Koliko poznajete druge religije?

Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Lično nisam zadovoljna koliko znam o drugim religijama..mislim da bi trebali poznavati religije koje srećemo u okruženju i da je to pr svega kulture opšte radi i dobrosusedskih odnosa dobro...svakako Bog je razlike zamislio da bismo se dopunjavali a ne da bi smo se oko njih svađali..ni svaki organ u ljudskom organizmu nema istu ulogu...
 
Član
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
1
Nepoznajem dobro druge religije pa tako ni svoju katolicku ali ako ne postujes svoju religiju nemozes ni tudju.
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2010
Poruka
1.625
Posto zivim u Sloveniju, i tu sam rodjena i odrasala i sa katolicima i muslimanima, nesto sam od svih pomalo naucila. Sa nekima se lepo slazemo jos i danas. Ja postujem njihovo a oni moje. Cak me katolici vise pitaju nesto u vezi nase vere, pogotovo kada su kakvi praznici. I uvek mi je smesno sto moram svaki put da pricam jedno te isto. Muslimani ne pitaju nikada nego dodju i cestitaju. :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
pitanje je kontradiktorno,ako niste vernik koje su to onda druge religije ako nema prve?
Nije kontradiktorno. Ko nije vernik, sagledava je kao mit, legendu, folklor, kulturno nasledje jedne grupe ljudi/naroda.

Sto se same teme tice,
Fascinira me religija kao religija i njena uloga u drushtvu.
Prvobitno joj je uloga imuno-sistema u drushtvu. Veoma je vazna za kako moralno, tako i duhovno razvijanje coveka koji je i u biti jedino duhovno bice na planeti :)
Dosta sam ih proucavao ( i dan danas ) zbog same prirode coveka. Veoma je implementirana u vaspitanju svih naroda.
Hriscanske sam vere ali je zanimljivo znati koji sve "uplivi" i uticaji uticashe na toliku sharolikost.
Zato je lepo citati i znati sto vishe. Kulture, verovanja, jezike, ma sve, samo da ih sto bolje upoznamo i razumemo. Kad se dvoje ne poznaju i ne razumeju, neminovno dolazi do "problema" :roll:
 
Član
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
69
Pa znam dosta stvari,ne mogu reci da znam bas puno,ali definitivno znam vise od prosjeka jer su me uvjek zanimale.Najveci problem je sto ljudi ne pokusavaju razumjeti druge religije,zbog toga se i vode mnogi ratovi.Da ih samo malo prouce,vidjeli bi da su u osnovi iste.Sve religije u cilju imaju moralno poboljsanje drustva,ali ih pojedini idioti,zbog tog neznanja ili zelje za manipulacijom pretvore u osnovu sukoba.A sto se tice ovoga sto je cobi63 rekao,nije uopste potrebno biti vjernik,jer svi znamo ko je bio Zeus ili Apolon,iako u to ne vjerujemo.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne mogu se pohvaliti da dobro poznajem druge religije. Malo sam čitala o njima u mladosti, sada pod stare dane i nemam vremena da proučavam toliko obimno gradivo, koje se uči čitavog života i nikada se ne nauči do kraja, ni što se tiče moje religije, a kamoli ostalih. Važno mi je da ostale poštujem i kroz razgovore sa pripadnicima drugih vjeroispovijesti, saznajem o njima, ali mene više interesuje njihova primjena u običnom životu, nego dogme, kojima su zatrpane sve religije.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Dovoljno, toliko da već nakon kratkog razgovora mogu znati kojoj vjeri (ili sekti) moj sugovornik pripada.
Ako mi netko počne govoriti o Jehovi, o poslušnosti, da Bog nije trojstven... znam da je pripadnik Jehovinih svjedoka.
Ako za Bl. Djevicu Mariju kaže da nije Bogorodica već obična žena, ako negira Isusovo božanstvo, onda je protestant, ako pritom od sakramenata priznaje samo krštenje i Gosponju večeru, onda je pripada luteranima.
Ako govori protiv Pape i Vatikana, onda je pravoslavac...
:dtyste:
Muslimana je najlakše prepoznati, govori samo o Allahu i Kuranu...

 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Dovoljno, toliko da već nakon kratkog razgovora mogu znati kojoj vjeri (ili sekti) moj sugovornik pripada.
Ako mi netko počne govoriti o Jehovi, o poslušnosti, da Bog nije trojstven... znam da je pripadnik Jehovinih svjedoka.
Ako za Bl. Djevicu Mariju kaže da nije Bogorodica već obična žena, ako negira Isusovo božanstvo, onda je protestant, ako pritom od sakramenata priznaje samo krštenje i Gosponju večeru, onda je pripada luteranima.
Ako govori protiv Pape i Vatikana, onda je pravoslavac...
:dtyste:
Muslimana je najlakše prepoznati, govori samo o Allahu i Kuranu...


Uh,uh, pa svakome je svoje najmilije, pitanje je koliko ti poznaješ druge vjeroispovijesti? Ja upravo komuniciram sa pripadnikom JS-a, jer o njihovoj religiji malo znam , a baš me neka gledišta jako interesuju. Ne držim se svojega ko' pijan plota, nego smatram da me znanje o drugim religijama, samo može duhovno obogatiti.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Uh,uh, pa svakome je svoje najmilije, pitanje je koliko ti poznaješ druge vjeroispovijesti? Ja upravo komuniciram sa pripadnikom JS-a, jer o njihovoj religiji malo znam , a baš me neka gledišta jako interesuju. Ne držim se svojega ko' pijan plota, nego smatram da me znanje o drugim religijama, samo može duhovno obogatiti.

Ja sam odgovorila na pitanje koliko poznam druge religije. S tim odgovorom nisam rekla da nekoga omalovažavam, nego da poznam svoju vjeru i Onoga u kojeg sam povjerovala i da me pripadnici drugih religija ne mogu ni "zavesti", pokolebati, oduševiti ili razočarati. Imam svoj stav u odnosu na druge.
A ako govorimo o bogatstvu drugih religija, to nitko ne poriče, jer od svakog se može nešto naučiti (inače ne bih ni bila ovdje) i u tom smislu imam nešto iskustva sudjelujući na ekumenskim molitvenim sastancima.
To je bilo dragocjeno iskustvo.
 
Natrag
Top