Član
- Učlanjen(a)
- 29.06.2010
- Poruka
- 2.014
Милан Кундера (Milan Kundera), рођен 1. априла 1929. у Брну (Чехословачка), писац је чешког порекла, писао је на чешком и француском језику. Најпознатија дела су му Неподношљива лакоћа постојања и Шала.
Биографија
Кундера је завршио средњу школу у Брну, напустио је студије књижевности и естетике на Карловом универзитету и прешао на чувену прашку Филмску академију, где је, након дипломирања, остао као предавач светске књижевности. Рано је приступио Комунистичкој партији, да би две године касније био избачен због "противпартијског деловања". 1968. је учествовао у Прашком пролећу и полемисао је са Вацлавом Хавелом.
1975. се преселио у Француску и ретко се појављује у Чешкој. Од осамдесетих надаље пише на француском језику.
Дjела
Иако је објављивао и есеје, збирке песама и драме, Кундера је најпознатији по својим романима и себе сматра превасходно романописцем. Најпознатија дела су му:
Шала (Žert), 1967.
Смешне љубави (Směšné lásky), 1968.
Живот је другде (Život je jinde), 1969.
Опроштајни валцер (Valčík na rozloučenou), 1976.
Књига смеха и заборава (Kniha smíchu a zapomnění), 1979.
Неподношљива лакоћа постојања (Nesnesitelná lehkost bytí), 1984.
Бесмртност (Nesmrtelnost), 1990.
Успоравање (La Lenteur), 1993.
Идентитет (L'Identité), 1998.
Незнање (L'Ignorance), 2000.
Кундера је био изузетно читан у бившој Југославији, сарајевски издавач "Веселин Маслеша" 1984. је објавио његова сабрана дела.
Ceski pisac ,koji je prvobitno pisao pjesme i bavio se muzikom uz oca pijanistu. Gubeci iluzije, napustao je poeziju i posvetio se prozi.O pisanju romana kaze:
..." Napisati roman znaci izmisliti junaka, znaci zivjeti sa nekim drugim, izaci iz sebe, zivjeti sa junacima koji misle drugacije, obuhvatiti i suprotstaviti razlicita misljenja, to je smisao romana.Roman je velika skola tolerancije.Duh romana nije neko propovijedanje istine, nego neprestano redefinisanje covjeka kao problema. Treba dati stvarnosti empirijsku dimenziju da bismo je ucinili sto realnijom.To je smisao estetskog naslijedja od Kafke.Treba stvoriti autonomni svijet u kome je susret vjerovatnog i nevjerovatnog sasvim prirodan.Ispricati jedan zivot, znaci povecati svoje mogucnosti svoju sposobnost kreacije i upitati se : sta je covjek, sta moze da izmisli i ucini ? Roman treba da pokaze zivot kompleksnijim nego sto ga mi vidimo. On upravo i pokazuje kompleksnost stvari i ljudi."
Na pitanje sto u knjigama cesto koristi erotske metafore,Kundera kaze:
" Od pocetka mislim,to su opsesije zahvaljujuci kojima pocinjemo da pisemo.Cinjenica da je seksualnost ogledalo citavog zivota uzevsi tu cak i ljepotu, a da je s druge strane politika ogledalo cjelokupnog zivljenja, jeste svakako dominantna ideja, koja se moze sresti od prvih mojih proza. To je takodje zelja da se demistifikuju stvari i da se vidi komicna strana tamo gdje se tradicionalno nikad nije vidjela..."
Branka Bogavac " Razgovori u Parizu "
" Zivot je drugdje "
Opisuje zivot jedne zene,njene manire malogradjanke.Kasnije se usredsredjuje na njenog sina, ciji zivot prati od rodjenja do smrti.Drugi dio je manje dinamican,jer je akcenat stavljen na politicka desavanja,koje Kundera cesto opisuje u svojim djelima,jer je i sam protjeran iz Ceske.Opisuje novi socijalisticki duh,koji vlada narodom, opisuje citavu jednu epohu u kojoj vladaju prazne parole,u kojoj vladaju nabjedjeni umjetnici, lazni zivoti i lazne ljubavi. To je epoha dekadencije porodicnog morala ( sestra spijunira i prijavljuje brata, rodjaci se medju sobom prijavljuju ), pad licnog morala ( covjek je spreman na sve zbog Revolucije,koja nema kompromisa ). Kroz lik Jaromila- pjesnika date su sve negativne osobine i kompleksi licnosti poniklih u tom novom duhu. Poucan roman.
" Sala "
Roman prati pricu i zivote vise licnosti Glavni junak je Ludvik. Ostali likovi su: Marketa, Kostka, Lucija, Helena, Pavel.Marketa je djevojka sa fakulteta ,kojoj je Ludvik poslao saljivu razglednicu, koja je promjenila njegov zivot.Razglednica je glasila :" Optimizam je opijum za narod !Zdrav duh zaudara na glupost. Zivio Trocki! ". Sustina cijelog Ludvikovog ponasanja je -izazov. On izaziva sudbinu, vlast, Partiju, vojsku , a u sustini nije od svega toga nista tako mislio i osjecao. I sam kaze da nema pojma o trockizmu, sve je to napisano bez veze, bez cvrstih ubjedjenja, mlako i povrsno, ali je zbog te gluposti izbacen sa fakulteta ,iz Partije, sluzio j vojsku 5 godina radeci u rudniku za novac.To je prva " Sala ".Druga " Sala " je njegov ljubavni zivot.Prvo Marketa,koju je htio da impresionira razglednicom i nekim svojim toboznjim " razlicitim misljenjem ", a na kraju od te ljubavi nije bilo nista. Slijedi njegova veza sa Lucijom, dok je bio u vojsci. Ona je vezu odrzavala samo na platonskoj osnovi. Sala je u tome, sto je on mislio da je u njoj strah djevice, a u njoj je bila odvratnost prostitutke prema fizickom kontaktu.Ovaj aspekt " sale " je i najbolji u cijeloj knjizi.Sve te " sale " su, cini mi se -ljudski nesporazumi.Treca sala je odnos Ludvika, Helene i Pavela.Pavel je njegov drug sa fakulteta,koji ga je izopstio iz Partije.Kao osvetu je zamislio da mu uzme zenu Helenu za ljubavnicu, da bi ga ponizio. Ali ni tu nema uspjeha, osveta nije uspjela,jer je Helena odavno bila rastavljena od Pavela.Tako je ispalo da je cijeli Ludvikov zivot- sala.
Milan Kundera
" Smijesne ljubavi "
"... Suvisna vjera je najgori saveznik. Kada u nesto doslovno vjerujes, dovodis, na kraju, svoju vjeru ad absurdum. Ko je istinski pristalica neke politike, nikad ne uzima ozbiljno njene sofizme, vec samo njene prakticne ciljeve, koji se iza ovih sofizama skrivaju. Politicke fraze i sofizmi nisu tu zato da se u njih vjeruje; treba prije da posluze kao nekakav zajednicki i dogovoreni izgovor; lude, koje uzimaju ozbiljo, ranije ili kasnije, otkrice u njima protivurijecnosti, pocece da se bune i na kraju ce sramno zavrsiti kao jeretici i otpadnici.Ne, suvisna vjera nikada ne donosi nista dobro, i to ne samo politickim ili religioznim sistemima, vec ni nasem sistemu, pomocu kojeg smo htjeli da osvojimo ovu djevojku."
"... Zbog cega zapravo da govorimo istinu? Sta nas na nju obavezuje? I zbog cega uopste istinoljubivost smatramo za vrlinu? Zamisli da sretnes ludaka koji tvrdi da je riba i da smo svi mi ribe. Hoces li da se svadjas s njim? Hoces li mu kazati u oci sta mislis ? Ta, reci! Kada bi mu govorio uvijek i jedino cistu istinu, samo ono sto o njemu zaista mislis, prihvatio bi ozbiljan razgovor s ludakom i sam bi postao ludak. Tako je i sa svijetom oko nas. Kada bih mu uporno govorio istinu u oci, to bi znacilo da ih shvatam ozbiljno. A shvatati ozbiljno nesto tako nevazno, to znaci postati i sam nevazan. Ja , dragi brate, moram da lazem, ako ne zelim da ozbiljo shvatim ludake i tako sam postanem jedan od njih."
---------------------------------------------------
Citala sam jos " Nepodnosljivu lakocu postojanja " i ova knjiga je ekranizovana, a nisam procitala:"Usporavanja ", " Neznanje " i " Identitet " pa bi bilo lijepo da neko nesto napise vise o ovim knjigama, ako ih je citao.