Kukuruz šećerac

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
KUKURUZ ŠEĆERAC
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281004_01.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kukuruz šećerac, kao i ostali varijeteti kukuruza, potiče iz srednje Amerike, gde se gaji već 7000 godina. To dokazuju klipovi kuruza iz pećina u Tehuakanu, u Meksiku, datirani oko 5000 godina pre Hrista. Smatra se da potiče od divljeg kukuruza, Zea mays var. mexicana, s kojom se može ukrštati. Kukuruz šećerac je, verovatno, nastao mutacijom kukuruza za zrno. U pretkolumbijsko vreme, lokalno stanovništvo ga je koristilo za proizvodnju alkolhola, za ritualne namene. Proizvodnja i korišćenje kukuruza šećerca kao povrća, počelo je u Sjedinjenim Američkim Državama, pre oko 200 godina, a prvi opis potiče iz 1779. I sada, Sjedinjene Američke Države su najveći proizvođač kukuruza šećerca u svetu, a proizvodi se na oko 250.000 ha. Oko 70% te proizvodnje se prerađuje. U poslednje vreme, postaje sve popularniji u Evropi, Južnoj Americi, Aziji i Novom Zelandu. Iako se, kuvan i pečen, mladi kukuruz kod nas koristio od davnina, još nije prepoznat kvalitet kukuruza šećerca kao povrća, mada je prisutan, u tgovinama konzervisan sterilizacijom, a svež, u sezoni, na pijacama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kukuruz šećerac, u mlečnom zrenju, može se jesti u svežem stanju, a najviše se koristi kuvan, kao prilog jelu ili desert. Kuvaju se celi klipovi, ili samo otkinuta, ili odrezana, zrna. Za konzervisanje sterilizacijom, takođe, mogu se koristiti celi klipovi, ili delovi klipa, cela zrna i cela zrna pomešana sa zdrobljenim zrnima (Cream style), uz odgovarajući naliv, ili u vakuumu. Zamrzavanjem se, takođe, konzervišu klipovi ili zrno koje se, posebnom mašinom, odvaja od oklaska. Mariniranjem se konzervišu sasvim mladi, još neoplodeni, klipovi odgovarajućih kultivara, dugi oko 10 cm, kada im se svila, tek oko 2 cm, pojavi iz ljuštike, odnosno komušine.
Po hranjivoj vrednosti, kukuruz šećerac je sličan grašku, uz nešto manje belančevina. Kao i drugo povrće, kukuruz šećerac ima istaknutu ulogu u zdravoj ishrani, što najbolje ilustruje potrošnja od 12 kg/glavi stanovnika u Sjedinjenim Državama
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Morfološke i biološke osobine
Kukuruz šećerac je jednogodišnja, zeljasta biljka iz porodice Poaceae (Gramineae) koja se svrstava u monokotiledone. Posle klijanja, glavni koren raste u dubinu do 1,5 m. Na donjim, prizemnim kolencima stabljike, razvija se adventivno korenje, koje je više površinsko. Adventivno korenje, na kolencima iznad zemljišta, učvršćuje celu biljku, a tek kad dođe u zemljište, grana se i poprima apsorpcionu funkciju. Stabljika je čvrsta i doseže visinu 1,5 do 2,5 m, s izraženim kolencima i međukolencima. Na svakom kolencu, razvije se po jedna list koji obuhvata stabljiku do sledećeg kolenca, gde se kod ligule (jezička), odvaja linearna plojka, duga oko 60 cm, s izraženom srednjom žilom i paralelnim žilicama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Iz pazuha donjih listova mogu da se razviju sekundarne grane (zaperci) koji se, ponekad, odstranjuju, jer klipovi koji se na njima razviju retko dostignu tehnološku zrelost.
Kukuruz je jednopolna biljka. Muški cvetovi su u vršnom cvastu, metlici, koji u vreme cvetanja izbacuju prašnike, iz kojih se istresa polen i oprašuje ženske cvetove, uz pomoć vetra. Jedna metlica, sa oko 2.000 muških cvetova sa po 3 prašnika, može proizvesti do 2 miliona polenskih zrna. Ženski cvetovi se nalaze u klipu, koji se pojavljuju u pazuhu listova, na donjoj polovini stabljike.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Na središnjoj osi (oklasku) nalazi se 14 do 20 uzdužnih redova klasica sa po dva cveta, od kojih je samo jedan fertilan. Klip je obmotan transformisanim listovima, ljuštikama. U vreme cvetanja ženskih cvetova, tučkovi se izdužuju, i to prvo oni s baze klipa, i mogu doseći 30 do 50 cm, pa se pojavljuju na vrhu klipa (svila). Njuška tučka je nitasta i pokrivena dlačicama. Na jednoj biljci može biti 1 ili 2, ređe više klipova kukuruza. Kod kukuruza je jako izražena protandrija. Muški cvetovi na metlici počinju cvetati pre, i cvetaju 6 do 10 dana. Ženski cvetovi su sposobni za oplodnju 10 do 15 dana. Kada je oplodnja završena, svila se skvrči i posmeđi.
Kukuruz šecerac se koristi u mlecnom zrenju, ili na prelazu iz mlecnog u voštano zrenje. U fiziološkoj zrelosti zrno kukuruza šecerca (pšeno) smežurano je i staklasto. Apsolutna težina mu je 150 do 250 g
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kukuruz šećerac je heliofilna biljka. Potrebe za toplinom su mu nešto veće nego kukuruza za zrno. Minimalna tempretaura klijanja je 13 0C. Ipak, mlada biljka može da podnese i kratkotrajne kasne prolećne mrazeve do -2,5 oC. Spoljni listovi su, pri tom, oštećeni, ali vegetacijski vrh je sačuvan i može nastaviti da raste. Optimalna temperatura klijanja je 21 do 27 0C. Vegetativni rast se zaustavlja oko 10 0C. Od početka cvetanja ženskih cvetova, minimalna, optimalna i maksimalna temperatura je 13, 24, odnosno 32 0C. Kod temperature više od 32 0C i suvih vetrova, polen je oštećen, pa su vrhovi klipova većinom neoplodeni. Kukuruz šećerac je, u osnovi, biljka kratkog dana. U uslovima kraćeg dana brže prelazi u generativnu fazu. Neki kultivari, selekcionisani za tropska područja na većim geografskim širinama, uopšte ne cvetaju. Dugi dan pospešuje razvoj lišća i veću proizvodnju po biljci. Kultivari su selekcionisani za različite dužine dana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zemljište, klima i proizvodna područja
Kukuruz šećerac nema naročitih zahteva prema zemljištu. Uz dobro prilagođenu agrotehniku, može uspevati na govotovo svakom zemljištu. Optimalna su srednje teška zemljišta dobre strukture, uz pH 5,5 do 7, iako toleriše još i malo kiselija, bazična i malo slatinasta zemljišta. Ne podnosi stagnirajuću vodu. Kraća vegetacija do tehnološke zrelosti omogućava gajenje kukuruza šećerca svugde gde se gaji i kukuruz za zrno, čak i u planinskim područjima. U kontinentalnim području, uz navodnjavanje, može se gajiti kao drugi usev, posle ranog krompira, ranih kupusnjača, uljane repice i sl.
Sl. Navodnjavanje kukuruza šećerca.
PG281004_02.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Mesto u plodoredu
Iako kukuruz podnosi sam sebe, za kukuruz šećerac se preporučuje da se ne seje na isto mesto 2 do 3 godine.
>b>Potreba za hranivima i đubrenje
Kukuruz šećerac dobro reaguje na organsko đubrenje. Preporučuje se 25 do 35 t/ha stajskog đubriva, ili 10 t/ha živinskog đubriva, ali pre setve preporučuje navodnjavanje, da se isperu nepoželjne soli. Na, hranivima srednjesnabdevenom zemljištu, pre setve se primenjuje 80 do 100 kg/ha P2O5 i 100 do 150 kg K2O, a ukupno je potrebna količina azota 100 do 250 kg/ha. Trećina azota se primenjuje u vreme setve, druga trećina posle 30 dana, a treća 50 dana posle setve. Azot poboljšava dužinu i težinu klipa. Najveća potreba za kalijumom je u vreme razvoja klipa.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Znaci nedostatka pojedinih hraniva
Nedostatak azota
Biljke su tanke, listovi bledozeleni, s crvenkastim žilama i ivicama. U krajnjem slučaju, celi listovi pocrvene. Na delovima klipa zrna se ne napune već ostanu štura već u tehnološkoj zrelosti.
Sl. Simptomi nedostatak azota u ishrani kukuruza.
PG281004_03.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak fosfora
Starije lišće je jednolično tamnoljubičasto, posebno u početnoj fazi rasta. Kasnije se to može popraviti. Rast je usporen, cvetanje kasni, oplodnja je slaba. Zrna su nepravilno raspoređena na klipu, a na vrhu ih nema.
Sl. Simptomi nedostatak fosfora u ishrani kukuruza.
PG281004_04.jpg
 
Natrag
Top