Lenovo laptop IdeaPad 100-15 80MJ00K7YA Savet za kupovinu

Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Napisao sam model laptopa Latitude E6430, ali nisam koji je procesor, u pitanju je i5 - 3320M. U normalnom radu ne prelazi 44*C, nema neprijatnog grejanja cak i kad mi stoji u krilu, ali izbegavacu to.

Sto se baterije tice, 1h30m je izdrzao pod za jedan korak ispod punog osvetljenja. Stavicu ga sada na minimalno, ali ne verujem da ce izdrzati 6-8h.

Pusticu kad stignem danas satbility teat da odradi i sat vremena.

Odradicu i sa HD tune pro test HDD pa javljam...
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Auuu, ja sam preskocio onaj 13-ti post, nema veze, ti ga dotepaj posle.
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Jedan problem na koji sam naisao:
Kad se laptop iskljuci zbog prazne baterije, kad ga ponovo ukljuci, izbaci mi sistem restore, i kad se podigne sistem zablokira pa moram da ga nasilno ugasim drzeci dugme za paljenje. Ne znam da li je to zbog windowsa ili moze biti neki drugi problem jer se samo tad desava...
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa logicnim razmisljanje, verovatno usled prazne baterije nema energije da snimi konfiguraciju Windowsa i kad se restartuje mora da pozajmi staru iz restorea. Vidi u gugle da li ima neki program koji oseti kad ce baterija da se potrosi, pa da unapred ugasi lapa, nije dobro da se cesto gasi tako.
Ili ga podesi da pada u hibernaciju, da vidimo da li ce posle dize se bez restorea. Ima neka fora da sistem po ukljucivanju koristi podatke iz hibernacije i dize za nekoliko sekundi, al ne znam gde mi to bese, vidi na netu i za to i za onaj program.
Edit:
*******
..i ne treba ti poseban program.
-Kroz kontrolni panel udje se u Power options, selektuje se power Plan i Change Power Settings.
Change advanced power settings
-Pod baterim se ide na expand Low Battery level, On battery i postavi se na koliko procenta da se gasi recimo ako ostane na svega 5%, mada moze i na koliko hoces, malo vise, da bi kod ukljucivanja imao vremena da vidis da dopunis bateriju.

-Pod baterijom, expand Critical Battery action, On battery postavi na Hibernate ili Shutdown.
(bolje Shutdown)
Seki.jpg
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Odradio i sad radi normalno, ne blokira. Stavio sam da za critical batery ne radi nista i primetio da na 7% baterije drzi pola sata youtuba. Jel to normalno, ako imamo da od 100 do 7% padne za 1h30m?
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Pa verovatno da hemikalija u gornjem delu baterije da ga tako nazovemo, ne drzi struju, nego daje lazan signal da je napunjena. I sad kad dodje do ovog dela koji je i dalje u funkciji, tu nastavlja notmalno da radi. Recimo na na 7% radi 30 minuta, ko sto si i sam primetio. To bi znacilo da na 70%, treba da izvuce deset puta vise 300 minuta(5 sati). Ili na sto posto + nekih dodatnih sat i po(ili 2 nebitno). Pa po nekoj proceni na odprilike to mu dodje 6 i po sati.
Verovatno je i glavni razlog prodaje racunara originalnog vlasnika bila upravo baterija. Narocito ako se radi o nekom Nemcu, oni menjaju cak iako se oguli farba, da kad mu neko dodje u goste ne pomisli da je ovaj bednik i sl.

Znaci pocni polako da se interesujes za novu bateriju ili se pogadjaj sa ovime od koga kupujes racunar da ubaci drugu. Kazi mu da je racunar poklon pa da se ne brukas. Nakon svega zato i sluzi testiranje.
Osim toga postoji jasna tabela baterije za tvoj racunar na sajtu proizvodjaca koliko trosi u kojem modu, ali da odgledas jedan youtube film i da posle punis opet sigurno nije ideja.
Ako si korisnik mobilnog telefona sigurno si dosao u situaciju da se ovo desi i sa telefonovom baterijom. Osim slucaja da je sama baterija otisla, fault moze da bude i kod samog spoja izmedju racunara i kabla, pa se stice lazan osecaj napunjene baterije.
Sve u svemu ti si i u startu znao u sta se upustas sa tom bateriom, posto ti je masina bila glavna stavka, tako da ...hmmm ..
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Napisacu ono sto sam uradio, trazeci po netu, a imajuci u vidu da je baterija polovna, mogu da malo eksperimentisem.

Napravio sam novi power plan, stavio da se kad baterija padne na kritican nivo ne dogadja nista i ostavio da se isprazni do maksimuma tako sto je ekran bio zatvoren (stavio sam da kad se ekran zatvori ne desava nista). Jutros kad sam ustao indikator je pokazao da je baterija prazna pa se ubrzo iskljucio. Napunio sam bateriju do 100% i evo sada posle sat ipo koriscenja, sredjujem neki teskt u pozadini ide muzika na youtube, baterija je na 63%, wear level je pao na 35% i vise mi ne stoji upozorenje da razmislim o zameni baterije.

Usput sam pricao sa covekom koji drzi servis, dobicu i novu bateriju a i ovu cu zadrzati jer sam samo ja kod njega kupio 5,6 racunara plus moji prijatelji, pa cemo tako resiti problem baterije.

Stability test sam radio i na sat vremena i ne prelazi 70*C a cim prekinem test temperatura momentalno padne na 55*C a u kratkom periodu se vrati na neku njegovu standardnu oko 44*C u radu.

On ide na put, tako da sam dobio jos par dana za testiranje.
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Ako imamo srece moguce je da si ti sad formatirao bateriju bas kako treba, pa je to jos jedna stavka u prilog tebi. Svidja mi se sto dok pisem ovako i sam ucim, a neces verovati dok sam samo citao postove nista nisam znao, tako da je korist obostrana, ovako ili onako.

Takodje testiraj to i na neku igru, a i proveri da li hoce i neki 4k backgrounds da radi, ja sam nov u ovome pa me zanima da li hoce kod tebe bez seckanja.Cuo sam da to stvarno kul izgleda, narocito oni digitalni sa plavim blur efektima i Matrixu, strava.
Kod:
https://www.videezy.com/free-video/motion-background
Gold.jpg
 
Natrag
Top