Kompjuter neće da se uključi

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Kompjuter ne reaguje uopšte,nemože da se uključi nikako,znači ne pokrene se kuler,i ne startuje napajanje uopšte(ne pokreće se ni vetiltor na napajanju).

Probo si napajanje na drugom i znas da je ono OK.
Vratimo se na taj problematicni PC:
Da bi probao njega, napajanje je ok, ustanovio si, ostaje da je problem taster za ukljucivanje ???
Isprati kablice od kucista do uboda na ploci, zaduzene za start dugme na kucistu: Obicno na njemu, buksnicama, pise "Power", izvuci ih sa konektora ploce, zapamti raspored, uzmi srafciger, i vrhom spoji dva igla konektora koja su sada slobodna na ploci, sa kojih si vec malopre izvadio kablice.
Naravno, pre toga si racunar uboo u struju i moralo bi da se startuje napajanje !!!
Opcija 2:

Uzmi drugi napojni kabl i probaj sa njim, kladim se da je jedno od ove dve stvari.

Znaci napajanje mora da se ukljuci, preko ploce, a da li ce ona dati sliku to je posle drugi eventualni problem.
Jos nesto, netreba da je ukljucen Hard na ploci da bi proverio da li ploca radi, ovo je generalno, na hardu je samo OS, na ploci je BIOS, ako radi ploca, bez harda mora se dobiti slika Biosa, po ucitavanju Biosa i prepoznavanja/ucitavanja hardvera, PC ide na podizanje sistema koji je na hardu.

I jos jedna sitnica oko zvucnih signala koje daje ploca kada se ukljucuje PC: Nije obavezno da je lice koje je sklopilo racunar, ubolo i "Speaker", biper, pistalicu, kako je vec ko zove, na predvidjeno mesto na MBu, tako da zvuk sa nje mozda postoji a mozda i ne, ta bip/pistalica, nema neku narocitu svrhu i svaki PC radi i bez njega/nje, ona sluzi samo kao upozorilac, obavestac da nesto eventualno nije u redu, sad , doduse, ima ona svoju svrhu za naprednije poznavaoce PCa, i dosta pomaze u startnoj dijagnostici kod problema sa racunarima, ali to nije tema trenutno, a i vec je pojasnjena na forumu, ranije.
Poz
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
50
Probao sam ja odmah i taster za uključenje,nije do njega,a ni do napojnog kabla jer sam isti kabal koristio i za probanje napojne.Probao sam i da odspojim hard disk,ali opet ništa-skroz je mrtav!
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Probao sam ja odmah i taster za uključenje,nije do njega,a ni do napojnog kabla jer sam isti kabal koristio i za probanje napojne.Probao sam i da odspojim hard disk,ali opet ništa-skroz je mrtav!

Kao sto sam ti i rekao, ali je bolje da nisam bio u pravu, maticna je zavrsila karijeru, jer kako ti kazes komp je radio, i kad je doslo do nestanka struje, zatim dolaska iste, komp vise nije hteo da startuje.
U praksi je sve moguce, pa cak i da ploca ne pokrene napajanje, a obicno to uradi iako je postala neispravna.
Probaj da uradis clear CMOS (ne verujem da ce imati ikakvog efekta, jer ploca zapravo ne radi), to je Jumper, uglavnom sa desne strane ploce, koji uvek ima slobodan jedan kontakt (nadji uputstvo za taj model ploce, na oficijelnom sajtu proizvodjaca), i koji treba da se prespoji sa srednjim (1 i 2, 2 i 3), dakle samo prebaci na drugi (normalno izvuci kabl iz napajanja kad to budes radio), sacekaj minut i vrati, pa probaj ponovo da ukjucis.
Ako uradis nesto, javi?;)
 
Član
Učlanjen(a)
28.09.2009
Poruka
856
Probao sam ja odmah i taster za uključenje,nije do njega,a ni do napojnog kabla jer sam isti kabal koristio i za probanje napojne.Probao sam i da odspojim hard disk,ali opet ništa-skroz je mrtav!

Vise nemam ideja, ovako na daljinu, jedino da je das kome ko bi je postavio na radni sto i proveravao deo po deo,...
Zao mi je, za nedostatak druge ideje...
Poz
 
Član
Učlanjen(a)
21.10.2009
Poruka
50
Samo da kažem da je ipak u pitanju bila matična ploča,zamjenili smo drugu i sve radi ok.Hvala svima koji su mi pomogli sa savjetima!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Natrag
Top