Nesuglasje - osnovica na kojoj svijet počiva

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
"Sv'jet je ovaj tiran tiraninu,
a kamoli duši blagorodnoj!
On je sostav paklene nesloge:
U nj ratuje duša sa tijelom,
u nj ratuje more s bregovima,
u nj ratuje zima i toplina,
u nj ratuju vjetri s vjetrovima,
u nj ratuju živina s živinom,
u nj ratuje narod sa narodom,
u nj ratuje čovjek sa čovjekom,
u nj ratuju dnevi sa noćima,
u nj ratuju dusi s nebesima."

Ovi Njegoševi stihovi, veoma snažno odslikavaju svu dubinu nesuglasja na kome ovaj svijet počiva. I zaista, čini se da sve u prirodi funkcioniše na nekoj suprotnosti, na nekom binarnom kodu, na plusu i minusu. Činjenica je da sve što postoji ima svoju negaciju, - nekada grubu, nekada manje grubu, nekada otvorenu, nekada prikrivenu. Negacija opet usko korenspondira sa nasiljem. Zvijer ubija drugu zvijer da bi preživjela. Isto to rade i insekti i skoro sva druga živa bića, uključujući i ljude. Možda će neko reći, ljudi to ne čine da bi preživjeli. Da, čine i činili su od kada postoje.
Slični odnosi se dešavaju i u svijetu koji je van naših čulnih domašaja. u svemiru. I tamo zvijezde, planete, galaksije…, uništavaju i proždiru jedna drugu.
Dakle, može se izvesti porazan zaključak da svijet počiva i funkcioniše na nepomirljivim suprotnostima čija je krajnja konsekvenca – uništenje!

Prokomentarišite …!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
E, šta se dešava u Svemiru, to stvarno ne znam, ali svaka Njegoševa je sveta, tako i ovo što si izdvojio je fenomenalan prikaz Njegoševog dualističkog gledanja na prirodu i njene zakone. Životne mudrosti koje je Njegoš izrekao kroz Igumana Stefana su alfa i omega filosofije života. Preko toga nema ništa, prazna priča. Ja ove sukobe ne bih nazvala nesuglasje, nego naprotiv sam život,opstanak.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Opstanak, ili borba za opstanak je eufemizam za uništenje. Da bi se našlo neko opravdanje za nakaradno uređeni svijet i odnose u njemu, neko je međusobno ubijanje vrsta i ubijanje između vrsta, nazvao borbom za opstanak. Rekosmo da sve ima svoju negaciju, svoj plus i svoj minus, svoja dva lica. Tako znamo i za harmoniju i disharmoniju. Ovaj svijet je uređen prema ovom zadnjem pojmu. Koga bi čovjek mogao pitati, zašto nije uređen po prvom pojmu, tj. harmonično?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Pa đe bi svi stali, časti ti?:) Ovo ti je brajko moj " Survivor ", ali u reali.:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Kada bi se život odvijao ovako kako se sada odvija, onda bi se i moglo postaviti takvo pitanje - gdje bi svi stali? Ali, ko kaže da bi u slučaju harmoničnog ustrojstva svijeta, stopa nataliteta bila slična ovoj današnjoj? Šta ako bi se život samo prosto reprodukovao? Šta više, u ideji harmoničnog ustrojstva svijeta, to bi se podrazumjevalo.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne znam koliko je harmoničan broj reprodukovanih jedinki?:) Ja ih reprodukovah četiri. Jesam li u harmoniji? Je li ti to neka fora od Marksa ili?:)Mislim , to o harmoničnosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ti se nikako ne možeš uklopiti u harmoniju o kojoj ovdje govorimo.:) I nije nikakva fora od Marksa. Btw, Marks nije pisao fore! Ako želiš da znaš, ideja je moja, a ja nisam Marks! Ja samo razmišljam, a šta ćeš, imam razum pa se igram sa njim, zašto je svijet zasnovan na disharmoniji, na nesuglasju, na prturječnostima..., a ne na harmoniji i suglasju?
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Aha, tvoja ideja, ja vidim nešto mi nepoznato, a pošto mi je Marx obilovao utopijama, asocijacija mi pade na njega. Dobro, idemo dalje ( mada odoh sad da spavam, dosta je filosofije za noćas ). Ako nesuglasje podrazumjeva borbu između svjetla i tame, dobra i zla, kako bi odvojili usaglašene kategorije jedne od neusaglašenih, jer moramo priznati da u svijetu postoje tama i zlo? Znači, u harmoničnom svijetu , đe bi bili zlo i tama? I zašto ja ne bih mogla među te harmonične?:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Gdje ti izučava filozofiju? Marks nije pisao utopije, to je radio Platon! Ako je ičija filozofija životna i stvarna, to je upravo Marksova filozofija.
Suglasje ne mora nužno podrazumjevati borbu između svjetla i tame, ako govorimo u bukvalnom smislu tih pojmova. Ako je to kod tebe bila metafora, onda je druga stvar. Kažeš da moramo priznati da postoji tama i zlo. Naravno da moramo priznati da postoje, jer to je odlika disharmoničnog svijeta. On se na tome zaniva. A, sad ja postavljam pitanje: da li bi u harmoničnom svijetu tama imala metaforičko značenje koje sada ima? Naravno da ne bi. Za pojam zla se ne bi ni znalo, niti bi zlo postojalo... E ovo je utopija, ali fino zvuči.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Eto, ipak dođe na moju konstataciju da takvo što ne može biti. Znači, naizgled nesuglasje je jedino moguće suglasje.
 
Natrag
Top