Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Istini za volju potpuno si u pravu. Evo, ako ništa, tada je bar postojala neka solidna hijerarhija i društvena odgovornost. Ovi današnji Demokrizi em su obezglavili društvo a time i skinuli sa sebe svaku odgovornost, te vladaju potpuno odriješenih ruku, bez straha od ikakvih konsekvenci za svoje postupke. Ne znam da li u zemljama trećeg svijeta, u koje odnedavno i mi vjerovatno spadamo, ta takozvana demokratija uopšte može biti djelotvorna te ostvariti, bar djelimice, ljudske, političke, i građanske slobode, ili je samo paravan špekulantima, koji se popenju na vrh lestvice, da se domognu platnog prometa. Mislim da je licemjerje današnjih političara van svake pameti. Ali da se ne udaljavamo previše od teme :)
 
Član
Učlanjen(a)
14.01.2011
Poruka
10
Evo cuvenog mita o Orfeju, koji primenjujem u nastavi, kad predajem starogrcku muziku, gde se pominju stari instrumenti. Da bih docarala vaznost instrumenta i umetnost izvodjenja, ovo je deci omiljen mit, koji pamte dugo, dugo.
Orfej i Euridika je anticki mit o tragičnoj ljubavi. Orfej je bio mitski pevač i pesnik, po nekim verzijama sin Eagra i jedne od Muza. Prema mitu, kada bi zasvirao na svojoj liri, čak ni priroda nije ostajala ravnodušna: drveće bi se povijalo prema njemu, ribe bi iskakale iz mora ga bolje čuju, a šumske životinje bi mu bez straha prilazile. Iako se brzo proslavio, nije imao mnogo sreće u ljubavi. Njegova žena, nimfa Euridika, umrla je od ujeda zmije nedugo pošto su se uzeli. Orfej je bio toliko skrhan da je odlučio da siđe u donji svet ne bi li uspeo da je vrati. Zvuk njegove lire kao da je začarao stanovnike podzemlja: Kerber je postao umiljato kuče, Haron je zaustavio svoj čamac, Sizif je seo na svoj kamen, Tantal na kratko nije osetio glad ni žeđ. Njegova tužna pesma dotakla je čak i hladna srca Hada i Persefone. Dozvolili su mu da Euridikinu dušu izvede na svetlost dana i tako je oživi, ali pod uslovom da se nijednom ne okrene za njom pre nego što izađu. Zbunjen i pod pritiskom, ne prepoznajući Euridiku u sablazni čije je kretanje osetio iza sebe, ipak se okrenuo i tako drugi i poslednji put izgubio svoju voljenu. Nakon toga sedam dana je gladovao, sedam meseci neprestano plakao, a zatim je tri godine proveo u samoći.
 
Natrag
Top