Nesuglasje - osnovica na kojoj svijet počiva

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Eto, ipak dođe na moju konstataciju da takvo što ne može biti. Znači, naizgled nesuglasje je jedino moguće suglasje.
Nisam ja nigdje ni tvrdio da može. Ja sam samo razmišljao o tome kako je ovaj svijet ustrojen - to na neki način konstatovao ( i pozvao Njegoša u pomoć) i postavio pitanje, zar nije moglo to bolje da se uredi?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne bi bilo interesantno, vjeruj mi.Vječna borba u kojoj učestvujemo i u kojoj ustrajavamo ili posustajemo, označava naše bivstvovanje. Sliku koju si ti dao kao imaginaciju, može biti slika raja, ako ga đe ima.:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A, zašto ne slika raja na zemlji? Zašto o tome ne bismo smjeli razmišljati i maštati? Zašto stanje suprotnosti, negacije, dokidanja, uništenja..., smatramo normalnim stanjem? Odgovor je, zato što ne znamo za drugačiji poredak. A šta misliš kada bi samo polovina ljudi na svijetu intezivno razmišljala o raju na Zemlji ( a ne o paklu) da li bi se neke stvari uistinu promijenile na bolje?
 
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
Ja sam samo razmišljao o tome kako je ovaj svijet ustrojen - to na neki način konstatovao ( i pozvao Njegoša u pomoć) i postavio pitanje, zar nije moglo to bolje da se uredi?
" oj čoveče stoko grdna , štose mučiš štose pučiš " ---činimi se, da ovako vladika nekako zakiva svoj pesimizam u toj tezi nesuglasja na kojoj svet počiva....ja volim da mislim ,daje vladika kao teodulski oligarh imao razloga da svojim podanicima prodaje filozofiju pesimizma i tako pripomaže sopstvenu mantijašku priču o propadljivom telu i ništavnoj duši koja je zapanula u njega .....u to vreme formiraju se narodne i nacionalne države sa građanskom svešću -- niču republike .....dakle , balkanski subjektivizam potpomognut teorijom simetrije utvrđuje pesimizam zarad ličhih interesa oligarha i zaglupljivanja svetine nad kojom imaju sva prava kao i nad prašinom na svojoj obući ( jednostavno rečeno ) ...rekao bih plemensko populistička filozofija vraćena je na scenu ( plemenska bečka skupština crnogoraca -- po principu bećkovića : ćeraćemo se stobom i ako ne postojiš ).... ovaj koncept samouništenja iznose religijski ziloti i danas , zarad destrukcionog uređanja podanika i uništenja bilo kakvog optimističkog sagledavanja stvari --pa i filozofije ( religije i konačno života ) ..............................teza daje sve u ratu , disharmoniji , propasti i sl.
jedana je neodrživa pretpostavka jer je sve u ekspanziji i širenju ( iz veka u vek na planeti je sve više : ljudi , životinja i biljaka ; čovek iz veka u vek sve više zna može i hoće ---- čak i postiže ; napustio je sunčev sistem sa mašinom sa kojom komunicira i koja mu prenosi realna stanja o tom njemu nepoznatom svetu ) ; belodana je istina da sve je u širenju i ekispanziji ............................................
teza suglasje /nesuglasje, prenešena je i na polje nauke ( mnogo pre nego štoje vladika propevao ) ... naime , nauka je izvukla paralelno pitanje u vezi kosmosa : širi se / skuplja se ....eksplozija /inplozija .... rast/umiranje ....verovali ili ne, na ovom pitanju kosmosa podelile suse i religije ( muhamedanstvo / hrišćanstvo )...te dve religijske filozofije duboko su utrle svoje stavove u umove svojih vernika ---koji su izazvali velike potrese ( ratovanja - koja u konačnom skoru nisu smanjila broj živih oblika na planeti ) ....nećete verovati , muslimani zastupaju tezu da se kosmos širi , a hrišćani da se skuplja ......rađanje ili odumiranje ....optimizam ili pesimizam ..... ( za nas još uvek aktuelno pitanje )

razum nalaže da se optimizam prihvati kao prirodno ljudsko polazište ( nezavisno od argumentacije koja ga očigledno podupire i koja je vidljiva golim okom bez ikakva truda) , jer razum podržava život .....dakle , može se reći daje stav o dominantnom kosmičkom nesuglasju hrišćanstvo preuzelo iz jevrejštine i slepe vladarske taštine nad svim pa i nad rađanjem i umiranjem......a ta palanačka jevrejština kod nas
se budi sa teodulskim postavkama kosmosa - sveta - države - čoveka i njegovog života . Ili ja grešim .
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Srpska istorija je prozeta svetim zavetima da nikada necemo pristati na ropstvo i zato ce se voditi borba neprestana, pa i Njegos je te srpske ideale pretocio u ovim stihovima. Iako u danasnjem trenutku u nasem drustvu preovladava utiak da je svaka borba uzaludna i bezizlazna, upravo ovi stihovi nas opominju na reci srpskih ideala...nada, vera, sudbina i budućnost.

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Ti se nikako ne možeš uklopiti u harmoniju o kojoj ovdje govorimo.:) I nije nikakva fora od Marksa. Btw, Marks nije pisao fore! Ako želiš da znaš, ideja je moja, a ja nisam Marks! Ja samo razmišljam, a šta ćeš, imam razum pa se igram sa njim, zašto je svijet zasnovan na disharmoniji, na nesuglasju, na prturječnostima..., a ne na harmoniji i suglasju?
Jurivaka, skoro sam sa nekim momcima iz Sarajeva imao slicnu diskusiju, tema nam je bio profa Nijaz Ibrulj i malo smo se zapetljali, na kraju smo se dobro isprebijali, ja pivom, a oni lozom, a dosli su da me obidju posle bolnice...samo na balkanu
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
" oj čoveče stoko grdna , štose mučiš štose pučiš " ---činimi se, da ovako vladika nekako zakiva svoj pesimizam u toj tezi nesuglasja na kojoj svet počiva....ja volim da mislim ,daje vladika kao teodulski oligarh imao razloga da svojim podanicima prodaje filozofiju pesimizma i tako pripomaže sopstvenu mantijašku priču o propadljivom telu i ništavnoj duši koja je zapanula u njega ...... Ili ja grešim .
Počeću od tvoje zadnje rečenice. Griješiš. Oni koji dobro poznaju Njegoševo djelo, ne dvoume se oko činjenice da je Njegoš uveliko izašo iz mantije. Nikada ne bi mogao napisati ono što je napisao da je ostalo u mantiji! Ti si težište svoga reagovanja na ovu temu stavio na religije i njihovo tumačenja i poimanje svijeta. Ja nisam. I volio bih, ako je moguće, da ovdje otklonimo teološki pogled na svijet.
Još su antički filozofi, dakle, davno prije pojave hrišćanstva, uveliko raspravljali o kauzalnosti, negaciji negacije, disharmoniji i harmoniji pojava, drugim riječima, o nesuglasju na kome svijet počiva. Ništa se u tom smislu nije promijenilo od tada do danas. Kasnije su mnogi drugi filozofi, mislioci, pisci..., eksploatisali tu činjenicu na različite načine, sa manje ili više uspjeha. Njegoš je to vrlo uspješno radio. Kada on kaže: "Svjet je ovaj tiran tiraninu...", on upravo govori o tome da ovaj svijet počiva na negaciji, na surovoj istini da samo uništenje znači život!


Srpska istorija je prozeta svetim zavetima da nikada necemo pristati na ropstvo i zato ce se voditi borba neprestana, pa i Njegos je te srpske ideale pretocio u ovim stihovima. Iako u danasnjem trenutku u nasem drustvu preovladava utiak da je svaka borba uzaludna i bezizlazna, upravo ovi stihovi nas opominju na reci srpskih ideala...nada, vera, sudbina i budućnost.

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------


Jurivaka, skoro sam sa nekim momcima iz Sarajeva imao slicnu diskusiju, tema nam je bio profa Nijaz Ibrulj i malo smo se zapetljali, na kraju smo se dobro isprebijali, ja pivom, a oni lozom, a dosli su da me obidju posle bolnice...samo na balkanu
Pa, tema o koj ste raspravljali, bila je pravi povod da završite na način na koji ste završili!:)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
26.11.2010
Poruka
45
..možda je mojom greškom težište u religijskoj dogmi koja je u svim porama vlasti utkana
i svojim licemerjem svetinu pretvara u rulju bez identiteta/ integriteta ( ljudima bez sopstvenog " ja " ) ...
...no ta činjenica je neizostavna ... s vladikom ti otvaraš temu ,a on je interesantan zbog drugog vladike
(teorijskog teodulskog doktrinara ) , koji je aktuelan danas u društvenoj svesti svih naših građana ; čak je
aktuelan u ovom trenutkom raskolu SPC ...no to nije bitno ; daleko je bitnija već jasno formulisana populističkadoktrina pesimizma u plemenskoj srpštini ( koja kreira živote ovom malobrojnom preostalom stanovništvu )...tezu koju si izneo na razmatranje u smislu pojma sveta ( sažeto rečeno : svet/kosmos /zemlja/ljudi su u dekadentnom inplozivnom nestajućem toku ----- ciganski rečeno : " biće skoro propast sveta - nek propadne nije šteta " )..... ako tako doživimo tezu u smislu kosmičkog makro i mikro nesuglasja , onda moramo da se argumentima podupremo .....naročito kad nam istorija kaže daje teza u filozofskim raspravama stara 5-6 milenijuma ( mit o Gilgamešu u sebi sadrži nju i onaj vladikin stih sa kojim sam ušao u diskusiju )ali bez nekih dokaza njene istinitosti ...dakle, jasam izneo izvesnu očiglednu argumentaciju nastojeći da dokažem suprotnu tezu harmonije/sklada /ekspanzije / rasta / razvoja / suglasja....i mislim dabi daleko interesantnije bilo voditi argumentovanu raspravu o tome dali se kosmos širi i iz tog ugla sagledati budućnost ljudi na zemlji .... mi kao etnička grupacija očigledno nestajemo , ali smo istatistička beznačajka kad sagledavamo ljudski rod - tako da treba stvar sagledavati kako je tema postavljena ....dakle , stoga raspravu ne treba opterećivati snama , već se s razmišljanjima poigrati temom ( činimi se dasinegde tako i zapisao ) , na makro pa i mikro kosmičkom planu ....
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top