Najispravnija crkva na svetu - Srpska pravoslavna crkva

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mi se ne radjamo sa verskim identitetom koji je zapisan u nasim genima da bi ako se rodimo u odredjenoj drzavi automatski morali da pripadamo veri vecinske populacije u toj drzavi koju su podrzavali nasi preci, vec se radjamo jednostavno kao ljudi koji imaju slobodu volje da se deklarisu kako zele, i da tokom zivota prihvate veru koju smatraju ispravnom po svojoj savesti.

Izraz "Drzavna vera" ne mora u svakom slucaju znaciti da je ta vera ispravna, kada bi tako bilo, onda bi bukvalno svaki covek koji se rodio bilo gde na planeti, trebao da bude pripadnik svoje maticne religije ili vere, i u tom slucaju bi Hriscanstvo izgubilo misiju propovedanja, jer bi celokupni Hriscanski svet podeljen na razlicite frakcije mogao da se povuce u svoje drzave, i da ne objavljuju svoju veru drugim narodima, jer covek koji se rodi u bilo kojoj drzavi, posebno govoreci o Aziji i Africi treba da ostane pripadnik svoje maticne religije.

Ovo je i zastupljeno u nekim muslimanskim drzavama, gde se prelazak iz Islama u Hriscanstvo kaznjava smrcu, pa nije cudo ako se takva praksa ustanovi i u Evropi, u drzavama gde jos uvek postoje velike verske i nacionalne predrasude.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Odlicno, bravo. Stvarno, kad me odusevis odgovorom, onda je to do suza, bukvalno.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Cccccc... pa i cigani imaju srpsko drzavljanstvo, i srbi su. O cemu li ti pricas, majko moja..
Da, biva se srbin, bez vere u boga. Evo, uzmes mene za primer, i ta tvoja teorija da je religija=nacija, pada u vodu na jedan.

Ко је спомињао држављанство. Ствар је у томе ако се Србин одрекне Православља, да ће се он или његовои потомци одрећи и Српства.
Милиони очигледних доказа у виду оних чији су преци прешли на ислам или римокатолицизам, говоре српски, имају српска презимена, али одбијају да буду Срби. Тако су се комунисти изјашњавали ако Југословени, они који оду у секту одричу се свега српског, они који оду у НВО не знају ни сами шта су.
Цигани нису Срби, ко си ти да их силом преводиш у другу нацију ?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Odlicno, bravo. Stvarno, kad me odusevis odgovorom, onda je to do suza, bukvalno.


Moj predhodni komentar je bio vise podsticaj da ljudi sami istrazuju sta je istina, ne podlezuci standardnim normama koje su ustanovili oni koji su seli na Davidov presto - kako kaze jedan biblijski tekst.
Jer sloboda volje je osnov Hriscanske misli, a nikad prisila i represija.

Pravi hriscanin smatra sve ljude bracom, i deli ih na zle i dobre, a ne po nacionalnosti i veroispovesti, jer su svi ljudi od jedne krvi i jednih praroditelja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Ко је спомињао држављанство. Ствар је у томе ако се Србин одрекне Православља, да ће се он или његовои потомци одрећи и Српства.
Милиони очигледних доказа у виду оних чији су преци прешли на ислам или римокатолицизам, говоре српски, имају српска презимена, али одбијају да буду Срби. Тако су се комунисти изјашњавали ако Југословени, они који оду у секту одричу се свега српског, они који оду у НВО не знају ни сами шта су.
Цигани нису Срби, ко си ти да их силом преводиш у другу нацију ?

Svako sa srpskim pasosem i srpskim drzavljanstvom je drzavljanin republike Srbije, odnosno, Srbin. Nacionalnost i religijska veroispovest nemaju nista jedno sa drugim. Nacionalnost - Srbin, veroispovest - koja god oces ili neces, nacionalnost ti se ne menja. Ne znam da li vidis ociglednu razliku. To sto bi ti ZELEO da su svi srbi iskljucivo pravoslavci, je nesto drugo. Na srecu, srbija nije diktatorska zemlja, vise. Sto se tice cigana, koje inace od miloste zovemo jos i romima, onog momenta kada su resili da izvade licnu kartu, tada su sami pristali da budu Srbi. Mozda da nekad procitas ZAKON, znao bi sta on kaze, a ne sta ja kazem, pa ne bi morao da izmisljas stvari.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
303
Сад си дубоко заглавио. Жешћи си од мене.
Сви су Срби, ако се супротно не докаже. Ово је грађанска држава и сви са документима РСрбије су њени држављани, док се национално могу изјаснити као Мађари, Русини, Бошњаци, Албанци, Роми...
Исто као што Србин који живи у Мађарској није Мађар, него држављанин Мађарске.
То је некада било да су сви који живе у Бугарској Бугари, у Турској Турци......
Сад како се ко по вери изјашњава....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da li je i Ateista versko opredeljenje i smetnja da neko bude Srbin.
Cvrle je po njegovom svedocenju ateista, i po ovom tumacenju on nije Srbin, jer Srbi su Pravoslavni, ko nije Pravoslavni on nije Srbin, vec covek bez drzave.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Ma mani tvrtka, troluje po obicaju. Covek bi pomislio po onome sto pise, da su ga iz vecernje skole naglavacke izbacili. Mora da veruje da je Bata Zivojinovic srpski junak koji je pobio hiljade nemaca u drugm svetskom ratu.

Laodikeja, ateizam nije versko opredeljenje, ja sam mislio da smo to do sada apsolvirali.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znam da ateizam nije versko opredeljenje, vec u kontekstu drzave u kojoj svi moraju biti pripadnici vladajuce crkve, ja sam mozda sa dozom ironije pokusao da pitanjem ukazem da je mozda i ateizam neka vrsta verskog opredeljenja i smetnja da neko bude Srbin, i da mozda ako je ateista u tom slucaju nije Srbin.

Licno ne znam kako se ateista tretira u tom posebnom slucaju.
Znam kako naprimer Pravoslavni tretiraju sve koji to nisu, posebno sve manje Hriscanske verske zajednice, jer ako sam ja Adventista, ja nisam Srbin, i ako imam vise ljubavi prema svakom pojedincu Srbinu od bilo kog pripadnika Pravoslavne crkve i ujedno onoga koji iz tog razloga sebe smatra velikim Srbinom, jer moja ljubav je nesto sto dolazi od Boga koji je tu ljubav usadio u moje srce, a nema veze sa nacijom i verom, vec je to opste univerzalno Bozansko nacelo koje treba da vlada medju svim ljudima na planeti, sto nazalost nije slucaj.
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
381
Evo, danas sam bas citao na rt.com, da su jednoj zeni odbili zahtev za drzavljanstvo u Americi!, zato sto je ateista, i zato sto nije htela da pristane da ide u rat, ukoliko bi je pozvali.

Kod:
http://rt.com/usa/doughty-atheist-citizenship-arms-012/

Po Ustavu SAD, tako nesto je nezakonito. Oni su od neke 1950 uveli taj trend, da uvode crkvu i religiju u drzavu, van zakona, poceli su da se kunu na bibliju, dodali 'verujemo u boga' na novcanicama, itd. Amerika je inace bila najsekularnija zemlja na planeti, i u isto vreme najnaprednija tehnoloski. I sada, ide u pogresnom imperijalistickom smeru. Nazalost, sada je puna fundamentalista, i ljudi koji bi da SAD bude nesto sto nije.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top