LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Fratini: MKS bi trebalo da ispita odgovornost Gadafija






Tanjug | 29. 04. 2011. - 07:39h | Foto: AFP

RIM - Ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini izjavio je da bi Međunarodni krivični sud (MKS) trebalo da ispita da li je libijski lider Muamer el Gadafi odgovoran za izlaganje smrtnoj opasnosti na hiljade izbeglica koje su u manjim plovilima putovale ka italijanskim obalama.


132665_gadafi-skola3-afp_hs.jpg


On je italijanskim medijima juče kazao da Gadafi mora da ode sa vlasti, da ga "niko ne želi mrtvog" i da bi trebalo da mu bude suđeno, prenela je agencija AP.
Od kada je ranije ove godine počela pobuna protiv Gadafija, na hiljade ilegalnih migranata, od kojih su većina bili radnici u Libiji, otplovilo je na brodovima krijumčara do italijanskih obala.


Fratini je kazao da bi stalni haški sud trebalo da utvrdi da li ih je Gadafi promišljeno poslao u plovilima ka italijanskoj obali i ukoliko jeste, kako je rekao, to bi bio zločin protiv čovečnosti.


Afričke tradicionalne starešine su u međuvremenu sa sastanka u gradu Kotonu u Beninu predložile sprovođenje tranzicije u Libiji, posle koje bi Gadafi imao ceremonijanu ulogu poput one koju ima britanska kraljica, a izvršna vlast bi pripala pobunjenicima.

Oni su pozvali na okončanje vazdušnih udara NATO snaga u Libiji, osudivši intervenciju koja, kako je saopšteno posle sastanka,
ima prikrivene motive, među kojima je i libijska nafta, preneo je AFP.


Među tradicionalnim vladarima koji su se okupili na konferenciji u Beninu bili su predstavnici Čada, Republike Kongo, Demokratske Republike Kongo, Gane, Obale Slonovače, Kenije, Malija, Namibije, Južnoafričke Republike i Zimbabvea.
 
Član
Učlanjen(a)
24.04.2011
Poruka
71
Ponašanje SAD i drugih zemalja članica NATO za mene nije iznenađenje. Mene čudi ponašanje Rusije i Kine. Na koju su kartu oni odigrali kada su glasali za rezoluciju u SB nije mi jasno. Sada komentari Putina da SAD i NATO nemaju mandat da ubiju Gadafija i da se mešaju u sukobe Libiji nemaju uporište u izglasanoj rezoluciji, meni nisu do kraja jasni. Dali su po ko zna koji put prevareni jer se jedno izglasa a drugo se sprovodi, ili je pak na delu igra čiji se kraj ne nazire. Ipak ne mogu se oteti utisku da su se možda Rusi ovde preigrali jer su u startu izgubili četiri milijarde dolara za naoružanje koje je Libija naručila. Dođe li na vlast u Libiji neko koga SAD postave, od prodaje naoružanja nema ništa.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Ponašanje SAD i drugih zemalja članica NATO za mene nije iznenađenje. Mene čudi ponašanje Rusije i Kine. Na koju su kartu oni odigrali kada su glasali za rezoluciju u SB nije mi jasno. Sada komentari Putina da SAD i NATO nemaju mandat da ubiju Gadafija i da se mešaju u sukobe Libiji nemaju uporište u izglasanoj rezoluciji, meni nisu do kraja jasni. Dali su po ko zna koji put prevareni jer se jedno izglasa a drugo se sprovodi, ili je pak na delu igra čiji se kraj ne nazire. Ipak ne mogu se oteti utisku da su se možda Rusi ovde preigrali jer su u startu izgubili četiri milijarde dolara za naoružanje koje je Libija naručila. Dođe li na vlast u Libiji neko koga SAD postave, od prodaje naoružanja nema ništa.

Pa nije ni meni potpuno jasno ali jedno od mogućih objašnjenja bi moglo biti sljedeće:

Glasali su za rezoluciju koja daje mandat za kontrolu vazdušnog prostora u cilju zaštite civila a sada mogu da dijele moralne packe jer je više nego očito svima da je sila koja se upotrebljava daleko prevazišla ono što je rezolicijom predvođeno. Znali su i Rusija i Kina da če se stvari odvijati na ovaj način. Zapadna Imperija je u ogromnoj krizi a veličina te krize je tolika da je gotovo nismo ni svjesni. Izlaz iz takve dubioze je moguć na dva načina:

1. Zatvoriti se u sebe, napustiti ulogu svjetskog policajca (zatvoriti sve vojne baze, prekinuti sve ratove i operacije) i posvetiti se svojim problemima kao što je to učinjeno poslije Velike krize 1929. godine Nju Dilom. Pošto ovakvu odluku ne mogu donijeti ni Predsednik, ni Senat, ni Kongres jer oni i nemaju suštinsku vlast na SAD, to liči na utopiju.

2.Nastaviti sa izazivanjem nemira i nesigurnosti svuda po svijetu, ratovati na bezbroj frontova i otimati tuđa dobra kao rezultat toga, ne bi li se na taj način prevazišla kriza i svijet modelirao po svojoj volji. "Neprijatelja" ima koliko hoćeš, Iran, Venecuela, Sirija, Sjeverna Koreja a izmisliće ih oni još pet puta toliko. Samo treba nastaviti štampati dolare bez pokrića kao što su radili i do sada i silom ih održavati kao svjetsku valutu.

Sve to znaju i Rusija i Kina odavno. Četiri milijarde dolara koje spominješ su mala cijena za mogući dobitak. Cijena nafte i gasa je od početka libijske krize skočila za preko 20% a Rusija je značajan izvoznik tako da će brzo nadoknaditi tih "tričavih" četiri milijarde. Sem toga krizom je uglavnom pogiđeno snabdjevanje Evrope energentima, Evrope koja je i onako u velikoj mjeri ovisna o Ruskim isporukama gasa. Ako se kriza prelije i na Alžir koji je veliki snabdjevač Evrope gasom ta zavisnost će postati ogromna. Dok se Amerika uzdrmana iz temelja krizom svim silama bori da održi svoj primat u svijetu mlatarajući svud oko sebe poput uzdrmanog boksera, još više ulazeći u financijsku dubiozu ne bi li jednim udarcem završila meč, i Rusija i Kina, svaka na svoj način vide šansu da učvrste i prošire svoj uticaj.

Znaju u Rusiji vrlo dobro da je libijsko bogatstvo nafte, gasa i pitke vode premalo da bi pokrilo svu vrijednost bez pokrića naštancanih dolara i da se Amerika neće zaustaviti na Libiji. Jedino što može da pokrije tu ogromnu, preogromnu sumu lažnog novca je bogatstvo Sibira. Krajnji cilj je Rusija, Rusija koja se već neko vrijeme konsoliduje poslije Gorbačova i Jeljcina, koja vraća izgubljeni uticaj u bivšim Sovjetskim republikama, koja se povezuje sa Kinom, Indijom, Brazilom i Južnom Afrikom. Rusija koju htjeli-ne htjeli sve više respektuju u Evropi, prvenstveno Njemačka i Italija, u Evropi pod američkom dominacijom koja polako ali sigurno slabi.

Čitaj malo članke iz teme Geopolitika, ima interesantnih analiza koji nisu uvijek one zapadnih analitičara na koje smo navikli u svjetskoj informativnoj blokadi.

Uslov da bi Zapad opstao, ovakak kakav jeste, je da uništi Rusiju i dokopa se njenog bogatstva. A sa kime će na duže staze paktirati Kina koja takođe odavno baca oko na Sibir ostaje nepoznanica.
Sve u svemu od 2008 je počelo jedno vrlo turbulentno razdoblje ratova i u sljedećih desetak godina a možda i prije toga slika svijeta kakvog poznajemo posljednjih stotinjak godina će se bitno promjeniti.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Cime ce pravdati nocasnju akciju i smrt Gadafijevog sina i troje unucadi?

Neće ničim. Odavno su smislili izlaz iz ovakvih, smišljeno i namjerno izazvanih incidenata... kolateralna šteta. Ubijali su oni do sada po Srbiji, Iraku, Avganistanu i drugdje i te akcije snimali, imamo ih sve na YouTube. Pucali po civilnom vozopvima, svatovima, ljudima na tržnici, zato što im se nešto navodno učinilo kao moguća opasnost. I dok je protiv drugih pokretan proces pred Haškom tribunalom i za manje stvari, oni se kao izvine i tjeraj dalje. Licemjerju i gadostima nema kraja.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Gadafijev sin i troje unučadi poginuli u NATO udaru Foto






Tanjug | 01. 05. 2011. - 09:09h
cat_icn_more.png
10:33h | Foto: Reuters

Libijski lider Moamer al Gadafi preživeo je sinoć vazdušni napad NATO u kome je poginuo njegov najmlađi sin Saif al-Arab i troje unučadi, saopštio je portparol libijske vlade. On je rekao da su se u kući u vreme napada nalazili i Gadafi i njegova supruga, ali da oni nisu povređeni.
138419_gadafi02-foto-rojter_ff.jpg


Gadafijev sin Said al-Arab (29) je bio civilno lice i student u Nemačkoj, rekao je portparol.

138417_gadafi06_hf.jpg
Saif al-Arab Gadafi

Libijski zvaničnici su novinare odveli do kuće koja je pogođena sa najmanje tri rakete, preneo je Rojters. Krov kuće, koja se nalazila u luksuznom kvartu Tripolija, uništen je na nekoliko mesta, gde se vide delovi čelične konstrukcija kako vise između komada betona.

U sedištu pobunjenika Bengaziju čuli su se pucnji i eksplozije slavlja posle izveštaja o pogibiji Gadafijevog sina u vazdušnom udaru NATO, preneo je AP koji je naveo da su se u pogođenoj kući nalazili i Gadafijevi prijatelji i rođaci koji su ranjeni.


NATO: Gadafijeva porodica nije na meti napada

NATO je danas demantovao da su članovi porodice Moamera el Gadafija na meti bombardovanja.

"NATO je sinoć nastavio precizne napade na vojna postrojenja libijskog režima u Tripoliju, uključujući komandni i kontrolni centar u delu grada koji se zove Bab al-Azizija", navela je Alijansa u saopštenju.


Komandant operacija NATO u Libiji, kanadski general-potpukovnik Šarl Bušar, rekao je da je komandni centar bombardovan u okviru strategije koja ima za cilj da se unište Gadafijevi kapaciteti za planiranje i izvođenje napada na civile.


"Sve mete NATO su vojne i jasno su povezane sa sistematskim napadima Gadafijevog režima na civile. Mi ne gađamo pojedince. Čuo sam za nepotvrđene medijske izveštaje da su neki članovi Gadafijeve porodice možda poginuli. Mi žalimo zbog toga, a naročito zbog gubitka žitova nevinih civila koji je posledica sukoba", kazao je Bušar.


Pogledajte slike razaranja Gadafijeve rezidencije.
138420_gadafi03-foto-afp_ig.jpg


138421_gadafi04-foto-afp_ig.jpg


138422_gadafi05-foto-rojter_ig.jpg


138419_gadafi02-foto-rojter_ig.jpg


138418_gadafi01-foto-rojter_ig.jpg

 
Član
Učlanjen(a)
24.04.2011
Poruka
71
Licemerje. Sve je meta sve je cilj. Svaki je cilj legitiman i može se gađati svim sredstvima. Sve žrtve su kolateralna šteta. Cilj opravdava sredstva. Naravno oni koji su gađani nemaju pravo na odbranu. Ko se još brani od "demokratije"?
Američki "analitičari" idu tako daleko navodeći kako od libijske i japanske krize najveću korist ima Rusija jer su ove krize dovele do povećanja cena energenata za preko 20%. Te su zbog toga devizne rezerve Rusije narasle na preko 500 milijardi dolara. Prvi put za poslednje dve godine.
Neupućeni bi pomislili da Libiju bombarduje Rusija ili da to SAD i NATO rade zbog povećanja deviznih rezervi Rusije. Treba li komentarisati ove analize.
Da je SAD u pre svega ekonomskoj krizi poznata je stvar. Sa kontrolisanim medijima, međutim pitanje kome i koliko je to poznato.
To je zemlja koja je od najvećeg svetskog kreditora postala najveći svetski dužnik. Svakog dana njen dug naraste za još 4,1 milijardu dolara dnevno. Ili što cinično kaže "Frankfurter algemajne cajtung" oni više nisu dužni kao Grčka, njihov je dug trideset puta veći.
EU je za spasavanje Grčke, Irske i Portugala potrošila stotine milijardi evra. Koliko košta spasavanje SAD i ko će ga platiti? Prisustvujemo li svakodnevnom odgovoru na ovo pitanje: Libija, Egipat, Sirija, Irak, Avganistan, Jugoslavija, B i H, ranije Koreja, Vijetnam, Dominikanska Republika, Kuba, Grenada, Panama.
Ko je sledeći? Niko više nije siguran.
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Sta reci posle svega a da vec nije receno...? Da li su ovo imali na umu teoreticari demokratije koji su pravili drustvo jednakih, nakaznu drzavu olosa i robijasa- SAD? Da li je pravo na zivot zagarantovano svima ili samo odabranima iz privilegovanih krugova elite? Moraju li nevini civili sirom sveta da placaju zivotima da bi amerikanci odrzali standard na koji su navikli? Hmmm... Mislim da je konacno doslo veme da se ovi tirani i robovlasnici bace na kolena... Ufff, koliko je samokontole trebalo da se upristoje ovi gore napisani redovi!!!!!!!!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NATO priznao napad,ne i smrt Gadafijevog sina

NATO priznao napad,ne i smrt Gadafijevog sina


Libijski lider Muamer Gadafi preživeo je sinoć vazdušni napad NATO u kome je poginuo njegov najmlađi sin Saif al-Arab i troje unučadi. NATO demantovao da je planirao da ubije Gadafija.

v204796p0.jpg




v204796p1.jpg







Portparol libijske vlade Ibrahim Musa je rekao da su se u kući u vreme napada nalazili i Gadafi i njegova supruga, ali da oni nisu povređeni.

"Ovo je bio direktan pokušaj ubistva lidera ove države", rekao je on.

"Ovo je zakon džungle. Mislim da je sada svima jasno da ono što se događa u Libiji nema nikakve veze sa zaštitom civila", rekao je Ibrahim.


Libijski zvaničnici su, nedugo posle napada, saopštili da je Gadafijev sin bio student u Nemačkoj i da je imao 29 godina. Osim Sejfa al Araba u napadu je ubijeno troje Gadafijeve unučadi.

Ovaj napad, piše britanski Independent, predstavlja značajno odstupanje od rezolucije 1973 Saveta bezbednosti UN, kojom su vazdušne snage ovlaštene da krenu u akciju radi "zaštite civila i naseljenih mesta".

Ovaj list je, odmah posle napada, pokušao da otkrije ko je izdao naređenje za ovaj napad, ali predstavnici Forin ofisa i ministarstva odbrane nisu želeli da komentarišu ovaj događaj, koji bi se lako mogao okarakterisati kao pokušaj ubistva libijskog lidera.

NATO je demantovao da je nameravao da ubije Gadafija ili njegovu porodicu, ali je potvrdio da je bombardovao vojne mete u istom delu Tripolija koji su novinari obišli.

Sejf al Arab je drugo Gadafijevo dete koje je poginulo u bombardovanju zapadnih aviona. Njegova ćerka Hana, poginula je u aprilu 1986. godine, kada su američki avioni bombardovali Tripoli u znak odmazde za bombaški napad libijskih agenata na jednu diskoteku u Berlinu, kada je troje ljudi ubijeno a više od 200 ranjeno.


Libijski zvaničnici su novinare odveli do kuće koja je pogođena sa najmanje tri rakete, preneo je Rojters.

Krov kuće, koja se nalazila u luksuznom kvartu Tripolija, u potpunosti je uništen na nekoliko mesta, gde se vide delovi čelične konstrukcija kako vise između komada betona.

Međutim, reporter Al Džazire u Bengaziju navodi da pobunjeničke vođe smatraju da su vesti o smrti Sejf al Araba izmišljene.

Portparol opozicionog Nacionalnog saveta Abdul Hafez Goga ističe da je vrlo moguće da je cela priča izmišljena sa ciljem da izazove saosećanje naroda kako bi Gadafi pokupio simpatije masa.

Međutim, u sedištu pobunjenika Bengaziju, odmah nakon izveštaja o pogibiji Gadafijevog sina u vazdušnom udaru NATO, čuli su se pucnji i eksplozije slavlja, preneo je AP koji je naveo da su se u pogođenoj kući nalazili i Gadafijevi prijatelji i rođaci koji su ranjeni.

U navode sumnja i Rusija, ali ne one libijske strane već u tvrdnje NATO koalicije da libijski lider Muamer Gadafi nije meta njihovih vazdušnih napada ciljeva u Libiji, saopštilo je danas rusko ministarstvo spoljnih poslova.

"Kao što smo i ranije upozoravali nesrazmerna upotreba sile, posebno akcije koje izlaze iz okvira Rezolucije 1973 Saveta bezbednosti UN, koja ne podrazumeva promenu vlasti u Libijskoj džamahiriji, imaju štetne posledice i dovode do smrti nedužnih ljudi", navedeno je u saopštenju ministarstva, prenela je ruska agencija Itar-Tas s.

Ministarstvo je ponovo pozvalo na striktno poštovanje međunarodnih odluka vezanih za konflikt u Libiji, trenutni prekid vatre i početak političkog rešavanja krize bez postavljanja preduslova.

Ranije danas, šef Spoljnjopolitičkog odbora Donjeg doma ruskog parlamenta Konstantin Kosačov izjavio je da vazdušni napad NATO-a u Tripoliju, u kome su, prema tvrdnjama libijskih zvaničnika, sinoć poginuli sin i troje unuka libijskog vođe Muamera el Gadafija, predstavlja dokaz da NATO ne štiti civile.

"Ovo je jasan dokaz da antilibijska koalicija nediskriminatorno upotrebljava silu i sve je više činjenica koje ukazuju na to da je njen cilj da fizički uništi Gadafija", kazao je Kosačev.

Vazdušni napadi NATO, omogućili su pobunjenicima da potisnu Gadafijeve trupe na 40 kilometara od luke u Misrati, koju i dalje, sa istoka, zapada i juga, okružuje režimska vojska.

Libijska državna televizija saopštila je juče da zbog vojnih operacija snaga Moamera Gadafija luka u Misrati više nije u funkciji, i upozorila brodove da ne pokušavaju da uplove u nju.

(agencije/MONDO)
 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U Tripoliju

Sahranjen Gadafijev sin, Libijci traže osvetu Foto






Beta | 02. 05. 2011. - 18:18h
cat_icn_more.png
18:49h | Foto: Reuters, AFP

TRIPOLI - Oko 2.000 ljudi danas je u Tripoliju prisustvovalo sahrani sina libijskog vođe Moamera Gadafija, ožalošćeni su tražili osvetu, dok je nastavljeno bomardovanje Misurate, a Turska je povukla osoblje iz ambasade u Tripoliju.
138772_mdf77887_f.jpg

Sahrana Saifa al Araba Gadafija
Masa ljudi se okupila blizu kovčega Saifa al Araba Gadafija kada je iznet iz pogrebnog vozila i postavljen blizu groblja u Tripoliju. Neki su se molili, neki pokazivali znak pobede, a neki vikali iz sveg grla.

"Osveta, osveta za Libiju. Zahtevamo osvetu za naše mučenike", čuli su se povici okupljenih oko kovčega umotanog u zelenu libijsku zastavu.

138545_seif-al-arab-gadafi-ap_hs.jpg

Saif al Arab Gadafi


Gadafijev 29-godišnji sin i njegovo troje unučadi ubijeni su u vazdušnom napadu NATO-a u noći između subote i nedelje, dok sam Gadafi nije povređen.

Taj napad je danas osudila vlada Južne Afrike, navodeći u saopštenju da "napadi na lidere i zvaničnike mogu samo da proizvedu eskalaciju napetosti i sukoba na svim stranama i otežaju buduće pomirenje".

Međunarodna vojna intervencija s ciljem zaštite libijskih civila počela je 19. marta pod vođstvom Francuske, Velike Britanije i SAD, a komandu je zatim preuzeo NATO.

Snage lojalne Gadafiju su danas iz tenkova bombardovale opsednuti grad Misurata, u kojem su se pojavile glasine da se libijski vođa sprema da upotrebi hemijsko oružje, navode očevici.

138777_gadafi-sin-afp2_ig.jpg

Mohamed i Saif al Islam Gadafi na sahrani brata

138776_gadafi-sin-afp_ig.jpg

Mohamed i Saif al Islam Gadafi na sahrani brata

138779_mdf78000_ig.jpg

Sahrana Saifa al Araba Gadafija

138775_mdf77828_ig.jpg

Sahrana Saifa al Araba Gadafija

138778_gadafi-sin-afp1_ig.jpg

Sahrana Saifa al Araba Gadafija

138773_mdf77855_ig.jpg

Sahrana Saifa al Araba Gadafija


Gadafijeve snage su dovezle tenkove na zapadne kapije Misurate, a napadi su počeli rano ujutro i prestajali su samo pod pretnjom vazdušnih udara NATO-a, izjavio je jedan očevidac.

Turska je privremeno zatvorila ambasadu u Tripoliju zbog pogoršanja bezbednosti, a službenici su evakuisani u susedni Tunis, rekao je ministar spoljnih poslova te zemlje Ahmet Davutoglu.

Posle pogibije članova Gadafijeve porodice, u Tripoliju su izbili nemiri na čijoj meti su se našle diplomatske misije Velike Britanije i Italije.

Nemiri su bili razlog da Ujedinjene nacije povuku strane građane zaposlene u misiji Tripoliju, koji su u okviru humanitarne akcije došlo u libijsku prestonicu početkom aprila.
 
Natrag
Top