LEGEND
- Učlanjen(a)
- 06.08.2009
- Poruka
- 24.424
Lovačko naoružanje
Lovci, lovočuvari i upravnici lovišta odavno se nadmudruju s paragrafima Zakona o oružju i municiji, koji im je poprilično vezao ruke i onemogućio rad. Zato su ponudili nekoliko rešenja koja bi bila od velike koristi njima i državi.
Takođe, ona bi pomogla da se zaštiti divljač, koja je u ovakvim uslovima ostavljena na milost i nemilost lovokradicama.
Lovački savez Srbije predložio je da se pojednostave propisi vezani sa nabavku lovačkog oružja i municije, koji su lovcima zadali mnogo glavobolje.
- Inovacija se odnosi samo na to da se takozvana bezbednosna provera pribavlja samo za prvo oružje - kaže sekretar Lovačkog saveza Srbije Aleksandar Ćeranić. - To bi smanjilo nepotrebnu administraciju i troškove, i skratilo rokove.
Municija
Lovci predlažu i ukidanje tzv. kvota za nabavku municije, jer se pokazalo da su ova ograničenja neopravdana. Svi se slažu da trenutno godišnje ograničenje na pedeset metaka, ni izbliza ne zadovoljava potrebe, posebno kad je reč o karabinskoj municiji.
- Drugi problem u vezi je sa zakonskim rešenjem koje u nepriliku dovodi lovočuvare i upravnike lovišta - kaže Ćeranić.
- Propisana procedura zaduživanja službenog oružja je neprihvatljiva. Dešava se da su u toj proceduri lovočuvari prisiljeni da svakodnevno prevaljuju i po stotinu kilometara, na relaciji od lovišta do administrativnog centra.
Zato je ponuđeno rešenje da se službeno oružje zadužuje na duži period, ako lovočuvar ima i oružni list za istu vrstu naoružanja.
Ako se tome doda da lovočuvari nemaju radno vreme, kao i potreba da se zaštite od divljih životinja, postaje jasno da im je oružje neophodno u obavljanju posla i za vlastitu bezbednost.
- Lovočuvarima velike probleme prave i lovci koji poseduju oružni list za držanje i nošenje lovačkog oružja, ali ne i lovnu kartu. Oni često traže "rupe u zakonu" i pred sudom se pozivaju na odredbe o "zaštiti imovine i života". U tom slučaju, lovočuvarima su vezane ruke.
Lovački savez Srbije pokrenuo je inicijativu i da se lovcima odobri korišćenje tzv. ručnog oružja, koje bi sprečilo nezgode u lovu. Reč je o revolverima i pištoljima kalibra preko devet milimetara, koji su se pokazali kao nezaobilazni deo lovačke opreme.
Opasnost
- Kategorije "opasnog lova", u koji se ubrajaju grupni lov na divlje svinje i pojedinačni lov na evropskog jelena, zahtevaju posebne mere opreza. Ranjena divljač i matična krda predstavljaju opasnost za učesnike u lovu, pa lično naoružanje može da bude od koristi.
U slučajevima kad su duge cevi neprikladne za dejstvo, pištolj može da posluži za samoodbranu. Osim toga, potrebno je da se teško ranjenoj divljači olakšaju nepotrebne muke.
U većini evropskih zemalja posedovanje ovakvog oružja je i zakonska obaveza, uz ograničenje da se pištolji nose samo tokom lova. Ostaje da se vidi da li će ne baš retke povrede lovaca naterati i nas da prihvatimo ovakvo rešenje.
Luk i strela
Lov lukom i strelom u Srbiji je u povoju, a zakon ga ograničava samo na ograđena lovišta. S obzirom na sve veći broj zainteresovanih stranih lovaca, koji su istinski zaljubljenici ovog sporta, taj način lova trebalo da bude odobren i u divljini.
Srbija ima izuzetne prirodne resurse za razvoj ove vrste lova, a procenjeno je da bi finansijski efekti bili značajni, uz minimalan broj odstreljene divljači. Reč uje o vrsti avanturističkog turizma, koji više podrazumeva rekreativni boravak u prirodi.
Lekarsko uverenje
Važan uslov za dobijanje oružnog lista je i lekarsko uverenje o psihofizičkoj sposobnosti. Ovaj pregled obavlja se kod specijaliste, ali većina misli da bi taj deo posla možda i bolje obavio odabrani lični lekar, koji ima daleko bolji uvid u zdravstveno stanje lovca i njegove porodice. Za sada nema predloga za izmenu ovog propisa.
Ž. ŠTRBO (ZOV)