Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
31.12.2012
Poruka
916
Rekao sam navigon više ne radi mislim na androidu može se instalirati ali pošto je server izgašen i više ne postoji čim se instalira aplikacija traži da se kratko spoji na server a pošto istoga nema navigon ne radi i neće probao sam na više verzija androida da sve odradim i ubacim ručno mape i ostalo ali ne radi i gotovo jedino radi na mobitelima koji su od prije imali instaliranu aplikaciju navigona i sad samo promjeniš mape i tako radi ja ga imam na jednom mobitelu i radi a na drugom sam ga obrisao i kad sam poslije pokušao da ga instaliram više nemože što nije ni bitno ima drugih navigacija,tom tom,igo primo nextgen,sygic igo luna i drugi svi oni rade samo treba sve zbati naštimati i koristiti
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
TomTom Traffic je (možda) bolji od Google Maps Traffic

Korišćenje navigacija kod mene je postala rutina. Uvek odredim rutu i sa GMaps i sa TomTom GO Navigation, obično vozim onako kako GMaps vodi. Istini za volju često se rute poklapaju, ali imam utisak da je možda algoritam kod GMaps za nijansu optimalniji. Danas prvi put nisam poslušao Google Maps a to je i situacija na putu jasno nalagala.

1615935021486.png

Na prvoj maloj gornjoj slici je odluka da li voziti pravo, kako stalno TomTom traži, što verovatno nije pogrešno. Iskreno, ako GMaps vodi sa skretanjem u Ljutice Bogdana (pored Zvezdinog stadiona), tako i vozim jer mi se ne prolazi kaldrmom kroz Ulicu dr Ivkovića (pored Partizanovog stadiona). Tako je bilo i danas u popodnevnom špicu. Ovog puta je Google Maps loše procenila i ispred je bila kolona vozila. Toliko se sporo kretalo da sam mislio da je možda neki udes... Kao što se vidi na trećoj maloj slici, TomTom zahteva vraćanje što je retkost i obično tako bi bilo sporije sa nekom drugom navigacijom. To vraćanje je kroz ulicu u koju je TomTom tražio da se skrene pre dolaska iza kolone vozila... Poslušao sam i kroz Maglajsku izašao na kaldrmu pored Partizanovog stadiona. Na prvoj fotografiji se vidi da nema nijednog vozila (osim parkiranih) ispred mene sve do kružnog toka Autokomanda... Na poslednjoj fotografiji se vidi kolona vozila koja dolazi pored Zvezdinog stadiona.

1615935639853.png

Na prvoj maloj slici se vidi "jaka" bordo deonica kojom je vodila navigacija Google Maps. Dakle, TomTom je ovog puta bolje procenila situaciju. Dalje se vidi da i Gmaps pokazuje da je prelaz preko nadvožnjaka skoro bez gužve, što i fotografija pokazuje. Dalje obe navigacije vode Južnim bulevarom sa skretanjem u Đerdapsku ulicu u koju je i TomTom vodila posle ponude rerutiranja, četvrta mala slika. Napomenuo bih da ovde TomTom pita za prihvatanje alternative a moguće je podesiti da navigacija sama izabre bolju alternativu.

Nakon testiranja od nekoliko meseci paralelnog korišćenja zaključujem sledeće:

1) Google Maps ima precizniji prikaz saobraćaja, brže ga detektuje, čak i onaj neznatno usporeniji. Bolje "predviđa" trajanje vožnje
2) TomTom sve preciznije prikazuje Traffic uz napomenu da često ne prikazuje narandžastu gužvu koja i nije presudna.
3) Prema tome, obe navigacije su sa sličnim prikazom gužve, s tim što veoma retko TomTom ili ne prikaže ili prikaže sa zakašnjenjem

Moram da završim sa konstatacijom da je korišćenje ove dve navigacije izuzetno korisno u Beogradu. Google Maps ima mnogo bolje pretraživanje i bolje određuje vreme dolaska na cilj, što i TomTom u toku vožnje vremenski usaglašava. Mislim da je razlog što još postoje greške u TT mapi u vezi sa dozvoljenim brzinama, često je ucrtana stalna "školska" od 30km/h, bez obzira na vreme u toku dana. S druge strane, TomTom ima nešto precizniju mapu i tačniji prikaz jednosmernih ulica, a od toga zavisi i mogućnost skretanja u neku ulicu...

U Prilogu su slike rute koju su obe navigacije nudile, prva slika GMpas. Druga pokazuje korektan dolazak na cilj čak sa uštedom od 1 minuta. Poslednje 3 slike u prilogu prikazuju alternativnu ljubičastu TomTom rutu, koja je malo sporija ali je i kraća od ponuđene pored Sajma, dakle, optimalnija. Ovo je još jedan dokaz o veoma kvaitetnoj TomTom navigaciji. Inače, testiram i Sygic navigaciju ali je ona, iako sa prikazom TomTom saobraćaja, sa dosta slabijim navigacionim algoritmom.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210316-144443.jpg
    Screenshot_20210316-144443.jpg
    59,6 KB · Pregleda: 32
  • Screenshot_20210316-151509.jpg
    Screenshot_20210316-151509.jpg
    44,8 KB · Pregleda: 27
  • Screenshot_20210316-154132.jpg
    Screenshot_20210316-154132.jpg
    61,2 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_20210316-154146.jpg
    Screenshot_20210316-154146.jpg
    61,3 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_20210316-154224.jpg
    Screenshot_20210316-154224.jpg
    62,3 KB · Pregleda: 33

WOB

Član
Učlanjen(a)
11.08.2009
Poruka
859
Zanimljivo je da Google Maps ne zna da je Kružni put zatvoren za saobraćaj ispod Ibarske magistrale
Screenshot_20210329-154444_Maps.jpgScreenshot_20210329-154452_Maps.jpg

ali TomTom zna
Screenshot_20210329-154601_TomTom NDS.jpg
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Možda je situacija sa moje slike "zanimljivija". Pomenuo sam da stalno vozim uz dve navigacije, Google Maps i TomTom GO Navigation. Od lokacije blizu Skadarlije sam se često vraćao kući i do sada nisam primetio. TomTom navigacija danas predlaže skretanje iz Džorža Vašingtona u Stevana Sremca a iz nje levo u Svetogorsku. GMaps ne koristi ovaj put, ona ide direktno do Takovske. Probao sam. Nažalost, TomTom "ne zna" da se iz Stevana Sremca ne može levo u Svetogorsku. Google Maps "zna". Dakle, da sam poslušao saobraćajni znak, malo bih kružio u špicu. Ipak, po sistemu "ako prođe, prođe", pažljivo sam skrenuo levo...
Meni su ove dve navigacije veoma korisne. Poenta nije da se pokaže da je na konkretnoj lokaciji jedna MAPA (ne NAVIGACIJA) bolja već da potvrdi da nijedna mapa nije bez greške. Takođe, nijedna navigacija nije idealna. Zato je korisno voziti uz paralelno korišćenje obe.

1617136577907.png
 

Prilozi

  • Screenshot_20210330-131521.jpg
    Screenshot_20210330-131521.jpg
    38,1 KB · Pregleda: 31
  • Screenshot_20210330-131827.jpg
    Screenshot_20210330-131827.jpg
    46,3 KB · Pregleda: 29
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
119
Skinuo sam nove mape za IiGO Navigation... da li iz foldera Content moram na mobilni ueđaj kopirati i Folder "Building" ! Na mobitelu u folderu Content nemam podfolder Building" pa zato pitam? Unaprijed hvala
 
Učlanjen(a)
06.03.2021
Poruka
19
Мој избор на андроид телефону је Копилот и Гугл мапс - оф лајн мапа, можда г. мапс има детаљније мапе у мањим мјестима али зато копилот има бољи кориснички интефејс. Код копилота ми се не свиђа што при скидању мапа државе су везане у неке групе држава, нпр. Хр и Сло су у некој централној источној европи(и ту је још много мени непотребних држава европе), а остале екс ју земље су у балкан групи. Тако да је то минус једини.
 
Učlanjen(a)
13.03.2018
Poruka
494
На интерфејс се човек научи пошто се мање или више помучи. А погрешна рута због нетачне мапе зна баш да измрцвари.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
69
Interfejs je super kod Copilot, ali rute su im baš često užasne, zato sam deinstalirao app posle višegodišnjeg korišćenja, iako imam plaćenu verziju.
 
Natrag
Top