Legacy vs UEFI

Član
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruka
264
zamolio bih one "potkovanije"na forumu da pokažu malo dobre volje i odvoje vremena da mi što jednostavnije objasne razliku između Legacy i UEFI.ono što sam ja surfajući našao je na engleskom.hvala unaprijed
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2011
Poruka
336
Probaću ja; UEFI i Legacy su boot procesi, pri čemu legacy koristi BIOS firmver i u procesu podizanja pristupa MBR storidzima koji su prethodno poređani po prioritetima pristupanja (HDD, USB, Floppy, CD itd). Kad pronađe MBR, pristupa mu i podiže, a ako nema MBR-a ni na jednom od registrovanih uređaja, onda dobijemo onu čuvenu poruku o nepostojanju master but rikorda i potrebi ubacivanja sistem diska. UEFI pristupa EFI service partitions-u, skenira GUID partition table, iliti GPT. GPT se razlikuje od MBR-a po tome što ne sadrži loader već se butuje skenirajući EFI service partitions i podiže sistem.
Ukratko, ljudi preporučuju UEFI, kao brži, ja sam jednom nešto eksperimentisao sa ova dva firmvera i, iskreno, nisam primetio neku bitnu razliku. Neka me neko ispravi ako ima drugačije iskustvo.
 
Član
Učlanjen(a)
18.06.2012
Poruka
1.272
zamolio bih one "potkovanije"na forumu da pokažu malo dobre volje i odvoje vremena da mi što jednostavnije objasne razliku između Legacy i UEFI.ono što sam ja surfajući našao je na engleskom.hvala unaprijed

Neku veliku razliku neces videti u butovanju ili brzini imao sam i uefi i legacy instalaciju win 7 pro 64bit-a
Brzina je butovanja merena sa Boot racer programom!
Jedina razlika je sto pri instalaciji u UEFI modu dobijes particije 0d 500mb i 100 mb ako se dobro secam!
A u legacy modu dobijes particiju od 100mb sistemsku!
Problem na koji sam ja kod mene naleteo posle instalacije UEFI modu je da nisam mogao da aktiviram win nekim loaderom!
Kod mene sve instalacije radim u Legacy modu od Win 7 pa do Win 10 bez obzira na verziju OS-a 32bit ili 64bit-a!
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruka
264
bravo momci,sve dileme su nakon vaših postova otklonjene
 
Natrag
Top