LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U toku žestoka bitka za Gadafijevu rezidenciju

Male šanse libijskom vođi da pobegne


U toku žestoka bitka za Gadafijevu rezidenciju

Tanjug


U bolnicu u Tripoliju stiže veliki broj žrtava nakon rasplamsavanja sukoba u blizini Bab al-Azizije, uporišta libijskog vođe Moamera el Gadafija, a svedoci tvrde da se čuju žestoka paljba i eksplozije.

169348_libija02-ap_f.jpg


"Skaj njuz" javlja da pobunjenici izgleda uzvraćaju na napad.

- Veoma smo blizu Gadafijevog kompleksa. Bukvalno nas dele dva semafora i ćošak ulice - prenosi situaciju na terenu Aleks Kroford, izveštač britanske televizije i dodaje da su primećeni avioni NATO-a kako nadleću poprište sukoba.

Borbeni avioni zapadne vojne alijanse bombardovali su noćas Gadafijevo sedište u Tripoliju, javila je Al Džazira, navodeći izjavu pobunjenika da će bitka za Gadafijevu rezidenciju biti žestoka i da oni koji su u njoj neće imati velike šanse da pobegnu.

"Ne mogu da zamislim da sedište Bab al-Azizija lako padne i mislim da će borba biti žestoka", rekao je portparol pobunjeničkog Nacionalnog prelaznog saveta Abdel Hafiz Goga.

Goga je kazao da su pobunjenici postavili kontrolne punktove na ulazima u Tripoli i da Gadafijev sin Muhamed, kao ni sam Gadafi neće moći da pobegnu iz grada.


U međuvremenu, lider Nacionalnog prelaznog saveta Mustafa Abdel-Džalil je rekao da "pravi trenutak pobede nastupa onda kada Gadafi bude uhapšen".

169347_libija01-reuter_f.jpg


On je, na konferenciji za novinare u sedištu pobunjenika Bengaziju, rekao da pobunjenici ne znaju gde se sada Gadafi nalazi, čak ne znaju ni da li je u Tripoliju.

Ranije je Al džazira objavila da su snage Gadafijeve uspele da pomognu jednom od njegovih sinova - Muhamedu, da pobegne iz kućnog pritvora. U međuvremenu su u Tripoliju pronađena dva tela, od kojih je jedno najverovatnije Gadafijev sin Hamis.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gadafijev sin Saif: Nisam uhapšen, otac je na sigurnom Video

Sin libijskog vođe delio oružje pristalicama


Gadafijev sin Saif: Nisam uhapšen, otac je na sigurnom Video

Tanjug


Sin libijskog lidera Moamera Gadafija Saif al-Islam, za koga se tvrdilo da je uhapšen, sastao se sinoć sa novinarima u Tripoliju i rekao da nije pao u ruke pobunjenika i da je njegov otac na sigurnom.

169285_gadafijev-sin04-foto-reuter_ff.jpg


"Ovde sam da bi opovrgao laž", rekao je Saif, komantarišući izveštaje o svom navodnom hapšenju.


Saif je na očigled stranih novinara, podelio oružje za nastavak borbe s pobunjenicima.

"Tripoli je pod našom kontrolom. To bi trebalo svi da znaju. Sve je u redu u Tripoliju", rekao je Saif novinarima ispred Gadafijevog kompleksa Ben Al-Azizija.

169284_gadafijev-sin03-foto-afp_hf.jpg


Prema Saifovoj tvrdnji, pobunjenici su ofanzivom na Tripoli samo upali u klopku.


"Slomili smo kičmu pobunjenika. To je bila klopka. Žestoko smo ih napali i mi pobeđujemo - kazao je Gadafijev sin.

Izveštač BBC-ja javio je da se Saif sastao sa stranim novinarima u hotelu u Tripoliju i na pitanje da li je njegov otac na sigurnom i dobro, odgovorio "Naravno".

Saifa Međunarodni krivični sud traži zbog zločina protiv čovečnosti, a tužilac tog suda Luis Moreno Okampo ranije je objavio da je 39-godišnji Gadafijev sin uhapšen.

"Do đavola sa Međunarodnim krivičnim sudom", rekao je Saif dok se pozdravljao sa okupljenom masom pristalica njegovog oca.

Okončanje sukoba u Libiji se bliži, tako da će Nacionalni prelazni savet i druge opozicione grupe snositi odgovornost za ono što se bude dogadjalo u zemlji nakon toga, rekao je večeras šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Gadafijev sin u centru Tripolija lojalistima delio oružje:


 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Obama traži da se Gadafi javno odrekne vlasti

Obama traži da se Gadafi javno odrekne vlasti

Tanjug


Vašington - Američki predsednik Barak Obama izjavio je da je vladavina libijskog lidera Moamera Gadafija završena i pozvao ga da se javno odrekne vlasti i da, zbog dobrobiti Libije, pozove svoje preostale snage da polože oružje.

163708_obama-x-ap_f.jpg


- Jasno je da se Gadafijev režim približava kraju i da je budućnost Libije u rukama njenog naroda - rekao je Obama u jučerašnjem obraćanju prenetom preko elektronskih medija, ali je upozorio da, ipak, nije još sve gotovo.

- Dok je režim u kolapsu, još se vode žestoke borbe u nekim oblastima i ima vesti da delovi režima prete da će nastaviti borbu. Iako je jasno da je Gadafiijeva vladavina gotova, on i dalje ima mogućnost da smanji dalje krvoproliće tako što će se eksplicitno odreći vlasti i pozvati te snage da polože oružje za dobrobit Libije - kazao je Obama.

On je dodao da libijska opozicija treba da nastavi tranziciju koja će biti mirna i pravedna.


- Pravda neće doći iz odmazde i nasilja, već iz pomirenja u Libiji koja svojim građanima omogućava da odaberu sudbinu - rekao je američki predsednik.


On je poručio da će SAD biti prijatelj i partner Prelaznog nacionalnog saveta, sa kojim će američki diplomati raditi da bi se obezbelila zaštite državnih institucija Libije i pomoći im sredstima koja su bila zamrznuta Gadafijevom režimu.

- Tražićemo da ta tranzicija vodi ka demokratskoj Libiji - istakao je Obama.

On je podsetio da dogadjaji u Libiji imaju poseban značaj za američki narod, jer, kako je istakao, Gadafijev režim je odgovoran za smrt mnogih Amerikanaca u "aktima terora u prošlosti".

Američkim saveznicima Obama je poručio da je intervencija u Libiji pokazala šta se može postići medjunarodnom saradnjom.

- NATO se pokazao kao najsposobnija alijansa u svetu, čija snaga potiče kako od vatrene moći, tako i od snage demokratskih ideala - rekao je predsednik SAD.

Bela kuća saopštila je ranije juče da nema dokaza da je libijski lider Muamer Gadafi napustio Tripoli, koji je skoro ceo pod kontrolom pobunjenika.

- Nema dokaza koji bi ukazao da je otišao - izjavio je novinarima portparol Bele kuće Džoš Ernest.

On je istakao da američki predsednik Barak Obama nije promenio stav i da se i dalje protivi slanju američkih kopnenih snaga u Libiju, prenele su agencije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pobunjenici zauzeli vojnu bazu zapadno od Tripolija

Pobunjenici zauzeli vojnu bazu zapadno od Tripolija

Tanjug


DUBAI Libijski pobunjenici preuzeli su danas kontrolu nad vojnom bazom u Zuari zapadno od Tripolija, objavila je televizija Al Arabija.

169739_tripoli-sukobi-ap_f.jpg


Taj kanal navodi i da je reč o vojnoj bazi Mazrak al-Šams, preneo je Rojters.
Libijski pobunjenici zauzeli su veći deo Tripolija, gde i dalje vode borbe sa preostalim pripadnicima snaga lojalnih lideru zemlje Moameru Gadafiju.


169742_tripoli-sukobi4-ap_f.jpg


Bela kuća danas je saopštila da nema nikakvih naznaka da je Gadafi napustio vlast, ali je ponovila svoj stav da se njegovoj vladavini približio kraj.



169740_tripoli-sukobi2-ap_f.jpg


Nema još dokaza koji bi ukazivali da je on otišao, ali razvoj događaja nagoveštava da Gadafijeva 42-godišnje kontrola režima izmiče , izavio je portparol Bele kuće Džoš Ernist. Danas se oglasio i portparol Pentagona Dejvid Lapan izjavivši da SAD veruju da je Gadafi i dalje u Libiji.


169741_tripoli-sukobi3-ap_f.jpg


Iako je libijska opozicija preuzela kontrolu nad najvećim delom zemlje, uključujući i prestonicu Tripoli, još se ne zna gde se nalazi Gadafi. Prelazni nacionalni savet raspisao je nagradu od milion dolara za Gadafija, živog ili mrtvog.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Plašimo se noću da izađemo na ulicu da nas ne pojede mrak

U Libiji trenutno radi oko 120 državljana Srbije

Plašimo se noću da izađemo na ulicu da nas ne pojede mrak



Većina od 120 državljana Srbije koji su posle prvog talasa evakuacije ostali u Libiji, smešteno je u Tripoliju, poprištu trenutno najvećih sukoba opozicionih i snaga lojalnih lideru Muameru el Gadafiju. Među našim državljanima koji su i dalje u prestonici Libije je i grupa od sedam lekara i medinciskih tehničara, koji rade u bolnici Subrate u Tripoliju, a za sada ne planiraju povratak u Beograd.
169495_0605-tripoli-foto-afp_f.jpg

U Tripoliju pucnjava ne prestaje

Doktor Nurudin Surmani, Libijac oženjen Srpkinjom, iz Tripolija se vratio pre nekoliko dana. On za „Blic“ kaže da je u glavnom gradu ostala grupa lekara sa kojom je u bolnici radio, dva lekara, jedan tehničar i četiri medicinske sestre.

- Sa doktorima Sašom Đurđićem, Marinom Kusićem i medicinskom sestrom Marinom Fegnijević sam se čuo juče ujutro. Prethodnu noć su dežurali, pa sam ih pozvao da vidim kako su i kakva je situacija. Razgovarao sam sa njima i bili su dobro - objašnjava lekar Surmani, koga je inače prelazna vlada Libije postavila za zvaničnog predstavnika te zemlje u Srbiji.


169493_0603-surmani--foto-v-lalic_hs.jpg


Doktor Nurudin Sulmani


Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su oni sa kojima je ambasada Srbije u Tripoliju stupila u kontakt dobro. Međutim informacija o ostalim državljanima koji borave u Libiji za sada nema.
Telefonske veze funkcionišu, ali su zbog stalnih nestanaka struje, često u prekidu, što je dodatni problem za sve one koji žele da stupe u kontakt onima koji su u Libiji.

Nurdinov sin Ejman Surmani, dete iz mešovitog srpsko- libijskog braka, stigao je iz Tripolija u Beograd posle više od 17 sati putovanja.
On za „Blic“ kaže da je imao kontakt sa srpskim državljanima, i da su oni dobro, jer su uglavnom smešteni u bezbednijim delovima grada. To međutim kako kaže ne znači da je situacija bezopasna.

- Ulicama se ne možeš slobodno šetati bez pancira, pištolja, puške. To nije bezbedno jer su svi naoružan. Na ulici možete da sretnete dvanaestogodišnje dete sa pištoljem ili automatskom puškom, koje će vas bez problema ubiti samo ako ga pogrešno pogledate.
Preko dana je u Tripoliju još i moguće kretati se, a uveče je to nezamislivo jer noć lako može da te pojede ako izađeš napolje - opisuje Ejman svakodnevicu svih onih koji poslednjih nedelja žive u Tripoliju.

Bombe, naoružani ljudi do zuba nisu jedini problem u prestonici Libije, jer u datim uslovim stanovnici Tripolija teško dolazi i do hrane.

169496_0606-tripoli-foto-ap_hs.jpg


- Rade pekare i prodavnice, ali one su uglavnom smeštene na periferiji, negde u nekim zavučenim ulicama. U samom centru Tripolija radi samo jedna prodavnica, ali nju obezbeđuje preko 80 ljudi do zuba naoružanih. - kaže Surmani.

Iz Libije je do bilo kog grada u Evropi moguće doći samo preko Tunisa, jer su svi letovi za Tripoli obustavljeni još u februaru. Sam dolazak do granice je jako opasan.

- Pun gas, pa preko pustinje i nigde se ne staje, to je način da preživiš - objašnjava Ejman kako je izgledao njegov put do Beograda.

Srbija je inače u martu ove godine posle izbijanja sukoba u Libiji, obustavila svaku vojno ekonomsku saradnju sa ovom zemljom. Povučeni su sva aktivna i penzionisana vojna lica iz misija u Libiji, a zbog loše bezbednoste situacije, brojne domaće firme takođe su napustile ovo područje.

Srbija se neće izjašnjavati
U Vladi Srbije „Blicu“ je rečeno da se neće izjašnjavati o prihvatanju nove vlasti. „To bi bilo mešanje u unutrašnje stvari Libije. Ne zanima nas kako je došlo do promene režima, i to nećemo komentarisati“, kažu izvori u Vladi.

Blic
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Plemenski odnosi će odrediti sudbinu libijskog naroda

Vođe ustanka treba da pomire zavađenu naciju


Plemenski odnosi će odrediti sudbinu libijskog naroda


TRIPOLI - Abdesalam Džalud, zet Moamera el Gadafija i doskorašnji šef libijske tajne službe koji je početkom ove nedelje pobegao u Italiju, pozvao je pukovnikovo pleme Gadadfa da se odrekne svog saplemenika.

169776_0605-libija-foto-reuter_f.jpg

Tripoli: Pobunjenici slave zauzimanje rezidencije

U Libiji ima oko 140 plemena i klanova, ali samo je nekoliko desetina njih u stanju da utiče na politiku zemlje, a veliko je pitanje da li će pobunjenički Nacionalni prelazni savet biti u stanju da ih drži mirne i pod kontrolom, kako je to više od četiri decenije uspevalo Gadafiju.



U deklaraciji objavljenoj u Parizu 12. aprila ove godine borbu za svrgavanje Gadafijevog režima obećalo je 61 pleme, dakle manje od polovine. Većina vodećih plemena navikla su za vreme pukovnikove vlasti da im se centralna vlast u Tripoliju ne meša previše u poslove. Gadafijevo pleme jedno je od manjih i ima 100.000 pripadnika, ali je libijski vođa svoju vlast bazirao na saradnji ovog plemena sa dva najmoćnija u zemlji - Varfala i Magariha.

Pozivi Gadafija, “taktički” dislociranog iz rezidencije Bab al-Azizija, plemenima da dođu u Tripoli i spreče da prestonica ostane u rukama pobunjenika, izgleda da su zabrinuli Nacionalni prelazni savet, pa je putem Džaluda poslao apel Gadafijevim saplemenicima.

- Vi ste časno pleme, trebalo bi da očuvate svoju istoriju i čast. Odreknite se tiranina, jer će on otići, a vama će na kraju ostati njegovo nasleđe. Omča se sve više steže oko njega. Ukoliko je u Tripoliju, biće mu teško da ode odatle zato što sve putne pravce kontrolišu pobunjenici - rekao je Džalud, koji je bio i premijer pod Gadafijem, u video-poruci koju je objavila televizija Al Džazira.



Pripadnika Gadafijevog plemena najviše ima u pukovikovom rodnom gradu Sirte, dok se istočno od njih nalazi najveće libijsko pleme Varfala koje ima oko milion pripadnika, koji su se prvi pridružili antivladinom pokretu početkom ove godine.

Pleme Magariha drugo je po veličini i njegov najistaknutiji član je upravo Abdesalam Džalud, bivši najbliži Gadafijev saradnik. U Tripoliju trećinu populacije čine pripadnici plemena Tarhuna koje ukupno ima barem 350.000 članova i njegova uloga u sukobu je za sada nedefinisana.

S druge strane, protiv Gadafija je otvoreno pleme Zentan, čije je sedište u planinama Nafusa i koje je možda i najzaslužnije za preokret rata u korist pobunjenika u poslednjih nedelju dana, kao i ona iz istočnog dela Libije gde je pobuna i počela - Misurata i Zuvaja. Zanimljivo je da su u Tripoli prilikom ofanzive sišli Berberi koji nisu arapskog porekla, iskoristivši tako rupu u odbrani prestonice pošto je najveći deo Gadafijevih trupa bio angažovan na istoku.


Predstavnik prelazne vlade očekuje novi stav Srbije

169781_0603-surmani--foto-v-lalic_hs.jpg


Libijac Nuredin Surmani, lekar koji već godinama živi u Beogradu i oženjen je Srpkinjom, zvanični je predstavnik Nacionalne prelazne vlade Libije u Srbiji.

Iako za razliku od mnogih zemalja u Evropi, pa čak i u regionu, Srbija nije priznala prelaznu vladu Libije, Surmani se nada da će se sa zvaničnim uspostavljanjem nove vlasti u Tripoliju situacija promeniti jer je sada sve izvesno.
- Tripoli više nije Gadafijev i naša prelazna vlada preuzima kompletnu vlast. U februaru smo u Bengaziju napravili državni aparat i odatle su vođeni svi političko-ekonomski odnosi i kontakti sa svetom - objašnjava Surmani, koji očekuje da nova vlada već sledeće nedelje počne da funkcioniše iz Tripolija. On kaže da su čak i najžešća uporišta Gadafijevih pristalica, poput njegovog rodnog sela Sert, na neki način pala.
- Ovih dana biće organizovana večera sa predstavnicima tri plemena u Sertu. To su sve Gadafijevi rođaci koji su mu donedavno davali bezuslovnu podršku. Sada su se stvari promenile - kaže za „Blic“ Surmani.
U Tripoliju je počela da radi policija i gotovo sve državne institucije.
- Nova vlada, nova država i mladi ljudi, to je ono što sledi. Očekujem da će se prelazna vlada zadržati na vlasti najviše godinu dana, dok sve institucije i narod ne stanu na noge, a onda će biti organizovani izbori - ocenjuje Surmani.


Blic
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Pobunjenici zarobili petoricu Srba?

Libija: Pobunjenici zarobili petoricu Srba?

Tanjug


Uhapsili smo petoricu Srba koji su nam rekli da su građevinski radnici, ali mi smatramo da bi oni mogli da budu progadafijevi snajperisti, rekao je libijski pobunjenik. Ambasada Srbije u Libiji nema informacije o navodnom hapšenju



TRIPOLI - Libijski pobunjenik Ahmed Mehdi rekao je juče da su pobunjeničke snage u blizini Tripolija zarobile i petoricu Srba, preneo je AFP.
"Uhapsili smo petoricu Srba koji su nam rekli da su građevinski radnici, ali mi smatramo da bi oni mogli da budu progadafijevi snajperisti. Oni su na bezbednom, unutar međunarodnog aerodroma", rekao je Mehdi, javio je AFP.
Mehdi je izjavu dao u trenucima kada pobunjenici pokušavaju da obezbede put koji vodi od prestonice do međunarodnog aerodroma, koji je pod njihovom kontrolom, ali se nalazi pod žestokom vatrom Gadafijevih snaga.

On je rekao i da novinari ne mogu videti zarobljenike dok "istraga ne bude završena" i dodao da pobunjenici proveravaju sa kompanijom za koju su muškarci rekli da rade da li su oni njeni radnici.
"Uhapsili smo brojne afričke borce kada smo došli ovde, trebalo nam je tri sata da dođemo", rekao je on i dodao da aerodrom nije oštećen, ali da postoje problemi na putu koji vodi do njega.
"Na aerodromu smo četiri dana", rekao je Mehdi, a u blizini tog mesta padaju rakete tipa "Grad" i uzdiže se dim iz pogođenih vozila, javila je francuska agencija.
Izlazak iz Tripolija je nesiguran i nepredvidiv, pobunjenici na kontrolnim punktovima upućuju kuda treba da se ide ili upozoravaju na snajpere i rakete, preneo je Frans pres.
Međunarodni aerodrom u Tripoliju nalazi se tridesedtak kilometara južno od centra prestonice.

AMBASADA NEMA INFORMACIJE O HAPŠENJU
Ambasada Srbije u Libiji za sada nema informacije o navodnom hapšenju petorice Srba u blizini prestonice.
"Ovde je rat, čuje se pucnjava, nema struje, mrak je... Nemamo informacije o tome da su zarobljeni srpski državljani", rekao je sinoć Tanjugu službenik ambasade u Tripoliju.

JEREMIĆ: POKUŠAVAMO DA UTVRDIMO IDENTITET ZAROBLJENIH
Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je danas u Banjaluci da ambasada Srbije u Libiji pokušava da sazna više informacija o zarobljenim Srbima u Tripoliju i utvrdi njihov identitet.
"U Tripoliju je situacija fluidna i teška i u tehničkom smislu veoma je teško dobiti potpunu i pravu informaciju i na tome radimo. Činimo sve što je u našoj moći da utvrdimo identitet i istinu kada je reč o građanima koji su zarobljeni tamo", rekao je Jeremić novinarima.
"Čim budemo u situaciji da nešto saznamo o tome obavestićemo javnost", rekao je Jeremić, dodajući da se pokušava da se utvrdi identitet tih lica.

 
Član
Učlanjen(a)
12.08.2009
Poruka
455
Sad ih čeka sudbina Iraka. U narednih 10 godina biće oko milion poginulih u Libiji. Tako im i treba. Tražili su - gledaće.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Bombardovan Sirt, u Tripoliju leševi na ulicama

Libija: Bombardovan Sirt, u Tripoliju leševi na ulicama

Tanjug


TRIPOLI - U Libiji se nastavljaju NATO bombardovanja, granatiranja, sukobi, ubistva po ulicama Tripolija i potraga za liderom Moamerom Gadafijem.

168983_126-reuter-bob-strong_f.jpg


I pored toga što je američki Stejt dipartment saopštio da ni NATO ni Vašington nisu umešani u potragu za Gadafijem, a Velika Britanija tvrdi da pomaže pobunjenike samo obaveštajnim podacima, pro-Gadafijeva radio-stanica javila je da su NATO avioni bombardovali Gadafijev rodni grad Sirt koji je jedan od njegovih poslednjih uporišta.

I dok lideri pobunjenika nude nagradu od milion dolara za Gadafija "živog ili mrtvog" tvrdeći da bi rat bio završen njegovim pronalaskom, sukobi u Tripoliju se nastavljaju.

Snage lojalne Gadafiju granatirale su aerodrom, a Rojtersov dopisnik izbrojao je u centru libijske prestonice 30 leševa, uglavnom vojnika i naoružanih ljudi koji su se borili za Gadafija.

Najmanje dvojica su imali vezane ruke a svi su bili izrešetani mecima i pored toga što svi apeluju na izbegavanje osvete.

S druge strane, jedna britanska medicinska radnica ispričala je da je prebrojala 17 tela za koje misli da su zarobljenici koje su pogubile Gadafijeve snage, prenosi Rojters.

U napuštenoj bolnici u predgradju Abu Salim, u Tripoliju, javlja američka agencija AP, pronadjena je danas gomila tela u raspadajućem stanju.

U jednoj bolničkoj sobi pronađeno je 21 telo, a 20 u dvorištu bolnice, svi tamnije kože nego što je imalju Libijci.

Istovremeno, ispred kompleksa Bab al-Azizija pronađeno je 20-tak tela od kojih su nekima ruke vezane plastičnim kanapom dok su neki ubijeni metkom u potiljak i nije jasno ko je počinio ova ubistva, prenosi AP.

Privremena vlada, Prelazni nacionalni savet koji je od početka pobune bio smešten u Bengaziju, tokom noći je prebačen u Tripoli, saopštio je jutros potpredsednik tog saveta Ali Tahuni.

Osam visokih funkcionera Prelaznog saveta stiglo je jutros Tripoli gde će raditi na pripremama oko političke tranzicije u zemlji, rekao je jedan od portparola saveta Mahmud Šamam. Prelazni savet je najavio da će narednog meseca tražiti stolicu u Ujedinjenim nacijama.

U samoj prestonici i dalje se vode borbe pobunjenika i Gadafijevih snaga koje na pojedinim lokacijama u gradu i dalje pružaju otpor.

Ipak, veći deo glavnog grada je pod kontrolom pobunjenika. Libijski vođa uspešno se i dalje skriva uprkos opsežnoj poteri, i poziva na otpor.


Savet bezbednosti UN juče je odobrio odmrzavanje 1,5 milijardi dolara libijskih sredstava kako bi se pobunjenicima pomoglo u obnovi zemlje.

Na istočnom frontu, pobunjenici pokušavaju da napreduju ka gradu Sirti koji je na meti NATO avijacije, navodi se na Fejsbuk stranici libijske državne televizije.

"NATO u ovom trenutku bombarduje Sirtu", navodi se na internetu bez preciznijih detalja. Rodno mesto Gadafija Sirta je prema rečima pobunjenika, uporište Gadafijevih snaga i najverovatnije mesto gde se krije sam Gadafi.

Libijski lider sinoć je pozvao sve građane te države da "unište pobunjenike" koji su preuzeli kontrolu u većem delu Tripolija.


Pobunjenici: Gadafijeve snage počinile "masovno ubistvo"

Libijski pobunjenici saopštili su danas da su snage Moamera Gadafija počinile "masovno ubistvo" i ubile više od 150 zatvorenika pre nego što su pobegle iz Tripolija koji su zauzeli pobunjenici. "Bilo je slučajeva osvete poslednjih nekoliko sati pre pada režima", rekao je šef operacija pobunjenika za zauzimanje Tripolija Abdel Nagib Mlegta, javio je AFP.


"U Bab al-Aziziji dogodilo se masovno ubistvo. Ubijeno je više od 150 zatvorenika. Čuvari su to uradili pre nogo što su pobegli. Bacali su na njih ručne bombe", rekao je Mlegta.


On je izrazio uverenje da će pobunjenici, koji su ušli u Tripoli prošle nedelje, a u Gadafijev kompleks Bab al-Azizija pre tri dana, grad potpuno držati pod kontrolom i da će uhvatiti Gadafija u naredna 72 sata.


Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel (AI) pozvala je ranije danas obe strane u Libiji na poštovanje prava zatvorenika.


AI je ukazao da su prorežimske vlasti navodno silovale maloletne zatvorenike, ali i da libijski pobunjenici zlostavljaju decu i drže imigrante-radnike u pritvoru.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Pronađeno 53 tela u jednom skladištu

Libija: Pronađeno 53 tela u jednom skladištu

Tanjug


U jednom skladištu u Tripoliju pronadjena su 53 tela osoba ubijenih početkom nedelje. Dopisnik britanske televitije „Skaj njuz“ Stjuart Ramsej je preneo da je izbrojao 53 leša, u zapaljenom skladištu na jugu Tripolija.

168981_124-ap-sergey-ponomarev_f.jpg


„To su scene masovnog ubistva“, ocenio je on.

Ramsej je preneo i izjave svedoka koji govore da je u ovoj zgradi ubijeno 150 ljudi 23. i 24. aprila, kada su pobunjenici počeli da preuzimaju kontrolu nad glavnim gradom Libije.

Jedan neimenovani stanovnik okoline u kojoj se nalazi skladište tvrdi da su žrtve, pretežno civile, ubile Gadafijeve snage.

Libijski pobunjenici, u medjuvremenu, rade na obnavljanju osnovnih usluga u Tripoliju, pet dana od ulaska u grad.

„Imamo 30.000 tona nafte koje ćemo početi od danas da delimo stanovništvu“, kazao je portparol Prelaznog nacionalnog saveta (PNS) Mahmud Šamam, dodajući da pobunjeničke vlasti pokušavaju da obezbede građanima i gas za kuvanje u narednih 48 sati.
 
Natrag
Top