Naplaćuju ulaz u Petrovu crkvu u Starom Rasu

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Upravo je odredjen deseti deo, jer je to Bozja zapovest data jos u starom zavetu, i na tu zapovest misli apostol Pavle u 9 poglavlju 1 Korincanima poslanice.

Hajde da vidimo sta tekst kaze:

"Ko vojuje kad o svom trošku? Ili ko sadi vinograd i od rodova njegovih da ne jede? Ili ko pase stado i od mleka stada da ne jede?
Eda li ovo govorim po čoveku? Ne govori li ovo i zakon?
Jer je u Mojsijevom zakonu napisano: Da ne zavežeš usta volu koji vrše. Eda li se Bog brine za volove?
Ili jamačno govori za nas? Jer se za nas napisa: Koji ore treba u nadanju da ore; i koji vrše u nadanju da će dobiti od onog što vrše.
Kada mi vama duhovna sejasmo, je li to šta veliko ako mi vama telesna požnjemo?
Kad se drugi mešaju u vašu vlast, a kamoli ne bi mi? Ali ne učinismo po vlasti ovoj nego sve trpimo da ne učinimo kakvu smetnju jevanđelju Hristovom.
Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? I koji oltaru služe s oltarom dele?
Tako i Gospod zapovedi da oni koji jevanđelje propovedaju od jevanđelja žive" ( 1 Korincanima 1. 9 - 14 )

U ovom tekstu se jasno vidi da apostol Pavle napominje da je zakon o desetku dat od Boga u starom zavetu, i da je on bio namenjen za potrebe zemaljske svetinje i izdrzavanje svestenstva koje je sluzilo u toj svetinji.
Pomenuvsi ovo, apostol zatim u daljem tekstu nastavlja i kaze, da je po toj slici Bog i u novom zavetu zapovedio da taj sistem finansiranja bude namenjen onima koji propovedaju jevandjelje.

Prema tome, ovo uporedjenje i sama zapovest, je data kako u starom tako i novom zavetu, i nije nikada promenjena, na to ovaj tekst jasno upucuje.

Ti kazes da nije bas 10 deo.
Sta mislis, koliko su novca davali prvi Hriscani u pomenutom tekstu?
Iz konteksta se vidi da je to bilo mnogo vise od desetine.
To je upravo ideal kome zajednica treba da tezi - dati vecinu i imati sve zajedno sa bracom i sestrama.

"А сви који вероваше беху заједно, и имаху све заједно.

И течевину и имање продаваху и раздаваху свима као што ко требаше.
И сваки дан беху једнако једнодушно у цркви, и ломљаху хлеб по кућама, и примаху храну с радошћу и у простоти срца,

Хвалећи Бога, и имајући милост у свију људи. А Господ сваки дан умножаваше друштво оних који се спасаваху" ( Dela apostolska 2. 44 - 47 )
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
IMG0054A.jpg

Evo vam originalan primerak uramljen tako da ga omaladina nemože skidati sa zidova i ulaza u bogomolju.........Nego recite vi meni .posmatram komentare.........ovo ima samo kod nas u pravoslavlju.sve religije se trude da privuku što veći broj vernika samo naša ih odbija od sebe......crkva nije proglašena za muzej tako da nema govora o naplati,ovu crkvu posećuje veliki broj meštana i to je jedina prava bogomolja oko koje smo se okupljali......... šta mislite kada dođe 200 do 300 vernika na bogosluženje.....platite ulaz platite sveće..........a narod nam je sve siromašniji,i sve više njih posećuje hramove.....gde treba da idem da zapalim sveću.3,5 km odatle?
Neznam koliko ko od vas zna ali kada dajete novac u crkvu vi ga zapravo dajete popovima jer glavna ikona na koju stavljate vaš novac završava u đžepovima popova.Na kraju večernje molitve taj novac se vadi iz tajne fijoke i dežurni pop ga deli sa drugima ako hoće.......to je istina iz prve ruke.....

"To je upravo ideal kome zajednica treba da tezi - dati vecinu i imati sve zajedno sa bracom i sestrama".


Objasni mi kada si čuo da je sveštenstvo pokrenulo projekat nahrani i obuci sirotinju od novca koji se sliva............de te potsetim bogati ne doniraju crkvu donira je sirotinja koja kada obavezno uđe u crkvu zapali sveću i da prilog.....šta misliš gde se sliva novac iz svih bogomolja.odavno su naši oci izgubili kompas.......kakve atomobile voze.....mitropolija izgrađuje hotel u Budvi...........kome ? sirotinji...............
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Ти стварно правиш гужву. Лепо пише да верници са свештеником не плаћају улаз, ако је неко дошао на богослужење неће ништа платити.
А колико ћеш ти дати прилога и за колико новаца купити свећа кад ти је пуно 50 динара за одржавање светиње?
Срамота је што држава и општина не одржавају најстарију цркву, него се мора наплаћивати улаз.
Не иде то све поповима, него оном који ту продаје свеће, чисти порту, не могу ни они радити за Џ.
Ако је пуно дати својој Цркви мање од флаше пива у продавници, она нема више збора.
И што попови деле ту сићу коју оставиш на икони то им је плата.
Сад лети кад нема слава често једини приход.
 
Učlanjen(a)
20.01.2011
Poruka
2.253
Da vam sad ispričam jednu istiniti događaj gdje se moraš zamisliti kao što se i svećenik sam tada zamislio i nije znao odgovoriti.Radili su se radovi oko uređenja crkve i okoliša nje s vjernicima.Nakon nekog vremena naišao susjed crkve malo puknut od fakulteta zaustavi se pokraj crkve pozdravi te gleda šta se radi.U to odjednom zapita očigledno obučenog svećenika ,jeste li vi svećenik.Na što on odgovori da.Zagleda se on u svećenika pa u crkvu te mu opet postavi pitanje:a da li je to crkva kuća božja?Na što svećenik odgovori:da svakako božja.Ima li to crkva križ na vrhu.Svakako odgovori svećenik.Na to će susjed prolaznik :dobro a sad mi odgovorite a zašto križ ima gromobran pa neće valjda Bog u svoju kuću.Svećenik se zamislio pogledao u vis prema križu i nezna odgovoriti.Na to ovaj odgovori e tu sam te čeko.Nemojte zamjerati ali istinito.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Нико паметан неће бацити бомбу у своју кућу, па тако ни Бог неће муњом ударити у цркву.
А громобран има зато што је сам Бог дао закон да муња увек удара у највише место , што је у већини случајева звоник и крст на њему.
Тако да је глупо молити се Богу, а чинити против Његових закона.
Као што икона неће да стоји сама на зиду, јер је сила гравитације вуче ка тлу, него еј потребно укуцати ексер у зид.

Требамо се боље запитати како су опстале цркве током векова, пре проналаска и употребе громобрана ?
 
Natrag
Top