Član
Učlanjen(a)
24.06.2010
Poruka
18
mrznja kako i ljubav ima dve karakteristike; jednu trajnu dispoziciju i intenzivno emocionalno osecanje koj ese periodicno izaziva. Osecanje mrznje se pojacuje u prisustvo omrznute osobe i prate je i druge negativne osecanja. Prepreka do cilja, zavist.......Sama srz emocije mrznje je u zelji da objekat mrznje se unisti. Mrznja je emocija koja u sebi sadrzi pristupacne objekte. Mi trazimo predmet mrznje ne mozemo da se oslobodimo opsesivnih misli o njemu i nismo zadovoljni dok ga ne unishtimo. Predmet mrznje je postao centralan i potreban objekat koji osmishlajava svet jedne osobe.
Tu je i mrznja prema samom sebii- covek moze da otkrije da su neke negove aspekte mrski, moze da sfati da je postizanje cilja popreceno svojim nedostatcima kukavlikom, glupostcu... Poshto od samog sebe ne moze da pobegne i nemoze ni da izbegava, javja se jedno trajno osecanje mrznjee..........covek ponizava smaog sebe, kaznjava, mentalno ili fizicki, ,,,,,,bira situacije u koih bi se tako osecao i bi potvrdio to.
zavist zavisi od odnosa nasheg JA i drugoj osobi. -Karakteristika je : opazamo da druga osoba poseduje neshto o cemu mi zudimo.
faktori: [/COLOR]
zelja za objektom- ako je zelja manja , manje je verojatno da ce mo ocsecati zavist
ako opazanju stvar kvalitet vidimo kao retku- tako da posedovanje tog objekta od druge osobe onemogucuje da ga mi imamo
percepcija na nepravednost- osobeno ako satramo da to nije postignuto licnom vrednoscu drugih osoba nego splet situacije
Osoba kojoj zavidujemo mora imati centralno mesto u nashem zivotu i prostoru. Prethodni negativni stav moze da da stvori predispoziciju za osecanje mrznje prema njoj koja je cesta komponenta zavisti. Ali cak i pozitivan stav prema osobi kada se sa njom identifikujemo moze da pojaca zavist
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Kada se priča o mržnji ne mogu, a da se ne setim filma ’’Rat Rouzovih’’. Film je preterano prikazao mržnju koja je proizašla iz ljubavi...Film je crna komedija, ali je svakako istina da iz najvećih ljubavi može da se ’’izrodi’’ i najveća mržnja. Šta se dešava u glavama tih ljudi, to verovatno oni samo znaju...Mržnja se u takvim situacijama javlja iz bojazni, da jedan od partnera vara ili da želi da napusti drugog partnera ili je već našao novog partnera sa kojim je srećan-a. Upravo takav način jasne odluke partnera koji je izašao iz doskorašnje veze, može izazvati mržnju doskorašnjeg partnera...Naravno, ovo je samo jedan od primera, na ovu temu...Ali toga zaista ima mnogo...

Osobe koje mrze, uglavnom mrze kod drugih ono ili one osobine koje sami nemaju. Po meni to su iskompleksirane i isfrustrirane osobe. Osobe koje se najviše mrze, su osobe koje pričaju ’’istinu u lice’’...Ljudi su u stanju lako da prezru osobu, koja im je nešto otvoreno rekla...

Lično, nemam osećaj mržnje i prezira prema ijednoj osobi. Mogu prezirati postupak neke osobe, ali ne i tu osobu...

Za mene je mržnja, ozbiljna bolest...
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruka
343
Poznajem osobu koja mrzi sve, i to svim svojim bićem. Sav životni smisao je, da učini nešto loše osobama koje mrzi. Zlo nije pomislila samo onome, pored koga nije prošla. Ono što je odlikuje je užasna sebičnost, želja da svi misle o njenim željama i potrebama, da podrede svoje, njenim željama. To se podrazumeva. Tako da je lako je postati predmet mržnje takve osobe.
Mržnja je bedno osećanje a čovek obuzet mržnjom, u vašoj blizini, je pravo zlo.
Mišljenja sam da, mržnja donosi zlo onome ko mrzi, ali ljudi koji mrze čine zlo drugim ljudima. Ničeg dobrog u vezi s tim nema!:girl_werewolf:

Blago tebi, ;) ti poznajes samo jednu takvu osobu...
 
Natrag
Top