Kraljevstvo na Moravi

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Legija knjeginje Natalije

[h=2]Legija knjeginje Natalije
[/h]Novosti

Dobrovoljce sa Drine predvodio Đura Jovanović, brat pesnika Zmaja. Stana Kovačević iz Bosne pošla u rat sa suprugom Stevanom




BATALJON (legija) kneginje Natalije bio je sastavljen od srpskih dobrovoljaca iz Ugarske i beogradskih trgovačkih i zanatlijskih kalfi i slugu. Među njima je bilo obućara, krojača, piljara, slagača... Vojno jezgro činili su srpski dobrovoljci iz Austro-Ugarske, a brojno stanje menjalo se od 230 do 500 ljudi.

Bataljon je stigao iz Beograda u Deligrad 6. avgusta. Dobrovoljci nisu imali šinjele, a pošto su noći i usred leta bile hladne, pojedinci su se žalili da su se kočili od hladnoće.

Ova dobrovoljačka jedinica, nazivana i legijom, bila je formirana o trošku kneginje Natalije Obrenović. Prvi komandant bio je kapetan Đuro Šarinić. Poreklom Ličanin, učestvovao je kao austrijski oficir u ratovima u Italiji i Pruskoj. Borio se i u grčkom ustanku na Kritu 1868. i u Bokeljskom ustanku 1869. Jedno vreme je bio pripadnik francuske i ruske vojske. Ustanicima u Bosni pridružio se 1875, a u leto 1876. godine predvodio je dobrovoljce na Moravi.

Dobrovoljce s Drine poveo je na Moravu Đura Jovanović, brat pesnika Jovana Jovanovića Zmaja. Đura se istakao u dotadašnjim borbama. Mihailo Radulović je poveo 248 crnogorskih dobrovoljaca. U naredbi, poslatoj depešom 3. septembra, tražena su hitno bar još dva bataljona dobrovoljaca.

Srpski dobrovoljci iz Bosne nisu želeli da se udaljavaju od Drine, daleko od svojih kuća i porodica izbeglih u zapadnu Srbiju. Posle jednog dana marša, kontingent dobrovoljaca se na putu za Moravski front rasturio. Zato je bilo neophodno da se posle dva dana pošalje oko 190 izabranih vojnika, koje su predvodili dobrovoljce iz Bosne. Bilo je ukupno oko 1.600 dobrovoljaca, a tokom borbi na Moravskom frontu poginulo ih je ili ranjeno oko 1.250.

Stana Kovačević, rodom iz sela Crnovode u Bosni, udata za Stevana Kovačevića, pošla je u rat 1876. zajedno sa „svojim čovekom“. Žena u uniformi, s oružjem u rukama, da ratuje na frontu protiv osmanskih vojnika, to nije bilo uobičajeno, niti prihvatljivo za srpsko ratovodstvo. Stana se zato prerušila u muškarca, samo da bi opstala kao borac na frontu. Obukla je muško odelo i obrijala glavu da bi se borila zajedno s dobrovoljcima, naročito s braćom Rusima.

U boju na Drini niko nije posumnjao u njen identitet hrabrog borca. Kada je kod Batakovića bio ranjen njen suprug Stevan, otkriven je Stanin identitet. Srpski bolničari su odneli ranjenog Stevana u bolnicu u Šabac. Za Stanu je to bio teži trenutak nego boj s turskim silnicima. Slušajući naricanje i plač, njeni saborci su se čudili kako to da je najhrabriji među njima - žena! To je, i pored ushićenja zbog Stanine hrabrosti u borbi, značilo da je izgubila mesto u ratnom stroju, jer je bilo nezamislivo da se žena nađe među srpskim vojnicima na liniji fronta.

Kada je tokom rata 1876, zbog nepovoljnog razvoja situacije na glavnom Moravskom frontu, usledio poziv borcima na Drini da se, dobrovoljno upute ka Aleksincu, nastupilo je „iskušenje“ za one iste koji su udaljili Stanu iz redova drinskih junaka! Zato je, po naprasno promenjenim merilima, dopušteno da se žena javi kao dobrovoljac za najteži front u ratu 1876! Za Stanu je to bila prilika da se ponovo bori za slobodu kao najviši lični i narodni ideal.

U neravnopravnom sudaru, zadivila je svojom neustrašivošću. Komandant, general Černjajev, nagradio je Stanu Kovačević za junački podvig u borbama na Moravi. Skinuo je medalju za hrabrost sa svojih grudi i predao je junakinji s Drine.

Početkom septembra formiran je Rusko-srpski odred od četiri bataljona pod komandom pukovnika Meženinova i Rusko-bugarski odred pod komandom pukovnika Medvedovskog, iz ruskog generalštaba. U ovim dobrovoljačkim jedinicama, sastavljenim od ruskih, poljskih, bugarskih i srpskih dobrovoljaca iz Ugarske, oficiri i podoficiri su bili Rusi. Ruskih oficira u srpskoj vojsci bilo je, po jednoj belešci: tri generala, 13 pukovnika, 23 potpukovnika, 28 majora, 94 kapetana, 100 štapskih kapetana, 190 poručnika i 193 potporučnika i junkera.

Posle produžetka rata u septembru, najviše dobrovoljaca pristiglo je iz Rusije. Od njih 850 formiran je na Moravi bataljon „Đeneral Černjajev“. Dva eskadrona dobrovoljaca formirana su u Beogradu, pod komandom kapetana Lonkijeviča i kneza Obolenskog. Od četiri dobrovoljačka eskadrona u Deligradu je stvoren konjički puk. Konji su nabavljeni u Temišvaru, a prvi formirani puk nazvan je „Kozačka regimenta kneginje Natalije“.

Garibaldinci su se okupljali početkom septembra u Beogradu. Formirali su Italijansku legiju od boraca više nacionalnosti, koji su govorili deset jezika.

Rumunskim (Vlaškim) bataljonom dobrovoljaca komandovao je pukovnik Đorđe Katardžija, ujak kneza Milana Obrenovića. Još jedan dobrovoljac stigao je iz Rumunije, takođe knežev rođak. Katardžija je u stvari postao počasni komandant, a komandovanje je preuzeo poručnik Popesku. Vlada Rumunije nije dopuštala da se oružje i olovo isporučuje preko nacionalne teritorije kao pomoć Srbiji, a kamoli da uputi bataljon dobrovoljaca. Ta jedinica je formirana od Vlaha iz srpske narodne vojske. Docnije su im se pridružili rumunski dobrovoljci, potporučnik i četiri niža oficira.

DNEVNIK PERE TODOROVIĆA
PERA Todorović je vodio dnevnik od prvog do poslednjeg dana kao dobrovoljac u srpsko-osmanskom ratu 1876. Odlikovan je medaljom za hrabrost i činom počasnog potporučnika. U njegovom „Dnevniku jednog dobrovoljca“ opisani su, pored borbi, „i crtice, slike i epizode, iz kojih se ogleda srpska duša, srce i osećaj vojnika naše narodne vojske“. Životni put darovitog srpskog spisatelja od moravskog dobrovoljca do radikalskog buntovnika u Timočkoj buni okončan je smrtnom presudom prekog suda u Zaječaru 1883, i zadivljujuće dostojanstvenim govorom okrivljenog.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vekna hleba iz Jaroslava

Vekna hleba iz Jaroslava


Novosti



Siromašni ruski seljak poslao srpskim borcima veknu hleba




BRITANSKI izveštači su skrenuli pažnju javnosti na srpsku oslobodilačku borbu u leto 1876. Vesti o zločinima izazivale su spontanu osudu, a prikazi pravednosti borbe i hrabrosti srpskog naroda podstakli su odziv dobrovoljaca i prikupljanje pomoći.

„Tajms“ se pitao kako se mala Srbija usudila na rat protiv Osmanske imperije. Tako se otvorio put od britanskog ostrva do Beograda za sve one koji su želeli da se bore kao dobrovoljci, da učestvuju u lečenju ranjenika i saniranju opustošenih krajeva.

Britanska liga za pomoć hrišćanima u „evropskoj Turskoj“ bila je privatno udruženje. Liga je nastala iz hrišćanskog osećaja pomoći ljudima u nevolji. Ipak, iza humanosti je stajala politika.

Engleski dobrovoljci su u Beogradu otvorili bolnicu. Visoko na zidu su engleske sestre istakle jevanđeoski natpis: „I ko hoće, neka uzme vodu života zabadava“.

U srpskoj pozadini bilo je podozrenja prema engleskim dobročiniteljima zbog proturske zvanične britanske politike. Na osmanskoj strani fronta bilo je mnogo dobrovoljaca. Zato su engleski prijatelji na srpskoj strani morali da ulože mnogo truda.

Velike srpske simpatije uživao je dr Henri Sandvit. Nazivan je i ocem bosanske raje. Bio je prvi britanski ostrvljanin u Srbiji, a tokom rata je obilazio opustošene krajeve i delio pomoć u novcu i hrani. Njegovu humanitarnu akciju produžio je dr Beker. Britanski misionar je pomogao da se podigne most na Timoku kod Zaječara i zidao kuće u Grljanu i Velikom Izvoru.

Nemac dr Ciman, poreklom Palestinac, naturalizovan u Engleskoj, organizovao je i delio poklone u ime mančesterskog Odbora za pomoć istočnim hrišćanima. Kao odvažni humanista, prvo je bio na frontu s ranjenicima, a zatim se posvetio zbegovima naroda na Moravi. Pokušao je da formira englesku legiju dobrovoljaca u srpskoj vojsci, ali su okolnosti bile izmenjene i nije uspeo.

Engleski zavod za srpsku siročad u Beogradu bio je delo dr Cimana i hrišćanskih komiteta iz Mančestera i Londona. Njihov poklon srpskom narodu iznosio je 70.800 dukata. Novac je bio namenjen deci koja su u ratu izgubila i oca i majku.

Engleski artiljerijski oficir Vilijam Gordon delio je pomoć po srpskim selima i gradovima. Govorio je, pored engleskog, francuski i nemački jezik, delovao je veselo, privlačno, ljubazno, kako je to pretpostavljala dužnost obrazovanog misionara. Crteže je slao ilustrovanom listu „Grafik“.

Prilozi u Rusiji za dobrovoljce i borce u Srbiji prikupljani su sa „željom da sine sloboda na Balkanu“. Darodavci i dobrovoljci bili su različitog imovnog stanja, od najbogatijih do najsiromašnijih ljudi. Javljao se veliki broj za put u Srbiju. Istaknuto je i uverenje da bi Ruse to manje koštalo nego da objavljuju rat.

Prilozi za oslobodioce motivisali su i one koji su skromno i teško živeli. Seljak je kao prilog doneo hleb. Kada su mu rekli da skupljaju novac, on se uvredio. Na poklon je dao svoj poslednji hleb. S Jaroslavske stanice hleb odvojen od seljačkih usta odnesen je u Srbiju.

U Rostovu je od prikupljenog novca stvoren fond za vaspitanje dece dobrovoljaca, u spomen njihove borbe kod Aleksinca. Fond je nazvan „Pitomci generala Černjajeva“.

Molitva za zdravlje dobrovoljaca „Just južne“ trajala je u vreme njihove borbe u Srbiji. Glavna uprava društva prikupila je za ranjenike i bolesnike 335.168 rubalja. Akcija prikupljanja priloga organizovana je i na Moskovskom univerzitetu. Među prvima su to učinile vaspitanice Aleksandrovske ženske škole.

U Kišinjevu, pred okupljenima na ispraćaju 75 Kozaka za Srbiju, sveštenik je govorio: „Vi idete na sveti posao po sopstvenoj volji, bez primoravanja da branite pravoslavnu i ugnjetenu stradajuću braću, i idete ne plašeći se smrti. Većega dobra od toga nema; sam je Hristos rekao: Veće ljubavi nema od ove“.

Na ispraćaju crkve i barjaka iz Moskve za Srbiju, 27. avgusta, na železničkoj stanici okupilo se preko 10.000 ljudi. Slovenski komitet je poklonio srpskoj vojsci divan barjak, vredan 3.000 rubalja. Barjak je osvećen u manastiru Sv. Sergeja. Barjaktar, trgovac Pavle Ščerbina, i pomoćnici, Mitrovanov i Dubrovski, s članom komiteta Treskinom i Šabrinom, prvo su se ispovedili i pričestili. Većina prisutnih se molila i plakala.

Uveče 27. avgusta, vozom za Beograd, s barjakom i crkvom, krenuli su i dobrovoljci. Predvodili su ih kapetan Šaranov, potporučnik Belepihin i plemići Sobolov (18 godina), Vatkovski i Bačuškov. Zajedno s crkvom išlo je osam pevača, predvođenih upravnikom hora Vladimirom Timoničem.

GDE JE TAJ BEOGRAD

PRIMER odvažnog pojedinca bio je mladi poručnik lake pešadije Filip Solzberi, koji je pošao u Srbiju da bi stekao iskustvo u ratu. Nosio je preporuku za princa Petra Karađorđevića a da nije znao da Karađorđevići nisu na vlasti, ni da Petar nije bio u Beogradu, niti gde se glavni grad Srbije nalazi!

 
Natrag
Top