Novak Djokovic

UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Novak nije blistao, ali je dobio 6:1, 6:2
Najbolji teniser sveta Novak Đoković plasirao se u drugo kolo ATP turnira u Dubaiju pobedom nad Tomijem Robredom u dva seta.

Izvor: B92

Photo by Warren Little/Getty Images

Đoković nije blistao na startu turnira iz serije 500, ali je uspeo da slavi veoma ubedljivo, rezultatom 6:1, 6:2.

Meč koji je trajao nešto više od sat vremena počeo je furiozno i brzo poveo sa 3:0, kada se Španac upisao na semafor. U šestom gemu viđen je prvi od dva maratonska gema i drugi brejk koji je značio i lagani set.

Drugi je viđen već na startu drugog seta – trajao je skoro 11 minuta i Tomi je spasao dve brejk lopte. Ipak, odlučujuću prednost Srbin je stekao dva gema kasnije, a potom brzo priveo meč kraju.

Iako je iskoristio tek četiri od 13 brejk prilika, agresivna igra mu se potpuno isplatila – upisao je 19 vinera i 22 neiznuđene greške, dok je Robredo bio u ’debelom’ minusu – 7:28.

Novak će u narednom kolu igrati sa Tunišaninom Malemom Džazirijem, koji je eliminisao Mihaila Južnog sa 6:4, 6:1.

Tok meča:

Photo by Warren Little/Getty Images
Novak je poprilično sigurno ušao u meč, prepustivši samo jedan poen Robredu za vođstvo od 1:0. Srpski teniser je odmah počeo da pritiska Španca na servisu i brzo je došao do brejk prilike koju je iskoristio u prvom pokušaju. Đoković se tu nije zaustavio, nastavio je sa odličnim servisom i za samo sedam minuta je već vodio sa 3:0.

Španski teniser je prekinuo Novakov niz u četvrtom gemu, da bi ga izazvao u narednom, ali se najbolji teniser sveta trgao i poveo sa 4:1. U istom ritmu Novak je nastavio i na Robredovom servis gemu, Španac je odbranio četiri brejk lopte, ali petu nije, pogodivši mrežu. Srpski teniser je tako stigao na gem od prvog seta, koji je i osvojio u gemu koji je sledio sa 6:1.

Drugi deo igre počeo je maratonskim gemom na servis Španca koji je trajao skoro 11 minuta. Đoković je imao velikih problema kod brejk prilika, propustio je dve, ali je kod gem lopti rivala bio siguran. Nekako je Robredo uspeo da se izvuče i povede 0:1. Propuštene šanse nisu uticale na Novaka koji je sa ‘nulom’ došao do 1:1, a onda krenuo u novi napad. Sada je bio neprecizan kod tri prilike, ali je četvrtu realizovao i došao do brejka – 3:1.

Napravljeni brejk bio je odlučujući u ovom meču jer je samo pet minuta kasnije na semaforu pisalo 4:1. Najbolji igrač današnjice lagano je potvrdio stečenu prednost, a onda stigao do 30:30. Potpuno je opustio ruku, kreirao poene forhendom i posle nove greške rivala drugi put mu oduzeo servis.

Robredo je do kraja uspeo da ublaži poraz trećim gemom, pre nego što je Đoković odservirao za sedmi trijumf nad španskim veteranom.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Novak i Viktor kreću u Dubaiju
Najbolji teniser sveta Novak Đoković počeće u ponedeljak učešće na turniru iz Serije 500 u Dubaiju.

Izvor: B92
186585824756c8334e11c05728432005_w640.jpg

Gettz Images

Njegov prvi protivnik biće Tomi Robredo, a meč će početi najranije of 16 sati po srednjoevropskom vremenu.

Srpski teniser vodi sa 6-2 u međusobnom skoru, ali poslednji meč dobio je Španac, 2014. godine u Sinsinatiju.

Robredo ima 33 godine i trenutno je 39. na svetu, a ukoliko ga pobedi, Đoković će se u drugoj rundi sastati sa boljim iz meča kvalifikanta i Maleka Žazirija.

“Važno je napraviti pravi balans i dobiti na svežini kako bih nastavio da igram na visokom nivou. To sam radio prethodnih pet-šest godina, pravio sam pauzu između Melburna i Dubaija. To mi dozvoljava da se pregrupišem pred vrlo naporan period od tri-četiri meseca u kojem ću imati vrlo malo slobodnog vremena“, kazao je Novak.

Đoković juri svoj peti trofej u Dubaiju, a prošle godine izgubio je u finalu od Rodžera Federera, koji sada ne igra zbog povrede.

Na terenu će se naći i Viktor Troicki, koji će u prvom kolu igrati protiv Kipranina Markosa Bagdatisa.

Kipranin igra solidno u poslednje vreme, trenutno je 57. na svetu i dobio je Viktora u tri od četiri okršaja, mada nisu igrali od 2011. godine. Taj duel na programu je odmah posle meča Đoković – Robredo.

Ukupni nagradni fond turnira u Dubaiju iznosi 2.674.445 dolara.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Novak: Smeč, meč lopte, ne sme to da mi se dešava
Novak Đoković prošao je dalje pobedom nad Kolšrajberom 7:5, 7:5, ali nije bio zadovoljan svojom igrom u trećem kolu turnira u Indijan Velsu.

IZVOR: B92


Getty Images


“Još tražim ona fina podešavanja, i mentalno i fizički. Ne smem da dozvolim da mi se tako propuštene šanse ponovo dešavaju, taj smeč mi je i dalje u glavi“, rekao je Đoković.

“Imao sam sreće što sam pobedio u dva seta. Dozvolio sam sebi da izgubim servis kada sam imao brejk viška u oba seta, naročito u drugom – lak bekhend, meč lopte, vratio sam ga. Ali Kolšrajber je iskusan igrač, igrao je mnogo puta na velikoj pozornici i zna kako da iskoristi prilike i vrati se u meč. Ipak, ima i pozitivnih stvari iz ovog meča, potrebno je u trenutku pokrenuti stvari“, dodao je najbolji teniser sveta.

Đoković će se u osmini finala sastati sa Felisijanom Lopesom, kojem je nedavno u Dubaiju predao meč zbog infekcije oka.

Ukoliko se revanšira Špancu, Novaka u četvrtfinalu čeka bolji iz duela Tim – Conga.


 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Đoković: Nisam Supermen
Novak Đoković kaže da se ne oseća nepobedivim, iako je ove sezone već osvojio tri turnira – Dohu, Australijan open i Indijan Vels.

Izvor: B92

Getty Images

“Ne osećam se kao Supermen, iako volim taj film. Ne smatram se nepobedivim, iako je iza mene 15-20 najboljih meseci u mojoj karijeri i životu. Pokušavam da ovaj iskoristim period u kojem igram najbolje u karijeri i na vrhuncu sam u svakom smislu, da ostanem zdrav i da osvojim što je moguće više velikih trofeja“.

Đoković je do sada u Majamiju slavio pet puta.

“Indijan Vels i Majami su dva turnira koja traju četiri nedelje, a igramo šest mečeva po turniru. To znači da imaš dovoljno vremena da se oporaviš između mečeva i da se spremiš za naredni – raspored je idealan, nije sve gusto kao na ostalim turnirima iz Masters 1000 serije koji traju po nedelju dana. Uz to, uvek je dobro vratiti se na teren na kojem sam imao toliko uspeha, pogotovo 2007. godine, kada sam ovde osvojio do tada za mene najveći trofej. Imam ta sećanja i ona mi pomažu“, rekao je Novak.

Posle pauze se na teren u Majamiju vraća Rodžer Federer, a na konstataciju novinara da je u Indijan Velsu bilo mnogo iznenađenja, Đoković kaže.

“Sve može da se desi, zato je i tenis takav sport – i slabiji može da pobedi ako mu određenog dana ide sve od ruke, a u tenisu je uvek nokaut sistem, zato je i atraktivan, jedinstven i zabavan. Naravno, očekujemo od najboljih da dođu do završnice, ali ništa nije zagarantovano. Sjajno je za tenis što se Rodžer vraća, biće veoma težak turnir“, zaključio je srpski teniser.

Đoković u petak igra svoj prvi meč u Majamiju, u meču drugog kola od jedan ujutru po srednjoevropskom vremenu sastaje se sa 87. igračem planete Kajlom Edmundom.



 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Novak posetio klince na Floridi i donirao 20.000 $
Prvi teniser sveta Novak Đoković posetio je danas dečji centar na Floridi u SAD „Centro Mater Childcare“.

IZVOR: B92


Photo by Clive Brunskill/Getty Images

On je u ime Novak Đoković fondacije uručio donaciju vrednu 20.000 dolara za programe podrške socijalno ugroženoj deci koje sprovodi ova američka humanitarna organizacija.

Đoković je ovom prilikom istakao da je za njega i njegovu suprugu Jelenu veoma važno da veruju u dečje snove, kako danas, tako i u budućnosti.

"Dugoročna vizija naše fondacije je podrška socijalno ugroženoj deci, kroz ovakve i slične programe koji im omogućavaju da ostvare svoj puni potencijal. Kada se udruže, ljudi mogu da naprave mnogo lepih i dobrih stvari. Zajedno imamo snagu da napravimo promene koje znače. Zato nam je izuzetno drago što smo u prilici da podržimo ‘Centro Mater’, organizaciju koja sa nama deli istu posvećenost i želju da pomognemo deci tokom njihovog ranog obrazovanja", rekao je Đoković.

Prema rečima Alberta Liđija, globalnog direktora Novak Đoković fondacije, usluge koje „Centro Mater“ pruža socijalno ugroženoj deci su od neizmernog značaja.

"One su važne jer doprinose stvaranju jednakih mogućnosti mališana tokom ranog razvoja, što je preduslov za dalji uspeh u životu. Rano obrazovanje u velikoj meri utiče na mališane i zato ovakvi programi mogu da unaprede kvalitet njihovih života", istakao je Liđi.

Predsednik „Centro Mater“ fondacije Oktavio Verdeha izjavio je da će donacija biti uručena u prisustvu roditelja i dece predškolskog uzrasta, koja inače ne bi bila u prilici da pohađaju letnji edukativni kamp.

"Presrećni smo što Novak Đoković fondacija deli našu fokusiranost i rad na dobrobiti dece koja ‘Centro Mater’ doživljavaju kao svoj drugi dom. Ova donacija stvoriće veliku razliku u ključnim godinama njihovog života, tokom kojih se razvija samopouzdanje, kreativnost i motivacija. Veoma smo zahvalni Novak Đoković fondaciji na velikodušnoj podršci našem programu, koji će proizvesti dugotrajan pozitivan uticaj na naše najmlađe sve dok ne odrastu. Naši učenici raduju se susretu sa Novakom Đokovićem i prilici da svetskom broju 1 pokažu svoje umeće na teniskom terenu", podvukao je Verdeha.

Pripremanje dece za uspeh u školi i životu predstavlja ogroman izazov i priliku za države širom sveta. Fokusiranost Novak Đoković fondacije na pružanje podrške ranom obrazovanju je ohrabrujući doprinos u prevazilaženju takvog izazova, rekao je Dejvid Lorens, direktor Dečjeg pokreta Floride.

Novak Đoković fondacija osnovana je 2007. godine sa ciljem ulaganja u programe ranog obrazovanja i razvoja dece. Iako najveći deo svojih projekata realizuje u Srbiji, Fondacija nastoji da pruži što veću podršku i raznim programima za mališane u zemljama regiona, kao i organizacijama u Australiji i Severnoj Americi. Fondacija na globalnom planu učestvuje u promovisanju važnosti pružanja podrške ranom obrazovanju i razvoju kroz partnerstvo sa Svetskom bankom i Novakom u ulozi UNICEF-ovog ambasadora dobre volje.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Đoković: Rano je za priču o Stefanu i tenisu
Novak Đoković ne može da izbegne pitanja novinara o sinu Stefanu, od koga javnost očekuje da krene očevim stopama.

Izvor: B92
112036396756fb8e6fef0e6946822303_w640.jpg

Foto: Getty images

Iako Stefan nema ni dve godine, zapadni mediji već spekulišu o njegovoj budućnosti kao sina najboljeg tenisera sveta.

"Previše je rano govoriti o mom sinu i o tome kakav će on put da izabere. Mi ćemo kao roditelji da budemo tu i da mu damo najveću moguću ljubav i pažnju. Sve ostalo će prirodno teći i doći", rekao je Đoković.

Đoković se u utorak uveče plasirao u četvrtfinale Mastersa u Majamiju, gde će igrati sa Tomašom Berdihom, u sredu na četvrtak od 3.00 po srednjeevropskom vremenu.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Novak: Sanjam zlato na OI, prilagodiću se Garosu
Novak Đoković rekao je da se raduje Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru i da se nada zlatnoj medalji.

IZVOR: B92


Foto: Getty images

"Daću sve od sebe da se pripremim za Igre, da budem na vrhuncu na podlozi koja mi najviše prija tokom karijere i na kojoj sam imao najviše uspeha. Jedan od mojih snova i jedna od najvećih inspiracija u mojoj karijeri jeste da osvojim zlatnu medalju na Olimpijskim igrama", kaže Đoković.

"Radujem se Igrama i zbog tradicije, istorije i svega što one nose, one su najpriznatiji događaj u istoriji sporta. Biti u društvu vrhunskih sportista iz različitih sportova, obedovati sa njima, videti ih uživo kako nastupaju, to je jedinstveno iskustvo kojem se svaki sportista raduje", dodao je srpski teniser.

Đokoviću sada predstoji sezona na šljaci koja će kulminirati Rolan Garosom, a pre toga se igraju Monte Karlo, Madrid i Rim. Za sada je Novak prijavljen na sva tri, ali...

"Prošle godine sam igrao mnogo finala, a Madrid asm propustio. Ovu sezonu sam verovatno počeo i bolje nego 2015, po rezultatima i po tome kako se osećam, nisam previše iscrpljen. Mislim da neću imati nikakvih poteškoća da se brzo prilagodim na šljaku. Hajde da vidimo šta će se dogoditi, šljaka je fizički najzahtevnija podloga, a Rolan Garos je najveći cilj i najveći turnir, tako da ću se prilagoditi njemu", rekao je Novak i dodao:

"Živim u Monte Karlu, definitivno ću igrati tamo, a posle toga ću videti hoću li igrati i na ostalim turnirima. Ali za sada je raspored da igram i Madrid i Rim, tako će i ostati ako ne bude nekih promena".

Na pitanje da li razmišlja o Federerovom rekordu od 17 Gren slem titula, Đoković je odgovorio:

"Privilegija je što mogu da budem u istorijskim knjigama sporta koji mi je dao toliko mnogo, to mi služi kao velika motivacija pre svakog velikog meča, velikog turnira. Kako prolazi karijera i kako pravim uspehe, pogotovo u poslednje dve godine, to imam više šansi da obaram rekorde. Tako da i to (Federerovih 17 GS) jeste negde u podsvesti, ali to mi nije glavni motiv. Razumete šta hoću da kažem? U suprotnom bi stvari mogle da se otmu kontroli i to bi mogla da bude smetnja koja mi nije potrebna", zaključio je Đoković.

Turnir u Monte Karlu počinje 11. aprila, slede Madrid (1-8. maja), Rim (8-15. maja) i Rolan Garos (22. maja do 5. juna).
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Madrid se raduje povratku Đokovića
Najbolji teniser današnjice Novak Đoković potvrdio je da će se ove sezone vratiti na Masters u Madridu.

IZVOR: B92

Photo by Jasper Juinen/Getty Images

Đoković prethodne dve godine nije nastupao na Mutua Madrid Openu, a poslednji put tu je igrao 2013. godine, kada je ispao u drugoj rundi od Dimitrova i kada je imao nesuglasice sa publikom.

Novak je jedini trofej u prestonici Španije osvojio 2011. godine, a još dva puta je igrao u polufinalu – 2007. godine ispao je od Nalbandijana i dve godine kasnije od Nadala u epskom meču dužem od četiri sata.

„Fantastična je vest da je Đoković potvrdio učešće na turniru“, rekao je direktor Manolo Santana.

On je doneo neobičnu odluku da u olimpijskoj godini proširi raspored i nastupi u ‘Magičnoj kocki’, iako je imao sukob sa navijačima. On je bio velika želja organizatora za jubilarnu 15. godišnjicu četvrtog Mastersa u sezoni.

„Oduševljeni smo što će prvi reket sveta biti prisutan i biti deo velike grupe igrača koja će proslaviti 15. rođendan. Radost je naša, ali i navijača koji će imati prilike da gledaju najboljeg tenisera današnjice kako igra u ’Magičnoj kocki’. To će biti jedinstvena prilika da uživaju u njegovom tenisu u Španiji“, dodao je Santana.

Srpski igrač, koji ima skor 16-3 u Madridu, potvrdio je da će igrati i na Mastersu u Rimu na kojem je osvajao titule u prethodne dve godine.

Turnir u prestonici Španije na programu je od 29. aprila do 8. maja, igra se za nagradni fond 2.835.000, dok će igrači put Rima već u sedmici koja sledi.



 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
1.800.452 do Novakove "stotke"
Posle trofeja na Mastersu u Majamiju, Novak Đoković postao je teniser koji je najviše u istoriji zaradio od turnira.

IZVOR: B92
156220617057020b57db854076147552_w640.jpg

Getty Images

Prestigao je Rodžera Federera, pošto je do sada u karijeri prihodovao 98.199.548 dolara, što znači da mu do jubileja od 100 miliona nedostaje 1.800.452 dolara.

Đoković je postao igrač sa najviše Masters trofeja u istoriji (28), jednim više od Rafaela Nadala.

Novak se šestom titulom u Majamiju izjednačio sa Andreom Agasijem, a postao je i prvi teniser koji je četiri puta vezao titule na Indijan Velsu i u Majamiju.

“Vraćajući se deset godina unazad, nisam znao šta me očekuje. Tada sam se samo trudio da ostvarim što zapaženiji rezultat, probijao sam led kao mlad teniser koji je pokušavao da se umeša u borbu za broj jedan sa tada dominantnima Federerom i Nadalom. Deset godina kasnije, ako se osvrnem na taj period, znam da sam, uz podršku familije i užeg tima, verovao u sebe i u to da ću osvojiti mnogo trofeja. Nisam mogao da zamislim koji su to brojevi, ali sada kada analiziram, to je neverovatno“, rekao je Novak posle trijumfa.

Sada sledi sezona na šljaci, a Đoković će prvo igrati u Monte Karlu od 11. aprila.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.547
Ko stoji iza Novaka Đokovića?
Kada slušate članove tima Novaka Đokovića kako opisuju najboljeg tenisera sveta, neke reči se izdvajaju.

IZVOR: B92


Originalni članak: Reem Abulleil; Priredio: Nikola Đukić
116263716556e7e5593cbd1575093236_w640.jpg

Getty Images

Njegov agent Edoardo Artaldi zove ga “sanjar”, trener Boris Beker vidi ga kao “neobičnog”, “perfekcionistu” i “uličnog borca”, dok kondicioni trener Gebhard Fil-Griš veruje da su njegove sposobnosti bezgranične i da poseduje veliku “trenažnu inteligenciju”. Ali svi oni koriste jednu reč kada govore o timu – u osnovi su velika porodica.

Nije tajna da je formiranje pravog tima ključni deo uspeha profesionalnog teniera i mnogi se muče da nađu pravu ravnotežu i formulu koja funkcioniše. Neki čak putuju i bez trenera. Đoković veruje da je veliki razlog njegovih dostignuća i činjenice da može da se osloni na mentalnu snagu u najstresnijim situacijama na terenu, upravo zbog toga što je okružen pozitivnim ljudima.

“Verujem da je najveći deo vaše mentalne jačine trening, ne samo trening tokom perioda kada igrate, već način života van terena – da li ste okruženi i ispunjeni pozitivnim ili negativnim mislima, da li imate pozitivno ili negativno okruženje. Sve to utiče na vaše nastupe kao sportiste”, rekao je nedavno Đoković.

“Snažno verujem u holistički pristup i zato pokušavam da vodim računa o svim mogućim aspektima života i budem okružen pozitivnošću i ohrabrenjima, kako bih dostigao komfor i unutrašnji mir koji su mi potrebni u važnim trenucima mečeva”.

Upravo takav pristup učinio ga je maltene nepobedivim i bez dileme najboljim teniserom današnjice.

Trener – “sa nama možete pobediti u ratu“

Getty Images


Beker je najskorije pojačanje u Đokovićevom timu jer je stigao krajem 2013.godine i sada deli tu ulogu sa dugogodišnjim Novakovim trenerom Marijanom Vajdom.

U početku je, ljudima sa strane, bilo teško da shvate kako će se Beker, bivši broj jedan i šestostruki Gren slem šampion, uklopiti u ekipu, posebno zbog činjenice da legenda iz Nemačke važi za ‘alfa mužjaka’, što bi moglo da dovede do potencijalnog sukoba sa ostalim članovima tima, ili samim Đokovićem.

“Boris ima jaku ličnost, poznavao sam ga od ranije, ali mu se divim jer je ego stavio sa strane i postao član tima. Pokušava da pomogne najviše što može”, rekao je Griš.

Beker je priznao da ’ulazak’ u tu porodicu nije bio lak zadatak i da su svi ’kliknuli’ posle osvajanja Rima, nekoliko meseci kasnije.

“Osvojio je turnir i od tada se nismo osvrtali. Novak je privatno veoma neobičan. Dolazi iz Srbije, zemlje razorene ratom. Morao je da napusti dom sa 13-14 godina, otišao je u Minhen da bi postao bolji teniser jer kod kuće nije imao uslova. Došao je u akademiju mog prijatelja Nikole Pilića i naš odnos je počeo već tada jer je Pilić imao mnogo mojih fotografija. Mislim da je duboko, duboko u njegovom mozgu, u podsvesti, ime Boris Beker bilo implementirano. On je perfekcionista, to je ono što ga pokreće – želi da bude bolji svake godine. Stvarno želi da piše svoj deo istorije u teniskom svetu. Nije zadovoljan prvim mestom ili Gren slemom, želi da nastavi tako mnogo godina. Slični smo karakterno, nazvao bih Novaka ‘uličnim borcem’. Kada postane teško i kada je sve protiv njega, onda pokaže ono najbolje. I ja sam takav, naša osnova je slična. Nismo najsjajniji karakteri i ne smejemo se svaki dan, ali tvrdim – sa nama možete pobediti u ratu”, istakao je Beker.

Kondicioni trener – usmerenost ka prirodi
205609571656e7e55c99051982413851_w640.jpg

Getty Images


Kondicioni trener je najviše pomogao Srbinu na mentalnom planu, ali je pre nekoliko godina Gebhart Griš igrao veliku ulogu u Đokovićevom razvoju.

Sve je počelo na buvljaku u Beču 2009. godine kada je Grišu, prema njegovim rečima, prijatelj saopštio da Novak traži kondicionog trenera. Nekoliko dana kasnije, Austrijanac je bio u Beogradu i radio sa sada prvim igračem planete.

Već tada je Đoković bio Gren slem šampion, slavio je na Australijan openu 2008, ali je veliki znak pitanja stajao nad njegovom fizičkom pripremom jer je nekoliko puta tokom karijere morao da predaje velike mečeve.

Osam godina kasnije bez dileme je najspremniji igrač na Turu i može da savlada sve prepreke na terenu.

“Verujem da je najveće dostignuće to što sam uspeo da ga usmerim ka novom stilu fizičke pripreme. Počeo sam da mu pokazujem prirodu – more, planine, vožnju biciklom, kajak… Mislim da je tada počeo da uživa u ovoj vrsti vežbe jer tako vraćate mnogo više energije, osećate se bolje, baš kao i vaš um. Zbog svega toga njegov stav se promenio i počeo je stvarno da uživa”.

A sada?

“Sada iznenađuje bukvalno svakoga. Mislim da ni on ne zna svoje limite”, dodao je Griš.



Agent – čime je Novak privukao Uniklo?
66305698556e7e55e8c919952811640_w640.jpg

Getty Images


Još jedna ključna figura u Đokovićevom timu jeste agent Edoardo Artaldi. Italijan je Novaka upoznao 2009. godine dok je radio za “Serđo Takini“, uvideo je budućeg broja 1 i preporučio italijanskoj kompaniji sportske opreme da potpiše sponzorski ugovor sa njim.

Dve godine kasnije srpski igrač zaposlio je Artaldija i njegova uloga razvijala se od čistog organizovanja medijske slike i PR-a, do reklamnih ugovora i poslovnih aktivnosti. Elena Kapelaro je još jedna članica zadužena za odnose s javnošću. Ona više putuje sa Đokovićem od Artaldija kako bi mu pomagala na dnevnom nivou, dok je Edoardo i dalje važan deo tima, iako je ređe na turnirima.

On je objasnio koliko je teško Đokoviću bilo da postane atraktivan sponzorima u prvim godinama karijere, posebno kada se u tom aspektu poredi sa Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom.

“Moramo biti iskreni, i Nole je veoma realističan kada je o tome reč – dolazi iz siromašne države Srbije. Očigledno je da ne može da dobije podršku neke kompanije iz svoje zemlje. Uzmimo za primer Rodžera, on je najveći igrač svih vremena, ali kada vidite da ga sponzorišu 'Credit Suisse', 'Lindt', 'Jura'... Sve su to švajcarske kompanije. Rafa Nadal je u vezi sa mnogim kompanijama iz Španije. Đoković nije imao zemlju iza sebe. I iskreno, međunarodna slika Srbije nije toliko sjajna zbog ratova. Za njega nije bilo lako na početku jer je, po mom mišljenju, morao deset puta više da pokazuje koliko je dobar na i van terena da bi privukao sponzore“, navodi Artaldi.

Ali Đoković je bio ‘rastuća sila’ u muškom tenisu i bilo je samo pitanje vremena kada će sponzori pokucati na vrata. Prekretnica je bila kada je Artaldi zaključio posao sa japanskom kompanijom Uniklo (Uniqlo), pre četiri godine.

“Uniklo je manje-više bio potpuno van tenisa, a tokom Indijan Velsa 2011. i zemljotresa u Japanu, Nole je na terenu poslao poruku podrške ljudima iz Japana napisanu na traci za koleno. Vlasnik Unikloa Tadaši Janai je to video na TV i pitao ‘Ko je ovaj momak?’. U to vreme nije bio bio prvi igrač sveta. Rekao je: ‘On je interesantan momak, želim da saznam nešto o njemu i principima koje ima’. Kada je shvatio Novakov mentalitet i činjenicu da pomaže deci, bio je izričit: ‘Želim da bude ambasador moje kompanije, ne zbog teniskih kvaliteta nego zbog toga kakav je čovek’. Mislim da je sjajna stvar to što velike kompanije i danas sarađuju sa Noletom i pomažu mu u dobrotvornom radu”.


Getty Images


Novak je jedan od onih sportista koji igraju za nešto veće od samog sporta kojim se bave. Preuzeo je breme poboljšanja slike Srbije u svetu i vremenom postao nacionalni heroj.

“Možda zvuči nerealno, ali on želi da napravi svet boljim mestom. Misli da previše ‘jurcamo’ za biznisom, novcem i želi da se vrati prvobitnom načinu funkcionisanja sveta. Mnogo vodi računa o drugima, ne samo kroz svoju fondaciju, već i na druge načine. Ja rukovodim njegovim kontaktima i tokom vremena prilazile su mu velike kladionice, poker kompanije, kompanije koje se bave proizvodnjom alkohola… On je rekao: ‘Slušaj, mogu da dođu sa kojom god sumom novca žele, mogu doći sa milijardom dolara, ali ja imam odgovornost, vrhunski sam igrač i poruke koje šaljem ljudima ne smeju da budu pogrešne”, ističe Novakov agent.

Zbog dominacije najvećih rivala Đokoviću nije bilo lako da pronađe svoje ‘mesto pod suncem’.

“Sada bolje razume zašto je publika malo više na strani protivnika kada igra sa Rodžerom i Rafom. Možda ne u Italiji ili Aziji, ali pogledajte šta se desilo u finalu US opena. Takođe, razume da, posebno Rodžer predstavlja sve u tenisu i da je blizu kraja karijere, dok je pred Novakom još nekoliko. Oni žele da vide Federera kako osvaja još jedan Gren slem. To je normalno i ljudski. Ranije, Đoković je mnogo više patio zbog toga, ali sada oseća da u nekim zemljama ima veću podršku od njih. Sada živi život pun svežine”, zaključio je Artaldi.
 
Natrag
Top