Xavi - motor i pluća svjetskih prvaka
Reprezentacija Španije ne samo da je na proteklom svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici osvojila svoju prvu titulu prvaka svijeta, nego ju je osvojila zasluženo. To potvrđuju statistike prema kojima je, između ostalog, reprezentacija Španije bila ekipa sa najvećim posjedom lopte na prvenstvu (66%), ali ujedno i reprezentacija sa najviše kompletiranih dodavanja - 3753, što je najveći broj koji je jedna reprezentacija ostvarila na svjetskim prvenstvima još od učinka Brazila 1994. godine, kojeg je tada predvodio najbolji centarfor svijeta i ubojiti napadač Barcelone Romario.
Kao i te 1994. godine, najveći "krivac" za statističku dominaciju svjetskog prvaka na ovom Mundijalu ponovo je jedan od igrača Barçe - Xavi Hernández. Već nekoliko posljednjih godina Xavi u svijetu slovi kao jedan od najboljih igrača sredine terena i igraća uopće i on taj status na svakom takmičenju u kojem učestvuje iznova potvrdi. Tako je bilo i na ovogodišnjem svjetskom prvenstvu.
Naime, prema oficijelnim statistikama prvenstva, Xavi je imao najviše upućenih dodavanja od svih igrača na prvenstvu - 669. To znači da je on sam uputio cijelih 18% dodavanja od ukupnog broja dodavanja Furije ili da je prosjek njegovih dodavanja po jednoj utakmici bio 95! Od tih 669 dodavanja, 544 su bila tačna, tj.završila su u nogama nekog od Xavijevih saigrača. I po broju tačnih dodavanja Xavi je najučinkovitiji igrač na prvenstvu. Procenat uspješnih dodavanja koje je uputio bio je 81%. Taj procenat je izuzetno visok, pogotovo ako se uzme u obzir da su Xavijeva dodavanja najčešće nosila visoki rizik, jer glavnina njih je imala za cilj da ubrza napade Španije ili da se njima uposle saigrači na način da iz igre bude izbačen neko od igrača protivnika. Drugim riječima, po svojoj namjeni, njegova dodavanja ne mogu se porediti sa onima koje recimo upućuju stoperi kada bez velikog pritiska šalju loptu do golmana ili do nekog drugog igrača zadnje linije.
Xavi je bio najbolji igrač prvenstva u još nekoliko kategorija. Imao je najviše uspješnih centaršuteva u samoj igri - 14. Mladić iz Terrasse imao je i najviše izvedenih kornera (47), te najviše izvedenih kornera koji su završili šutevima nekog od njegovih saigrača (26). Taj broj bi zasigurno bio još veći da španska reprezentacija po svojoj fudbalskoj filozofiji nije sklona pokušajima odigravanja određenih kombinacija pri izvođenju kornera umjesto direktnih ubacivanja pred protivnički gol.
I konačno, Xavi Hernández nije bio samo glavna pokretačka snaga Španije u smislu broja kontakata sa loptom i uspješnih pasova, nego je predstavljao i pluća reprezentacije. Sa ukupno pretrčanih 80,2 kilometara na sedam utakmica (11,6 po utakmici), naizgled pomalo krhki veznjak FC Barcelone (ako se njegova fizička konstitucija uporedi s igračima kao što su Toure ili Schweinsteiger), pretrčao je najviše od svih igrača na prvenstvu. I ne samo to, od tih 80,2 kilometara, čak 38,6 pretrčao je sa loptom u nogama - opet najviše na Mundijalu. To je čak 4,26 km više od najbližeg pratioca, Xabija Alonsa!
Ove silne brojke i statistička sveprisutnost nam više nego jasno govore da je i šampionska igra Furije bila jednako obojena Xavijevim uticajem i umijećem kao što je to već duži niz godina slučaj sa igrom Barcelone. Kada pročitate ove podatke koji nedvojbeno govore o dominaciji Xavija na terenu - nešto što se u konačnici može primijetiti i golim okom ako imalo pomnije pratite utakmice u kojima ovaj genijalac nastupa - nemoguće je da vam se samo po sebi ne nametne sljedeće pitanje. Kako je uopće moguće da takva igračina - koja je bila proglašena igračem utakmice protiv Portugala u osmini finala i Njemačke u polufinalu, te se našla u izboru od deset igrača za najboljeg igrača prvenstva - nije izabrana za najboljeg ili barem jednog od tri najbolja igrača na Mundijalu? Xavi sigurno nije nezadovoljan zbog konačnog ishoda prvenstva, jer je tip igrača kojem su mnogo bitniji uspjesi tima nego individualne nagrade. Njemu je mnogo važnije da je postao prvak svijeta nego najbolji igrač prvenstva. Uostalom, već je prikupio dosta pojedinačnih nagrada kao što su: bronzana lopta od strane France Footballa i FIFA-e 2009. godine (treći najbolji igrač Evrope i svijeta), najbolji veznjak 2009. godine (po izboru UEFA-e), najbolji igrač Eura 2008, najbolji playmaker na svijetu (po izboru FIFA-inog zavoda za historiju i statistiku 2008. i 2009. godine), najbolji igrač španske Lige (2005. godine u izboru Don Balona). Ali od "stručnjaka" FIFA-e koji su birali najbolje igrače Mundijala 2010 ipak biste očekivali da prilikom dodjele individualnih nagrada barem pogledaju cijele utakmice na prvenstvu umjesto samo akcija sa postignutim golovima i po kratkom postupku nagrade za najbolje pojedince uruče najboljim strijelcima. Jer fudbal nije samo puko zabijanje golova. Za postizanje jednog jedinog gola a kamoli za osvajanje titule šampiona svijeta treba se itekako potruditi. Zar brojke Xavija Hernándeza to ne pokazuju više nego jasno!?
Tarik Hadžiahmetović
fan club barcelona bih