Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Truck Android navigacije: TomTom NDS, Sygic Truck, CoPilot Truck, iGO (Truck mod)

Kolega @bolcas, ne znam da li tebe samo interesuju Truck (kamionske) navigacije ili su ti i potrebne, ukoliko voziš kamion. Meni verovatno nikada neće trebati Truck navigacija ali sam se zainteresovao za ovu temu. Nedelju dana sam analizirao i testirao u realnim uslovima u Beogradu. Nisam baš zadovoljan mapoma jer za neke podvožnjake kao da nema potrebnih parametara. Slike sa ovih testirana su u Prilogu. Pretpostavio sam da je mapa Mađarske znatno kvalitetnija, posebno u Budimpešti i proveravao kako se tamo ponašaju izabrane Truck navigacije. S druge strane, Budimpešta ima veliki broj mostova preko Dunava a nisu svi predviđeni za Truck saobraćaj... Nažalost, (ne bih da se pogrešno shvati), nisam imao iGO mape Mađarske i iGO nisam proveravao u i oko Budimpešte. Samo u Beogradu... Donja slika je rezultat testiranja. Pošto nisam mogao da budem tamo, simulirao sam lažnu GPS lokaciju korišćenjem FakeGPS aplikacije.


1630573349012.png

Kamionska ruta u TomTom NDS otključanoj (MOD) navigaciji je po pravilu iznosila čak 103 km a rastojanje od početne i krajnje tačke u Budimpešti je bilo manje od 15 km. Dakle, to nije samo jedna proba već svakodnevno sam proveravao u različitim vremenima. Smatram da je ovo najkorektnja ruta (od 103 km) koja uključuje baš sve kamionske parametre. Na drugoj maloj slici (u ovoj velikoj) je ruta koju je dala SygicTruck navigacija. Nisam se previše udubljivao, ruta iznosi 19 km i bilo bi korisno da se oglasi neko od vozača kaminona u vezi sa predloženom rutom. Ja malo poznajem Budimpeštu, znam da samo 2 ili 3 mosta u široj okolini dozvoljavaju kamionski saobraćaj. Na trećoj slici je ruta koju je dala CoPilot Truck navigaicija i vidi se da ona vodi preko Eržebet mosta koji je zabranjen za Truck, to se vidi na poslednjoj, petoj maloj slici (Google Street View).

Šta se može zaključiti. Možda je TomTom NDS najkorektnija ruta, dosta čudi da je za nju potrebno čak 103 km, ostaje da možda postoji i neka kraća prema Truck parametrima sa slike u Prilogu. Sygic Truck mislim da ipak ne uzim u obzir neke zabrane a CoPilot sigurno nije dobra.

Što se samog navigacionog softvera tiče, u realnim uslovima sve navigacije stalno zahtevaju izlaženje iz zabranjenih zona ali bih voleo da se to nekako prikaže i vizelno i zvučno. Ovako se to vidi samo na osnovu rerutiranja. Sećam se da je iGO Primo nekada veoma korektno i VIDLJIVO upozoravao da se DALJE NE sme. Nažalost, iGO Israel, koju koristim, je davala rute koje su zanemarivale da se ne može voziti auto-putem od Auto-komande do Mostarske petlje jer su nadvožnjaci za 4.3m a ja sam podesio u svim navigacijama 4.5m.

Dakle, na osnovu svega viđenog, ja bih smeo da koristim ISKLJUČIVO TomTom NDS u Truck Modu. Ostale , mislim da nisu ozbiljne kaminske navigacije...

Zamolio bih da, ako na forumu postoji i neki vozač kamiona, da kaže svoje mišljenje u vezi moje analize. Ponavljam, nikada nisam koristio Truck navigaciju, u Budimpešti bio samo automobilom...

U prilogu je data i ruta u Car modu u TomTom NDS (Budimpešta). Tamo su i skrinšotovi iz relniah vožnji u Beogradu.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210902_083106_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20210902_083106_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    45,1 KB · Pregleda: 36
  • Screenshot_20210902_083112_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20210902_083112_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    57,6 KB · Pregleda: 26
  • Screenshot_20210901_073959_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20210901_073959_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    35 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20210901_074022_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    Screenshot_20210901_074022_com.tomtom.gplay.navapp.nds.jpg
    63,7 KB · Pregleda: 17
  • Screenshot_20210831_195451_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210831_195451_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    49,6 KB · Pregleda: 14
  • Screenshot_20210831_195636_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210831_195636_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    60,6 KB · Pregleda: 15
  • Screenshot_20210831_195814_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210831_195814_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    62,4 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20210827_153309_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210827_153309_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    43,7 KB · Pregleda: 14
  • Screenshot_20210827_153241_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20210827_153241_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    54,9 KB · Pregleda: 20
Učlanjen(a)
21.03.2014
Poruka
555
Auuu, nisam kamiondžija ali mislim da ćeš morati parametre visine promijeniti na 4 m.
(3,9 ili po najvećem prosjeku svih kamiondžija 4 m)

Pretpostavljam da je ova tvoja tt nds ona plaćena što si spominjao, ima li je da se skine da isprobam neke rute po Brčkom, jer baš me sada interesuje

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Nije "moja" plaćena (TomTom GO Navigation). Ovo je TomTom NDS 1.9.6.2 release/20.1 (3409 david0vich MOD). Link je iz posta #375, stranica 38 u temi TomTom NDS. Sada sam proverio i nažalost aplikacija se više ne može preuzeti. Kada se pokrene link, dobije se

"File has expired and does not exist anymore on this server"

Ja sam očigledno pogrešio! Prvo sam probao da skinem ovu pa tek onda skinuo onu koju pominje kolega @nens u postu posle mog, #654

Ja je imam na računaru i mogu je aploadovati ali mislim da bi trebalo da se složi autor MOD verzije @david0vich ili autor posta @Bocky72. Ili će možda oni "osvežiti" link.

EDIT
Kolega @kopca, pošto sam video tvoj post, odmah sam ti odgovorio. Danas sam se slučajno sreo sa jednim profesionalnim vozačem iz Čačka, koji vozi za kompaniju WinWin. Nadam se da ću uspeti da ovaj post dopunim dok ne istekne vreme... Dobio sam, bar ja mislim, zanimljive informacije od njega.

DOPUNA
Preporuka za testiranje Truck Navi RoadLords – Besplatna navigacija za kamione
Preuzima se sa Play Store

Momak mi je rekao da je nekada koristio iGO sa HERE mapama ali sada koristi samo ovu RoadLords. Navodno, sada sve njegove kolege koriste ovu novu Truck navigaciju. Naravno, ovo treba uzeti sa rezervom jer sam ga prvi put sreo, ne poznajem čoveka. Imao sam na telefonu i tu navigaciju ali je nisam mnogo testirao. Mislio sam da teško može da se pojavi nešto a da nije prisutno na našem forumu... Danas sam je ponovo isprobao u realnim uslovima i deluje da nije loša.
Kao prvo, Kada sam želeo da od kuće (Filmski grad) do Liona (Zvezdara) oko 15 km probam kao da vozim kamion, nije mi dozvoljavala da kreiram rutu za kamion (vozilo preko 3.5 t) jer po Zakonu u Beogradu se ne sme voziti takvo vozilo. Momak je vozio neki veći kombi do 3.5 t.
Ova navigacija dolazi iz Sygica (!?) jer se njima plaćaju off line mape posle probnog perioda od 30 dana. Inače, besplatna je i ne moraju se skidati mape ako se koristi online. Staviću nekoliko slika da se vidi kako izgleda, bar na prvi pogled. To je navigacija koja funkcioniše i na principu "zajednice", tj. korisnika koji se mogu pomagati...
Mislim da kolege koje se bave prevozom (do i iznad 3.5 t) mogu probati i ovu navigaciju. Možda će se i njima dopasti. Ja sam je zanemario jer nakon gašenja zahteva i posebno "Quit" aplikacije koja radi u pozadini... Moje mišljenje je da je kvalitetnija i od Sygic Truck i od CoPilot Truck. Ograđujem se odmah jer sam je samo probao na putu tamo i nazad, ukupno 30 km. Rerutiranje je normalno, ne traži vraćanje... Uostalom, ništa ne košta bar mesec dana...

EDIT 2
Malo su mi se skrinšotovi pomešali po redosledu jer žurim da bih završio editovanje. Ipak, to ne utiče na to da se stekne neki utisak. Glas je poznat, Jovanka... Pošto sam koristio snimanje ekrana (video), pri pravljenju slika ekrana, one nisu baš korektno napravljene. Vidi se u donjem delu da se radi o video snimku...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210902_204814_com.android.gallery3d.jpg
    Screenshot_20210902_204814_com.android.gallery3d.jpg
    41,1 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20210902_204932_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_204932_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    43,1 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20210902_205101_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205101_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20210902_205252_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205252_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    30,3 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20210902_205307_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205307_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    38,4 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20210902_205314_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205314_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    64 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210902_205328_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205328_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    74,8 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210902_205356_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205356_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    56,2 KB · Pregleda: 11
  • Screenshot_20210902_205623_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210902_205623_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    65,4 KB · Pregleda: 12
  • Screenshot_20210902_210638_com.roadlords.android.jpg
    Screenshot_20210902_210638_com.roadlords.android.jpg
    28,3 KB · Pregleda: 16
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.03.2014
Poruka
555
Instalirao:
TomTom NDS 1.9.6.2 release/20.1 (3409 david0vich MOD).
Ne znam šta je ali kod mene u podešavanjima nema "Moje vozilo" tako da ne mogu dobiti kamionski mod
Probao sam na dva telefona
Xiaomi android 11
Xiaomi android 8

Sad vidim da je Bocky u zadnjem postu u NDS temi pisao o tom modu i otključavanju...

@navigas
ne muči se, treba samo npr pored BiH skinuti još jednu mapu, ja sam Madjarsku smatrajući da je ona orijentisana ka kamionskom modu) i pojavi se mod
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Instalirao:
TomTom NDS 1.9.6.2 release/20.1 (3409 david0vich MOD).
Ne znam šta je ali kod mene u podešavanjima nema "Moje vozilo" tako da ne mogu dobiti kamionski mod
Probao sam na dva telefona
Xiaomi android 11
Xiaomi android 8
Sada mi se čini da je i kod mene tako bilo. Posle nekog podešavanja, pojavio se izbor vozila. Sada ću instalirati na drugi telefon i probati da nađem. Biće ovde kao EDIT. A ako ti neko odgovori, zamoliću da se ovaj moj post obriše da ne zbunjujem ljude. Požuriću. A za sve je krivo vreme za EDIT od 60 minuta. Iako ništa ne smeta ni da se napiše još jedan post....

EDIT
Podešavanja
, Ostalo, Ponovo podestite aplikaciju
Četvrta slika "Upozorenje", Ponovo podesi
Aplikacija se ponovo pokrene i sada se nudi "Moje vozilo"
Dodao sam još 4 sledeće slike :). Tapne se na "Automobil" i ostalo je jasno...

EDIT 2

@navigas
ne muči se, treba samo npr pored BiH skinuti još jednu mapu, ja sam Madjarsku smatrajući da je ona orijentisana ka kamionskom modu) i pojavi se mod

Ovo nisam znao! Nego, možda bi se puni MOD pojavio i sa samo jednom mapom. Možda je dovoljno da se zatvori aplikacija i ponovo pokrene...
 

Prilozi

  • Screenshot_20210902-214124.jpg
    Screenshot_20210902-214124.jpg
    37,7 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20210902-214142.jpg
    Screenshot_20210902-214142.jpg
    35,8 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20210902-214200.jpg
    Screenshot_20210902-214200.jpg
    33,6 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20210902-214216.jpg
    Screenshot_20210902-214216.jpg
    40 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20210902-214238.jpg
    Screenshot_20210902-214238.jpg
    28,9 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_20210902-214317.jpg
    Screenshot_20210902-214317.jpg
    35,4 KB · Pregleda: 31
  • Screenshot_20210902-215200.jpg
    Screenshot_20210902-215200.jpg
    24,2 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_20210902-215214.jpg
    Screenshot_20210902-215214.jpg
    33,6 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_20210902-215226.jpg
    Screenshot_20210902-215226.jpg
    60,8 KB · Pregleda: 24
  • Screenshot_20210902-215233.jpg
    Screenshot_20210902-215233.jpg
    35,5 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.02.2013
Poruka
116
Navigas: trebaju mi kamionske jer su mi potrebne tj bice! Instalirao sam Sygic i tomtom pa cemo da vidimo o xemu se radi kad dodje vrijeme, hvala na "zalaganju" sta da kazem vise
A RoadLords naravno da "nije dostupna u mojoj zemlji"...idem za par dana u SLO pa dako se sjetim da je skinem
 
Član
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
64
iGO je bio i ostao (jos iz famoznog zlatnog doba Primo) br jedan za Europski Truck saobracaj. Jedina alternativa koju vozaci koje ja znam koriste a znam ih vise nego sto ima clanova koji prate ove teme xdd je Sygic Truck (ali samo sa Here mapama).

Od standalone vidjam samo Garmina i u jako malom broju TomTom Truck. Nazalost TomTom truck jos nije dorastao nivou Truck poput Sygic Truck i iGo.

IGO nazalost ima ogromnu manu a to je live traffic i to mi je sol na ranu ali i dalje radi skoro pa savrseno. Citajuci par postova u nazad rekao da bi ima dosta gresaka u podesavanju iGO Truck parametara. Nema podesavanja 4m kod iGo ili 4.5m Kod iGO vlada stari zakon a to je pravilo 9ke. Visina mora da zavrsi na 9ci. Pogotov je bitno podesavanje osovina - sa teretom i bez tereta, tj osovinsko opterecenje kao i broj osovina i dali ima prikolicu. Koliko god nekome iGO zvucao kao "ma svi ga znamo i to to", ne NIJE. Za iGO treba znanja i iskustva. To najbolje znaju ovi profi vozaci.

Sygic Truck ima nesto manje podesavanja ali i dalje prati sistem 9ke i osovina.

Mnogi bi se iznenadili kada bi vidjeli na koje sve sisteme VELIKE u svijetu je instaliran iGO, tesko je i doci do tih informacija.Ovo "budzave" verzije koje mi koristimo po forumima su"li la" Auto je jedno ali za kamion treba ipak znanja kojeg nazalost cak i dosta profi vozaca nema. Nisu u stanju da poimaju razliku izmedju kvaliteta mapa i kvaliteta software (algoritma rutiranja) To ne razumijem jer navigacija im je alat i nemaju izbora nego da nauce malo vise o tome ako ce da koriste "narodne verzije"

Bez potrebe za daljom diskusijom nemojte bas tako da otpisujete iGO jer bio je i ostat ce jos dugo tu. Ne grijesim ako kazem da 80 do 90% vozaca kamiona u Europi vozi sa iGO. Ipak su ti ljudi za nas profi i imaju vise kilometara u rikverc nego mi u kontra. Ako njima valja i ne zale se onda mi koji ovo analiziramo hirurski nemamo pravo nista reci. Sygic Truck je u ravnini sa iGO ALI sa Here Mapama.

Svi nasu vozaci koji su probali bilo sta sem iGO ili Sygic Truck vrlo brzo su "dosli sebi".

Uzdravlje i na kraju - Nema te navigacije koja je dobra ako vozac kamion nema oci, logiku i mozak. Ja vozim auto pa malo duzu rutu isplaniram maksimalno, GM, iGO, TomTom, Street View itd itd.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
iGO je bio i ostao (jos iz famoznog zlatnog doba Primo) br jedan za Europski Truck saobracaj. Jedina alternativa koju vozaci koje ja znam koriste a znam ih vise nego sto ima clanova koji prate ove teme xdd je Sygic Truck (ali samo sa Here mapama).

Od standalone vidjam samo Garmina i u jako malom broju TomTom Truck. Nazalost TomTom truck jos nije dorastao nivou Truck poput Sygic Truck i iGo.

IGO nazalost ima ogromnu manu a to je live traffic i to mi je sol na ranu ali i dalje radi skoro pa savrseno. Citajuci par postova u nazad rekao da bi ima dosta gresaka u podesavanju iGO Truck parametara. Nema podesavanja 4m kod iGo ili 4.5m Kod iGO vlada stari zakon a to je pravilo 9ke. Visina mora da zavrsi na 9ci. Pogotov je bitno podesavanje osovina - sa teretom i bez tereta, tj osovinsko opterecenje kao i broj osovina i dali ima prikolicu. Koliko god nekome iGO zvucao kao "ma svi ga znamo i to to", ne NIJE. Za iGO treba znanja i iskustva. To najbolje znaju ovi profi vozaci.

Sygic Truck ima nesto manje podesavanja ali i dalje prati sistem 9ke i osovina.

Mnogi bi se iznenadili kada bi vidjeli na koje sve sisteme VELIKE u svijetu je instaliran iGO, tesko je i doci do tih informacija.Ovo "budzave" verzije koje mi koristimo po forumima su"li la" Auto je jedno ali za kamion treba ipak znanja kojeg nazalost cak i dosta profi vozaca nema. Nisu u stanju da poimaju razliku izmedju kvaliteta mapa i kvaliteta software (algoritma rutiranja) To ne razumijem jer navigacija im je alat i nemaju izbora nego da nauce malo vise o tome ako ce da koriste "narodne verzije"

Bez potrebe za daljom diskusijom nemojte bas tako da otpisujete iGO jer bio je i ostat ce jos dugo tu. Ne grijesim ako kazem da 80 do 90% vozaca kamiona u Europi vozi sa iGO. Ipak su ti ljudi za nas profi i imaju vise kilometara u rikverc nego mi u kontra. Ako njima valja i ne zale se onda mi koji ovo analiziramo hirurski nemamo pravo nista reci. Sygic Truck je u ravnini sa iGO ALI sa Here Mapama.

Svi nasu vozaci koji su probali bilo sta sem iGO ili Sygic Truck vrlo brzo su "dosli sebi".

Uzdravlje i na kraju - Nema te navigacije koja je dobra ako vozac kamion nema oci, logiku i mozak. Ja vozim auto pa malo duzu rutu isplaniram maksimalno, GM, iGO, TomTom, Street View itd itd.
Kolega, na osnovu čega ti tvrdiš ono što si napisao. Nisi dao nijedan argument, nijedan dokaz... Da li se slažeš da je to previše neozbiljno? Pokušao si da nas fasciniraš u vezi sa visinom kamiona-šlepera nekim "pravilom 9ke" (kao da je kalibar). Odakle ti to. Gledao sam karakteristike nekih šlepera i, koliko vidim, visina nije baš po tvom "pravilu". Ipak, prihvatam da, pošto ne znam, možda i grešim...
Tvrdiš da poznaješ više vozača kamiona nego što na ovom forumu ima članova koji prate GPS navigacije, pa možda i kamionski mod. Zaključujem da, ili radiš na nekoj pumpi u Evropi, ili u nekom motelu, pa zabavljaš kamiondžije... Poznavati korisnike ne znači i nešto znati. Zašto nas podcenjuješ?
Hvališ Sygic Truck, ali isključivo sa HERE mapom. Kako to, kada i Sygic Truck sada (za zvaničnu-plaćenu verziju) nudi isključivo TA mape!? Možda ovo nisi znao...
Ipak si ti na nivou navijača: nešto voliš, ali se u to ne razumeš jer i ti, kao i ja, voziš automobil. Samo si uzgred pomenuo Garmin i TomTom Truck, ali su to, po tvom "ubeđenju", slabe Truck navigacije. Ovo je previše čak i za demokratski pristup: svako može da piše šta hoće... Tebi su loše Garmin Truck i TomTom Truck... Bože, Bože...
Kažeš "Ne grijesim ako kazem da 80 do 90% vozaca kamiona u Europi vozi sa iGO". Što nisi dodao još i "majke mi", pa da ti poverujemo. Google ne potvrđuje tvoje uverenje.
Ja za sebe kažem da nisam stručnjak za Truck GPS navigacije. Daleko sam od toga. Ima ovde na forumu mnogo ozbiljnijih poznavalaca konfigurisanja iGO navigacije u Truck modu. Možda je najbolji drugar @pera.simic. Njemu verujem sve što kaže jer je čovek profesionalac... Ali umem da koristim internet. Niko, ko profesionalno prati kamionske navigacije, ne bi se složio s tobom:

The Best Truck GPS of 2021

Dakle, zamolio bih te daš bar neki dokaz za ono što tvrdiš. Lepo bi bilo da to bude i skrinšot iz iGO navigacije sa putanjom za tvoj Kamion "visoka 9-ka" u poređenju sa, recimo TomTom NDS. Znam da većina "mudrih" članova ne voli da daje dokaze, a još manje da se "maltretira" sa skrinšotovima na određenih lokacija...naravno, iz simulacije određene navigacije. Odakle vam taj manir da opalite procenat ( "Ne grijesim ako kazem da 80 do 90% vozaca kamiona u Europi vozi sa iGO") bez poziva na izvor koji je taj procenat izračunao...

Ja sam neozbiljno preneo izjavu vozača kamiona iz Čačka, i preporučio članovima da probaju Truck navigaciju RoadLords. Taj vozač mi je rekao " da su sada svi vozači teretnih vozila iz njegove firme (Win Win) napustili iGO i prešli na RoadLords". Dosta sam je testirao i na kraju shvatio da, pošto je Sygic proizvod, ima nekih problema u (re)rutiranju. Zato sam u odgovarajućoj temi napisao svoju sumnju:

RoadLords loše (re)rutira

Nego da se mi vratimo ipak, bar po mom mišljenju, korektnijim analizama. Pogledao sam malo mape Srbije, BiH i Crne Gore HERE_2021_Q2 i ne vidim neki napredak. Ipak, za ozbiljniji zaključak je potrebno mnogo više testiranja i analiziranja... Recimo,završena je rekonstrukcija dela Crnotravske ulice na Banjici, u Beogradu. Na ukrštanju sa Bulevarom Oslobođenja je sada funkcionalan i koristan kružni tok. Taj deo ulice je sada u obliku bulevara, sa odvojenim smerovima i sa više traka. To se jedino vidi u ruskoj navigaciji Yandex, verovatno zato što i oni imaju razvijenu Taxi mrežu u Beogradu. HERE WeGo ima ucrtan kružni tok, ali raskrsnica sa Ulicom Bahtijara Vagabzadea (!?) je ostala stara. Sada je tu proširena, semaforom regulisana, raskrnica. Nažalost, ima ozbiljnu manu: skretanje levo iz smera Trošarine, ka Kanarevom brdu je, kao prioritetni deo puta, organizovano sa 2 odvojene trake ali se one ulivaju u jednu i dolazi do stalnih nesporazuma. Mali broj vozača razume "pravilo desne strane" i oni iz leve trake za skretanje levo smatraju da su oni "glavni" i nastaje trka na samoj raskrsnici... To pokazuje i moj snimak. Nisam toliko žurio, ali sam namerno testirao poznavanje propisa gospođice, koju ni moje trubljenje nije poremetilo...

Rekonstruisani deo Ulice Crnotravska

Na kraju, u Prilogu je slika koja pokazuje da se visina kamiona u iGO NextGen može postaviti van "pravila 9ki". Dodao sam i skrinšotove rekonstruisanog dela pomenute ulice u poslednjim izdanjima mapa HERE u 3 navigacije: Yandex, WeGo i iGO NextGen.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211006_110715_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20211006_110715_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    30,6 KB · Pregleda: 17
  • Screenshot_20211006_105910.jpg
    Screenshot_20211006_105910.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 17
  • Screenshot_20211006_105549.jpg
    Screenshot_20211006_105549.jpg
    38,7 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20211006_103153_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    Screenshot_20211006_103153_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    49 KB · Pregleda: 18
  • Screenshot_20211006_103206_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    Screenshot_20211006_103206_ru.yandex.yandexnavi.jpg
    37,4 KB · Pregleda: 17
  • Screenshot_20211006_110453_com.here.app.wego.jpg
    Screenshot_20211006_110453_com.here.app.wego.jpg
    41,6 KB · Pregleda: 13
  • Screenshot_20211006_110834_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    Screenshot_20211006_110834_com.nng.igoprimoisrael.javaclient.jpg
    46,9 KB · Pregleda: 17
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
TRUCK NAVIGACIJE - Iskustva vozača kamiona sa Balkana

1633777936843.png

Svestan sam bio, kada sam ušao u polemiku, kakav će kraj verovatno biti. Već viđeno. Svestan sam i da se to ne može izbeći. Neko se time hrani. Provocira da bi se i postovi sa korektnim informacijama izbrisali. Priznajem da sam i ja pogrešio što sam se spustio na njihov nivo, ali nekada se ne može oćutati. Zar da dozvolim, u ovim godinama, da me baš svako omalovažava i vređa... To može na stadionu, na pijaci, u blizini psihijatrijskih ustanova... ali, na forumu ne dozvoljavam...

Ipak, smatram da su saznanja koja sam prikupio od profesionalnih vozača kamiona sa Balkana, divnih, dobronamernih, vrednih i ljubaznih ljudi, veoma korisna za nekoga ko ima dilemu koju Truck navigaciju da odabere... ako planira da vozi Kamion.

NAPOMENA
: Izbacio sam lične podatke, ostavio samo mišljenja koja svako može proveriti da li su autentična... Boldirani su odgovori vozača kamiona (koji imaju svoje ime i prezime a ja ga sada izostavio). Moji sporadični komentari i kurtoazna zahvaljivanja su ostala u običnom prikazu.


Najbolje je pitati Primarijus Doktora... on je doktor za navigacije... ·

Mislim da Doktora poznajem sa foruma automobilskih navigacija. Znam da je sjajan poznavalc GPS navigacija. Nažalost, nije član na ovom forumu... Mislim da bi mi on preporučio Sygic Truck, ukoliko nije do sada promenio mišljenje... ili iGO

Tako je... navigacije su mu stvar na kojoj jako dobro stoji...

Hvala na brzom odgovoru. Ja se navigacijama bavim iz hobija ali u automobilu mi svakodnevno puno pomažu. Naročito u Beogradu gde su ogromne gužve u špicevima...

Svatko tko se naziva doktorom za navigacije ce preporucit garmina..samo je garmin skup s obzirom da sve druge nav možeš nabavit vec od 80e

Tako sam i ja čitao, a i čuo od nekih ljudi. Doduše, u tim tekstovima se nudi i TomTom Truck, takođe skup. Ipak, mnogi su mi rekli da je dovoljan i iGO u Truck modu, ili Sygic Truck. Naravno, ja sam to samo teoretski razmatrao. Praksa je nešto sasvim drugo... Bez mapa koje imaju korektne kamionske parametre, nijedna navigacija neće biti dobra. Možda je Garmin mapa (za Truck) najkompletnija, ja to ne znam...

Ja sam ih sa Garminom najviše natovario na labudicu ili dizalicu....

Onda bi ste Vi verovatno i znali koja je najkorisnija za vozače šlepera. Da li je to možda stari dobri iGO... ili možda Slovački Sygic Truck... Da li imate iskustva i sa tim vozačima. Da li ste i njih "tovarili"
Naravno, verovatno je velika razlika gde se vozi. Jedno je naš Balkan a drugo (možda) Evropa. Možda su u EU kompletnije mape (karte)

Po meni ubjedljivo najbolji iGO...samo se koristiti pravilno...porihtati postavke i zapamti da kad sa iGO dva-tri puta prođeš negdje kroz zabranu...poslije toga te i sam vuče kroz zabranu ali uz upozorenje...dakle problema nema...

U to sam se i sam uverio. Konfigurisao sam iGO za Kamion i vozio automobil po Beogradu. Korektno je upozoravao na zabrane ali, meni najvažnije, NIJE na niske podvožnjake gde sam imao priliku da vidim zaglavljeni malo viši kamion.... Kao i vožnja preko jednog nadvožnjaka, na kojoj se i malo duži automobil pomuči... Kamion ne može manevrisati.... U svakom slučaju, puno hvala. Drago mi je da su vozači ovako srdačni i predusretljivi kako sam i čuo.

Definitvno iGO. Garmin je ok, sve dok ne dođe malo "gušći" grad, onda dođeš do semafora, a ona fino : preračunavam...

Za auto Google maps
, a za ostalo, garmin dezl ili slično u tom rangu od garmin naravno.


Puno hvala. Možda je to i najjača kombinacija. Iskreno, na SerbianForumu ( tema navigacije), mnogi ne priznaju značaj moje primarne auto navigacije, Google Maps. Zato su mi još draža mišljenja svih vas, a vidim da i vi imate koristi od nje u istom smislu: IZBEGAVANJE VELIKIH GUŽVI. Pozdrav!

Google maps je No 1. Za profi vožnju pomaže, ali samo 90%. Onih 10% odrađuje Dezl. Investicija koja se isplati. Igo i ostalo, nije to to.

Potpuno se slažemo!. Moje kolege se ne bi složile. Tamo sam u manjini. GMaps se ne smatra ozbiljnom navigacijom. Možda jer je besplatna, a time i amaterska... s čime se, naravno, ne slažem. Zato mi je drago da je i vozači kamiona koriste...

Kupi iGO pro na trgovina play, i nabavi čim više brojeva kolega koji voze duže , Google maps služi samo da izvuče kordinate Street view i sl , nikako za vožnju ... I prati table na cesti , gledaj kuda ideš prije nego kreneš , ja ti govorim sve ovo gdje sam ja grešio ...

Google maps koristim da vidim trenutnu situaciju u saobracaju kako bi izbegao potencijalne guzve. Igo navi pro samo da ne gubim vreme u trazenju mesta utovara i istovara. I najbitnije da je prisutna Nevenka kako bi imao sa kim da se svadjam.


Drago mi je da mnogi od vozača koriste moju omiljenu primarnu navigaciju Google Maps. I ja je koristim zbog velikih gužvi a svakog dana vozim do istog odredišta i nazad. Uz nju, istovremeno koristim i TomTom Android, radi eventualne korekcije u mapi. Slika u slici. Jedna se oglašava srpskim jezikom, druga engleskim i lako ih pratim... Inače, nemojte se svađati s Vašom Nevenkom. Vi ste sigurno divan tandem! I Nevenku i Vas, puno pozdravljam!

Vecina nas koji smo vec duzi niz godina na putevima i ne koristimo navigacije na autoputevima ili nacionalima. Uređaje ukljucimo kad siđemo sa istih i to ako nismo vec ranije isli tim rutama. Ono sto je bitno je, nikada se ne treba slepo drzati navigacije. Znakovi su i dan danas najmerodavniji za snalazenje pogotovo za teretna vozila i autobuse. Moderna tehnika u mnogome pomaze i olaksava ali kad se zaglavis vozac je odgovoran, nikada tehnika!

Ako pratis znakove, na gugl mapsu pogledas, pitas kolege i vise ti od gugla ni ne treba. Ovisi i kaj vozis za koji mjesec rijetko kad ce ti i trebat navigacija, vise ce bit upaljena tek toliko da je upaljena.
Buraz ima novu garminu i kaze odlicna za parkinge pronac, a po Českoj stekala.


Najlepše hvala na ekspresnom odgovoru. Otprilike sam i ja mislio da Google Maps može biti veoma korisna ali sam svestan da može voditi i putevima koji ne podržavaju Vaš kamion, razne zabrane a i gabarit vozila.... Ipak, super ste rekli, pa da se nadovežem. Ne sme se čovek oslanjati samo na navigaciju, mora i razmišljati, pratiti znakove i, po potrebi, pitati kolege... Sjajni ste! Želim Vam sve najbolje!

Pa uglavnom ce vas GMaps sigurno vodit kud kamion nemoze ni skrenut a kamo li vozit tuda.
Dakle pratit znakove i pitat. Uostalom to ce bit rijetko kada da Vas posalju a da vec neki kamion nije bio tu. Češče ce se dogodit da dobite krivu adresu, stave na nalog/cmr adresu ureda a ne istovara. I tu vidite da se tegljac zaglavio, mada je po meni vozac kriv kaj nije gledal kud ide i ulazio a zdrav razum kaze da tu tegljac nemoze.


Da. Upravo sam na sve to i mislio. Neki vozač iz Srbije, iz Novog Sada, se zaglavio u starom delu Istanbula i morala su specijala vozila da ga izvlače. Oštetio je i kamion. Navodno ga je navigacija "prevarila". Bolje rečeno, nije gledao ni kako izgleda ulica a ušao je u nju, to je bio neki uzan sokak i tvrdoglavo nastavio...

Druze, tu nema pravila svak se snalazi kako zna i umije

To sam već shvatio. I dobro je da nema pravila i da svako bira ono što mu najviše odgovara. Pozdrav!

Marco Polo atlas.....tri prsta debeo....nema bolje....

Garmin obicni i zdrav razum

Kad god da ti navigacija u naseljenom kaze skreni lijevo,ili desno ti prvo pogledaj ima li crnih tragova guma na cesti i je li dovoljno siroko
,ako ta dva uslova me ispunjava njena preporuka onda nesto ne stima ocito....crni trag guma na putu ti je jedan od glavnih znakova idu li tu veliki kamioni....logika


Dopada mi se rezon!

Igo navigacija je sasvim dovoljna. U kombinaciji sa Google maps u satelitskom prikazu, i Street view.
Imaš utisak kao da ideš već poznatim terenom

Obična kamionska je OK, za lociranje i koordinate Googl satelit da snimiš gdje bi mogao biti ulaz u firmu,parking oko firme... Kordinate sa Googla upiši u kamionsku navigaciju i to bi bilo to.
Imam i Sygica plaćenog 100e kamionski ali ne vrijedi te pare,hoće da te svuče s auto-puta na raskrsnicana po auto putevima pa da te vrati, u Njemačkoj pogotovo.
Ne bi preporučio oslanjanje na Googl mapu zbog ograničenja tonaže,visine...
Da... i nikad 100% vjerovati ni navigaciji, al te procjene već dolaze sa malo iskustva.

Zavisi sve kud voziš i šta voziš,ni jedna nije bezgrešna tj. čak i najskuplji TomTom ili Garmin znaju tu i tamo "polupati lončiće". Preporuka - ako misliš živit od volana u međunarodnoj špediciji, investiraj 400-500€ u profi navigaciju i uz nju pogledaš na mobitelu preko Google maps jel' sve ok.

Nadam se da ovakvim prikazom neću povrediti ničiju sujetu. Nisam pravio statistiku, crvenom bojom sam označio ono što se meni čini da predstavlja suštinu konkretnog odgovora. Nisam pravio statistiku, tako da NE ZNAM ko je "POBEDNIK". Verovatno ISKUSTVO i ZDRAV RAZUM, potpomognuti TEHNIKOM. Svako neka protumači odgovore onako kako ih on shvata...
 

Prilozi

  • A1.jpg
    A1.jpg
    75,5 KB · Pregleda: 16
  • A2.jpg
    A2.jpg
    53,4 KB · Pregleda: 13
  • A3.jpg
    A3.jpg
    64,6 KB · Pregleda: 19
  • A4.jpg
    A4.jpg
    62 KB · Pregleda: 20
  • A5.jpg
    A5.jpg
    66,9 KB · Pregleda: 19
  • A6.jpg
    A6.jpg
    55,4 KB · Pregleda: 14
  • A7.jpg
    A7.jpg
    26,7 KB · Pregleda: 14
  • A8.jpg
    A8.jpg
    63,4 KB · Pregleda: 13
  • A9.jpg
    A9.jpg
    86,9 KB · Pregleda: 14
Natrag
Top