LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Bombom na konvoj vozila UN

Libija: Bombom na konvoj vozila UN

Izvor: Beta


Tripoli -- Na konvoj vozila u kojem je bio predstavnik UN za Libiju, na istoku te zemlje, bačena je bomba, izjavili su zvaničnici.

10060713474f70b2789193b207577124_368x214.jpg

Predstavnik Generalnog sekretara UN za Libiju i šef misije svetske organizacije u toj zemlji Jan Martin niti njegovi saputnici nisu povređeni u napadu u Bengaziju, rekli su zvaničnici dodajući da je počela potraga za napadačima.

Predstavnik UN je potvrdio da je došlo do napada.

U Libiji od svrgnuća bivšeg vođe Moamera Gadafija nema čvrstih centralnih vlasti, a mnoge pobunjeničke grupe koje su učestvovale u pobuni odbijaju da polože oružje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libijske vlasti zauzele aerodrom

[h=1]Libijske vlasti zauzele aerodrom
[/h] Izvor: Tanjug


Tripoli -- Libijska privremena vlast preuzela je kontrolu nad aerodromom u Tripoliju od libijskih revolucionarnih brigada koje su ga čuvale od svrgavanja bivšeg režima.

14895467064f72a95d88c25889438724_368x246.jpg
"Revolucionari Zintana objavili su danas da su predali aerodrom libijskoj prelaznoj vlasti", rekao je Ibrahim Jusef koji je govorio u ime koalicije iz Zintana koji su aerodrom čuvali, prenela je agencija AFP.
Rojters navodi da su se starešine i plemenske vodje iz Zintana, vladini i vojni zvaničnici okupili na aerodromu u Tripoliju kako bi prisustvovali svečanosti primopredaje, a koju su pratili meseci rasprave oko zapošljavanja i plata za pripadnike paravojnih grupa.

Odluka snaga libijskog grada Zintana da vladi predaju upravu nad najprometnijim aerodromom u zemlji predstavlja pobedu libijske centralne vlasti koja je do sada bila na meti oštre kritike jer nije uspevala da zauzda mnoge paravojne grupe koje deluju širom Libije, ocenjuje AP.

Paravojska Zintana bila je deo libijskih revolucionara koji su u avgustu protutnjali kroz Tripoli i svrgli bivšeg libijskog lidera Moamera Gadafija posle višemesečne borbe civila i boraca protiv njegovog režima.

Od tada, dobro obučeni i opremljeni borci iz tog planinskog zapadnog libijskog grada, upravljali su medjunarodnim aerodromom, kao i raznim drugim institucijama, van kontrole centralne vlasti.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U sukobima u Libiji najmanje 12 mrtvih, 35 ranjenih

U sukobima u Libiji najmanje 12 mrtvih, 35 ranjenih


Tanjug |




Najmanje 12 ljudi je ubijeno a više od 35 je povređeno u sukobima koji su započeli sinoć između libijskih vojnika i pripadnika plemena Tibu, u pustinjskoj oblasti na jugoistoku zemlje, javile su danas zapadne novinske agencije pozivajući se na tvrdnje lidera lokalne plemenske zajednice.

Plemenski vođa Isa Abdelmadžid Mansur potvrdio je broj žrtava i povređenih, komentarišući najnovije sukobe u gradu Kufri, odakle se u februaru izveštavalo o stotinu žrtava sukoba plemena Tibu i Zvai.

Prema njegovim rečima, pleme Tibu napale su u petak snage za koje se veruje da su mirovna brigada "Štit Libije" pod komandom ministarstva odbrane.

On je dodao i da je nekoliko desetina kuća spaljeno do temelja.


Načelnik brigade "Štit Libije" Visam Ben Hamid rekao je, međutim, juče da je sukob izbio nakon što su pripadnici plemena Zvai ubili jednog pripadnika plemena Tibu, koji su "otvorili vatru na svako vozilo koje je prolazilo pored njihovog naselja".


Lokalni predstavnik ministarstva odbrane, pukovnik Fradž Bušala, rekao je francuskoj agenciji da je bitka zaustavljena i da se vode pregovori između plemenskih lidera kako bi se rešio problem "jednom za svagda".


Kufra, grad sa oko 40.000 stanovnika, smešten je na nekih 1.100 kilometara južno od Tripolija, blizu granice Libije sa Čadom i Sudanom.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Francuska obaveštajna služba priznala da je bogatu Libiju namerno u

Francuska obaveštajna služba priznala da je bogatu Libiju namerno uništio Zapad







Potpuni krah politike vezane uz Libiju potvrdio je bivši direktor francuske obavještajne službe DCRI koji smatra da je situacija u Libiji bila daleko bolja prije vojne intervencije, čak i tokom građanskog rata.

Ives Bonnet je tako prvi rekao ono što se već duže vreme jasno vidi – Sarkozi, NATO i Francuska su organizovano stvorili haos u ovoj nekada bogatoj i naprednoj afričkoj državi. Bonnet ide i dalje te veruje kako će ovo destabilizovati čitavu Afriku.

Uveren je kako je Libija bila možda i najbogatija afrička država koja je iz godine u godinu pokazivala očigledan napredak, te je očito kako je vojna intervencija bila jedino što je bitno zapadnim silama dok je narod danas prepušten samom sebi. Iako bi Bonnet verovatno rado video pomoć zapadnih mirovnih misija ovo je samo logičan zaključak celog problema…


Izvor: politika.hr
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Raspuštena vlada

[h=1]Libija: Raspuštena vlada
[/h] Izvor: Tanjug



Tripoli -- Libijski Nacionalni prelazni savet raspustio je vladu, navodeći kao razlog njenu nekompetentnost, saopštila su dva visoka libijska zvaničnika.

8022268164f9a596455d11932880719_368x245.jpg

Tanjug, arhiva
Zvaničnik NPS Fati Baha izjavio je za AP da je 65 članova tog tela juče izglasalo nepoverenje premijeru Abdurahimu el-Keibu. Drugi zvaničnik Musa al-Kuni potvrdio je da je bilo glasanja, ali da odluka nije saopštena javnosti, jer Savet nije uspeo da postigne dogovor oko sastava nove vlade.
Ovo je najnoviji udarac za Libiju, koja pokušava da se politički reorganizuje nakon svrgavanja režima Moamera el-Gadafija i dovodi u pitanje sposobnost te zemlje da organizuje prve opšte izbore u junu, navela je američka agencija.

El-Keib je dužnost preuzeo u novembru, mesec dana po okončanju građanskog rata kojim je svrgnut Gadafijev režim.
Libijski premijer je optužio NPS da koči rad njegove vlade.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Na teritoriju AL suđenje Al-Islamu

[h=1]Na teritoriju AL suđenje Al-Islamu
[/h] Izvor: Tanjug


Kairo -- Arapska liga podržala je nameru Libije da na svojoj teritoriji sudi sinu ubijenog libijskog lidera Moamera Gadafija, Seifu al-Islamu.

19095874174f9f03d8d64e3790350329_orig.jpg
"Arapska liga podržava stav Libije da Saifu al-Islamu Gadafiju bude suđeno pred libijskim sudom", navodi se u saopštenju te lige.
"Libijske vlasti više puta su potvrdile da će svi uslovi za organizovanje poštenog i nepristrasnog suđenja na teritoriji te zemlje biti ispunjeni", dodaje se u saopštenju.
Seif je uhapšen u novembru prošle godine na jugu Libije, a sada se nalazi u zatvoru u Zintanu, gde ga drže bivši pobunjenici koji su se borili protiv njegovog oca tokom sukoba u zemlji prošle godine, podsetio je AFP.

Libija je 6. aprila uložila žalbu na zahtev Međunarodnog krivičnog suda (MKS) za hitno izručenje Seifa, za kojim je taj sud izdao poternicu zbog zločina protiv čovečnosti.

MKS je, međutim, odbacio ovu žalbu, u strahu da se Seifu u Libiji ne bi sudilo pravedno, ali taj sud nema mogućnosti da primora vlasti u Tripoliju da izruče Gadafijevog sina.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Revolucionarna pravda u Libiji

Revolucionarna pravda u Libiji

RTS


Nove libijske vlasti se "samooslobodile" odgovornosti za akte počinjene tokom pobune protiv Gadafijevog režima. Istovremeno, usvojen zakon o kažnjavanju veličanja Gadafija.

Libijske vlasti su usvojile zakone kojima su dale imunitet bivšim pobunjenicima koji su se borili za svrgavanje režima Moamera Gadafija i zabranili bilo kakvo veličanje bivšeg vođe.

libija2.jpg

Šta sve možeš u Libiji kad si pobunjenik

"Niko neće snositi krivičnu odgovornost za akte koje je revolucija 17. februar učinila neophodnim", navedeno je u zakonu objavljenom na veb sajtu Nacionalnog prelaznog saveta.

Taj datum označava početak masovne pobune koja je prošle godine dovela do pada Gadafijevog režima.

Imunitet se odnosi na vojne, bezbednosne i civilne akte koje su preduzeli revolucionari sa ciljem da obezbede uspeh revolucije i njen cilj, dodaje se u zakonu.

Nije, međutim, jasno da li su zakonom obuhvaćeni i akti počinjeni posle 23. oktobra kada je Nacionalni prelazni savet proglasio oslobođenje Libije nakon Gadafijevog hapšenja i ubistva, navodi AFP.

Organizacije za ljudska prava kažu da su ratne zločine počinile obe strane u sukobu 2011. i upozoravaju na mučenja u pritvorskim centrima kojima su upravljale paravojne formacije bivših pobunjenika.

U drugom zakonu koji će važiti u tranzicionom periodu zemlje, veličanje Gadafija ili njegovog režima proglašava se krivičnim delom.

"Za hvaljenje ili veličanje Muamera Gadafija, njegovog režima, njegovih ideja ili njegovih sinova zaprećena je kazna zatvora", stoji u tekstu zakona.

Libija%20pobunjenici.jpg


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Tripoli: Ustanici oružjem traže plate

Tripoli: Ustanici oružjem traže plate

RTS


U napadu pobunjenika na sedište prelazne vlade poginule najmanje tri osobe,a više ih je ranjeno. Uzrok napada neisplaćene plate pobunjenicima, koji su se 2011. godine borili protiv režima Moamera Gadafija.

Bivši libijski pobunjenici napali su sedište privremene vlade u Tripoliju i u tom napadu poginule su najmanje tri osobe, a više ih je ranjeno, izjavio sin ministra finansija, čiji se otac nalazio u zgradi za vreme napada, prenosi AFP.

Libijska-vojska.jpg


Pobunjenici besni zbog neisplaćenih plata, otvorili su vatru na sedište privremene vlade nakon što su opkolili zgradu, saopštili su zvaničnici.

"Pobunjenici su došli sa planine Nefuza opkolili zgradu i pucali na nju različitim oružjem među kojim i topovima za protivvazdušnu odbranu, ljuti zbog masovne korupcije i prevara u novoj vladi", rekao je jedan vladin službenik.

Stanovnici ovog dela Tripolija izjavili su da se čuje razmena vatre iz oruđa teške artiljerije, a drugi da vojna vozila idu od aerodroma ka centru grada gde se nalazi sedište vlade.

Nakon što se vest o napadu na zgradu vlade proširila, došle su jedinice vojske da zaštite vladu i borba je trajala oko dva časa.

Ministar odbrane Osama Džuili pregovara sa pobunjenicima oko neisplaćenih plata, kao nagrade protiv režima Muamera Gadafija prošle godine,ali još ništa nije dogovoreno, rekao je portparol prelazne vlade Naser el Mani.

Libijske vlasti su prošlog meseca pozivajući se na brojne prevare, obustavile isplatu bonusa u gotovini pobunjenicima koji su se 2011. godine borili protiv režima Moamera Gadafija, prenosi AFP.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
U Libiji tajno zatočeno 4.000 ljudi











Izvor:
B92.net







U zatvorima koje drže libijske milicije i dalje se nalazi oko 4.000 ljudi, a mnogi od njih izloženi su torturi, tvrdi šef misije UN u Libiji Ijan Martin.


15424159404fac44298250b040551442_368x245.jpg



Martin je dodao da je u zemlji postignut dobar napredak u pravcu održavanja prvih slobodnih demokratskih izbora, ali da je postojanje tajnih zatvora jedna od "ozbiljnih prepreka" za uspostavljanje vladavine zakona, prenosi AFP."Nastavljaju se i slučajevi torture i maltretiranja zatvorenika. Rešavanje tog problema trebalo bi da bude prioritet libijske vlade", rekao je on u Savetu bezbednosti UN.

Vladajući Nacionalni prelazni savet obećao je da će u junu održati izbore za skupštinu od 200 poslanika.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NATO se ne izvinjava civilnim žrtvama u Libiji

NATO se ne izvinjava civilnim žrtvama u Libiji


Tanjug |




Severno-atlantski savez NATO je danas zvanično odbacio zahtev organizacije za ljudska prava, Hjuman Rajts Voč (HRV), da obelodani detalje o stradanju najmanje 72 civila tokom bombardovanja Libije za vreme građanskog rata, kao i da se izvini porodicama žrtava i isplati im odštetu.

233773_libija-aaa-afp_f.jpg


"NATO je učinio sve što je bilo moguće kako bi smanjio rizik za civile, ali tokom složene vojne operacije, taj rizik nikada nije nula", rekla je portparolka Alijanse Olana Lungesku u saopštenju dostavljenom medijima.


Saopštenje je reakcija na danas objavljeni izveštaj HRV u kome se dokumentovano navodi da je najmanje 72 civila, od čega trećina ispod 18 godina, stradalo od NATO bombi i raketa tokom rata.


HRV je u istom izveštaju pozvao NATO da podnese izveštaj o civilnim žrtvama, da se izvini porodicama stradalih i da im isplati odštetu. Iako je Lungesku rekla da NATO izražava žaljenje zbog civilnih žrtava, o izvinjenju i naknadi štete u saopštenju nema ni pomena.


Kada je reč o otkrivanju detalja o stradanjima civila, Lungesku je ukazala da je NATO uredno podnosio izveštaje Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija i sarađivao u Međunarodnoj istrazi o Libiji.


Kao ilustraciju za brigu o civilima NATO je u saopštenju naveo da je vazdušna kampanja u Libiji "jedina u svetu u kojoj su se koristila isključivo precizno vođena sredstva".


Lungesku je sem toga ukazala da je situacija na terenu bila "fluidna" i da su snage pukovnika Moamera Gadafija često koristile civile kao živi štit, kao i da NATO nije imao svoje ljude na kopnu.
 
Natrag
Top