Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Ovo je plavuša iz Moldavije koja je omela Kapetana Kukavicu
Izvor: Blic.rs
U trenutku kada je brod “Kosta Konkordija” udario u stenu nedaleko od italijanskog ostrva Đilio, kapetan Frančesko Sketino bio je na komandnom mostu u društvu misteriozne plavuše, piše britanski “Dejli mejl”.
Veruje se da je reč o dvadesetpetogodišnjoj članici posade iz Moldavije, koju istražitelji nisu mogli da identifikuju zato što se ne nalazi na zvaničnom spisku.
Pretpostavlja se da je reč o Domniki Cemortan, koja je verovatno primljena na posao bez potpisivanja ugovora, i da ju je Sketino odveo na most da bi je impresionirao.
Tužilac Frančesko Veruzio zatražio je od policije da potraži ženu snimljenu na komandnom mostu “Kosta Konkordije” neposredno pre nego što je brod isplovio iz luke Čivitavekija, da bi se uveče nasukao na stenu.
Smatra se da bi misteriozna plavuša mogla da bude ključni svedok u razotkrivanju sleda događaja pre nesreće. Očevici tvrde da je ona poznavala Sketina.
Istražitelji pokušavaju da otkriju gde je ona bila u trentuku kada je “Konkordija” udarila u stenu. Postoji mogućnost da ova žena ima ključne informacije o tome šta se dešavalo u trenucima nakon pogubne plovidbe pored ostrva tokom koje je kapetan hteo da “pozdravi” bivšeg kapetana.
Veruje se da je gospođica Cemortan iz Kišinjeva radila kao turistički vodič u kompaniji “Kosta Kročere”, koja organizuje krstarenja. U kratkom intervjuu ona je stala u odbranu kapetana Sketino, ističući da je doprineo spasavanju života putnika i posade.
Italijski mediji pretpostavljaju da je reč o istoj onoj plavuši koja je oko devet uveče, samo pola sata pre katastrofe, primećena na večeri sa Sketinom, ali da je moguće i da je ona bila gost drugog oficira na brodu.
Baba preživela "Titanik" a unuka "Kosta Konkordiju"
Gotovo vek kasnije, u italijanskoj porodici Kapuano ponovila se istorija. Posle svoje bake koja je preživale potapanje Titanika, Valentinu Kapuano zadesila je ista sudbina na kruzeru "Kosta Konkordija" koji se nasukao na stene.
Valentina Kapuano (30) samo je jedna od preživelih putnica sa kruzera "Kosta Konkordija", ali se njena priča razlikuje od ostalih - njena baka je u noći 14. aprila 1912. preživela potapanje Titanika.
- Bilo je strašno, kao da se ista priča ponavlja, bila sam prestravljena, ispričala je mlada žena rodom iz Napulja za list "La Republika".
Kako je Valentina objasnila njena baka Marija joj je često pričala o svom strašnom iskustvu koje je doživela kao putnica na Titaniku.
- Još sam potresena, preživela sam, ali me cela priča zapravo još muči, i veoma sam uznemirena - rekla je Valentina koja je na kruzeru "Kosta Konkordija" bila sa svojim verenikom, bratom i njegovom devojkom.
Preživeli putnici sa "Costa Concordie" kažu da se čula pesma iz filma “Titanik” dok je brod tonuo. Za sada je potvrđeno da je jedanaest putnika poginulo, a 21 osoba je nestala.
Hit pevačice Celine Dion “My Heart Will Go On” koja je bila tema u filmu Džemsa Kameruna “Titanik” iz 1997 godine se neprestano čula u restoranima na brodu.
Janik Zgaga iz Švajcarske je slušao pesmu dok je večerao sa bratom kada je brod udario u greben i počeo da se krivi.
“Scene iz filma “Titanik” su mnogo realističnije nego što sam mogao da zamislim,” tvrdi ovaj putnik, “stalno mi prolaze kroz glavu”.
Još jedna fascinantna tvrdnja je od samog kapetana Frančeska Sketina koji tvrdi da je “uspeo da spasi stotine, ako ne i hiljade života” pošto je uspeo da približi oštećen brod obali nakon što je udario u stene, piše The Daily Telegraph.
Kapetan Sketino (52) koji je u pritvoru od petka, pojavio se pred sudijom u Grosetu, a kasnije je poslat u kućni pritvor pod strogim uslovima. Optužen je za masovno ubistvo i napuštanje broda a optužnicu će ovih dana dopuniti tužioci i očekuje se da će Šetino dobitinajmanje 12 godina zatvora zbog neupravljanja brodom.
Optužen je za izazivanje nesreće zbog neovlašćenog manerva i menjanja kursa, da bi impresionirao porodicu glavnog konobari koja živi na obali. Na analizu su poslati uzorci krvi kapetana da bi se videlo da li je konzumirao alkohol ili drogu pre nesreće.
U transkriptu razgovora između njega i službenika obalske straže vidi se da je on odbijao da se vrati na brod i naredi evakuaciju, pravdajući se da je bilo suviše mračno i da se brod opasno naginjao. Ovaj snimak je emitovan i na italijanskoj televiziji, a nacija je bila u šoku.
Prvi razgovor je obavljen telefonom samo 9 minuta nakon što je luksuzni brod sa 4200 putnika udario u greben. Iako je udarac u trup bio jak, Sketino, koji je 6 godina bio kapetan na ovom brodu je rekao zabrinutom lučkom upravniku da je sve u redu i da je to samo mali tehnički problem.
Kada su vlasti uspele da kontaktiraju kapetana, koji je već bio siguran na obali iako je stotine putnika ostalo na brodu, on je rekao da nije nikako mogao da se vrati jer je brod gadno tonuo. Umesto da ispoštuje naredbe, Sketino je navodno viđen kako ulazi u taksi i odlazi dok su putnici bili prepušteni sami sebi.
Ponovo prekinuta potraga za nestalima na brodu "Konkordija". Nema nade da je još neko preživeo.
Ronilačke ekipe jutros su ponovo suspendovale potragu za žrtvama na brodu "Kosta Konkordija" dok je kompanija "Karnival Korp", u čijem vlasništvu je i "Kosta Kruzers", najavila da će izvršiti reviziju bezbednosnih procedura na svim svojim brodovima za krstarenje.
Portparol spasilaca Luka Kari izjavio je da je potraga za nestalima na brodu obustavljena, pošto se nasukana olupina broda ponovo pomerila, prenela je agencija Rojters.
Predsedavajući skupštine akcionara kompanije "Karnival korp" Miki Arison rekao je da su članovi upravnog odbora doneli odluku o izmeni bezbednosnih regulativa nakon prošlonedeljnog potonuća broda "Kosta Konkordija" koji je u vlasništvu te kompanije.
"Iako sam potpuno siguran u bezbednost naših brodova kao i profesionalizam posada na njima, nove regulative omogućiće da se ovakvi incidenti više ne dešavaju", rekao je Arison, prenela je agencija AP.
U donošenju novih propisa u kompaniji učestvovao je i penzionisani kapetan američke mornarice Džejms Han, koji je potpredsednik kompanije zadužen za pitanja pomorske politike i bezbednosti.
Istovremeno, sedam dana pošto se taj brod nasukao, nestala je i poslednja nada da bi u olupini spasioci mogli da pronađu neku preživelu osobu, a hladno more oko mesta nesreće postalo je nemirno, preneo je Rojters.
Pažnja je sada usmerena na to kako da se iz džinovskog broda ispumpa 500.000 litara goriva, uz loše vreme koje preti da pozicija broda, koji je do pola potonuo u more, bude još nestabilnija na grebenu na koji se prislonio.
Ministar za zaštitu životne sredine Korado Klini upozorio je na mogućnost da brod potone 50 do 90 metara ispod morskog grebena na kojem se sada nalazi, što bi predstavljalo ogromnu opasnost po okolinu.
Pored toga, saopštio je Klini, italijanska vlada diskutovaće sutra o usvajanju novih propisa kojima bi veliki kruzeri bili sprečeni da idu opasnim morskim putevima i prolazima veoma blizu ostrva i plićaka.
Spasioci su dosad pronašli 11 tela. U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
Kapetan nasukanog broda Frančesko Sketino, koji je optužen za višestruko ubistvo iz nehata pošto je napustio brod dok su putnici još bili na njemu, nalazi se u kućnom pritvoru.
Prvi snimci "Kosta Konkordije" pod vodom: Pogledajte sablasnu olupinu (Video)
Izvor: Blic
Ronioci italijanskih karabinjera odustali su od dalje pretrage olupine kruzera "Kosta Konkordija" koji se 19. januara nasukao u blizini ostrva Điljo. Sudbina 21 putnika tako i dalje ostaje nepoznata, a fotografije koje su napravljene prilikom potrage za žrtvama prikazuju samo sablasno pustu olupinu koja veoma podseća na "Titanik".
Sedam dana nakon što se nasukao taj brod, nestala je i poslednja nada da bi u olupini spasioci mogli da pronadju neku preživelu osobu, a hladno more oko mesta nesreće postalo je nemirno.
Pažnja je sada usmerena na to kako da se iz džinovskog broda ispumpa 500.000 litara goriva.
Loše vreme preti da brod bude još nestabilniji, budući da se s vremena na vreme pomera i dodatno tone u more.
Spasioci su dosad pronašli 11 tela.
U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
VIDEO > Pogledajte kako izgleda potopljena "Kosta Konkordija":
[video=youtube_share;Z086uCzIW9s]http://youtu.be/Z086uCzIW9s[/video]
Ronioci nastavili potragu za nestalima na brodu "Kosta konkordija"
Izvor: Blic.rs
Rim - Ronioci su danas nastavili potragu za nestalima na olupini broda "Kosta Konkordija" nakon što su uređaji pokazali da se brod stabilizovao i da više ne klizi.
Da bi lakše izlazili i ulazili iz broda ronioci su danas probili eksplozivom još nekoliko rupa u trupu broda koji leži na dnu mora nedaleko od ostrva Djiljo gde se i nasukao 14. januara, prenela je agencija AP.
Ronioci u spasilačkoj misiji tragaju za telima ili preživelima iako su nade da će pronaći nekoga živog od 21 nestalih putnika izuzetno male. Potraga je nastavljena nakon što je obustavljena u petak zbog lošeg vremena.
Plesačica iz Moldavije Domnika Čemortan (25) danas je negirala navode da je bila ljubavnica kapetana broda Frančeska Sketina sa kojim je provela veče uz večeru i vino neposredno pre nesreće.
Moldavka, koja je vidjena 30 minuta pre nesreće kako večera s kapetanom broda, bila je i na mostu broda sa njim tokom evakuacije, tvrdi "Dejli Telegraf".
- Nisam kapetanova ljubavnica. Znate zašto? Jer mi je sve vreme pokazivao slike svoje ćerke, a tako se ne ponaša preljubnik - rekla je Čemortanova.
Kapetan stradalog broda Frančesko Sketino, koji je optužen za višestruko ubistvo iz nehata, pošto je napustio brod dok su putnici još bili na njemu, nalazi se u kućnom pritvoru.
Kapetan broda je uhapšen u subotu, a kompanija "Kosta kročere", koja je vlasnik luksuznog turističkog broda, saopštila je da je on napravio "greške u proceni" i da nije poštovao proceduru o evakuaciji putnika i posade.
Italijanska vlada je zbog moguće ekološke katastrofe u petak proglasila vanredno stanje za ostrvo Điljo, blizu obale Toskane, kod kojeg se nasukao putnički brod "Kosta Konkordija".
Italijanska novinska agencija ANSA javila je da je vanredno stanje proglašeno zbog bojazni da se iz olupine može izliti 2.380 tona nafte i prouzrokovati ekološku katastrofu.
Pored toga, italijanska vlada raspravljaće o usvajanju novih propisa kojima bi veliki kruzeri bili sprečeni da idu opasnim morskim putevima i prolazima veoma blizu ostrva i plićaka.
Spasioci su dosad pronašli 11 tela. U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
Rim -- U brodu "Kosta Konkordija" pronađeno je telo stradale žene, čime se broj žrtava brodoloma povećao na 12. Gorivo iz mašinskog postrojenja curi iz olupine u more.
Telo žene, koja je na sebi imala pojas za spasavanje, pronađeno je u uzanom prolazu nedaleko od mesta predviđenog za evakuaciju, a tokom dana je prebačeno na ostrvo Điljo.Ronioci su danas nastavili potragu za nestalima na olupini luksuznog turističkog broda, nakon što su uređaji pokazali da je stabilan i da više ne klizi. Da bi lakše izlazili iz broda i ulazili u njega oni su danas probili eksplozivom još nekoliko rupa u trupu broda.
Portparol obalske straže Kosimo Nikastro izjavio je da nema indicija za to da postoji veće curenje goriva iz dvostruko obloženih tankova. U brodu je ostalo oko pola miliona galona nafte koja bi, u slučaju curenja, izazvala ekološku katastrofu u Tirenskom moru.
Nikastro je rekao da je verovatno iscurilo dizel gorivo koje se koristi za spasilačke brodove i kao mazivo za brodske mašine. Na brodu je oko 185 tona dizela. Obalska straža navodi da je situacija pod kontrolom i podseća da je na brodu bila velika količina ulja, deterdženta i drugih hemikalija koje su bile neophodne.
Potonuli brod "Kosta Konkordija" imao je kapacitet oko 3.200 putničkih mesta, a na brodu je bilo i oko 1.000 članova posade. U trenutku nesreće na brodu je bilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
Kruzer je potonuo prošle sedmice. Najmanje 11 ljudi je poginulo u brodolomu, a još 21 osoba i dalje se vodi kao nestala. Spasilačke službe navode da je mala verovatnoća da je neko od njih još živ.
Gorivo iz mašinskog postrojenja potonulog broda Kosta Konkordija primećeno je u moru u blizini kruzera, saopštila je danas italijanska obalska straža.
Portparol obalske straže Kosimo Nikastro izjavio je da nema indicija većeg curenja goriva iz dvostruko obloženih tankova. U brodu je ostalo oko pola miliona galona nafte koja bi, u slučaju curenja, izazvala ekološku katastrofu u Tirenskom moru.
Nikastro je rekao da je verovatno iscurilo dizel gorivo koje se koristi za spasilačke brodove i kao mazivo za brodske mašine. Na brodu je oko 185 tona dizela.
Obalska straža navodi da je situacija pod kontrolom i podseća da je na brodu bila velika količina ulja, deterdženta i drugih hemikalija koje su bile neophodne.
Potonuli brod Kosta Konkordija imao je kapacitet oko 3.200 putničkih mesta, a na brodu je bilo i oko 1.000 članova posade.
Kruzer je potonuo prošle sedmice. Najmanje 11 ljudi poginulo je u brodolomu, a još 21 osoba i dalje se vodi kao nestala. Spasilačke službe navode da je mala verovatnoća da je neko od njih još živ.
Jedva čekam da vidim porodicu i prijatelje koji mi jako nedostaju, ali sam spremna da se vrlo brzo vratim na brod - kaže za „Alo!“ 22-godišnja Beograđanka Sara Janjić, jedna od četvoro srpskih državljana koji su doživeli brodolom na luksuznom kruzeru „Kosta Konkordija“ u Tirenskom moru kod obala Toskane.
Ona je, kao član posade kruzera, nakon nesreće smeštena u hotel „Granduka“ u gradu Groseto u Toskani, gde sa ostalim kolega čeka na povratak kući, dok su bračni par Ljubomir i Maja Vujović već juče stigli u Srbiju, a Svetlana Krsmanović, koja inače živi u inostranstvu, takođe je otputovala kući.
- Još nemam nikakvu informaciju kada se vraćamo kući. To zavisi od kompanije koja treba da nam obezbedi avio-karte. Nadam se da će to biti uskoro, jer bih volela da vidim porodicu i prijatelje koji mi jako nedostaju. Ali spremna sam da se potom vrlo brzo vratim na brod - otkriva Sara, koja je radila promocije u fri-šopu na „Konkordiji“.
- Ovo mi je bio prvi ugovor, a nesreća se dogodila tačno mesec dana nakon početka mog rada na brodu, u petak 13, koji Italijani, inače, smatraju srećnim brojem. To je i dan godišnjice smrti moje bake, kao i dočeka Pravoslavne nove godine. Čudno se sve poklopilo, ima u tome neke simbolike - kaže Sara. Prisećajući se te teške noći između petka i subote, ona tvrdi da se nije uplašila, ali da ju je šokirao ljudski kukavičluk.
- Najiskrenije se nisam uplašila, nisam paničila, pokušavala sam da pomognem izbezumljenim ljudima u spasavanju, dok se i sama oko ponoći nisam ukrcala u čamac za spasavanje i stigla na obalu. Međutim, na brodu je vladao potpuni haos, neki su skakali u vodu; ljudi zaduženi za spasavanje su među prvima napustili brod koji tone, a turisti su vrištali i tumarali u panici. Tada sam videla da su ljudi neverovatne kukavice i ništa se od „drila“ za evakuaciju nije poštovalo - navela je hrabra Janjićeva, koja je od ličnih stvari s broda uspela da spase jedino mobilni telefon i sećanja.
- Sve su mi stvari tamo ostale. Kompanija nam je obezbedila smeštaj u hotelu i hranu, dobili smo nešto odeće da se presvučemo, i to je sve ok, ali jako je teško kad u džepu nemate ni 10 evra, barem za kafu ili nešto najosnovnije - kaže Sara, koja je bila jedini državljanin Srbije zaposlen na nasukanom kruzeru. Poslastičar i tehničar u pogonu, za koje se u početku sumnjalo da su takođe iz naše zemlje, ipak su, kako saznajemo, državljani Hrvatske, odnosno Slovenije.
Prvi savetnik i šef konzularnog odeljenja u srpskoj ambasadi u Rimu Slavoljub Matić izjavio je za „Alo!“ da će konzulat ukazati Sari svu potrebnu pomoć u smeštaju i povratku kući po njenoj želji. On je potvrdio i da je preostalo troje srpskih državljana, turista sa „Konkordije“, zbrinuto.
- Bračni par Ljubomir i Maja Vujović su još u subotu iz Savone doputovali u Trst, gde im je naš konzulat izdao neophodnu dokumentaciju. Odatle su se svojim automobilom uputili za Srbiju. Svetlana Krsmanović takođe je dobila sve papire i, pošto je rođena u inostranstvu, pretpostavljam da se u uputila ka svom rodnom gradu - rekao je Matić. On ističe da je u stalnoj komunikaciji sa „Kosta“ kompanijom, ali da se od njih za sada ne mogu dobiti nove informacije o stradalima.
Spasioci su danas obnovili potragu za nestalima u brodolomu luksuznog kruzera "Kosta Konkordija", ali samo na površini.
Zvaničnici civilne zaštite su jutros saopštili da ronioci za sada neće ulaziti u olupinu broda zbog izuzetno uzburkanog mora.
"Podvodna potraga prekinuta je danas oko ponoći zbog pomeranja broda", saopštila je Frančeska Mafini iz agencije za civilnu zaštitu.
Iz istog razloga ona je prekinuta u petak i juče ponovo obnovljena kada su ronioci italijanske obalske straže pronašli telo žene u uzanom prolazu nedaleko od mesta predviđenog za evakuaciju, čime se bilans poginulih popeo na 12, dok se 20 još vodi kao nestalo.
Među identifikovanim poginulima su četiri Francuza, jedan Italijan i jedan Španac, kao i kelner Peruvijanac i Mađar violonista - članovi posade.
Brod "Kosta Konkordija" se nasukao 13. januara na sprud u blizini obale Toskane, a zatim prevrnuo na bok.
U trenutku nesreće na brodu se nalazilo 3.200 putnika i 1.023 člana posade, od kojih je većina evakuisana čamcima za spasavanje, helikopterima i brodovima koji su se zatekli u tom području.
Kapetan broda je uhapšen, a kompanija "Kosta kročere" koja je vlasnik ovog luksuznog turističkog broda, saopštila je da je on napravio "greške u proceni" i da nije poštovao proceduru o evakuaciji putnika i posade.
Italijanska vlada je zbog bojazni da se iz olupine može izliti 2.380 tona nafte i moguće ekološke katastrofe u petak proglasila vanredno stanje za ostrvo Điljo, blizu obale Toskane, kod kojeg se nasukao brod.
Još jedno telo je nađeno uolupini broda za krstarenje "Konkordija" koji se pre devet dana nasukao i delimično potonuo kod italijanskog ostrva Điljo u Tirenskom moru, rekao je agenici AFP zvaničnik Civilne zaštite.
Time je broj žrtava brodoloma danas porastao na 13. Ronioci su našli telo žene na sedmoj palubi, u potopljenom delu broda, rekao je zvaničnik, dodavši da je ta žena nosila prsluk za spasavanje.
Identitet žrtve, nadjene na oko 10 metara dubine, još nije utvrđen. Do sada je utvrđen identitet samo osam žrtava: četvoro turista iz Francuske i po jednog Italijana, Španaca, Nemca i Mađara.
Danas se saznalo da za jednom Mađaricom koja nije bila na listi putnika, traga njena porodica. Porodica je rekla da je ona bila na brodu sa jednim članom posade. Tako je broj nestalih u brodolomu i dalje 21 putnik i član posade za
kojima se još traga.
Posle udara u priobalni greben, "Konkordija" koja je krstarila Mediteranom, prevrnula se i delimično potonula u noći između 13. i 14. januara, sa 3.200 turista i hiljadu članova posade.