LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Militanti predali novinare

Libija: Militanti predali novinare

Izvor: Blic


Tripoli -- Libijska militantna grupa koja je prošlog meseca privela dvojicu britanskih novinara predala ih je u sredu Ministarstvu unutrašnjih poslova.

2740179574f612e7604c9e455978032_368x245.jpg

(Foto: Beta, Arhiva)


Nik Dejvis Džons i Garet Montgomeri Džonson, novinari iranskog informativnog kanala Pres TV, privedeni su 22. februara i optuženi da su ilegalno radili u zemlji. Britanska Ambasada u Tripoliju saopštila je da pažljivo prati razvoj situacije i pruža punu konzularnu podršku novinarima.

Međunarodne grupe, poput Amnesti internešenela i Reportera bez granica, pozvale su ranije militantnu miliciju da preda novinare libijskim vlastima.

Ministarstvo unutrašnjih poslova u Tripoliju saopštilo je da će sada odlučiti o tome da li će podići optužnicu. Militanti su juče objavili snimak na kojem se novinari izvinjavaju zbog ilegalnog ulaska u Libiju.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Uhapšen glavni Gadafijev obaveštajac












Izvor:
Mondo.rs








Libija je danas potvrdila da je Abdulah al Senusi, šef obavještajne službe bivšeg libijskog vođe Moamera Gadafija, uhapšen u Mauritaniji, rekao je vladin portparol Naser al-Mani.


v237640p0.jpg



Možemo da potvrdimo da je uhapšen Abdulah al Senusi. On je uhpšen jutros na aerodromu Nouakčot. Sa Senusijem bio je jedan mladić, za kojeg vjerujemo da je njegov sin", rekao je Mani na konferenciji za novinare.

Al-Senusi je uhapšen tokom noći na aerodromu u Nuakšotu, pošto je redovnim letom doputovao iz Kazablanke, a putovao je sa lažnim pasošem Malija, saopštili su ranije bezbednosni izvori.

Senusija, Gadafijevog zeta, traži Međunarodni krivični sud u Hagu, optužujući ga da je odigrao "ključnu" ulogu u slamanju protesta u Libiji, prenosi AFP.

MKS je saopštio da je Senusi bio "indirektni organizator zločina protiv čovečnosti, ubistava i progona na političkoj osnovi" počinjenih u Bengaziju.

Senusi (62), uhapšen je pošto je nekoliko meseci proveo u bekstvu.

Bezbednosne službe u Nigeru i Maliju u oktobru su saopštile da je Senusi nekoliko puta prešao preko njihove teritorije.

Mesec dana kasnije, libijske vlasti objavile su da je Senusi uhapšen, ali do danas nisu objavljeni snimci tog navodnog hapšenja.




 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Novi sukobi u Tripoliju











Izvor:
B92.net










Tripoli -- Sukob je izbio u Tripoliju izmedju pripadnika jedne libijske milicije i naoružanih stanovnika, a poginula je bar jedna osoba, prenose agencije.

Sukobili su se pripadnici moćne milicije Zintan iz libijskih zapadnih planina i naoružani stanovnici jednog libijskog predgradja, koji su nekad bili verni bivšem vodji Muameru Gadafiju.


2740179574f612e7604c9e455978032_368x245.jpg



Dobro opremljeni borci milicije Zintan jedna su od brojnih milicija u Libiji koje su van kontrole vlade.

Vodja Zintan milicije Mohamed el-Rebaj rekao je da je danas poginuo jedan od njegovih boraca. On je rekao da dve strane pucaju automatskim puškama jedni na druge.

Sukobi se odvijaju u predgradju Abu Selim u Tripoliju, uporištu snaga koje su bile uz Gadafija.

Opozicija je zauzela Tripoli u avgustu prošle godine, a potom je uhvatila Gadafija i ubila ga.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Luksuzni zatvor za Saifa Gadafija

[h=1]Luksuzni zatvor za Saifa Gadafija
[/h] Izvor: B92


London -- Libijske vlasti ubrzano grade "tajni zatvor" nadomak Tripolija u kojem će biti smešten samo jedan pritvorenik - Saif al-Islam Gadafi.

11180964664f66345245fd3648437305_orig.jpg

Saif al-Islam Gadafi
Unutar zatvora, za koji jedni kažu da liči na bunker, a drugi na luksuzni dvorac, biće izgrađeni sportski tereni i džamija, a najstariji sin ubijenog libijskog vođe Moamera Gadafija će imati i ličnog kuvara, doktora, satelitsku televiziju…
Saif će za nekoliko nedelja biti prebačen iz pritvora u Zintanu u tajni zatvor, saznaje britanski "Gardijan".

Libijske vlasti ispraznile su najveći zatvor u Tripoliju i unutar njega započele izgadnju novog zatvora. Više od hiljadu žena i maloletnika služilo je donedavno svoju kaznu u Al Ahdatu.

Sada se iza njegovih zidina, koje čuvaju jake snage milicije, gradi tajna pritvorska jedinica nalik bunkeru. Unutar nje biće smeštena dva terena za vežbanje, koji će biti prekriveni čeličnom mrežom kako bi se sprečilo potencijalno Saifovo bekstvo helikopterom.

Dok bude čekao suđenje, zatočeni Gadafjev sin će moći da igra i fudbal i košarku. Sportske sale biće smeštene u zgradi koja više podseća na luksuznu vilu nego na zatvor. Ostaje, međutim, nepoznato s kim će Saif igrati pošto će biti jedini pritvorenik, ističe "Gardijan".

On će, takođe, u zatvoru imati i privatnu džamiju, ličnog kuvara, medicinsku službu koja će mu biti na usluzi 24 sata i satelitsku televiziju.

Zatvorski čuvari burno su reagovali zbog odluke vlasti da Saifu omogući što prijatniji boravak u pritvoru.

"Ako ovde dođu Obama, Sarkozi ili Kameron biće veoma zadovoljni smeštajem. Veoma je luksuzan. Ovo je nije zatvor, ovo je mesto za odmor", kaže jedan od njih.

Njegov kolega koji radi u zgradi izvan zatvorskih zidina ističe: "Saif će ovde imati sve što su treba. Ovaj zatvor je kao dvorac – dvorac po meri jednog kralja".

Pojačane bezbednosne snage u predgrađu u kojem se nalazi ovaj zatvor dokaz su da je porodica Gadafi i dalje moćna.

Ranije se očekivalo da će Saif (39), čije ime znači "moć islama", preuzeti vlast od svog oca. Pre revolucije verovalo se da će on reformisati libijsko društvo.

Ipak, kad su izbili sukobi, Saif je preuzeo vodeću ulogu u borbi protiv pobunjenika. Kada su režimske snage počele da se povlače iz prestonice, pobegao je iz Tripolija. Uhapšen je tri meseca kasnije u Sahari kada je, prerušen u beduina, pokušao da pređe granicu. Od tada je zatočen u vili u planinskom gradu Zintanu.

Vlada u Tripoliju ubedila je miliciju da ga prebaci u federalni zatvor. Libijski predsednik Mustafa Abdul Džalil najavio je pre mesec dana da će Saifu biti suđeno čim se završi izgradnja novog zatvora.

"Božjom voljom, Saif al-Islam Gadafi imaće pošteno suđenje", rekao je on tada.

Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda (MKS) podiglo je prošle godine optužnicu protiv Saifa i ostalih pripadnika bivšeg libijskog režima zbog ratnih i zločina protiv čovečnosti, optužujući ih za umešanost u ubijanje demonstranata na skupovima protiv Moamera Gadafija u avgustu prošle godine.

Tužioci MKS pristali su krajem januara ove godine da se Saifu sudi u Libiji ukoliko mu bude obezbeđeno pošteno suđenje.

Saif, koji se školovao u Velikoj Britaniji i odlično govori engleski jezik, mogao bi da razotkrije brojne kontroverze, među kojima su i optužbe koje su prošle nedelje preneli mediji da je Moamer Gadafi dao francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju 60 miliona evra tokom predsedničke kampanje 2007. godine.

Takođe, spekuliše se i da je Saif, nakon što je dobio sporno zvanje doktora, donirao više od 1,8 miliona evra Londonskoj školi ekonomije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Interpol izdao crvenu poternicu za bivšim šefom Gadafijeve obavešta

Interpol izdao crvenu poternicu za bivšim šefom Gadafijeve obaveštajne službe


Tanjug |



Interpol je danas izdao crvenu poternicu za hapšenje i izručenje bivšeg šefa obaveštajne službe Moamera Gadafija, Abdulaha al Senusija, koji je uhapšen u Mauritaniji.

226204_abdulah-al-senusi-bivsi-sef-obavestajne-sluzbe-moamera-gadafija-afp_f.jpg


Al Senusi je uhapšen u Mauritaniji, a njegovo izručenje traže i Francuska i Libija


Moguće je da su libijske vlasti zatražile crvenu poternicu kako bi se osigurale da će im biti izručen čovek optužen za napade na civile tokom prošlogodišnje pobune protiv Gadafija, i za njegovu ulogu u napadu 1989. na francuski avion koji je leteo iz Brazavila za Pariz kad je poginulo 170 ljudi, uključujući 54 Francuza.

Interpol definiše crvenu poternicu kao papir koji se izdaje "kad se traži hapšenje ili privremeno hapšenje traženih osoba sa ciljem ekstradicije", prenosi AP.


Senusi je uhapšen juče u Mauritaniji, a Libija želi da mu bude suđeno u Libiji. Međutim, Francuska takođe traži ekstradiciju bivšeg šefa libijske obaveštajne službe Abdulaha al Senusija zbog njegove uloge u napadu iz 1989. na francuski avion.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libijske vlasti oslobodile dvojicu britanskih novinara

Libijske vlasti oslobodile dvojicu britanskih novinara


Srna |



Dvojica britanskih novinara Geret Montgomeri-Džonson i Nikolas Dejvis-Džouns, koji su tokom prošlog meseca uhapšeni u Libiji nakon što su optuženi za ilegalan ulazak u tu zemlju, oslobođeni su juče.

226337_britanski-novinari-nikolas-dejvis-i-geret-montgomeri-dzonson-pusteni-na-slobodu-iz-pritvora-u-libiji-afp_f.jpg


Britanski novinari Geret Montgomeri-Džonson i Nikolas Dejvis-Džouns


Montgomeri-Džonson je iz Karmatena, a Dejvis-Džouns iz Berkšira. Iz libijskog Ministarstva unutrašnjih poslova potvrđeno je da su novinari oslobođeni i da će sutra biti deportovani.

Novinari, koji su radili za iransku medijsku kuću "Pres TeVe" uputili su izvinjenje zbog svog postupka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Amnesti internešenel "proziva" NATO zbog Libije

Amnesti internešenel "proziva" NATO zbog Libije




38283.jpg


LONDON - NATO nije sproveo propisnu istragu, niti se pobrinuo za nadoknadu zbog civilnih žrtava u vazdušnim udarima tokom sedmomesečnih napada na Libiju, saopštio je danas "Amnesti internešenel" (AI).

Ponavljajući slične kritike koje je ovog meseca uputila Rusija, ta organizacija za zaštitu ljudskih prava sa sedištem u Londonu, navela je da su brojni Libijci, iako nisu bili uključeni u sukobe, ubijeni ili ranjeni u NATO bombardovanju, ali da o tome nije sprovedena propisna istraga, prenosi Rojters.

"NATO zvaničnici su, u više navrata, isticali svoju posvećenost zaštiti civila. Oni sada ne mogu da smrt tolikih civila gurnu u stranu nekim neodređenim izrazima žaljenja, a bez propisne istrage tih krvavih incidenata", rekla je viši savetnik AI, Donatela Rovera.

Istraga bi trebalo da utvrdi da li su civilne žrtve posledica kršenja međunarodnog prava i, ukoliko je to slučaj, odgovorni bi trebalo da budu izvedeni pred lice pravde, navela je Rovera u pisanom saopštenju.

Britanska agencija podseća da su avioni NATO sproveli oko 26.000 naleta u oko 9.600 akcija u kojima je uništeno oko 5.900 ciljeva u Libiji pre okončanja vojnih operacija 31. oktobra prošle godine.


Tanjug
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: odjek „sedmomesečnog“ rata

Либија: одјек „седмомесечног“ рата


Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs




Према подацима организације Амнести Итернешнл, у нападима НАТО авијације гинули су либијски цивили, међу којима углавном жене и деца. Реферат организације објављен је поводом годишњице усвајања резолуције СБ УН у Либији. Русија се приликом гласања 17. марта 2011. суздржала.

Маднат за оперцију у Либији алијанса је прво добила на 90 дана. На крају је она трајала 7 месеци и завршена је тек после физичке ликвидације лидера Џамахирије. За то време, по подацима савезника, НАТО авиони извели су преко 26 000 летова и уништили око 6000 војних циљева. А Амнести има друге информације: како је указано у реферату, мноштво Либијаца погинуло је за време бомбардовања објеката који нису били од војног значаја. За сада се зна са 55 жртава НАТО бомбардовања. НАТО у међувремену инсистира на своме, називајући либијску кампању високопрецизном. Због случајних жртава генерални секретар Фон Расмусен жали, али ту се ништа не може учинити – рат је рат. И уопште, маднат НАТО је завршен, и сада алијанса нема никакве везе са Либијом.

Ипак само саучешћем рођацима погинулих овог пута Расмусен не би требало да се извуче, истакла је у интервјуу за Глас Русије сарадница Амнести Интернешнл Донатела Ровера.

Желимо да НАТО истражи све ове случајеве. Зашто су куће цивила биле на удару: да ли су се поред њих налазили неки војни објекти или је то била грешка у раду НАТО технике? Треба утврдити истину. И ако је било противзаконитих дејстава, породице погинулих треба да добију компензацију.

Да приметимо да се у реферату Амнетси интернешнл ради само о Либијцима који су погинули непосредно од НАТО бомби. Ипак још више људи је погинуло од руку „устаника“ који је алијанса подржавала из ваздуха и и наоружавала на земљи.

Сада власт на терену држе локални командири, преко сто хиљада људи носи оружје, а делатност „централне власти“ – Прелазног националног савета – магловита је. У затвору се налази више од 10 000 људи, репресије против присталица Гадафија се настављају. Сви покушаји Међународног кривичног суда да добије информацију о дешавањима у затворима завршавају се неуспехом. А они који су донели такву „демократију“ Либији перу руке.

Између осталог, о Међународном кривичном суду. Убиство преко 50 цивила потпада под одређење злочина против човечности – значи, и под његову компетенцију. Ипак Хаг тешко да ће ризиковати да покрене оптужнице против било кога из НАТО руководства – Запад неће дозволити, сматра експерт Руског института за стратешка истраживања Аџар Куртов.

Саме државе које чине Северноатлантску алијансу често су користиле Међународни кривични суд у оним случајевима када им је било повољно. Када су са стопостотном вероватноћом могле да предвиде резултат. Тако је било на пример у току истраге злочина против човечности у ратовима на Балкану 90-их година.

Годину дана после почетка бомбардовања Либије чак и Запад признаје: цена „успеха“ се испоставила превеликом.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
UN usvojile rezoluciju o Libiji

UN usvojile rezoluciju o Libiji

Izvor: Beta


Ženeva -- Savet UN usvojio je rezoluciju kojom se od novih libijskih vlasti traži da ispitaju kršenja ljudskih prava u zemlji, ali bez eksplicitnog poziva na odgovornost.

18422556934f6ce925eaa03140574517_368x177.jpg

Savet UN za ljudska prava je odbacio odbacio predlog Rusije da svi pritvoreni bez suđenja budu pušteni na slobodu, kao i predlog Ugande, kojim se izražava zabrinutost zbog tretmana Afrikanaca u Libiji.

Rusija je saopštila da bi njen predlog učinio rezoluciju, koju su podržale zapadne države, "izbalansiranijom".

"Njime se prelazna vlada u Libiji poziva da reši slučajeve proizvoljnog pritvaranja, uključujući strane državljane, i oslobodi ih odmah ili im omogući pošteno suđenje", navela je Rusija.

Uganda je saopštila da je iznela svoj predlog zbog bojazni da bi napadi čija je meta određena etnička grupa "mogli da budu nastavljeni".

SAD i Italija su saopštile da nisu mogle da podrže ove predloge pošto su kasno podneti.

U usvojenoj rezoluciji, koju je podneo Maroko, libijske vlasti se pozivaju da istraže zloupotrebe, ali ne postoji eksplicitan poziv na odgovornost ili međunarodnu istragu, što je bio zahtev grupa za zaštitu ljudskih prava, prenele su agencije.

Prema podacima UN, u zatvorima koje su formirali bivši "libijski revolucionari" nalazi se oko 6.000 ljudi, od kojih su većina pristalice ubijenog libijskog vođe Moamera el Gadafija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gadafi je previše znao

[h=1]Gadafi je previše znao
[/h]RTS


Mnogi su želeli smrt Moamera Gadafija, kako bi sve tajne koje je znao umrle sa njim, kaže prvi čovek libijskih pobunjenika Mahmud Džibril.
Bivši vođa Libije Moamer Gadafi je mnogo znao i zato su mnoge sile pre želele njegovu smrt, nego svedočenje na sudu, rekao je vođa Prelaznog nacionalnog veća Mahmud Džibril u intervjuu za Raša tudej.



Jibril.jpg

Mahmud Džibril



"Previše strana je imalo realne interese da Gadafi ne progovori i da večno zaćuti", rekao je Džibril dodajući da se ne zna ko tačno stoji iza njegove likvidacije, strane sile ili Libijci.
"Voleo bih da znam ko stoji iza tog ubistva", rekao je Džibril.
Prvi čovek Veća koje je uz pomoć NATO snaga i Zapada oborilo vlast u Tripoliju smatra kako je bivši libijski lider pred kraj svoje vladavine slao previše kontradiktornih poruka, posebno da želi da podeli vlast u državi, na taj način pokušavajući samo da kupi vreme.
Džibril žali što Gadafi nije izveden pred sud, ali i kaže da ima mnogo onih koji nisu želeli da dugogodišnji libijski vođa govori, zbog, kako kaže, tajni koje je znao.
Žestoke borbe snaga lojalnih Moameru Gadafiju i pobunjenika, potpomaganih vazdušnim udarima zapadnih saveznika, trajale su mesecima.
Moamer Gadafi je ubijen u oktobru prošle godine u svom rodnom gradu Sirtu. Iako je uhvaćen živ, oni koji su ga pronašli nisu se prema njemu ponašali kao prema ratnom zarobljeniku, već su ga mučili, a potom i likividirali.
 
Natrag
Top