Obicaji u Srbiji i drugim zemljama

Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Na ovoj temi cemo diskutovati o nekim srpskim obicajima koje narod stavlja ispred reci Bozije
Sutra je Ivandan praznik na koji se ispoljava sto se mene tice najvise paganskih obicaja

Venci od cveca,preskakanje vatre

Ne moram ni govoriti vidi se da se radi o paganskim obicajima obozavanja boga sunca i vatre
Kad bi pitao ko ce da preskace vatru vecina bi se javila
a kad bih pitao ko ce da pomogne siromasima
jako malo njih bi to ucinilo
I to je dokaz da Srbi svoje obicaje stavljaju iznad Bozijih reci
Iako malo njih zna da se radi o paganskim obicajima
Recimo nosenje hrane zabadanje cigarete u zemlju na necijem grobu sto je suludo

Postoje jos mnogi obicaji dole u Srbiji sam na Televiziji video kako se deca maskitaju u bivole i druge zivotinje i igraju oko vatre narod im nesto daje neznam tacno sta ali strucnjaci su utvrdili da je u pitanju paganski obicaj
Kad bih tu decu pozvao u crkvu doslo bi ih manje nego kad bi ih pozvao da igraju oko vatre

Uzrok slavljenja krsne slave je to sto stari sloveni srpski preci kad su prihvatali Hriscanstvo nije im bilo dosta da slave jednog Boga pa su uzeli svetitelje i danas ih neki slave vise nego Boga

Svi ti svetitelji koje obozavaju neki
placu sa nebesa kad vide sta se dogadja da njih slave vise no Boga


Nemam nista protiv slavljenja svetaca kao zastitnika i molioca Boga za nas
Ali neka se zna kome je gde mesto a Bog je na prvom a ne krsna slava
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Osim ovih koje su navedeni u uvodu ove teme, postoje i neki drugi obicaji koji imaju svoje poreklo u mnogobozackim tradicijama i filozofijama mnogobozackih naroda, uglavnom kulta obozavanja Boga sunca i Bogova plodnosti, a danas se mogu naci u Masoneriji, Magiji i okultizmu.

naveo bih samo neke obicaje koji danas postoje u jednom delu Hriscanstva a koji su u odredjenom istorijskom trenutku preneti iz mnogobostva u Hriscansku crkvu.
- KRST - ima svoje poreklo u Vavilonskom obrednom sistemu prinosenja ljudskih zrtava Bogu sunca Tamuzu i koji pretstavlja simbol ovog bozanstva, a koji je kasnije prenesen iz Vavilona i kao obredni elemenat prihvacen u razlicitim kulturama.
- PRAZNOVANJE NEDELJE - praznik posvecen Bogu sunca, sto na razlicitim jezicima nedelja i znaci: Engleski SUNDAU-Dan sunca, Nemacki SONTAG- dan sunca,
- BOZIC - ili paganski DIES SOLIS NATALIS INVICTI-RODJENDAN BOGA SUNCA koji su mnogobosci praznovali 25 decembra, a koji u sebi sadrzi mnoge mnogobozacke elemente, licnost deda mraza koji pretstavlja Hananskog Boga BELA ili VALA, kicenje jelke-paganskog svetog drveta, paljenje baklji, itd.
- IKONE I KULT SVETACA - vodi svoje poreklo iz paganskog kulta mrtvih i obicaja ritualnog oslikavanja hramova i slikovite predstave Bozanstava i duhovnog sveta, kao i elemenata vezanih za covekov zivot, njegovu smrt i prelazak iz vidljivog sveta u svet duhova.
- CRKVENA ARHITEKTURA - vodi svoje poreklo iz ritualnog gradjenja hramova sa tornjevima i kupolama posvecenim falusnom kultu plodnosti.
- KULT DEVICE MARIJE - vodi svoje poreklo iz Vavilonskog kulta plodnosti u kojoj dominantnu ulogu igra Semiramida koja je u paganskoj tradiciji pretstvljena kao zena sa malim decakom u narucju, odnosno Bogom sunca Tamuza, i sa imenima `DEVICA MAJKA, KRALJICA NEBA, itd,
- SVETA VODA - vodisvoje poreklo u paganskog obreda ritualnog pranja i verovanja da voda ima magijska i lekovita svojstva.
- ZUTA SVECA I TAMJAN - kao mnogobozacki ritualni elementi kulta sunca.
PREKRSTAVANJE RUKOM SA TRI PRSTA - polozaj ruku u okultizmu poznatiji kao Mudra, koji simbolizuje astroloska Bozanstva i nihovu pretstavu, i uticaj koji vrse na coveka.
- SVESTENICKO BLAGOSILJANJE RUKOM - Okultni cin proklinjanja kojim mag vrsi odredjeni uticaj na osobu.
- RELIKVIJE I OBREDNI NAKIT- okultna magijsko verovanje u magicnu moc nakita, relikvvija i obrednih predmeta, i njihovu primenu.

U bibliji postoje samo tri obicaja koje je uspostavio sam Gospod Isus Hristos, a koji ujedno pretstavljaju uslov za ulazak u carstvo nebesko, a to su: "OBRED KRSTENJA VODOM, OBRED VECERE GOSPODNJE ILI PRICESTI, i OBRED PONIZNOSTI ILI PRANJA NOGU"

Sam znacaj potsecanja na odredjene biblijske licnosti i dogadjaje u bibliji ima svoj znacaj, ali vernik to cini kroz prooucavanje Bozje reci i propovedanje, gde sam ritual gubi na znacaju a sam smisao ostvaruje kroz ove pomenute aktivnosti, proucavanje, razmisljanje, i sirenje biblijske istine, sto treba da bude prioritetni cilj kako crkve tako i svakog Hriscanina ponaosob..
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
KRST-Hristos je raspet na njemu!!!
PRAZNOVANJE NEDELJE-Hristos je vaskrsao u Nedelju!!!
BOZIC-Hristos se tada rodio u covecijem telu!!!
IKONE I SVECI-Vec sam iz pouzdanih izvora rekao odakle potice krsna slava ovo sto pricas nema veze sa tim!!!
CRKVENA ARHITEKTURA-puka slucajnost!!!
SVETA VODA-ona jeste lekovita znam iz licnog iskustva i eksperimenta ni naucnicima nije jasno zasto proces kvarenja te vode nije kao kod ostale pricam o Bogojavljenska vodica
TRI PRSTA-SVETA TROJICA

Ako tako gledas na stvari mi smo svi pagani jer disemo jedemo pijemo vodu i uopste verujemo u Boga i zivimo jer to rade i oni

U sve to sto si napisao ne verujem jer nemas dokaze i neces ih ni naci
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
KRST-Hristos je raspet na njemu!!!
PRAZNOVANJE NEDELJE-Hristos je vaskrsao u Nedelju!!!
BOZIC-Hristos se tada rodio u covecijem telu!!!
IKONE I SVECI-Vec sam iz pouzdanih izvora rekao odakle potice krsna slava ovo sto pricas nema veze sa tim!!!
CRKVENA ARHITEKTURA-puka slucajnost!!!
SVETA VODA-ona jeste lekovita znam iz licnog iskustva i eksperimenta ni naucnicima nije jasno zasto proces kvarenja te vode nije kao kod ostale pricam o Bogojavljenska vodica
TRI PRSTA-SVETA TROJICA

Ako tako gledas na stvari mi smo svi pagani jer disemo jedemo pijemo vodu i uopste verujemo u Boga i zivimo jer to rade i oni

U sve to sto si napisao ne verujem jer nemas dokaze i neces ih ni naci


Kao Hriscanin ovo bi trebao da znas.

Hristos jeste razapet na krstu, ali na krst su ga kao sto je poznato razapeli Rimljani koji su obozavali Boga sunca Mitru, ciji je simbol upravo bio znak krsta poznat jos i kao TAU.
Inace krst ili TAU je mnogo stariji i potice iz Vavilona, a povezan je za biblijskog Nevroda Nojevog praunuka i osnivaca Vavilona koji je u bibliji poznat kao onaj koji je sagradio Vavilonsku kulu.
Kada je Nevrod propovedao izvesnom caru da treba da postuje sedam zvezda i znakove zodijaka ovaj car je naredio da ga ubiju strasnom smrcu.
Posle Nevrodove smrti njegova zena Semiramida je rodila sina i dala mu ime Tamuz, objavivsi svima u carstvu da je to reinkarnirani Nevrod - Bog sunca, a da je ona majka Bozja, nazvavsi sebe jos i kraljicom neba, devicom majkom.
Od tog trenutka svuda su se mogle naci statue zene - Semiramide koja u narucju drzi malog decaka - Tamuza boga sunca, reinkarniranog Nevroda.
U cast njenog sina Tamuza, Semiramida je uspostavila ritual prinosenja zrtava u vidu malih beba, kojima se na grudima pravio rez u znaku krsta ili slova T, simbola boga sunca Tamuza.

Ova paganska filozofija je kasnije prenesena u sve kulture i civilizacije starog sveta pa time i sam ovaj simbol krsta, koji je preuzeo magijsko okultnu ulogu i u zavisnosti od podnevlja bio poznat pod razlicitim imenima, Egipatski ANK mocnu spravu pomocu koje Bogovi vracaju mrtve u zivot, Skandinavski cekic Boga Tora poznatiji i kao Svastika, itd..
Rimljani su preuzeli ovaj simbol kao znak njihovog boga Mitre, i koristili ga kao spravu za mucenje i prinosenje ljudskih zrtava njihovom Bogu, a znamo da su u to vreme na hiljade robova bili razapeti na krstovima sirom Rimskog carstva, i da je sam Isus razapet na jednom od tih mnogobozackih krstova.

Drugo, Isus jeste vaskrsao u nedelju, ali iz same istorije se zna da je nedelja bila posvecena Bogu sunca Mitri kao latinski "DIES SOLIS - Dan sunca" i da je car Konstantin koji je i sam bio poklonik Boga sunca Mitre i postova ovaj dan sunca, iz razloga da bi mnogoboscima omogucio laksi prelazak iz mnogobostva u novu veru Hriscanstvo, izdao edikt o obaveznom svetkovanju Suncevog dana Nedelje nazvavsi ga CASNI DAN SUNCA.
Nedelja prema tome ima mnogobozacko poreklo i preneseno je iz mnogobostva u Hriscansku crkvu 300 godine.
Isusovo vaskrsenje u nedelju ne podleze obavezi da postujemo ovaj dan, jer ne postoji zapovest u novom zavetu koja to nalaze.
Sama vera u Hristovo vaskrsenje je nesto sasvim drugo, i nema veze sa pominjanjem ikakvog dana, vec samog cina kojim je Hristos pobedio smrt i time omogucio spasenje svima koji poveruju u njega kao spaitelja.

Hristos jeste rodjen u telu, ali to nema veze sa sustinom Bozica kao praznika koji danas poznajemo, jer Bozic kao takav i svi popratni obicaji koje on sadrzi su mnogobozackog porekla i nazivao se DIES SOLIS NATALIS INVICTI - rodjendan Boga sunca, i takodje je vezan za pocetnu pricu o Nevrodu i Semiramidi, odnosno rodjenju Boga sunca Tamuza.
Vec sam naveo neke obicaje vezane za ovaj praznik koji imaju mnogobozacko poreklo, poput secenja badnjaka kao sveto drvo, filozofija po kojoj su pagani verovali da Hananski Bog VAL zivi u svetom drvecu i da secenjem i unosenjem grana drveca u domove mogu osigurati napredak doma i prisustvo Boga u samom domu.
Onda je su tu prisutni obicaji kicenja jelki, sto je opet paganski obicaj koji su na dan ovog praznika kitili jelke i mala drveca, palili baklje, i verovali da Bog sunca Val u odredjenom trenutku prelazi preko neba u svojim vatrenim kocijama i donosi darove, sto je aluzija na deda mraza.

Ikone i freskopisanje je takodje mnogobozacki obicaj koji potice iz Vavilona, oslikavanja hramova ornamentima, slikama iz zivota, kao i duhovnog sveta, svetih zivotinja, bozanstava, itd, u cemu se posebno istice Vavilonska, Egipatska, Rimska, Grcka, Etrurska umetnost..
Kult svetaca potice iz mnogobozackog kulta mrtvih, po kome se verovalo da mrtvi nakon smrti prelaze u jednu drugu duhovnu sferu postojanja i da mogu uticati na zivot na zemlji.
Takodje, verovalo se da pokojnikove licne stvari, delovi odela ili njegovog tela, kose, itd, imaju magijsku moc, i cuvali su se kao svetinja.

Crkvena arhitektura je takodje mnogobozackog porekla, i potice iz falusnog kulta bogova plodnosti, a vezan je ponovo za Vavilon, Nevroda i njegovu tragicnu smrt.
Naprimer, u Egiptu je postojao mit opet povezan sa Nevrodom i Tamuzom, po kome je Ozirisa ( drugo ime Nevroda - Tamuza ), ubilo protivnicko Bozanstvo i iseklo ga na 14 delova.
Izis Ozirisova zena je pronasla sve ove delove sem jednog, njegovog genitalnog organa, od tog trenutka ona je stvorila kult obozavanja Ozirisovog genitalnog organa, poznatiji kao Falusni kult ili Bogova plodnosti.
Simboli ovog kulta su bili uspravni stubovi, kao i karakteristicni hramovi sa kupolama i tornjevima koji simbolizuju Ozirisov genitalni organ.
Ova kompletna arhitektura je kasnije prenesena u Hriscanstvo.

Sveta voda je mnogobozacko verovanje u lekovita i magijska dejstva vode, kao i u izvor vecne mladosti..

Spojena tri prsta pretstavljaju okultni Joga znak poznatiji kao MUDRA, gde svaki prst simbolizuje odredjeno astrolosko Bozanstvo, Sunce, Mesec, Mars, pri cemu dodirom odredjenih delova tela moze doneti magijski uticaj, celo - um, Ruka - delo, akcija, Predeo srca - osecanja ljubav..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ја ћу споменути један празник Божији који је нестао због паганског паљења ватре, прескакања, одвратних понашања људи. То су МЛАДИНЕ. Бог нам каже да ће свака душа доћи да му се поклони сваке суботе и од младина до младина. Хришћани су празновали младине до 5-6 васељенског сабора и тада је због понашања људи укинуто, само су се уместо тога хришћани молили у црквама и кућама и светили су воду, којом су се кропили.

Ево и одлуке:

"Заповиједамо, да од сада има престати ложење ватара, које неки чине кад су младине пред својим радњама или кућама, пак по неком старом обичају то безумно прескачу"

Тада се у црквама обично свети вода и моли Марији.


"Да би се искоренило ово сујеверје хришћани, поштујући Матер Божју као невесту Светога Духа, узносе од тада, при освећењу воде, њој молитве и тада освећују воду при изворима и у судовима, у почетку свакога месеца, да би помоћу ове воде, и заступништвом Пресвете Богородице, стекли срећу у овом, и блаженство у вечном животу. Отуда се у свим тропарима (песмама) Чина малог освећења воде, узносе молитве Пресветој Богородици, да уклони од нас свако зло и на Њу се полажа сва нада. Када кропимо тако освећеном водом нас, наше домове, поља и све што имамо, то она може одагнати од нас сва непријатељска дејства, а дати нам небеско покровитељство".
Професор Др Лазар Мирковић
Извор svetosavlje.org
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Hristos jeste razapet na krstu, ali na krst su ga kao sto je poznato razapeli Rimljani koji su obozavali Boga sunca Mitru, ciji je simbol upravo bio znak krsta poznat jos i kao TAU.
Inace krst ili TAU je mnogo stariji i potice iz Vavilona, a povezan je za biblijskog Nevroda Nojevog praunuka i osnivaca Vavilona koji je u bibliji poznat kao onaj koji je sagradio Vavilonsku kulu.

Ova paganska filozofija je kasnije prenesena u sve kulture i civilizacije starog sveta pa time i sam ovaj simbol krsta, koji je preuzeo magijsko okultnu ulogu i u zavisnosti od podnevlja bio poznat pod razlicitim imenima, Egipatski ANK mocnu spravu pomocu koje Bogovi vracaju mrtve u zivot, Skandinavski cekic Boga Tora poznatiji i kao Svastika, itd..
Rimljani su preuzeli ovaj simbol kao znak njihovog boga Mitre, i koristili ga kao spravu za mucenje i prinosenje ljudskih zrtava njihovom Bogu, a znamo da su u to vreme na hiljade robova bili razapeti na krstovima sirom Rimskog carstva, i da je sam Isus razapet na jednom od tih mnogobozackih krstova.

Крст је симбол Страдања Христовог без обзира на римску паганштину. На том крсту смо искупљени, зато поштујмо Крст (Жртву), јер и ми морамо да носимо свој крст ако хоћемо Христовим стопама, тим Путем:

24. Тада Исус рече ученицима својим: Ако ко хоће за мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и иде за мном.
25. Јер ко хоће своју душу да сачува, изгубиће је; а ако ко изгуби душу своју мене ради, наћи ће је.
26. Јер каква је корист човеку ако сав свет добије а души својој науди? Или какав ће откуп дати човек за своју душу?

27. Јер ће доћи Син човечији у слави Оца свог с анђелима својим, и тада ће се вратити свакоме по делима његовим. (Матеј 16)

34. И дозвавши народ с ученицима својим рече им: Ко хоће за мном да иде нека се одрекне себе и узме крст свој, и за мном иде. (Марко 8)

21. А Исус погледавши на њ, омиле му, и рече му: Још ти једно недостаје: иди продај све што имаш и подај сиромасима; и имаћеш благо на небу; и дођи, те хајде за мном узевши крст. (Марко 10)

14. А ја Боже сачувај да се чим другим хвалим осим крстом Господа нашег Исуса Христа, ког ради разапе се мени свет, и ја свету. (Галатима 6)

16. И да помири с Богом обоје у једном телу крстом, убивши непријатељство на њему. (Ефесцима 2)

18. Јер многи ходе, за које вам много пута говорих, а сад и плачући говорим, непријатељи крста Христовог;
19. Којима је свршетак погибао, којима је Бог трбух, и слава у сраму њиховом, који земаљски мисле.(Филибљанима 3)

Непријатељи крста Христовог се срећу свуда, то су сви који оспоравају Спасење Жртвом, али и они који потиру симболику. Наравно да крст нема магијску моћ (као на филму), али има симболично значење и са тим (на том) дрвеним крстом смо искупљени, јер стоји записано у закону који је Христ дао Мојсију да преступник мора умрети на дрвету, а Господ због наших преступа би закуцан на дрвету. Тако да страдање на дрвету није од пагана, већ од Божијег закона, а Бог је видео шта ће тада бити у то време (јер је Бог) и направи план Спасења који Исус испуни и прослави и закон и пророке који су то најављивали.

13. Христос је нас искупио од клетве законске поставши за нас клетва, јер је писано: Проклет сваки који виси на дрвету:
14. Да међу незнабошцима буде благослов Аврамов у Христу Исусу, да обећање Духа примимо кроз веру. (Галатима 3)

22. Ко згреши тако да заслужи смрт, те буде осуђен на смрт и обесиш га на дрво,
23. Нека не преноћи тело његово на дрвету, него га исти дан погреби, јер је проклет пред Богом ко је обешен; зато не скврни земље коју ти Господ Бог твој даје у наследство. (5. Мојсијева 21)

26. Потом их поби Исус и погуби их, и обеси их на пет дрвета, и осташе висећи на дрветима до вечера.
27. А о заходу сунчаном заповеди Исус те их скидоше с дрвета и бацише их у пећину, у коју се беху сакрили, и метнуше велико камење на врата пећине, које оста онде до данас. (Исус Навин 10) - позната слика

Поста клетва на дрвеном крсту, али нас сачува од пропасти, не нападајмо крст дрвени јер је и код Римљана био за кажњавање преступника, с тим што за све наше преступе на њему (крсту) плати Он, Господ и Спас наш. Тако и поста жртвеник где Јагње би жртвовано.

20. И кроза Њ да примири све са собом, умиривши крвљу крста Његова, кроза Њ све, било на земљи или на небу. (Колошанима 1)



"Пре тога, крст беше име за казну, а сада је ствар поштовања; пре он беше знак осуде, а сада је основа спасења.

Пасха наша, Христос, жртвова се за нас. (1 Коринћанима 5,7).

А где се жртвова?

На високом крсту.
Нови жртвеник за жртву ову; а то зато, што је и жртва нова и необична. Јер Христос и жртва и свештеник беше - жртва по телу, а свештеник по духу. Сам је себе принео и по телу принесен беше. А послушај како је Павле и једно и друго означио када је рекао: ,,Јер сваки првосвештеник који се узима између људи, поставља се за људе на служење Богу, да приноси и дарове и жртве за гријехе'' (Јев 5,1)... зато је потребно да и Овај има нешто да принесе (Јев 8,3). Ето, ту Сам себе приноси, док на другом месту апостол Павле рече: ,,Тако и Христос једанпут принесе себе на жртву да понесе гријехе многих. А други пут ће се појавити не због гријеха него за спасење оних који га чекају.'' (Јев 9,28). Видиш ли, како је по овоме принесен а по оном како Сам себе приноси. Па схваташ ли како је Он сам и жртва и свештеник био, док је крст жртвеник представљао?

Али, рећи ће ко: „Зашто ова жртва не беше у цркви принесена, но ван градских зидина?"
Зато, да би се оно пророчанство: ...,,и би метнут међу злочинце'' (Ис 53,12), испунило."


Јован Златоусти (Беседа друга)

Са овим се потпуно слажем, не треба се плашити крста, јер крст је наше спасење. Наравно, не мислим на рукотворину којој се треба клањати, ту да будем јасан. Поклањамо се Богу због крста (Спасења). Мислим на симболику и појам крста. Не треба умањивати Жртвеник нашег Господа.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Kao Hriscanin ovo bi trebao da znas.

Hristos jeste razapet na krstu, ali na krst su ga kao sto je poznato razapeli Rimljani koji su obozavali Boga sunca Mitru, ciji je simbol upravo bio znak krsta poznat jos i kao TAU.
Inace krst ili TAU je mnogo stariji i potice iz Vavilona, a povezan je za biblijskog Nevroda Nojevog praunuka i osnivaca Vavilona koji je u bibliji poznat kao onaj koji je sagradio Vavilonsku kulu.
Kada je Nevrod propovedao izvesnom caru da treba da postuje sedam zvezda i znakove zodijaka ovaj car je naredio da ga ubiju strasnom smrcu.
Posle Nevrodove smrti njegova zena Semiramida je rodila sina i dala mu ime Tamuz, objavivsi svima u carstvu da je to reinkarnirani Nevrod - Bog sunca, a da je ona majka Bozja, nazvavsi sebe jos i kraljicom neba, devicom majkom.
Od tog trenutka svuda su se mogle naci statue zene - Semiramide koja u narucju drzi malog decaka - Tamuza boga sunca, reinkarniranog Nevroda.
U cast njenog sina Tamuza, Semiramida je uspostavila ritual prinosenja zrtava u vidu malih beba, kojima se na grudima pravio rez u znaku krsta ili slova T, simbola boga sunca Tamuza.

Ova paganska filozofija je kasnije prenesena u sve kulture i civilizacije starog sveta pa time i sam ovaj simbol krsta, koji je preuzeo magijsko okultnu ulogu i u zavisnosti od podnevlja bio poznat pod razlicitim imenima, Egipatski ANK mocnu spravu pomocu koje Bogovi vracaju mrtve u zivot, Skandinavski cekic Boga Tora poznatiji i kao Svastika, itd..
Rimljani su preuzeli ovaj simbol kao znak njihovog boga Mitre, i koristili ga kao spravu za mucenje i prinosenje ljudskih zrtava njihovom Bogu, a znamo da su u to vreme na hiljade robova bili razapeti na krstovima sirom Rimskog carstva, i da je sam Isus razapet na jednom od tih mnogobozackih krstova.

Drugo, Isus jeste vaskrsao u nedelju, ali iz same istorije se zna da je nedelja bila posvecena Bogu sunca Mitri kao latinski "DIES SOLIS - Dan sunca" i da je car Konstantin koji je i sam bio poklonik Boga sunca Mitre i postova ovaj dan sunca, iz razloga da bi mnogoboscima omogucio laksi prelazak iz mnogobostva u novu veru Hriscanstvo, izdao edikt o obaveznom svetkovanju Suncevog dana Nedelje nazvavsi ga CASNI DAN SUNCA.
Nedelja prema tome ima mnogobozacko poreklo i preneseno je iz mnogobostva u Hriscansku crkvu 300 godine.
Isusovo vaskrsenje u nedelju ne podleze obavezi da postujemo ovaj dan, jer ne postoji zapovest u novom zavetu koja to nalaze.
Sama vera u Hristovo vaskrsenje je nesto sasvim drugo, i nema veze sa pominjanjem ikakvog dana, vec samog cina kojim je Hristos pobedio smrt i time omogucio spasenje svima koji poveruju u njega kao spaitelja.

Hristos jeste rodjen u telu, ali to nema veze sa sustinom Bozica kao praznika koji danas poznajemo, jer Bozic kao takav i svi popratni obicaji koje on sadrzi su mnogobozackog porekla i nazivao se DIES SOLIS NATALIS INVICTI - rodjendan Boga sunca, i takodje je vezan za pocetnu pricu o Nevrodu i Semiramidi, odnosno rodjenju Boga sunca Tamuza.
Vec sam naveo neke obicaje vezane za ovaj praznik koji imaju mnogobozacko poreklo, poput secenja badnjaka kao sveto drvo, filozofija po kojoj su pagani verovali da Hananski Bog VAL zivi u svetom drvecu i da secenjem i unosenjem grana drveca u domove mogu osigurati napredak doma i prisustvo Boga u samom domu.
Onda je su tu prisutni obicaji kicenja jelki, sto je opet paganski obicaj koji su na dan ovog praznika kitili jelke i mala drveca, palili baklje, i verovali da Bog sunca Val u odredjenom trenutku prelazi preko neba u svojim vatrenim kocijama i donosi darove, sto je aluzija na deda mraza.

Ikone i freskopisanje je takodje mnogobozacki obicaj koji potice iz Vavilona, oslikavanja hramova ornamentima, slikama iz zivota, kao i duhovnog sveta, svetih zivotinja, bozanstava, itd, u cemu se posebno istice Vavilonska, Egipatska, Rimska, Grcka, Etrurska umetnost..
Kult svetaca potice iz mnogobozackog kulta mrtvih, po kome se verovalo da mrtvi nakon smrti prelaze u jednu drugu duhovnu sferu postojanja i da mogu uticati na zivot na zemlji.
Takodje, verovalo se da pokojnikove licne stvari, delovi odela ili njegovog tela, kose, itd, imaju magijsku moc, i cuvali su se kao svetinja.

Crkvena arhitektura je takodje mnogobozackog porekla, i potice iz falusnog kulta bogova plodnosti, a vezan je ponovo za Vavilon, Nevroda i njegovu tragicnu smrt.
Naprimer, u Egiptu je postojao mit opet povezan sa Nevrodom i Tamuzom, po kome je Ozirisa ( drugo ime Nevroda - Tamuza ), ubilo protivnicko Bozanstvo i iseklo ga na 14 delova.
Izis Ozirisova zena je pronasla sve ove delove sem jednog, njegovog genitalnog organa, od tog trenutka ona je stvorila kult obozavanja Ozirisovog genitalnog organa, poznatiji kao Falusni kult ili Bogova plodnosti.
Simboli ovog kulta su bili uspravni stubovi, kao i karakteristicni hramovi sa kupolama i tornjevima koji simbolizuju Ozirisov genitalni organ.
Ova kompletna arhitektura je kasnije prenesena u Hriscanstvo.

Sveta voda je mnogobozacko verovanje u lekovita i magijska dejstva vode, kao i u izvor vecne mladosti..

Spojena tri prsta pretstavljaju okultni Joga znak poznatiji kao MUDRA, gde svaki prst simbolizuje odredjeno astrolosko Bozanstvo, Sunce, Mesec, Mars, pri cemu dodirom odredjenih delova tela moze doneti magijski uticaj, celo - um, Ruka - delo, akcija, Predeo srca - osecanja ljubav..


Kazes slovo T pa Latinica nije ni bila izmisljena to je teska podvala
treba da slavimo krst jer je na njemu hristos razapet i taj krst je danas u Jerusalimu i taj krst sa dodirom sa mrtvakom ga vaskrsava kao i ostala cuda paljenje vatre same od sebe na Veliku Subotu samo pravoslavcima ne i katolicima i drugima
Takodje kad smo kod vavilona citao sam u jednoj knjizi Arheologija potvrdjuje Bibliju pisao ju je jedan sto predaje na Adventistickom fakultetu on je i Arheolog tu sam procitao da je Vavilonski car takodje od njegovog Boga dobio Zapovesti recenice nisu identicne sa onim u Mojsijevim zapovestima ali svaka zapovest je ista kao i 10 onih koje je Boga dao Mojsiju
Dali zbog toga treba da izbacimo i zapovesti jer ih je dobio i Vavilonski car?
Ne sve je to djavolovo maslo da u paganskim religijama unese sve dobro u zlo kako bi neko kao ti i razmisljao za neke stvari da su zle iako nisu a njegov cilje je i bio da narod ne slusa Boga jer je isto sto je i Bog dao kao simbol i zapovest dobio i Vavilonski car cilj mu je bio da zlim ljudima podmetne dobro bozije kako bi mi kasnije mislili da je to zlo
To za Ozirisa znam cuo sam od teologa i njegova prica i misljenje je verovatno podvala djavolja
A takva arhitektura sa tornjvima je postojala i pre toga a i posle toga ali u zemljama u kojima se o tome nista nezna

Kazem sve je to djavolja varka ne ljudska za svo zlo je odgovoran djavo
Ja sam svoje rekao a ostalo me ne zanima tako da je ovde rasprava zavrsena
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Крст је симбол Страдања Христовог без обзира на римску паганштину. На том крсту смо искупљени, зато поштујмо Крст (Жртву), јер и ми морамо да носимо свој крст ако хоћемо Христовим стопама, тим Путем:

24. Тада Исус рече ученицима својим: Ако ко хоће за мном ићи, нека се одрекне себе, и узме крст свој и иде за мном.
25. Јер ко хоће своју душу да сачува, изгубиће је; а ако ко изгуби душу своју мене ради, наћи ће је.
26. Јер каква је корист човеку ако сав свет добије а души својој науди? Или какав ће откуп дати човек за своју душу?

27. Јер ће доћи Син човечији у слави Оца свог с анђелима својим, и тада ће се вратити свакоме по делима његовим. (Матеј 16)

34. И дозвавши народ с ученицима својим рече им: Ко хоће за мном да иде нека се одрекне себе и узме крст свој, и за мном иде. (Марко 8)

21. А Исус погледавши на њ, омиле му, и рече му: Још ти једно недостаје: иди продај све што имаш и подај сиромасима; и имаћеш благо на небу; и дођи, те хајде за мном узевши крст. (Марко 10)

14. А ја Боже сачувај да се чим другим хвалим осим крстом Господа нашег Исуса Христа, ког ради разапе се мени свет, и ја свету. (Галатима 6)

16. И да помири с Богом обоје у једном телу крстом, убивши непријатељство на њему. (Ефесцима 2)

18. Јер многи ходе, за које вам много пута говорих, а сад и плачући говорим, непријатељи крста Христовог;
19. Којима је свршетак погибао, којима је Бог трбух, и слава у сраму њиховом, који земаљски мисле.(Филибљанима 3)

Непријатељи крста Христовог се срећу свуда, то су сви који оспоравају Спасење Жртвом, али и они који потиру симболику. Наравно да крст нема магијску моћ (као на филму), али има симболично значење и са тим (на том) дрвеним крстом смо искупљени, јер стоји записано у закону који је Христ дао Мојсију да преступник мора умрети на дрвету, а Господ због наших преступа би закуцан на дрвету. Тако да страдање на дрвету није од пагана, већ од Божијег закона, а Бог је видео шта ће тада бити у то време (јер је Бог) и направи план Спасења који Исус испуни и прослави и закон и пророке који су то најављивали.

13. Христос је нас искупио од клетве законске поставши за нас клетва, јер је писано: Проклет сваки који виси на дрвету:
14. Да међу незнабошцима буде благослов Аврамов у Христу Исусу, да обећање Духа примимо кроз веру. (Галатима 3)

22. Ко згреши тако да заслужи смрт, те буде осуђен на смрт и обесиш га на дрво,
23. Нека не преноћи тело његово на дрвету, него га исти дан погреби, јер је проклет пред Богом ко је обешен; зато не скврни земље коју ти Господ Бог твој даје у наследство. (5. Мојсијева 21)

26. Потом их поби Исус и погуби их, и обеси их на пет дрвета, и осташе висећи на дрветима до вечера.
27. А о заходу сунчаном заповеди Исус те их скидоше с дрвета и бацише их у пећину, у коју се беху сакрили, и метнуше велико камење на врата пећине, које оста онде до данас. (Исус Навин 10) - позната слика

Поста клетва на дрвеном крсту, али нас сачува од пропасти, не нападајмо крст дрвени јер је и код Римљана био за кажњавање преступника, с тим што за све наше преступе на њему (крсту) плати Он, Господ и Спас наш. Тако и поста жртвеник где Јагње би жртвовано.

20. И кроза Њ да примири све са собом, умиривши крвљу крста Његова, кроза Њ све, било на земљи или на небу. (Колошанима 1)



"Пре тога, крст беше име за казну, а сада је ствар поштовања; пре он беше знак осуде, а сада је основа спасења.

Пасха наша, Христос, жртвова се за нас. (1 Коринћанима 5,7).

А где се жртвова?

На високом крсту.
Нови жртвеник за жртву ову; а то зато, што је и жртва нова и необична. Јер Христос и жртва и свештеник беше - жртва по телу, а свештеник по духу. Сам је себе принео и по телу принесен беше. А послушај како је Павле и једно и друго означио када је рекао: ,,Јер сваки првосвештеник који се узима између људи, поставља се за људе на служење Богу, да приноси и дарове и жртве за гријехе'' (Јев 5,1)... зато је потребно да и Овај има нешто да принесе (Јев 8,3). Ето, ту Сам себе приноси, док на другом месту апостол Павле рече: ,,Тако и Христос једанпут принесе себе на жртву да понесе гријехе многих. А други пут ће се појавити не због гријеха него за спасење оних који га чекају.'' (Јев 9,28). Видиш ли, како је по овоме принесен а по оном како Сам себе приноси. Па схваташ ли како је Он сам и жртва и свештеник био, док је крст жртвеник представљао?

Али, рећи ће ко: „Зашто ова жртва не беше у цркви принесена, но ван градских зидина?"
Зато, да би се оно пророчанство: ...,,и би метнут међу злочинце'' (Ис 53,12), испунило."


Јован Златоусти (Беседа друга)



Са овим се потпуно слажем, не треба се плашити крста, јер крст је наше спасење. Наравно, не мислим на рукотворину којој се треба клањати, ту да будем јасан. Поклањамо се Богу због крста (Спасења). Мислим на симболику и појам крста. Не треба умањивати Жртвеник нашег Господа.


Brate Adrian,
Ja se jedino molim Bogu 99% mojih molitvi ide Bogu a 1% je ona molitva kad molim svece da se zauzmu za mene i da se mole Bogu medju svece svrstavam i Bogorodicu

Ja ne opravdavam njeno velicanje ravno Bogu to sto je neki velicaju kao Boga nije uredu ali sta ja mogu ja samo sebe mogu da promenim i uspeo sam,a druge je jako tesko promeniti znam iz pokusaja najlakse je promeniti najblize ali ni to nije lako
zato ti se izvinjavam ako sam nekad nepravedno postupio sa tobom jer mi nije bila namera uzrok je sigurno pogresno tumacenje tvojih reci
Obesen o drvo brate to je bila kazna i tako su se sramotili ljudi cilj je malo pogresnog prevoda pravi prevod biblije nije drvo kao materijal vec stablo a kod jevreja je bio obicaj da koga obese na drvo oni ga sramote,a JS to tumace srugacije smatraju da je Hristos bio obesen na drvo kao juda sa omcom i da je tako umro kazem stvar je pogresnog prevoda drvo nebi u ovom slucaju trebao biti materijal vec stablo
Inace oko svega ostalog se slazem simbol krsta je svet


Pozdrav brate
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Krst kao simbol Hristove zrtve koju je prineo za ljudske grehe DA. krst kao predmet obozavanja NE..
Kada u bibliji kaze "UZMITE SVOJ KRST KAJDETE ZAMNOM" ili "A JA NE DAJ BOZE DA SE BILO CIME HVALIM OSIM KRSTOM GOSPODA ISUSA HRISTA" tu se ne misli na samo drvo krsta, vec na Isusove patnje koje je podneo radi naih greha i zrtvu koju je prineo za palog coveka, i zivot samoodricanja i patnje koje mi moramo podneti na ovom svetu radi vere u Hrista.

Sto se tice ostalog, prilazem jedno delo koje obradjuje ove teme mnogobozackih obicaja i njihovog infiltriranja u Hriscanstvo, koje mozete u celosti pronaci u vidu knjige na prilozenoj internet stranici"


  1. [h=3]Vavilonska misterijska religija - Tvorac Grada[/h]Ралф Вудроу - Вавилонска мистеријска религија.
    Index of /knjige/scribdvavilonskareligija.html - Cached

 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
- SVETA VODA - vodisvoje poreklo u paganskog obreda ritualnog pranja i verovanja da voda ima magijska i lekovita svojstva.
- ZUTA SVECA I TAMJAN - kao mnogobozacki ritualni elementi kulta sunca.
PREKRSTAVANJE RUKOM SA TRI PRSTA - polozaj ruku u okultizmu poznatiji kao Mudra, koji simbolizuje astroloska Bozanstva i nihovu pretstavu, i uticaj koji vrse na coveka.
- SVESTENICKO BLAGOSILJANJE RUKOM - Okultni cin proklinjanja kojim mag vrsi odredjeni uticaj na osobu.

Протестантско виђење ствари је одбацивање свега и полазак "од нуле". То наводи човека да не види добро ни текст из Писма и да не проверава прво шта преписује од других. Рецимо, ја сам сада проверио ово што ти ниси, већ само "убацујеш" припремљен материјал без провере (!). Не сумњаш у то што преносиш, не испитујеш и срљаш, на жалост. Знам да су ти намере часне и да бринеш као и сви ми овде што се људи препуштају сујеверју, али прво неке ствари испитај и погледај да ли те добро уче. Не заборави да и проповедници су људи као и ми, они греше и велики број умисли да много зна, а Библију не консултује. Дакле, ево пар примера где се јасно види да ниси проверио:

11. И ушавши у кућу, видеше дете с Маријом матером Његовом, и падоше и поклонише Му се; па отворише даре своје и дариваше Га: златом, и тамјаном, и смирном. (Матеј 2)

8. И кад узе књигу, четири животиње и двадесет и четири старешине падоше пред Јагњетом, имајући сваки гусле, и златне чаше пуне тамјана, које су молитве светих. (Откривење 5)

3. И други анђео дође и стаде пред олтаром, и имаше кадионицу златну; и беше му дано много тамјана да да молитвама свих светих на олтар златни пред престолом. (Откривење 8)

1. Још начини олтар кадиони, од дрвета ситима начини га.
29. Тако ћеш их осветити, те ће бити светиња над светињом, и шта их се год дотакне биће свето.
34. И рече Господ Мојсију: Узми мириса, стакте, ониха и халвана мирисавог, и тамјана чистог, колико једног толико другог. 35. И од тога начини кад, састављен вештином апотекарском, чист и свет.
36. И истуцавши га наситно, метаћеш га пред сведочанством у шатору од састанка, где ћу се састајати с тобом; то нека вам буде светиња над светињама.(2.Мојсијева 30)

25. И начини олтар кадиони од дрвета ситима у дужину од једног лакта, и у ширину од једног лакта, четвороугласт, и од два лакта у висину; из њега излажаху му рогови.(2.Мојсијева 37)

4. И унеси сто, и уреди шта треба уредити на њему; унеси и свећњак, и запали жишке на њему.
5. И намести златни олтар кадиони пред ковчегом од сведочанства; и обеси завес на вратима од шатора.
6. И метни олтар за жртву паљеницу пред врата шатору, шатору од састанка,
7. И метни умиваоницу између шатора од састанка и олтара, и у њу налиј воде.(2.Мојсијева 40)

10. И све мноштво народа беше напољу и мољаше се Богу у време кађења.(Лука 1)

20. Шта ће ми тамјан, што долази из Саве, и добри цимет из далеке земље?(Јеремија 6)

8. И беху многе свеће горе у соби где се бејасмо сабрали.(Дела 20)

2. Јер скинија беше начињена прва, у којој беше свећњак и трпеза и постављени хлебови, што се зове светиња. 3. А за другим завесом беше скинија, која се зове светиња над светињама,
4. Која имаше златну кадионицу, и ковчег завета окован свуда златом, у коме беше златан суд с маном, и палица Аронова, која се беше омладила, и плоче завета. (Јеврејима 9)


"Пчелињи восак је нус-производ пчела радилица које га стварају лучењем воштаних жлезда како би направиле саће. Те воштане жлезде су трансформисане хипердермалне ћелије хитинског омотача и налазе се по четири пара на централној страни тела. Споља су покривене глатком прозирном кутикулом (тзв. огледалима).

За лучење воска пчелама је потребан мед и поленов прах. Восак се из воштаних жлезда испушта у облику танког секрета и у додиру са ваздухом стврдњава у облику ситних и прозирних плочица. Пчеле изграђују саће тако што жваћу воштане плочице и мешају их са пљувачком, па их дограђују у основе у облику петоугаоних ћелија. Боја воска је беле преко жуте до жуто мрке, што зависи од обојених материја које прелазе из поленових зрнаца у восак.

На првом Васељенском црквеном сабору 325. године у Никеји донето је правило да се од чистог воска праве свеће за верске обреде како би се "као жртве паљенице приносиле живом Богу за захваљивање за све савршене дарове које смо од њега примили" (пре тога уместо једне свећице, спаљиване су животиње, теле, овца, голубови и др.)."

Мр Пантелија Пантелић, "Азбука пчеларства",

Што се тиче стављања руку на људе, опет иста прича:

13. Тада приведоше к Њему децу да метне руке на њих, и да се помоли Богу; а ученици забрањиваху им.
14. А Исус рече: Оставите децу и не забрањујте им долазити к мени; јер је таквих царство небеско.
15. И метнувши на њих руке отиде оданде. (Матеј 19)

14. Не пусти у немар дар у себи који ти је дан по пророштву метнувши старешине руке на тебе. (1.Тимотију 4)

6. Ове поставише пред апостоле и они помоливши се Богу метнуше руке на њих.(Дела 6)

Полагање руку у овој светој тајни преноси се на лице које се рукополаже духовна сила и тако се постиже законита веза црквене власти и свештенослужења.

50. И изведе их напоље до Витаније, и подигнувши руке своје благослови их.
51. И кад их благосиљаше, одступи од њих, и узношаше се на небо. (Лука 24)

3. Тада постивши и помоливши се Богу метнуше руке на њих, и отпустише их. (Дела 13)

44. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне; (Матеј 5)

14. Благосиљајте оне који вас гоне: благосиљајте, а не куните.(Римљанима 12)

9. Не враћајте зла за зло, ни псовке за псовку; него насупрот благосиљајте, знајући да сте на то позвани да наследите благослов. (1.Петрова 3)

12. И трудимо се радећи својим рукама. Кад нас псују, благосиљамо; кад нас гоне трпимо;(1.Коринћанима 4)

1. Јер овај Мелхиседек беше цар салимски, свештеник Бога Највишег, који срете Авраама кад се враћаше с боја царева, и благослови га;
2. Коме и Авраам даде десетак од свега. Прво дакле значи цар правде, потом и цар салимски, то јест цар мира: (Јеврејима 7)


20. Вером благослови Исак Јакова и Исава у стварима које ће доћи.
21. Вером благослови Јаков умирући сваког сина Јосифовог, и поклони се врху палице његове.(Јеврејима 11)

18. И поставивши свештеник жену пред Господом нека јој открије главу и метне јој на руке дар за спомен који је дар за сумњу љубавну; а свештеник нека држи у руци својој горку воду, која носи проклетство. (4.Мојсијева 5)

А што се крстимо и покропљујемо водом, то ништа? То није ритуално прање? Па, крштење је и било ритуално прање, зато се Јевреји нису исчуђавали Јовану Крститељу када је крстио водом за покајање. Аух, мани се те науке док је још време...

"Када се крстимо са три прста тада ми исповедамо Свету Тројицу, а са остала два скупљена прста, исповедамо две природе Господа, и Бога, и Спаситеља нашег Исуса Христа. Једна је Божанска, а друга је наша - човечанска, и због тог питања се чак одржало неколико васељенских сабора." svetosavlje.org

Ч иста симболика, настало је у самом почетку када је један епископ или ђакон, не сећам се који, покушавао да објасни Три Сведока (Тројство) и спојио је три прста у једно. Ово је постало део цркве (тада целе) и веома практично за објашњавање. Зато се и крсти са три прста, без обзира на нацију, то је везано за Бога! Чак и да се човек не прекрсти, не ваља поредити неке свете ствари и симболе са паганским. Тако имамо много тројстава паганских, царицу небеску и њеног сина, али то није у вези са Христом. Све је то ђавоља подметачина да се људи саблазне.

...итд.. итд...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top