Najveca prevara - izbacivanje jehove iz biblije

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Laodikejac,Bas lepo pitanje .
Pa posto smo se slozili da se Bog zove Jehova od kolena do kolena,hajde da vidimo sta je sa subotom.
Zakon o praznovanju subote jeste zakon "Vecni"koji je dat Izraelcima ,a ne hriscanima.
Nadalje rec "vecno",znaci neogranicen period,koji zbog nekog razloga moze da se prekine.
Naprimer Adam i Eva su imali mogucnost da zive vecno,ali su uradili to sto su uradili,i to je prekinuto smrcu.
Da su slusali,ne bi nikada umrli.ili islis suprotno?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Laodikejac,Bas lepo pitanje .
Pa posto smo se slozili da se Bog zove Jehova od kolena do kolena,hajde da vidimo sta je sa subotom.
Zakon o praznovanju subote jeste zakon "Vecni"koji je dat Izraelcima ,a ne hriscanima.
Nadalje rec "vecno",znaci neogranicen period,koji zbog nekog razloga moze da se prekine.
Naprimer Adam i Eva su imali mogucnost da zive vecno,ali su uradili to sto su uradili,i to je prekinuto smrcu.
Da su slusali,ne bi nikada umrli.ili islis suprotno?


Da, to je upravo kontradiktornost na koju sam zeleo da ukazem, da ime Jehoewa jeste Bozje ime od kolena do kolena ( doveka ), dok subota nije data od kolena do kolena doveka, to je selektivno ispunjavanje pisma od strane Jehovinih svedoka, da prihvataju samo ono sto odgovara njihovim licnim merilima i pogledima.

Kao prvo, subota nije data Izraelcima, vec je stvorena u raju nakon stvaranja, i predata Adamu praocu ljudskog roda kroz usmeno predanje, tek kasnije je zapisana u zapovestima Bozjim kao cetvrta zapovest, zato Isus kaze da je subota stvorena radi coveka, zapazi RADI COVEKA a ne radi Jevrejina.
To doslovno pise i u starom zavetu `BLAGO COVEKU KOJI TAKO CINI, CUVAJUCI SUBOTU... tu ne kaze blago Jevrejinu, vec coveku.
Prema tome, subota je preko Adama praoca ljudskog roda predata svim ljudima, a ne jednoj odredjenoj grupi ljudi, i ako je Bog odabrao Izrailjski narod da bude cuvar i onaj preko koga je Bog zeleo da objavi istinu o Bogu svim ostalim narodima.

Drugo, jos jedan od propusta Jehovinih svedoka je taj, sto ne prave razliku izmedju obrednog ( ceremonijalnog ). i moralnoog zakona.
Naime, sam obredni zakon je bio tipoloskog karatera, i pretstavljao je SEN ili simbol necega sto je trebalo da se desi u buducnosti, a bilo je vezano za pojavu Mesije Isusa Hrista, i njegovu misiju spasenja ljudskog roda.
Isusovim dolaskom ovaj obredni zakon je nasao svoje ispunjenje u njemu, i prema tome nije vise na snazi u novozavetnom periodu.

Naspram ovoga, Subota nije tipoloskog karaktera, kao ni jedna zapovest u moralnom zakonu, vec je ceo zakon dat kao moralni kodeks koji sadrzi pravila ponasanja koja vaze za sve ljude na planeti, kao i covekov odnos sa Bogom, kada ne bi bilo zakona zavladala bi anarhija ili bezvlasce, kako u fizickom tako i u duhovnom svetu.
Ako zakoni kao pravila ponasanja vladaju u Duhovnom svetu, a znamo da je Lucifer prvo bice koje se suprotstavilo nebeskom poretku, i poremetilo savrsene nebeske odnose, koliko je zakon kao pravilo ponasanja potreban ljudima, koji zive u svetu u kome vlada greh, mrznja, egoizam, kradje, ubistva, preljube, slavljenje laznih Bogova...itd.
Jos nesto, Jehova jeste jedno od Bozjih imena, ali ne i jedino, vec samo jedno koje pokazuje jednu od karakternih osobina samoga Boga, vec ih ima mnostvo, i sva ona pokazuju po jednu Bozju osobinu, vrati se na neke ranije komentare u kojima je to preciznije objasnjeno, i shvati to kao jedinu i konacnu istinu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Kao prvo, subota nije data Izraelcima, vec je stvorena u raju nakon stvaranja, i predata Adamu praocu ljudskog roda kroz usmeno predanje, tek kasnije je zapisana u zapovestima Bozjim kao cetvrta zapovest, zato Isus kaze da je subota stvorena radi coveka, zapazi RADI COVEKA a ne radi Jevrejina.
Gde to pise molim te pronadji mi u Bibliji za Adama i Evu da nisu smeli raditi subotu, i da je stvoreno u raju kako ti kazes,

na koga se onda ovde odnosi ako ne na Izraelce : 2. Mojs. 31:16, 17: “Sinovi Izraelovi neka drže dan počinka, svetkujući ga iz naraštaja u naraštaj, kao savez trajan [“vječni savez”, JB]. To neka bude trajan znak između mene i sinova Izraelovih.

5. Mojs. 5:15: “Sjeti se da si i ti [Izrael] bio rob u zemlji egipatskoj i da te Jehova, Bog tvoj, izveo odande rukom snažnom i mišicom podignutom. Zato ti je Jehova, Bog tvoj, zapovjedio da držiš dan počinka.” (Ovdje Jehova povezuje davanje propisa o danu počinka s izbavljenjem Izraela iz egipatskog ropstva, a ne s događajima u Edenu.)



nadalje , Hebrejska riječ koja je prevedena s “vječni” glasi olam i u osnovi označava vremensko razdoblje koje je sa stajališta sadašnjosti nedogledno ili nepoznato, ali je u svakom slučaju vrlo dugo. Taj izraz može označavati vječnost, ali to ne mora nužno biti tako. U 4. Mojsijevoj 25:13 ista se hebrejska riječ odnosi na svećeničku službu, koja je naposljetku prestala postojati, na što ukazuju riječi iz Hebrejima 7:12.)

Kol. 2:13-16: “Dobrostivo nam je [Bog] oprostio sve naše prijestupe i izbrisao pisanu ispravu koja je svojim odredbama bila protiv nas, koja nam se protivila. (...) Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote.” (Ako bi osoba koja je bila pod Mojsijevim zakonom bila proglašena krivom za oskvrnjivanje dana počinka, cijeli ju je narod trebao pogubiti kamenovanjem, prema 2. Mojsijevoj 31:14 i 4. Mojsijevoj 15:32-35. Mnogi koji zagovaraju držanje dana počinka mogu biti sretni što nismo pod Mojsijevim zakonom. Citirani biblijski reci jasno pokazuju da više ne trebamo držati dan počinka kako bismo stekli Božje priznanje, jer je ta zapovijed vrijedila samo za Izraelce.)




Rim. 10:4: “Krist je svršetak Zakona, da bi svatko tko vjeruje stekao pravednost.” (Držanje dana počinka bilo je sastavni dio Mojsijevog zakona. Taj je Zakon Bog ukinuo posredstvom Krista. Bog će nas smatrati pravednima ako vjerujemo u Krista, a ne ako držimo tjedni dan počinka.) (Vidi i

Galaćanima 4:9-11; :Ali sada kad ste upoznali Boga — zapravo sada kad je Bog upoznao vas — kako to da se ponovno vraćate ispraznim i bijednim načelima i opet im, ponovno, želite robovati? 10 Vi pomno držite dane i mjesece i razdoblja i godine. 11 Bojim se za vas, da se možda nisam uzalud trudio oko vas.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Bog prvi put nije rekao ja sam jehova u svom razgovoru sa mojsijom on je rekao ja sam onaj koji jesam i oni su shvatili da je on Bog njemu nije bilo vazno kako ce oni nazvati Boga oni su mu to ime dali i Bog rece ne uzimaj uzalud imena gospoda boga svog nije rekao ime vec imena to znaci da istu vrednost imaju ime Bog i Jehova
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Bog prvi put nije rekao ja sam jehova u svom razgovoru sa mojsijom on je rekao ja sam onaj koji jesam i oni su shvatili da je on Bog njemu nije bilo vazno kako ce oni nazvati Boga oni su mu to ime dali
reci nekome ja sam onaj koji jesam nema nikakvu svrhu pa niti strahopostovanje , razmisli malo to je kao sto bi ti rekao sam za sebe ja sam ono sto jesam i tacka , na takvo nesto Izraelci ne bi nista reagovali, ali reci nekome POSTAT ĆU ŠTO GOD POŽELIM POSTATI. to je vec nesto sto izaziva strah i postovanje , na zalost na tvoj odgovor da Bog nije rekao Mojsiju ja sam Jehova tu se ne slazem,

2 mojsij.3:13, No Mojsije je rekao pravome Bogu: “Ako dođem sinovima Izraelovim i kažem im: ‘Bog praotaca vaših poslao me k vama’, a oni me upitaju: ‘Kako mu je ime?’ što ću im odgovoriti?” 14 Tada je Bog rekao Mojsiju: “POSTAT ĆU ŠTO GOD POŽELIM POSTATI.” Zatim je dodao: “Ovako kaži sinovima Izraelovim: ‘POSTAT ĆU poslao me k vama.’”

U hebrejskom je tekstu glagol ehjeh (“postat ću”) nesvršenog vida i znači “ja ću postajati; ja ću bivati”. Njime se ne ukazuje na Božje postojanje (kao da piše: “ja sam koji jesam”), nego na to da on u odnosu na druge može postati što god poželi.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
reci nekome ja sam onaj koji jesam nema nikakvu svrhu pa niti strahopostovanje , razmisli malo to je kao sto bi ti rekao sam za sebe ja sam ono sto jesam i tacka , na takvo nesto Izraelci ne bi nista reagovali, ali reci nekome POSTAT ĆU ŠTO GOD POŽELIM POSTATI. to je vec nesto sto izaziva strah i postovanje , na zalost na tvoj odgovor da Bog nije rekao Mojsiju ja sam Jehova tu se ne slazem,

2 mojsij.3:13, No Mojsije je rekao pravome Bogu: “Ako dođem sinovima Izraelovim i kažem im: ‘Bog praotaca vaših poslao me k vama’, a oni me upitaju: ‘Kako mu je ime?’ što ću im odgovoriti?” 14 Tada je Bog rekao Mojsiju: “POSTAT ĆU ŠTO GOD POŽELIM POSTATI.” Zatim je dodao: “Ovako kaži sinovima Izraelovim: ‘POSTAT ĆU poslao me k vama.’”

U hebrejskom je tekstu glagol ehjeh (“postat ću”) nesvršenog vida i znači “ja ću postajati; ja ću bivati”. Njime se ne ukazuje na Božje postojanje (kao da piše: “ja sam koji jesam”), nego na to da on u odnosu na druge može postati što god poželi.

vazno je da Bog za sebe nije rekao ja sam jehova vec ja sam koji jesam to je bio cilj mog posta da dokazem da ime jehova nije nista mocnije i vaznije od imena Bog mozda ima vecu vaznost jer su mu dali ime oni koje je izabrao kao Boziji narod
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gde to pise molim te pronadji mi u Bibliji za Adama i Evu da nisu smeli raditi subotu, i da je stvoreno u raju kako ti kazes,

na koga se onda ovde odnosi ako ne na Izraelce : 2. Mojs. 31:16, 17: “Sinovi Izraelovi neka drže dan počinka, svetkujući ga iz naraštaja u naraštaj, kao savez trajan [“vječni savez”, JB]. To neka bude trajan znak između mene i sinova Izraelovih.

5. Mojs. 5:15: “Sjeti se da si i ti [Izrael] bio rob u zemlji egipatskoj i da te Jehova, Bog tvoj, izveo odande rukom snažnom i mišicom podignutom. Zato ti je Jehova, Bog tvoj, zapovjedio da držiš dan počinka.” (Ovdje Jehova povezuje davanje propisa o danu počinka s izbavljenjem Izraela iz egipatskog ropstva, a ne s događajima u Edenu.)

nadalje , Hebrejska riječ koja je prevedena s “vječni” glasi olam i u osnovi označava vremensko razdoblje koje je sa stajališta sadašnjosti nedogledno ili nepoznato, ali je u svakom slučaju vrlo dugo. Taj izraz može označavati vječnost, ali to ne mora nužno biti tako. U 4. Mojsijevoj 25:13 ista se hebrejska riječ odnosi na svećeničku službu, koja je naposljetku prestala postojati, na što ukazuju riječi iz Hebrejima 7:12.)

Kol. 2:13-16: “Dobrostivo nam je [Bog] oprostio sve naše prijestupe i izbrisao pisanu ispravu koja je svojim odredbama bila protiv nas, koja nam se protivila. (...) Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote.” (Ako bi osoba koja je bila pod Mojsijevim zakonom bila proglašena krivom za oskvrnjivanje dana počinka, cijeli ju je narod trebao pogubiti kamenovanjem, prema 2. Mojsijevoj 31:14 i 4. Mojsijevoj 15:32-35. Mnogi koji zagovaraju držanje dana počinka mogu biti sretni što nismo pod Mojsijevim zakonom. Citirani biblijski reci jasno pokazuju da više ne trebamo držati dan počinka kako bismo stekli Božje priznanje, jer je ta zapovijed vrijedila samo za Izraelce.)

Rim. 10:4: “Krist je svršetak Zakona, da bi svatko tko vjeruje stekao pravednost.” (Držanje dana počinka bilo je sastavni dio Mojsijevog zakona. Taj je Zakon Bog ukinuo posredstvom Krista. Bog će nas smatrati pravednima ako vjerujemo u Krista, a ne ako držimo tjedni dan počinka.) (Vidi i

Galaćanima 4:9-11; :Ali sada kad ste upoznali Boga — zapravo sada kad je Bog upoznao vas — kako to da se ponovno vraćate ispraznim i bijednim načelima i opet im, ponovno, želite robovati? 10 Vi pomno držite dane i mjesece i razdoblja i godine. 11 Bojim se za vas, da se možda nisam uzalud trudio oko vas.



Primetio sam da nisam odgovorio na jos neka pitanja koja su mi upucena.

Kao prvo, subota jeste stvorena jos u raju, i predata Adamu praocu ljudskog rada, pa prema tome ima opste ljudsku univerzalnu vaznost za celo covecanstvo, jer u raju nije stvoren predak Jevrejske nacije, vec predak svih ljudi koji ce naseliti planetu, pa s tim u vezi ona vazi za sve ljude bilo u proslosti ili sadasnjosti.

Sledeci tekst potvrdjuje da su Adam i Jeva jos u raju postovali Subotu, onako kako je Bog kasnije i nalozio u cetvrtoj zapovesti moralnog zakona:

Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
I svrši Bog do SEDMOGA DANA dela svoja, koja učini; I POCINU U SEDMI
DAN od svih dela svojih, koja učini;
I BLAGOSLOVI BOG SEDMI DAN, I POSVETI GA, jer u taj dan počinu od svih
dela svojih, koja učini;
To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori
zemlju i nebo,
I svaku biljku poljsku, dokle je još ne beše na zemlji, i svaku
travku poljsku, dokle još ne nicaše; jer Gospod Bog još ne pusti dažda
na zemlju, NITI BESE COVEKA DA RADI ZEMLJU.
Ali se podizaše para sa zemlje da natapa svu zemlju.
A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos
duh životni; i posta čovek duša živa.
I nasadi Gospod Bog vrt u Edemu na istoku; i onde namesti čoveka,
kog stvori.
I učini Gospod Bog, te nikoše iz zemlje svakakva drveća lepa za
gledanje i dobra za jelo, i drvo od života usred vrta i drvo od znanja
dobra i zla.
A voda tečaše iz Edema natapajući vrt, i odande se deliše u četiri reke.
Jednoj je ime Fison, ona teče oko cele zemlje evilske, a onde ima zlata,
I zlato je one zemlje vrlo dobro; onde ima i bdela i dragog kamena oniha.
A drugoj je reci ime Geon, ona teče oko cele zemlje huske.
A trećoj je reci ime Hidekel, ona teče k asirskoj. A četvrta je reka Efrat.
I UZEVSI GOSPOD BOG COVEKA NAMESTI GA U VRTU EDEMSKOM, DA GA RADI I DA GA CUVA. ( 1 knjiga Mojsijeva 2. 1 - 14 ).

Dobro si rekao da je subota data Izraelcima kao cuvarima istinske vere u jednoga Boga, kao savez VECAN.
Bog je naime preko Izraela zeleo da istinu o pravom Bogu prenese svim okolnim narodima, pa time i subotu kao Bogom odabrani sveti dan.
Sigurno ti je poznat tekst koji kaze:

Ovako veli Gospod: Pazite na sud, i tvorite pravdu, jer će skoro
doći spasenje moje, i pravda će se moja objaviti.
Blago čoveku koji tako čini, i sinu čovečjem koji se drži toga
čuvajući subotu da se ne oskvrni, čuvajući ruku svoju da ne učini zlo.
I neka ne govori tuđin koji pristane uz Gospoda: Gospod me je odlučio
od svog naroda; i neka ne govori uškopljenik: Gle, ja sam suvo drvo.
Jer ovako veli Gospod za uškopljenike: Koji drže subote moje i
izbiraju šta je meni ugodno, i drže zavet moj,
Njima ću dati u domu svom i među zidovima svojim mesto i ime bolje
nego sinova i kćeri, ime večno daću svakome od njih, koje se neće
zatrti.
A tuđine koji pristanu uz Gospoda da Mu služe i da ljube ime
Gospodnje, da Mu budu sluge, koji god drže subotu da je ne oskvrne i
drže zavet moj,
Njih ću dovesti na svetu goru svoju i razveseliću ih u domu svom
molitvenom; žrtve njihove paljenice i druge žrtve biće ugodne na
oltaru mom, jer će se dom moj zvati dom molitve svim narodima. ( knjiga proroka Isaije 56. 2 - 7 ).

Iz prethodnog teksta koji govori o stvartanju, moze se videti da je subota simbol stvaranja, to jasno pise i u cetvrtoj zapovesti:


Sećaj se dana od odmora da ga svetkuješ.
Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje.
A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvom; tada nemoj raditi
nijednog posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni
sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima
tvojim.
Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i šta je
god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od
odmora i posvetio ga. ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 8 - 11 ).

Bog je kasnije pridodao jos jedan elemenat, a to je simbol izlaska iz Misira, sto je u Duhovnom smislu simbol izlaska svakog coveka iz ropstva greha.

Sto se tice ostalih pitanja, kao prvo mora se poznavati starozavetna tipologija da bi se videlo o kom zakonu govori Apostol Pavle kada kaze da jee zakon bio SEN, ili da je Hrist svrsetak zakona
Ovaj izraz SEN, upravo znaci TIPOS - Tip ili simbol necega sto treba da se pojavi, a to je u kontekstu biblije Hristos.
Prema tome, Apostol Pavle ovde, ili u drugim tekstovima ne misli na moralni zakon - deset zapovesti, vec na obredni zakon koji je u svojim elementima ukazivao na Hrista, zrtve paljenice, prinosi, itd...
Dolaskom Hrista ovaj obredni sistem je prestao da vazi jer je nasao svoje ispunjenje u Hristu i njegovoj zrtvi na krstu, on je postao zrtveno Bozje jagnje koje je preuzelo ljudske grehe na sebe,

Svi tekstovi koji naizgled mogu ukazivati da se tu odnosi na moralni zakon i subotu, ustvari govore o obrednom zakonu i propisima vezanim
za njega, kao i na obredne svetkovine, i subote kojih je bilo sedam, a ne na Bozji zakon i subotu kao cetvrtu Bozju zapovest koje su vecne i
nepromenjive za sva vremena.

Sto se tice teksta u kome apostol kaze sledece:

` Ali sada kad steupoznali Boga -- zapravo sada kad je Bog upoznao vas
kako to da seponovno vraćate ispraznim i
bijednim načelima i opet im, ponovno, želite robovati? 10 Vi pomno
držite dane i mjesece i razdoblja i godine. 11 Bojim se za vas, da se
možda nisam uzalud trudio oko vas. Galaćanima 4:9-11;

Ovaj tekst si namerno ili slucajno pogresno pretstavio.
U ovom tekstiu Apostol Pavle se ne obraca Hriscanima, vec Galatskim mnogoboscima, koji su u svojoj mnogobozackoj praksi imali obicaje da slave odredjene paganske svetkovine, kao sto je svetkovina poznatija
kao `DAN JELE.. kao i da putem kretanja nebeskih tela odredjuju buduce dogadjaje,
Posto su upoznali istinu o pravom Bogu, ovi Galati su nastavili da praktikuju ove paganske obicaje, i iz tog razloga je usledila ova reakcija Apostola Pavla, koji im je uputio ukor.

Apostol Pavle je sam postovao subotu sest dana radeci u cilimarskoj radionici, a sedmi dan odlazeci u hram i propovedajuci Hrista..

A potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
I nađe jednog Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji beše skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer beše zapovedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
I budući da beše onog istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer behu ćilimarskog zanata.
A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke. ( Dela apostolska 18. 2 - 4 ).

Zato molimo se Bogu da nam on sam svojim Duhom razjasni odredjene tekstove u pismu, a nemojmo sami tumaciti po svom licnom nahodjenju, i u neznanju zavoditi i sebe i druge.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Primetio sam da nisam odgovorio na jos neka pitanja koja su mi upucena.

Kao prvo, subota jeste stvorena jos u raju, i predata Adamu praocu ljudskog rada, pa prema tome ima opste ljudsku univerzalnu vaznost za celo covecanstvo, jer u raju nije stvoren predak Jevrejske nacije, vec predak svih ljudi koji ce naseliti planetu, pa s tim u vezi ona vazi za sve ljude bilo u proslosti ili sadasnjosti.
Opet ista stvar a ne procitano ovde se jasno vidi kada je zapoceo uoste taj zakon i za koga je ako nisi shvatio ja cu da podvucem 5. Mojs. 5:15: “Sjeti se da si i ti [Izrael] bio rob u zemlji egipatskoj i da te Jehova, Bog tvoj, izveo odande rukom snažnom i mišicom podignutom. Zato ti je Jehova, Bog tvoj, zapovjedio da držiš dan počinka.” (Ovdje Jehova povezuje davanje propisa o danu počinka s izbavljenjem Izraela iz egipatskog ropstva, a ne s događajima u Edenu.)



Sledeci tekst potvrdjuje da su Adam i Jeva jos u raju postovali Subotu, onako kako je Bog kasnije i nalozio u cetvrtoj zapovesti moralnog zakona:
Ovde si dobro napisao kasnije ali ne u pocetku kao sto si napisao jer nigde ne stoji za Adama i za Evu jer su u pocetku bili savrseni rekao sam navedi mi iz Biblije gde je navedeno za Adama i Evu da postuju subotu.

Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
I svrši Bog do SEDMOGA DANA dela svoja, koja učini; I POCINU U SEDMI
DAN od svih dela svojih, koja učini;
I BLAGOSLOVI BOG SEDMI DAN, I POSVETI GA, jer u taj dan počinu od svih
dela svojih, koja učini;
To je postanje neba i zemlje, kad postaše, kad Gospod Bog stvori
zemlju i nebo,
I svaku biljku poljsku, dokle je još ne beše na zemlji, i svaku
travku poljsku, dokle još ne nicaše; jer Gospod Bog još ne pusti dažda
na zemlju, NITI BESE COVEKA DA RADI ZEMLJU.
Malo brkas stvari zapazi ovde sto sam podvukao kod tebe ,da covek jos nije ni stvoren pa kome je dao onda da odmori sedmi dan , pa nije valjda ribama i pticama koje su pre stvorene od coveka, niti je Jehova stvorio nije za doslovnih 7 dana onako kako ti mislis jer jedan dan kod Jehove je hiljadu godina.Evo malo poblizeg objasnjenja : Zašto je Bog počinuo ”sedmi dan“? Naravno, on nije počinuo zato što je bio umoran. Jehova ima ’veliku silu‘ i ’ne sustaje niti se umara‘ (Izaija 40:26, 28). Bog nije počinuo ni zato što mu je trebala pauza ili promjena ritma, jer Isus nam kaže: ”Otac moj neprestano radi, zato i ja radim“ (Ivan 5:17, St). U svakom slučaju, ”Bog je duh“ i nije ograničen nikakvim tjelesnim ciklusima niti potrebama koje imaju fizička stvorenja (Ivan 4:24).
4 Na koji način možemo bolje razumjeti zašto je Bog počinuo ”sedmi dan“? Ako zapazimo da je Bog, iako je bio vrlo zadovoljan onim što je učinio tijekom dugačkog perioda od šest prethodnih stvaralačkih ’dana‘, posebno blagoslovio ”sedmi dan“ i proglasio ga ’svetim‘. Djelo Concise Oxford Dictionary definira izraz ”sveto“ kao ”ono što je isključivo predano ili pripada (nekom bogu ili izvjesnoj vjerskoj namjeni)“. Dakle, to što je Jehova blagoslovio ”sedmi dan“ i proglasio ga svetim pokazuje da taj dan i njegov ’počinak‘ moraju na neki način biti povezani s njegovom svetom voljom i njegovim naumom, a ne s bilo kakvim njegovim potrebama. Koja je to povezanost?
5 Tijekom šest prethodnih stvaralačkih ’dana‘ Bog je načinio i pokrenuo sve cikluse i zakone koji upravljaju procesima na Zemlji i svime što je okružuje. Znanstvenici sada postaju svjesni kako su divno stvoreni ti procesi. Pretkraj ’šestog dana‘ Bog je stvorio prvi ljudski par i smjestio ga u ”vrt u Edenu na istoku“. Konačno, Bog je objavio svoj naum u vezi s ljudskom obitelji i Zemljom ovim proročanskim riječima: ”Radjajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zvjerinja što se miče po zemlji“ (1. Mojsijeva 1:28, 31; 2:8).
6 Izvještaj nam kaže što se dogodilo nakon što je ’šesti dan‘ stvaranja završio: ”Pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro bješe veoma“ (1. Mojsijeva 1:31). Bog je bio zadovoljan svime što je načinio. Zato je počinuo, odnosno prestao je s daljnjim stvaralačkim aktivnostima u povezanosti sa Zemljom. Međutim, premda je rajski vrt tada bio savršen i divan, on se prostirao samo na jednom malom području, a na Zemlji su bila samo dva ljudska stvorenja. Trebalo je vremena da Zemlja i ljudska obitelj dođu u stanje koje je Bog naumio. Zato je odredio ”sedmi dan“ kako bi se sve ono što je stvorio u prethodnih šest ’dana‘ razvilo u skladu s njegovom svetom voljom. (Usporedi Efežanima 1:11.) Kada ”sedmi dan“ završi, Zemlja će postati globalni raj u kojem će vječno stanovati obitelj savršenih ljudi (Izaija 45:18). ”Sedmi dan“ je odvojen, odnosno posvećen za izvršenje i ispunjenje Božje volje u vezi sa Zemljom i čovječanstvom. U tom je smislu ’svet‘.
7 Tako je Bog ”sedmi dan“ počinuo od stvaranja. Bilo je to kao da se odmaknuo i dozvolio da ono što je on pokrenuo dalje ide svojim tokom. Potpuno je siguran da će na kraju ”sedmoga dana“ sve biti točno onako kako je i naumio. Čak i ako bude nekih prepreka, one će biti svladane. Cijelo će poslušno čovječanstvo imati koristi kad se Božja volja ostvari u potpunosti. Ništa neće to zaustaviti jer na ’sedmom danu‘ počiva Božji blagoslov i on ga je učinio ’svetim‘. Kakvog li veličanstvenog izgleda za poslušno čovječanstvo!










Hebrejskim kršćanima iz prvog stoljeća apostol Pavao je napisao: ”Ostaje sabatni počinak za Božji narod. Jer tko uđe u Božji počinak, i sam je počinuo od svojih djela, kao i Bog od svojih. Dajmo dakle sve od sebe da uđemo u taj počinak“ (Hebrejima 4:9-11).
Kad je Pavao govorio o tome da Bog počiva od svojih djela, očito je ukazivao na ono o čemu se govori u 1. Mojsijevoj 2:2, gdje čitamo: ”Svrši Bog do sedmoga dana djela svoja, koja učini; i počinu u sedmi dan od svih djela svojih, koja učini.“ Zašto je Jehova ’počinuo u sedmi dan‘? Svakako ne zato što se morao odmoriti nakon što je ’učinio sva djela svoja‘. Sljedeći redak navodi nas na ispravan zaključak: ”Blagoslovi Bog sedmi dan, i posveti ga, jer u taj dan počinu od svih djela svojih, koja učini“ (1. Mojsijeva 2:3; Izaija 40:26, 28).
”Sedmi dan“ bio je drugačiji od svih prethodnih šest dana u tom smislu što je to bio dan koji je Bog blagoslovio i posvetio, odnosno dan koji je bio odvojen, ili namijenjen posebnom cilju ili naumu. Kojem naumu? Bog je ranije otkrio svoj naum u vezi s čovječanstvom i Zemljom. Prvom čovjeku i njegovoj ženi Bog je rekao: ”Rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zvjerinja što se miče po zemlji“ (1. Mojsijeva 1:28). Iako je Bog ljudima i Zemlji dao savršeni početak, trebalo je proći određeno vrijeme da bi podložili cijelu Zemlju i pretvorili je u raj ispunjen savršenom ljudskom obitelji, kako je to Bog naumio. Stoga je ”sedmoga dana“ Bog počinuo, odnosno prestao je s daljnjim djelima stvaranja na Zemlji kako bi dozvolio da se ono što je već stvorio razvije u skladu s njegovom voljom. Na kraju tog ”dana“ sve što je Bog naumio postat će stvarnost. Koliko će trajati taj počinak?
Ako se vratimo na Pavlovu izjavu iz Hebrejima, uočit ćemo da je rekao da ”ostaje sabatni počinak za Božji narod“ i potaknuo je svoje sukršćane da daju sve od sebe kako bi ’ušli u taj počinak‘. To pokazuje da je ”sedmi dan“ Božjeg počinka još trajao kad je Pavao napisao te riječi, iako je počeo prije oko 4 000 godina. Završit će tek kad Božji naum u vezi s čovječanstvom i Zemljom bude u potpunosti ispunjen, na kraju Tisućugodišnje Vladavine Isusa Krista, koji je ”Gospodar sabata“ (Matej 12:8; Otkrivenje 20:1-6; 21:1-4).
Imajući u izgledu takvu divnu budućnost, Pavao je objasnio što je potrebno da bi netko ušao u Božji počinak. Napisao je: ”Tko uđe u Božji počinak, i sam je počinuo od svojih djela.“ To nam govori da čovječanstvo kao cjelina nije ušlo u Božji počinak, iako je imalo savršeni početak. Bilo je to zato što se Adam i Eva nisu dugo držali Božjeg počinka u ’sedmom danu‘ tako da bi prihvatili ulogu koju im je namijenio. Umjesto toga, pobunili su se i željeli su postati neovisni o Bogu. Ustvari, postupili su u skladu sa Sotoninim zamislima umjesto da su prihvatili Božje vodstvo puno ljubavi (1. Mojsijeva 2:15-17). Zbog toga su izgubili mogućnost vječnog života na rajskoj Zemlji. Otada su svi ljudi postali robovi grijeha i smrti (Rimljanima 5:12, 14).
Ljudska pobuna nije osujetila Božji naum. Njegov dan počinka i dalje traje. Međutim, Jehova je s ljubavlju dao jedan dar — otkupninu — posluživši se svojim Sinom, Isusom Kristom, kako bi svi koji je na temelju vjere prihvate mogli očekivati oslobođenje i počinak od tereta grijeha i smrti (Rimljanima 6:23). Zato je Pavao potaknuo svoje sukršćane da ’počinu od svojih djela‘. Oni su trebali prihvatiti spasenje od Boga, a ne pokušavati oblikovati vlastitu budućnost na neki svoj način, kao što su to učinili Adam i Eva. Isto tako, nisu smjeli vršiti djela kojima bi opravdavali sami sebe.
Doista je okrepljujuće i umirujuće ako u korist vršenja Božje volje potiskujemo svoje sebične ili svjetovne težnje. Isus je uputio ovaj poziv: ”Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni, i ja ću vas okrijepiti. Uzmite moj jaram na sebe i učite od mene, jer sam blage ćudi i ponizna srca, i naći ćete okrepu za svoje duše. Jer moj je jaram ugodan i moj je teret lak“ (Matej 11:28-30).
Ono što je Pavao govorio o Božjem počinku i o tome kako neka osoba može ući u njega sigurno je bilo izvor ohrabrenja hebrejskim kršćanima u Jeruzalemu, koji su pretrpjeli veliko progonstvo i ismijavanje zbog svoje vjere (Djela apostolska 8:1; 12:1-5). Slično tome, Pavlove riječi mogu biti izvor ohrabrenja današnjim kršćanima. Shvaćajući da je ispunjenje Božjeg obećanja o uspostavljanju rajske Zemlje pod njegovim pravednim Kraljevstvom vrlo blizu, i mi bismo trebali počinuti od svojih djela i dati sve od sebe da uđemo u taj počinak (Matej 6:10, 33; 2. Petrova 3:13).











Sto se tice teksta u kome apostol kaze sledece:

` Ali sada kad steupoznali Boga -- zapravo sada kad je Bog upoznao vas
kako to da seponovno vraćate ispraznim i
bijednim načelima i opet im, ponovno, želite robovati? 10 Vi pomno
držite dane i mjesece i razdoblja i godine. 11 Bojim se za vas, da se
možda nisam uzalud trudio oko vas. Galaćanima 4:9-11;

Ovaj tekst si namerno ili slucajno pogresno pretstavio.
U ovom tekstiu Apostol Pavle se ne obraca Hriscanima, vec Galatskim mnogoboscima, .
ako je Pavle pisao Galatima , Kolosanima,Korincanima i td. zar se to odnosi samo na njih , a ne prorocki i dalekosezno i za danasnje vreme , ocito je da ti gresis, sta je sa Kolosanima Kol. 2:13-16Zato neka vam nitko ne govori što da jedete i pijete i neka vam ne zapovijeda da slavite blagdane ili mlađake ili subote, 17 jer je to tek sjena onoga što dolazi, a sama je stvarnost Krist. sta ces za ovo reci , ispade da vazi samo za Kolosane.:dtyste:






koji su u svojoj mnogobozackoj praksi imali obicaje da slave odredjene paganske svetkovine, kao sto je svetkovina poznatija
kao `DAN JELE.. kao i da putem kretanja nebeskih tela odredjuju buduce dogadjaje,
Posto su upoznali istinu o pravom Bogu, ovi Galati su nastavili da praktikuju ove paganske obicaje, i iz tog razloga je usledila ova reakcija Apostola Pavla, koji im je uputio ukor.

Apostol Pavle je sam postovao subotu sest dana radeci u cilimarskoj radionici, a sedmi dan odlazeci u hram i propovedajuci Hrista..

A potom se odluči Pavle od Atine i dođe u Korint,
I nađe jednog Jevrejina, po imenu Akilu, rodom iz Ponta, koji beše skoro došao iz Talijanske sa ženom svojom Priskilom (jer beše zapovedio Klaudije da svi Jevreji idu iz Rima), i dođe k njima.
I budući da beše onog istog zanata, osta kod njih i rađaše, jer behu ćilimarskog zanata.
A prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke. ( Dela apostolska 18. 2 - 4 ).

.
Vec sam odgovorio na ovo pitanje za Pavla da je sam potvrdio da ne treba primenjivati subote ni mladjake i td.........
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
vazno je da Bog za sebe nije rekao ja sam jehova vec ja sam koji jesam to je bio cilj mog posta da dokazem da ime jehova nije nista mocnije i vaznije od imena Bog mozda ima vecu vaznost jer su mu dali ime oni koje je izabrao kao Boziji narod

Tum5, radujem se kada iznosis cinjenice.
Bog je Jedan, i ma kako Ga zvali ne postoji drugi. I ma kako Ga zvali on je visoko iznad toga.
Hvala ti.
Izabrani Bozji narod je bio izabran do pojave Hrista, kada su ga zanijekali prestali su biti izabrani, a izabrani su oni koji su ga prihvatili ma odakle dolazili.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Tum5, radujem se kada iznosis cinjenice.
Bog je Jedan, i ma kako Ga zvali ne postoji drugi. I ma kako Ga zvali on je visoko iznad toga.
Hvala ti.
Izabrani Bozji narod je bio izabran do pojave Hrista, kada su ga zanijekali prestali su biti izabrani, a izabrani su oni koji su ga prihvatili ma odakle dolazili.
pa vidi sta kaze ovde , nemoj misliti da nije vazno.

Ezekijel 36:23,
‘Posvetit ću veliko ime svoje, koje je oskvrnuto među narodima, jer ste ga oskvrnuli među njima. I tada će narodi znati da sam ja Jehova’, kaže Svevišnji Gospodin Jehova, ‘kad pred očima njihovim očitujem svetost svoju među vama.



iz Ezehijela 38:21-23
‘I po svim gorama svojim pozvat ću na njega mač’, kaže Svevišnji Gospodin Jehova. ‘Svatko će na brata svojega podići mač svoj. [SUP]22[/SUP] Sudit ću mu pošašću i krvlju. Silan pljusak i tuču, vatru i sumpor pustit ću na njega i na čete njegove i na narode mnoge koji će biti s njim. [SUP]23[/SUP] I uzveličat ću se i posvetit ću se i objavit ću se pred očima naroda mnogih, i tada će znati da sam ja Jehova.’

preko 6 800 puta se javlja bozansko ime Jehova u starom zavetu. pa sad ti vidi da li nije vazno.

 
Poslednja izmena:
Natrag
Top