Mitarstva

Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Niko MAriju en izjednacava po prirodi sa Bogom, ali ona kao licnost jeste bog po blagodati, jer je On rekao da budemo sveti jer je i On svet.Budite dakle savrseni kao sto je savrsen Otac vas NEbeski.MArija je prva koja se obozila.iko po prirodi nije kao Bog, ali po blagodati mi treba da postanemo, da zadobijemo ono oblicije koje smo izgubili.Covek je bio bog po blagodati, ima je razum i um, bio je besmrtan i bezgresan, ali je izgubio blagodat.

Mitarstva ne psotoje u SPC, niti PC. Ona su izrazeniaj kod Rusa, a uticaj su zapadnog sholasticizma, isam siguran, ali mislim da ih rimokatolici imaju, mitarstva ne psotoje, dogmati govore protiv njih i samim tim ona nisu ucenje crkve.Takodje sveti Justin Celijski mitarstva objasnjava na sasvim drugaciji nacin,a ne u smislu u kom mi to znamo.Po meni mitarstva se odigravaju u ovom zivotu i ona su ti stepeni ta iskusenja na koja nailazimo i koja treba da prodjemo i kojima sami sebe osudjujemo, Carstvo Bozije je samo presuda, alis e posle smrti ne vrsi sudjenje, onos e izvrsava za vreme ovoga zivota kad cinimo dobra i losa dela i izgradjujemo sebe na putu ka obozenju tj. spasenju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Niko MAriju en izjednacava po prirodi sa Bogom,

Izjednačava se u molitvama.

ali ona kao licnost jeste bog po blagodati

Kakve veze to ima sa temom?

jer je On rekao da budemo sveti jer je i On svet.

Opet to ne dokazuje da je treba obožavati. To što ćeš u neistine svoje crkve da ubacuješ Biblijske istine to ne znači da ste vi upravu.

MArija je prva koja se obozila

Zar nije bilo prije ljudi?

Covek je bio bog po blagodati, ima je razum i um, bio je besmrtan i bezgresan, ali je izgubio blagodat.

Što skrećeš sa teme?

Mitarstva ne psotoje u SPC, niti PC.

Postoje i vi (većina) vas u to vjeruje.

dogmati govore protiv njih i samim tim ona nisu ucenje crkve.

Šta vrijedi papir kada je praksa pokazala drugačije?

akodje sveti Justin Celijski mitarstva objasnjava na sasvim drugaciji nacin,a ne u smislu u kom mi to znamo

Dokaz da imate konfuziju oko svakog učenja.

Po meni mitarstva se odigravaju u ovom zivotu i ona su ti stepeni ta iskusenja na koja nailazimo i koja treba da prodjemo i kojima sami sebe osudjujemo,

Svaka dlaka svoju politiku vodi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Crkva kao ne uči, a onda glavni dogmatičar Justin Ć. uči da postoje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Besmisleni arg. Mire 000 da učenje o Mitarsvima nema u dogmatici, a glavni dogmatičar Justin Ć. uči da ima postoje.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Niko MAriju en izjednacava po prirodi sa Bogom, ali ona kao licnost jeste bog po blagodati.

Nelsime, nisam mnogo mlad, ali do danas nikad nisam cuo da neko ljudfsko bice, osim Hriosta, naziva Bogom.
Marija jeste uzorna, verna i posvecena osoba, ali ona nije Bog. Mislim da je to opasno ucenje koje moze ljude odvesti stramputicom


Mitarstva ne psotoje u SPC, niti PC. [/QUOTE]

Pa kako ne postoje, kada je profesor na Bogolsovskom fakultetu Justin Popovic opsirno pisao o njima?
Koliko sam ja mogao da zakljucim, postojali su mnogi Crkveni oci koji su verovali u mitarstva.
Mnogi su pisai o njima kao o pozitivanom verovanj pravoslavaca.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Odgovarate i zatrpavate. Nelsim vam nece odgovoriti jer nije na forumu, i nece se vratiti nikad. Zasto dakle pisete? Odgovor je samo jedan - vi reklamirate svoju veru. Umesto da vam cilj bude pomoci coveku, vama je cilj reklamirati.

I vec sam rekao da mitarstva imaju podrsku biblije, odnosno verovanje da se odmah nakon smrti satana i Bog spore oko coveka. Njegova dela se stavljaju na tas. Za ovo imamo potvrdu Pisma, kada se "sotona sporio sa arhandjelom Mihajlom oko Mojsijevog tela".

Posto je telo bitno za vaskrsenje, a vaskrsenja nema bez opravdanja odnosno suda, tako ni Mojsije ne moze biti vaskrsnut ako se njegova dela ne stave na tas i osmotre na sudu.

Tako je Mojsije opravdan na sudu, i to je bilo odmah nakon njegove smrti, a to je dokaz da cemo i mi biti na isti nacin sudjeni (kako rece Petar "sudjeni u pogledu tela") i da sud nastaje odmah nakon smrti za sve ljude.

Biblija govori o vise nego jednom sudu!

Tako je vasa tvrdnja oborena.

Povezivanje mitarstava sa nekim paganskim opisima takodje ne pije vodu, jer je rec o "slicnostima" a ne "identicnostima". I pakao se pominje u bibliji pa ne mozemo zato reci da je to preuzeto od pagana jer se i kod njih pominje. Dok je rasprava o mitarstvima i cistilistu na saborima oduvek vodjena na temelju biblije, a nikad na osnovu paganskih mitova (kao sto vi zelite predstaviti) !

Dakle, do ucenja o mitarstvu i cistilistu se doslo biblijom.

Osim toga, mitarstva nisu zvanicno ucenje PC. Stoga je i rasprava o tome besmislena. To bi bilo kao kada bi mi raspravljali da li vasa crkva uci da ce se na kraju vremena pojaviti jedan covek ili grupa ljudi koji ce tvrditi da su Ilija (Laodikeja tvrdi da je on), a cinjenica je da ta dogma uopste ne postoji u vasoj crkvi. Medjutim pojedinci ipak veruju u to!

Znaci, ocito se kod vas vidi zelja da sve i svemu prigovarate makar to bilo i nesto sto nije dogma!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo jutros bi u jednom manastiru, poveo majku na službu, kada ono se prodaje knjiga koja govori o Mitarstvima, pozitivno.

I kažu ne uče, a prodaju knjige.

Osim toga, mitarstva nisu zvanicno ucenje PC. Stoga je i rasprava o tome besmislena.

Ali se uči kao da jeste. Što mu dođe isto.

Znaci, ocito se kod vas vidi zelja da sve i svemu prigovarate makar to bilo i nesto sto nije dogma!

Vrlo važno da li je dogma ili nije uči se i to masovno.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
I vec sam rekao da mitarstva imaju podrsku biblije, odnosno verovanje da se odmah nakon smrti satana i Bog spore oko coveka. Njegova dela se stavljaju na tas. Za ovo imamo potvrdu Pisma, kada se "sotona sporio sa arhandjelom Mihajlom oko Mojsijevog tela".

Mire, zao mi je. ali mitarstva su izmisljena prioca koja nema veze sa Biblijom. Nicija dela se odmah posle smrti ne stavaljaju na vagu, nego pokojnik u grobu ceka dan suda kada ce se svima suditi.

ZIVI LI COVEK POSLE SMRTI?
Neki hriscani veruju da dusa prilikom smrti ne umire, nego da nstavlja da zivi odvojeno od tela. Dok drugi hriscani odbacuju to ucenje tvrdeci da prilikom smrti dusa umire i da ce ponovo oziveti prilikom vaskrsenja. Ko je u pravu? Sta je istina, a sta zabluda?


BIBLIJSKO UCENJE O STANJU MRTVIH
Mnogobosci veruju da je dusa stvorena medju bogovima negde u vazdusnim prostorima i da s polja ulazi u telo. Prilikom smrti, kad telo umire, dusa se vraca u vazdusne prostore bogovima odakle je i dosla. Prema mnogobozackom ucenju, dusa ne umire, ona vecno zivi samo menja mesto, prebivanja, izlazi iz jednoga tela pa ulazi u drugo i to nazivaju, reinkarnacija. U biblijskoj teologiji takav pojam je nepoznat. Dusa umire u isto vreme kad telo umire. Ona ne postoji samostalno, odvojeno od tela.

Kako je Bog stvorio coveka?

U Bibliji to je jasno izrazeno: “A stvori Bog coveka od prtaha zemaljkoga, i dunu mu u nos duh (dah) zivotni, i posta covek ds{a ziva.” (1. Mojsijeva 2,7)

Bog je stvorio materiju (glinu) i od nje formirao ljudko telo, ali je to bio samo obican kip u kome nije bilo zivota. Zatim je udanhuo u njega dah zivotni, i spajanjem daha zivotnoga sa mrtvom materijom, postala je ziva dusa ili zivo bice. Bog nije dusu doneo iz bilo kog drugog podrucja, ona je postala spajanjem daha zivotnoga sa telom. Tako je covek postao ziva dusa ili zivo bice.
Dusa nije nesto sto se moze odvojiti od osobe. To je osoba u punom smislu te reci. Drogim recima, covek nema duusu, on je dusa.

Ko je izmislio ucenje u besmrtnosti duse?

Kada je Eva u Edemu rekla zmiji, da im je Bog rekao, ako okuse ploda sa zabranjenog drveta da ce umreti, sta je zmija odgovorila? “A zmija rece zeni: necete vi umreti.” 1. Mojsijeva 3,4) To je prva laz na ovoj zemlji, a nju je izmislio sotona. Sotona je Evi obecao vecni zivot u neposludnosti. Na tom laznom obecanju zasniva se ucenje o besmrtnosti ljudske duse.

Da je covek ostao veran Bogu i zapovesti koja mu je Bog dao, ne bi nikad umro.
Bog je rekao: "U koji dan okusis s njega, umreces." (1. Mojsijeva 2,1
Dakle, vecni zivot mu je obecan pod uslovom, ako bude poslosan Bogu. Umesto da slusaju Boga, Adam i Eva poslusali su sotonu i stali na stranu pobune protiv Boga i Njegovog Zakona. Tako su oni i mi njihovi potomsti postali smrtni.

Apostol Pavle to ovako objasnjava: “Zato kao sto kroz jednoga coveka dodje na svet greh, i kroz greh smrt, i tako smrt udje u sve ljude, jer svi sagresise.” (Rimljanima 5,12) ”Jer je plata za greh smrt.” (Rimljanima 6,23)

Bog je jasno izjavio da ce neposlusnost doneti smrt, a sotona je izjavio da nema smrti. Koga da slusamo?, Boga ili sotonu?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kakav besmislen arg. nisu zvanično učenje, a ovamo na sve načine propagiraju Mitarstva.

Prodaju knjige, imaju video emisije.
 
Natrag
Top