima okupljenim oko Milera verovala da Isus dolazi na zemlju i da prestaje vreme milosti za gresnike jer Isus tada dolazi, kako je Miler i objavljivao, i ona o toj svojoj veri u vreme dok je još bila mlada devojka i dok je bila u grupi okupljenoj oko Milera - kasnije otvoreno pise.


CITAT 2.

''U strahu od Boga, ovime svjedočim da optužbe Grant-a Miles-a, gospođe Burdick i drugih objavljene u "Crisis" nisu istinite. Izjave u odnosu na moje stavove u četrdeset i četvrtoj su lažne. S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ali ja nikada nisam imala viziju da se grešnici više neće moći obratiti. Jasno i slobodno izjavljujem da nitko nikada nije čuo da kažem ili pročitao iz mojih pisanih izjava nešto što bi opravdalo ove optužbe koje su izrečene protiv mene po ovom pitanju.''

Objašnjenje:

Ovaj drugi citat objašnjava i nadovezuje se na prvi pomenuti, i jasno govori - da Ellen white nije imala otkrivenje u vezi svoje vere u vreme dok je bila u grupi okupljenoj oko Milera, jer tada još nije bila pozvana za vesnika Božjeg niti je postojala organizovana Adventistička crkva, već je to bila njena vera zasnovana na Milerovom tumačenju proročanstva iz knjige proroka Danila 8 i 9 poglavlje da se tada treba dogoditi Hristov drugi dolazak i da prestaje vreme milosti za grešnike.

CITAT:

"Tada sam vidjela da je Isus molio za svoje neprijatelje. Ali to nije obvezivalo nas da se molimo za pokvareni svijet, kojeg je Bog odbacio. Kad je on molio za svoje neprijatelje postojala je nada za njih, i oni su mogli biti opravdani i spašeni njegovim molitvama, i u vrijeme nakon što je bio posrednik u vanjskom boravištu za cijeli svijet. Ali sada, njegov duh i naklonost napustili su svijet, i naša naklonost mora biti s Isusom, i mora biti povučena od bezbožnih... Vidjela sam da pokvareni svijet više ne može biti opravdan našim molitvama." (Ellen White, viđenje u Camden-u, New York, 29. lipnja 1851. god.)

Odgovor:

Ovaj citat govori o vremenu nakon velikog razočarenja kada je Bog nakon 1844 godine dao svetlost Adventistima o očišćenju nebeske Svetinje i Isusovom preseljenju iz prvog odeljka čija je vrata zatvorio, u drugi odeljak čija je vrata otvorio, i time razjasnio Milerovu pogrešku.
Oni koji su odbacili ovu svetlost koju je Bog dao Adventistima - oni su ostali iza zatvorenih vrata prvog odeljka Svetinje i Isus za njih nije mogao da posreduje jer su oni odbacili njegovu posredničku službu u drugom odeljku - u Svetinji nad Svetinjama, i time bili odbačeni, i molitve Adventista nisu ništa mogle da učine za te ljude.
Za njih je jedina nada u spasenje bila da prihvate Isusa kao posrednika u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama i da pristupe u taj drugi odeljak kako bi on obavio službu očišćenja.

Da se ovde radi isključivo o događajima nakon nakon 1844 godine kada je Bog dao svetlost Adventistima o očišćenju nebeske Svetinje i Isusovom preseljenju iz prvog odeljka čija je vrata zatvorio, u drugi odeljak čija je vrata otvorio, i time razjasnio Milerovu pogrešku - vidi se iz istorijskog konteksta i izjava Ellen White, jer ona u prethodnim citatima kaže da je sa braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ona samo verovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ali da nije imala nikakvu viziju ili viđenje o tome.

Za razliku od toga - ona ovde pominje da je Bog dao u viđenju da je Isus prešao iz jednog odeljka Svetinje u drugi, i da oni koji su odbacili ovu svetlost - oni su bili odbačeni, kako sam i objasnio.

CITAT:


"Neki su se činili istinski obraćeni, kako bi zaveli Božji narod, ali kad bi se mogla vidjeti njihova srca pokazala bi se crna kao i uvijek. Moj anđeo pratitelj pozvao me je da pogledam muke duše griješnika, kako je to bilo. Pogledala sam, ali nisam to mogla vidjeti, jer je vrijeme za njihovo spasenje bilo prošlo." (Ellen White, Present Truth, 1849.)

Objašnjenje:

Ovaj citat govori o tome da je Bog pokazao Ellen White grešnike u vreme izlivanja poslednjih sedam zala, sud koji će primiti ako se ne obrate Bogu u vremenu milosti.


CITAT:

,,Veće reforme treba da se vide među onima koji tvrde da čekaju drugi dolazakIsusa hrista.
Među našim vernicima, zdravstvena reforma treba da obavi delo koje još nije obavljeno.
Ima onih koji tek treba da shvate opasnost od upotrebe mesa i koji još jedu meso životinja, ugrožavajući tako svoje fizičko,mentalno i duhovno zdravlje.
Mnogi koji su sada tek napola obraćen i u pogledu jedenja mesa, napustiće Božji narod i neće više hoditi s njime. (RH 27.V 1902),,


Koji jedu meso nisu Božji narod i napustaju Božji narod jer Božji nejedu meso.

1 Tim. Glava 04
A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vereslušajući lažne duhove i nauke đavolske,
4:2 U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti,
4:3 Koji zabranjuju ženiti se, i zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.
4:4 Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću.
4:5 Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom.

''Hrana prvobitno namenjena coveku nije obuhvatala namirnice zivotinjskog porekla. Tek je posle potopa, kad je na zemlji bilo unisteno svako zelenilo, covek dobio dozvolu da jede meso.
Odabirajuci u edemu hranu za coveka, Gospod je pokazao koja je hrana najbolja.
U odabiranju hrane za Izraelce pruzio je istu pouku... On ih je snabdeo hranom koja je najbolje odgovarala za ovu svrhu, ali to nije bilo meso, nego mana ''hleb nebeski''.
Jedino im je zbog nezadovoljstva i teznje za misirskim loncima s mesom data hrana zivotinjskog porekla, i to samo za kratko vreme. Uzimanje ove hrane prouzrokovalo je bolest i smrt hiljade ljudi, uprkos tome, zabrana u pogledu mesa nikada nije bila prihvacena od srca...
Kada su stigli u Hanan, Izraelcima je bilo dozvoljeno da jedu hranu zivotinjskog porekla, ali sa velikim ogranicenjima u tom pogledu, kako bi se koliko-toliko sprecile rdjave posledice.''
(EGW. The Ministry of Healing, p31)

Bog je zadovoljio njihovu želju dajući im meso, i puštajući ih da jedu dok njihova proždrljivost nije prouzrokovala pomor.[Ellen White, Counsels on Diet and Foods, (Washington: Review and Herald, 1938), 148.]

A svjetina što bješe među njima, bješe vrlo lakoma, te i sinovi Izrailjevi stadoše plakati govoreći: ko će nas nahraniti mesa? A narodu reci: pripravite se za sjutra da jedete mesa, jer plakaste da Gospod ču, i rekoste: ko će nas nahraniti mesa? Jer nam dobro bijaše u Misiru. Daće vam dakle Gospod mesa i ješćete“ [4 Mojsijeva 11:4.18.]

''Ali meso im još bijaše u zubima, jošte ga ne pojedoše, a Gospod se razgnjevi na narod, i udari Gospod narod pomorom vrlo velikim. [4 Mojsijeva 11:33.]

Objašnjenje:

Bog je u bibliji i preko duha proroštva dao i savete o zdravstvenoj reformi i potrebi vegetarijanske ishrane u što boljem savladavanju kako fizičkih - tako i duhovnih slabosti, i pospešivanja i fizičkog i duhovnog zdravlja koje su usko povezani.

Što se tiče biblijskog citata iz 1 Timotiju poslanice 4 poglavlja, tu se apostol Pavle obraća ekstremnim strujama unutar Judeizma onoga vremena koji su se posvećivali "ASKETIZMU" i koji su "ZABRANJIVALI ŽENITI SE" i onu vrstu hrane "KOJU BOG STVORI ZA JELO" a koju hranu je Bog stvorio za jelo a koju ne - možemo pronaći u starozavetnim tekstovima koji daju savete o ishrani i odvajanje životinja koje su za jelo ' od onih koje to nisu.

Dakle, apostol se ne obraća Hrišćanima koji su u zajednici sa Bogom i brinu kako o svom fizičkom ' tako i duhovnom zdravlju.

I na kraju, Adventisti ne zabranjuju ženidbu i udaju - odnosno brak, već upravo suprotno, propagiraju brak i čistotu i svetost bračne zajednice i vaspitanja dece .- koje je Bog uspostavio još u raju.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Koji sam ja imbecil, a ja uvijek mislio da Pavao piše i da se obraća kršćanima. Pogotovo ne mogu sebi oprostiti da mi jedan adventist pokaže kako sam u bio u zabludi.


1 Tim. Glava 04

A Duh razgovetno govori da će u poslednja vremena odstupiti neki od vereslušajući lažne duhove i nauke đavolske,
4:2 U licemerju laža, žigosanih na svojoj savesti,
4:3 Koji zabranjuju ženiti se, i
zapovedaju uzdržavati se od jela koja Bog stvori za jelo sa zahvalnošću vernima i onima koji poznaše istinu.
4:4 Jer je svako stvorenje Božije dobro i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću.
4:5 Jer se osvećuje rečju Božijom i molitvom.


Ovde u ovom biblijskom navodu se govori o poslednjem vremenu - sto se moze sagledati u cinjenici da su apostoli mislili na njihovo vreme jer su verovali da ce Hristos doci jos za vreme njihovog zivota.

U drugom pogledu cak i da se radi i o odredjenim grupama Hriscana kojima se apstol Pavle obraca a ne samo Jevrejima - to ne menja stvari, i podrazumeva se moj predhodni odgovor sa izmenom koji glasi:

"Što se tiče biblijskog citata iz 1 Timotiju poslanice 4 poglavlja, tu se apostol Pavle obraća ekstremnim strujama unutar Judeizma, ALI I ODREDJENIM GRUPAMA HRISCANA onoga vremena koji su se posvećivali "ASKETIZMU" i koji su "ZABRANJIVALI ŽENITI SE" i onu vrstu hrane"KOJU BOG STVORI ZA JELO" a koju hranu je Bog stvorio za jelo a koju ne - možemo pronaći u starozavetnim tekstovima koji daju savete o ishrani i odvajanje životinja koje su za jelo ' od onih koje to nisu"

---------------------------------------

CITATI:

,,Jovan je bio pozvan da vidi narod različit od onih koji se klanjaju zveri ili njenoj ikoni tako što svetkuju prvi dan u sedmici.Svetkovanje toga dana je žig zveri.,,(TM str.133-1898)


,,Niko još nije primio žig zveri.,,(Evangelizam,str.180-1899)


,,Žig zveri je papski dan od odmora.,,(Evangelizam,str.180-1899)


,,Žig zveri je upravo ono što je rečeno da ĆE BITI.Sve što je povezano s tom temom nije još do sada pravilno shvaćeno niti će biti shvaćeno sve dok se knjige ne budu otvorile.,, (6T str.17-1900god.)


,,,,Čim pripadnici Božjeg naroda budu zpečaćeni i pripremljeni za rešetanje,ono će doći,U STVARI,ONO JE VEĆ POČELO.,,(4BCstr.1161-1902)


,,Svetkovanje nedelje još nije postalo žig zveri i NEĆE NI POSTATI svedok ne bude izdana naredba koja će zahtevati od ljudi da svetkuju taj IDOLSKI DAN ODMORA.Doći će vremekada će taj dan postati proba,ali taj danjoš nije došao.,,(7BC str.977 -1899)

,,Kada proba bude došla,jasno će se pokazati šta je žig zveri. To je svetkovanje nedelje.,,7BC str.980-1900)


Šta je za Boga PRVI DAN čitajmo:

23:15 Potom od prvog dana po suboti, od dana kad prinesete snop za žrtvu obrtanu, brojte sedam nedelja punih;
23:16 Do prvog dana po sedmoj nedelji nabrojte pedeset dana; onda prinesite nov dar Gospodu.
23:17 Iz stanova svojih donesite dva hleba za žrtvu obrtanu; od dve desetine efe belog brašna da budu, s kvascem neka budu pečeni; to su prvine Gospodu.
23:18 A s tim hlebom prinesite sedam jaganjaca od godine zdravih, i jedno tele i dva ovna, da bude žrtva paljenica Gospodu s darovima svojim i nalivima svojim, da bude žrtva ognjena na ugodni miris Gospodu.
23:19 Zakoljite i jarca jednog za greh i dva jagnjeta od godine za žrtvu zahvalnu.
23:20 I sveštenik neka to obrne tamo i amo s hlebom od prvina i sa dva jagnjeta na žrtvu obrtanu pred Gospodom; i biće svete stvari Gospodu za sveštenika.
23:21 I saberite se u onaj dan, sabor sveti da vam je; nijedan posao ropski ne radite zakonom večnim po svim stanovima svojim od kolena do kolena.

Objasnjenje:

U bibliji pecat Bozji je zakon Bozji koji se stavlja na ruku i celo, a Subota je znak izmedju Boga i vernih.

Zig zveri se isto stavlja na celo i ruku - sto znaci da je to zakon ljudski, odnosno nedeljni zakon koji je obelezje onih u duhovnom vavilonu.

Resetanje je pocelo jos u vreme Ellen White, ali ce ono uci u zavrsnu fazu kada se izda Nedeljni zakon u poslednjem vremenu, i tada ce se oni koji prihvate ovaj zakon pridruziti odpalom vavilonu, a verni dobiti pecat Bozji.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Lisica je lukava ali zmija još lukavija.Otvori se tema gde možemo samo postaviti citate a onda se otvori tema gde samo Adv. smeju komentarisati te citate...ima li išta luđe od tog manipulisanja?


Lakiću,pitanje za tebe u vezi tvog advokatskog nastupa:

Od koje godine veštica počinje pisati ono što joj je Bog otkrio?

Koje godine je i ko otkrio veštici korziranje po nebu iz svetinje u svetinju?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
...
Lisica je lukava ali zmija još lukavija.Otvori se tema gde možemo samo postaviti citate a onda se otvori tema gde samo Adv. smeju komentarisati te citate...ima li išta luđe od tog manipulisanja?


Lakiću,pitanje za tebe u vezi tvog advokatskog nastupa:

Od koje godine veštica počinje pisati ono što joj je Bog otkrio?

Koje godine je i ko otkrio veštici korziranje po nebu iz svetinje u svetinju?

Otvori i ti temu: ''objasnjenje citata EGW od strane protivnika''.
Mislim da je moja tema gde se postavljaju samo citati pisca najobjektivnija, jer tu ne moze biti izvrtanja, vec citati govore sami za sebe, a ako je nekom nerazumljivo, jer ne poznaje termine, to se moze objasniti postavljanjem drugih citata od istog pisca, jer ona sama sebe objasnjava ili pak demantuje..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
CITAT:

Fotokopija originalnog izdanja "Velike Borbe" E.G.Vajt (Izdanje iz 1886. strane 76-77)

arrow.gif
"The Waldenses" (Poglavlje 4) str. 70-71


Prepisani delovi teksta su podvučeni



[kvalitetnija slika109KB]

Fotokopija originalnog izdanja "Istorije protestantizma" J. A. Vajli, LL.D. (Izdanje 1876.)

arrow.gif
"The Waldenses - Their Missions And Martyrdoms" (Poglavlje 7)


Prepisani delovi teksta su podvučeni



[kvalitetnija slika115KB]

Ovo je knjiga iz koje je Elen Vajt prepisivala, tvrdeći da je otkrivenje dobila od Boga.
Obratite pažnju koje godine ko izdaje koju knjigu.
Pošten pisac ODMAH po završenom citatu stavivši navode tuđeg dela kaže odakle je preuzeo tekst
TOGA KOD VEŠTICE NEMA već mnogo kasnije generali se satrše raznim fusnotama da opravdaju plagijatora i umesto nje napišu kao da ona govori.

Objasnjenje:

Ovo objasnjenje koje je Mire dao razotkriva laz protivnika koji tvrde da je Ellen White prepisivala tekstove drugih pisaca i da je to prikrivala.

Ona u ovom tekstu jasno kaze da je uzimala citate iz knjiga drugih pisaca, kao sto je to i danas slucaj sa svim piscima koji pisu slicna dela.

U tim njenim knjigama su katkad uvrstena i licna otkrivenja koja je dobijala od Gospoda - sto je upravo slucaj sa knjigom "Velika borba" koja sadrzi istorijski deo za cije pisanje je koristila citate drugih autora, i prorocki deo - gde ona iznosi neke pojedinosti koje je dobila u vidjenjima, kao i biblije.

Dakle, nema govora o ikakvim plagijatima.

Odgovor u citatu Ellen White:

Da li je EGW prepisivala ili citirala dela drugih autora, evo sta ona sama kaze:

''Veliki događaji koji su označavali napredak reformacije u prošlim vjekovima, zabilježeni u historiji, dobro su poznati. To su činjenice koje nitko ne može pobiti. Ovu historiju sam ukratko iznijela u skladu sa svrhom i opsegom knjige. Činjenice su sažete na tolikom broju stranica koliko je neophodno potrebno za njihovo razumijevanje. U nekim slučajevima gdje je historičar tako grupisao događaje da oni ukratko prikazuju suštinu pitanja ili je tako iznio pojedinosti da su u skladu s planom ovog djela, ja sam citirala njegove riječi; ali u nekim slučajevima nisu spomenuta imena, jer citati nisu navedeni da istaknu pisca kao autoritet, već zato što njegove izjave pružaju jasan i uvjerljiv prikaz historijskih događaja. Prikazujući iskustvo i poglede onih koji u naše vrijeme unapređuju djelo reformacije, slično sam se koristila njihovim objelodanjenim djelima.'
'
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Lisica je lukava ali zmija još lukavija.Otvori se tema gde možemo samo postaviti citate a onda se otvori tema gde samo Adv. smeju komentarisati te citate...ima li išta luđe od tog manipulisanja?


Lakiću,pitanje za tebe u vezi tvog advokatskog nastupa:

Od koje godine veštica počinje pisati ono što joj je Bog otkrio?

Koje godine je i ko otkrio veštici korziranje po nebu iz svetinje u svetinju?

Pošto su prošlegodine i narod se pobunio protiv plagijatora onda stižegornja troja ponuda kao eto,priznala je da je kopirala BEZ DOZVOLE AUTORA a to seODMAH u knjizi trebalo videti navodnicima i imenovanjem odakle je kradeno.
Lakiću,kakosad ovde koristila tuđe a tamo joj to Bog rekao šta bi?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nema tu govora o kradji, jer ona otvoreno pise da je citirala druge autore.

Upadas u sopstvenu zamku iz koje pokusavas da se izvuces, ali kod ellen White je sve kristalno cisto, vec ti zelis da prikazes drugacije.
Sami citati koje prilazes te razotkrivaju.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Objasnjenje:

Ovo objasnjenje koje je Mire dao razotkriva laz protivnika koji tvrde da je Ellen White prepisivala tekstove drugih pisaca i da je to prikrivala.

Upravo ti dokaza istinu koju bezočno niječeš. Dakle, upravo ti dokaza da je Ellen White plagijator (kradljivac), i to najveći literarni kradljivac u povijesti.

Što je "plagiranje" i tko je "plagijator"? Dva su nužna elementa uvjet da nešto proglasimo plagijatom. Prvo, uzimanje rada ili dijela rada drugog autora, i drugo, prešućivanje imena tog drugog autora i imena njegova rada. Kod Ellen White su ispunjena oba uvjeta, prisutna su oba ova elementa - "prepisivanje od drugih" i "prešućivanje imena tih drugih". Dakle, Ellen White je po vlastitom priznanju notorni plagijator, ona sama priznaje da je plagijator. Vidi što kaže, godinama kasnije nakon što je plagirala:

ja sam citirala njegove riječi; ali u nekim slučajevima nisu spomenuta imena, ''

Evo, sama priznaje da je plagojator.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Neko prepiše 70 posto Lakijeve knjige ineko čitajući primeti očiglednu istovetnost i upita plagijatora o čemu se radi i lopov posle par decenija kaže:,,eh,zaboravila sam navodnicima ograničiti tuđe reči jer sam mislila da mi to Bog govori zato nisam ni navela ime drugog autora a pošto sad vidite da mi to nije Bog govorio vi ste neprijatelji Božji,,
VEŠTICA SA KRISTALNIM ZUBIMA KOJA UČI O KRAJU SVETA!!!
To nije čovek izrekao već Onaj koji poznaje autora knjiga koje sam tad držao u ruci.

Zato slavim MOG GOSPODA:


Lakiću gde je odgovor?

Od koje godine veštica počinje pisati ono što joj je Bog otkrio?

Koje godine je i ko otkrio veštici korziranje po nebu iz svetinje u svetinju?


Malopre sam bio u kontejneru pa se izvinjavam ako zaudara moraosam vaditi smeće koja Laki traži.Sve metlarkini nogopisi.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top