Koliko je dana Isus proveo u grobu?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nisi ga razumeo Marko :)

Poenta je da tamo u bibliji pise "prvi dan u sedmici". A po nasem kalendaru "prvi dan sedmice" je ponedeljak.

Zato Zaokret tvrdi da je to ponedeljak.
On je uzeo nas kalendar.

Ali po jevrejskom kalendaru "prvi dan u sedmici" je nedelja.

(Da izuzmemo da tamo jasno pise da je prethodni dan bila Subota, pa se svi pitamo jel Zaokret slep?)

To je ono sto je DarthShone rekao.

Mire, cini mi se da si u pravu, izgleda da ga zaista nisam razumeo.
Istina je i to da u prepravljenom kalenadru tako pise kao sto ti kazes.

Medjutim, u Bibvliji je to jasno naznaceno. Kad bi postojao samo onaj tekst koji kaze da je Isus vaskrsao u Prvi dan sedmice, i kad ne bi bilo nista vise, mogli bismo doneti takav zakljucak.

U cetvrtoj zapovjesti Boga je da jasnu izjavu:
"Sjeti se da svetkuses dan SUBOTNI.Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao, A SEDMI JE DAN SUBOTA." (Izlazak 20,8-10 prevod Stvarnost)

Prema tome to je sasvim svima jasno. A u pravu si i u tome da Zakret okrece glavu od mnogih jasnih biblijskih izjava.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mire, cini mi se da si u pravu, izgleda da ga zaista nisam razumeo.
Istina je i to da u prepravljenom kalenadru tako pise kao sto ti kazes.

Medjutim, u Bibvliji je to jasno naznaceno. Kad bi postojao samo onaj tekst koji kaze da je Isus vaskrsao u Prvi dan sedmice, i kad ne bi bilo nista vise, mogli bismo doneti takav zakljucak.

U cetvrtoj zapovjesti Boga je da jasnu izjavu:
"Sjeti se da svetkuses dan SUBOTNI.Sest dana radi i obavljaj sav svoj posao, A SEDMI JE DAN SUBOTA." (Izlazak 20,8-10 prevod Stvarnost)

Prema tome to je sasvim svima jasno. A u pravu si i u tome da Zakret okrece glavu od mnogih jasnih biblijskih izjava.
Pa to je ocigledno Marko da on tera inat. Jer svakom ko bar malo poznaje bibliju je jasno da je subota sedmi dan a nedelja prvi dan.

Ja ne znam sta on hoce ovim da kaze, da su Matej i ostali apostoli koji su jasno naznacili u koji je dan vaskrsao lagali?

Pa onda nek uzme bibliju i baci u smece.

Ja da sam ovako nesto izjavio, bilo bi me sramota, izvinjavao bi vam se ceo dan.

Ali ocigledno on se ne sramoti.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa to je ocigledno Marko da on tera inat. Jer svakom ko bar malo poznaje bibliju je jasno da je subota sedmi dan a nedelja prvi dan.

Ja ne znam sta on hoce ovim da kaze, da su Matej i ostali apostoli koji su jasno naznacili u koji je dan vaskrsao lagali?

Pa onda nek uzme bibliju i baci u smece.

Ja da sam ovako nesto izjavio, bilo bi me sramota, izvinjavao bi vam se ceo dan.

Ali ocigledno on se ne sramoti.

Upravu si Mire,
tesko je razumeti ljude, koji se zrtvuju za nesto sto nema nikakve cvrste osnove.
Zbog toga oni ne posecuju tudja bogosluzenja i ne citaju drugu literaturu osim Kukle strazare.
Imam dobrog prijatelja koji je JS. Jednom me je posetio, a ja sam upravo disktovao sa njegovom bracom na forumu. Uptao sam ga da li bi zeleo da odgovori na jedno pistnje JS. On je odgovorio da ti koji su na inernetu misu JS, nego oni koji su otpali od njih. On je tvrdiio da pravi JS nemaju mestsa na diskusijama o raznim religijama.
Zato sam je ja iznenadio da je toliko dugo ovde Ris sa nama.
I sta on kaze za izjavu njegovog staresine JS Dejvidu?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pa to je ocigledno Marko da on tera inat. Jer svakom ko bar malo poznaje bibliju je jasno da je subota sedmi dan a nedelja prvi dan.

Ja ne znam sta on hoce ovim da kaze, da su Matej i ostali apostoli koji su jasno naznacili u koji je dan vaskrsao lagali?

Pa onda nek uzme bibliju i baci u smece.

Ja da sam ovako nesto izjavio, bilo bi me sramota, izvinjavao bi vam se ceo dan.

Ali ocigledno on se ne sramoti.

Ma nije subota, Shabbat je sedmi dan. Dan Gospodnji. To što se taj dan u nekim jezicima naziva subota, sabato, je posebna priča. Jesu li Jevreji imali nazive za dane u sedmici? Koliko je meni poznato nisu, jer im je u celoj sedmici bi važan samo jedan dan, dan Gospodnji, dan Okupljanja i Odmora što u stvari SHABBAT i znači. Mi koji smo u Hrišćanstvo ušli iz politeizma zadržali smo imena dana jer smo ih nazivali po imenima bogova kojima smo ih posvećivali. Šesti dan naše sedmice, sedmi po Jevrejskom je recimo u Engleskom Saturday, po Saturnu. A Nedelja je Sundaz, po suncu.
Isus je vaskrsao po Jevrejskom kalendaru na prvi dan nove sedmice, što označava novo stvaranje. A po našem kalendaru na Dan Gospodnji, sedmi dan. To što Raselovcima padaju svakojake ludosti na pamet, i to što miksuju kalendare kako im se navije je posebna priča.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Raselovci ne svetkuju subotu.

Subota ili Šabat je oduvek bila Subota kroz celu istoriju do danas, i taj sedmični ciklus se nije menjao do danas.

Isus je vaskrsao u prvi dan nedeljni nakon Šabata, a to je nedelja.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Prvi dan u sedmici je nedelja, a sedmi subota.
To što je u našem kalendaru drugačiji redosled, to ne menja stvari, po bibliji subota je sedmi dan, dan odmora i sećanja na stvaranje sveta.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
[QUOTE="DarthShone, post: 2271657, member: 68

Nedelja po našem kalendaru. Prvi dan sedmice.[/QUOTE]

U pravu si! Ali ako je nedelja prvi dan, onda Jevreji ne praznuju sesti dan ni po nasem kalendaru nego sedmi - Subotu.
Mmedjutim, postojali su ranije crkveni kalendari u kojima je to izmenjeno, a to je pogresno.

Drugo, dobro si rekao da je nedelja prvi dan sedmice, a Bozja zapovest zahteva da praznujemo SEDMI dan, a ne prvi. Zar to nije pogresno?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
[QUOTE="DarthShone, post: 2271657, member: 68

Nedelja po našem kalendaru. Prvi dan sedmice.

U pravu si! Ali ako je nedelja prvi dan, onda Jevreji ne praznuju sesti dan ni po nasem kalendaru nego sedmi - Subotu.
Mmedjutim, postojali su ranije crkveni kalendari u kojima je to izmenjeno, a to je pogresno.

Drugo, dobro si rekao da je nedelja prvi dan sedmice, a Bozja zapovest zahteva da praznujemo SEDMI dan, a ne prvi. Zar to nije pogresno?
[/QUOTE]

Nije pogrešno, jer mi slavimo sedmi dan, nedelja je za nas Shabbat. Prosto. Slaviti subotu je pogrešno, jer subota po našem kalendaru nije sedmi dan. Šesti je. To što se subota zove subota ne znači da je ona Shabbat. Nigde u bibliji se ne pominju imena dama, prvi je ovaj, drugi je onaj, i tako redom. Samim uskrsnućem je dan kada se to desilo postao SHABBAT Isusovih sledbenika. A to što pojedini kao Adventisti među Protestantima, i Neokatekumeni među Katolicima slave šestog dana Shabbat je pogrešno i bukvalno oslanjanje na SZ, čime se odbacuje delo Sv. Apostola Pavla, koji je novopridošle oslobodio, a za to je imao da tako kažem mandat od samog Gospoda, Mojsijevog zakona. Da nije tako, pored Krštenja, obred ulaska u Crkvu bi uključivao i obrezanje, zatim KOSHER pravila za hranu, i naravno kalendar. Bog je svoj novi ISRAEL sakupio od svih naroda koji su ga priznavali i koji ga priznaju. Tako da, ne obavezuje nas da se držimo onoga što je rekao svom prvo izabranom narodu. Jer, i sam ISUS, koji je ADONAI ELOHEINU otelotvorena REČ, LOGOS, Božije ja kada mu Farizeji prigovaraju što leči na SHABBAT kaže: "Sin Čovečiji je Gospodar SHABBATA." Tada su prvi put hteli da ga kamenuju jer je otvoreno, pismoznacima, znači upućenima u lice rekao JA SAM ONAJ KOJI JESAM, jer YHWH je Gospodat SHABBATA. A Bogu nije potrebno da određuje dan po imenu za Sveti Dan, jer ON je izvan domašaja Vremena, On je Gospodar istog. Razumemo li to, onda je jasno zašto je dan kada je Isus uskrsnuo, dan Pobede i Slave postao SHABBAT za sve koji slede i veruju REČI koja je postala Čovekom.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po bibliji Subota je sedmi dan, i dan za svetkovanje.
Nedelju su uveli ljudi, i za tu promenu nisu nasli odobrenje u bibliji.
 
Natrag
Top