Po čemu ćemo pamtiti svetsko prvenstvo
PO ČEMU ĆEMO PAMTITI SVETSKO PRVENSTVO
Utorak, 13. Juli, 2010.| Autor: Konstantin Radulović
Izvor: Kurir
Ovo su najznačajniji momenti koji su obeležili tek završeno Svetsko fudbalsko prvenstvo u Južnoj Africi
Tek završeno 19. SP u Južnoj Africi obeležili su fudbaleri Španije, koji su u finalu bili bolji od Holandije (1:0), ali ovaj Mundijal će mnogo više ostati upamćen po hobotnici Polu, vuvuzelama, lopti „džabulani“, lošem fudbalu, sudijskim greškama, manjku golova...
Ovu smotru najboljih svetskih selekcija obeležio je i prvi trijumf Evropljana izvan Starog kontinenta, pa tako evropske selekcije vode sa 10:9 u odnosu na ekipe iz Južne Amerike. Novi svetski prvaci postali su jedina selekcija koja je osvojila šampionski pehar a da je takmičenje počela porazom, budući da su na prvom meču u grupi H poraženi od selekcije Švajcarske (0:1). SP u Južnoj Africi po lošem će pamtiti i reprezentativac Gane Asamoa Gijan, koji je u 120. minutu četvrtfinalne utakmice protiv Urugvaja promašio jedanaesterac, zbog čega su „crne zvezde“ propustile mogućnost da postanu prva afrička selekcija u polufinalu, ali i Holanđanin iz Intera Vesli Snajder, kome je za dlaku propala mogućnost da postane jedini fudbaler koji je u jednoj sezoni osvojio titulu, kup, Ligu šampiona i titulu prvaka sveta.
Nepogrešivi prognozer Pol
Hobotnica Pol iz akva parka „Morski svet“ u Oberhauzenu pogodila je svaki meč „pancera“ na ovom SP i nijednom nije promašila, baš kao i što je predvidela trijumf Španije nad Holandijom u finalnom susretu. Radnici u pomenutom parku su u dva identična akvarijuma stavljali istu količinu hrane, a svaki od njih bio je dodeljen po jednoj selekciji. Pol se uvek odlučivao da glad utoli u onom koji je imao zastavicu selekcije koja bi dan kasnije pobedila. Da ste kojim slučajem na sve prognoze ove hobotnice stavili po jedan evro, sada biste bili milioneri. Ali ko je mogao da zna...
„Džabulani“, smrt za golmane
Običaj FIFA da na svakom Mundijalu plasira novu loptu nije izostala ni ovoga puta, a ona koju su napravili dizajneri „Adidasa“ verovatno je najgora od svih dosadašnjih. „Džabulani“, kako su ga autori nazvali, stvarao je mnogo muke igračima, ali pre svega golmanima, za koje je predstavljao pravu noćnu moru. Njegov let bilo je gotovo nemoguće predvideti, pa je mnogo golova palo zahvaljujući greškama čuvara mreže, koji jednostavno nisu pravili dobre procene prilikom istrčavanja, hvatanja i boksovanja lopte.
Vuvuzela atrakcija i napast
Utakmice svetskih šampionata uvek krasi vrhunska atmosfera i ambijent na tribinama, ali ono što se dešavalo u Južnoj Africi mnoge je potpuno izbacilo iz takta. Afričke trube vuvuzele, koje predstavljaju folklor u ovom delu sveta, bile su nazamenljivo sredstvo navijanja na svim mečevima. One su proizvodile takvu buku da su gledaoci širom sveta mahom isključivali ton tokom prenosa, jer zvuk nalik onom koji proizvodi roj pčela nije bio podnošljiv.
I sudije su ljudi, ali mnogo je
Čelnici FIFA već dugo vremena istrajavaju u nameri da na fudbalske mečeve uvedu modernu tehnologiju kako bi se ispravile sudijske greške, a Mundijal u Južnoj Africi još jednom je pokazao da su u pravu. Svi golovi postignuti iz ofsajda, posle očiglednih faulova ili drugih nepravilnosti ne mogu se ni izbrojati, a poništeni pogodak Engleza u duelu osmine finala protiv Nemačke, kad je lopta barem pola metra bila u golu, samo idu u prilog onima koji tvrde da je došlo vreme da sudije prilikom svojih odluka koriste usporene snimke.
Leteo dva nivoa
Prvi pogodak koji je selekcija Srbije postigla na svetskim šampionatima delo je Milana Jovanovića, čije će radovanje ostati zauvek upamćeno. Nakon što je zatresao mrežu selekcije Nemačke u drugom kolu grupe D, Lane je potrčao prema delu tribina gde se nalaze navijači „orlova“ i tom prilikom preskočio pano sa reklamama. Ništa neobično, reklo bi se u prvi mah, ali saznanje da je odmah iza reklama bio kanal od, recimo, dva metra drastično menja sve. Posle ovog detalja napadač selekcije Srbije je prišao Milošu Krasiću i rekao: „Kume, sve me boli“.
Rezultat ispred lepote
Od SP u Italiji, odigranom pre 20 godina, pa preko Amerike, Francuske, Južne Koreje i Japana, Nemačke pa završno sa tek okončanim Mundijalom u JAR kvalitet fudbala sve je lošiji. Donekle iznad proseka bile su selekcije Čilea, Nemačke i Urugvaja. Za smotru najboljih svetskih selekcija više nego skromno. U takvoj igri nije se moglo ni očekivati mnogo golova, pa se na 64 meča mreža zatresla svega 145 puta, odnosno 2,26 puta po meču.
Evropa - Južna Amerika 10:9
Trijumfom u Južnoj Africi selekcija Španije postala je prva evropska selekcija koja je do titule svetskog šampiona došla van evropskog kontinenta. Prvom titulom u istoriji Španci su doprineli da evropske selekcije povedu u bici sa Južnoamerikancima, koji su do sada osvojili devet pehara, a Evropljani jedan više. Uz to, „crvena furija“ je jedina reprezentacija koja se okitila titulom svetskog šampiona a da je u prvom meču na Mundijalu doživela poraz.
Gijan i Snajder najveći maleri
Da je kojim slučajem selekcija Holandije trijumfovala u finalnom susretu protiv Španije, Vesli Snajder bi postao prvi fudbaler koji bi uspeo da u jednoj sezoni osvoji titulu nacionalnog šampiona, kup, Ligu šampiona i Svetsko prvenstvo. Šta tek reći za Asamou Gijana, koji je u 120. minutu četvrtfinala protiv Urugvaja promašio penal, zbog čega su fudbaleri Gane morali da završe učešće na Mundijalu.
Slavili Kasiljas i egzitaši
Saznanje da su postali svetski šampioni među Špancima je proizvelo erupciju oduševljenja. U svim većim gradovima na Pirinejima slavilo se do kasno u noć, gradski trgovi su bili puni navijača, a slično je bilo i u Novom Sadu. Na muzičkom festivalu Egzit bilo je organizovano gledanje finalnog susreta, pa su se na jednom mestu našli navijači iz Španije i Holandije. Holanđana je bilo daleko više, ali su Španci na kraju bili mnogo veseliji. Radost je bila velika, a jedna od navijačica „crvene furije“ posle utakmice je rekla: „Nisam znala da pobeda može ovoliko da boli“, pokazujući na noge i kolena odrane posle skakanja i slavlja zbog osvajanja Zlatnog globusa. Kapiten selekcije Španije Iker Kasiljas odmah posle utakmice je briznuo u plač, a kad je nakon ceremonije dodele medalja i uručivanja pehara trebalo nešto da izjavi za špansku televiziju Telesinko, za koju kao voditeljka radi njegova devojka Sara Karbonero, on ju je jednostavno poljubio i otišao. Lepa novinarka je ostala zbunjena, a milioni gledalaca u Španiji su sa oduševljenjem propratili ovaj gest.