Molitva Sioux Indijanaca

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Reci Amen ne fali nista ,sem sto su je Sijuksi preuzeli od hriscana,a ta rec prevedena na srpski znaci "Slazem se"
Da li ti mislis da su oni za rec "AMEN" znali i koristili dok su se molili svome Bogu Manituu?,ili da su je poceli koristiti tek onda kad su ih beli kolonizatori milostivo pokrstili??? dal su imali neki drugi izbor?

Mormoni veruju da je Hristos nakon vaskrsenja otisao i propovedao vest spasenja ljudima na americkom kontinentu, tj. indijancima..

E sad, sto se tice reci AMIN , treba pogledati od kad je ova molitva i da li je pretrpela odredjene promene, ali mislim da su ovo svakako fantazije mormona...

Ne bi bilo na odmet proveriti da li ovakve tvrdnje mormona imaju svoja uporista i u jezickim, kulturoloskim i drugim aspektima istorije domorodaca, do sad nisam cuo za bilo kakve potvrde...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne znam da li su koristili u molitvi svom Bogu Manitu, ali ne vidim nista u tome lose ako su preuzeli od belaca da se mole Hriscanskom Bogu.
Ako koriste za molitvu Manitu, onda to nije u redu, ali to je njihova stvar.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Bitna je predstava o Bogu, a hoće li se moliti Jahvi ili Balu nije bitna, upotreba imena nije bitna. Da li se neko moli Bogu ili demonu zavisi od predstave o Bogu, a ne od imena.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Ne znam da li su koristili u molitvi svom Bogu Manitu, ali ne vidim nista u tome lose ako su preuzeli od belaca da se mole Hriscanskom Bogu.
Ako koriste za molitvu Manitu, onda to nije u redu, ali to je njihova stvar.
Pa kako je to moguce da se tvoje misljenje razlikuje od tvog brata Tripa?jesil procitao da njemu ime uopste nije bitno?Hocete li ga iskljuciti iz adventisticke crkve???
Bitna je predstava o Bogu, a hoće li se moliti Jahvi ili Balu nije bitna, upotreba imena nije bitna. Da li se neko moli Bogu ili demonu zavisi od predstave o Bogu, a ne od imena.
Pa ovo je zrelo za iskljucenje iz adventisticke crkve....
Tebi izgleda nije uopste bitno ako se molis cak i samome Djavolu>,e jesi ti neki adventni djavolak....
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisam govorio o imenu, vec o izrazu na kraju molitve AMEN.

Ako se Indijanci mole Manitu i na kraju molitve izgovaraju AMEN - to nije u redu, jer manitu koliko znam nije Hriscanski Bog.

Nije bitno izgovaranje imena JHVH, ELOHIM..itd, vec je Bitna je svest o Bogu koju dobijamo putem biblije, i moleci se tom Bogu biblije - on nam se i otkriva.

Zato su samo saznanje o biblijskom Bogu, njegovom karakteru, i planu za nas zivot - mnogo vazniji od samog imena.

I masoni koriste ime JHVH u svojim lozama, pa sta mislis, da li oni sluze i prizivaju pravog biblijskog Boga.
 
Natrag
Top