Ko su ateisti, u sta veruju?

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Da li možemo da zakljucimo da je Humanizam kao filozofija, jedno od osnovnih ateistickih opredeljenja. Ateista je postavio Coveka u centar Sveta i Kosmosa. Covek kao licnost, njegova prava, njegove slobode, njegov intelekt i njegova stvaralastva – ima li ista svetlije na ovom Svetu?

Ima li išta svetlije na ovom svetu od Humanizma? Kao Humanista, moram da kažem da nema, naravno :)

Moram da upozorim, međutim, da se ateizam i Humanizam ne smeju smatrati istom stvari. Ateizam je samo jedna komponenta Humanizma jer su većina Humanista ateisti. Sa druge strane, nisu svi ateisti Humanisti, nažalost. Ateizam, kao što su neki ovde već lepo naveli, određuje samo to kako se čovek postavlja prema ideji natprirodnog bića - boga. Humanizam je mnogo širi koncept, tj. svetonazor, koji u sebi objedinjuje racionalost, slobodu, socijalnu odgovornost, nauku, etiku itd.

I još jedna bitna stvar - ljudi ne "postaju" ateisti, nego se vraćaju ateizmu, budući da je svako rođen kao ateista a tek posle rođenja indoktriniran u religiju svoje društvene okoline.

ja se uopste ne opterecujem sa tim stvarima, jednostavno nemam misljenje i verovanje sto se tice kako smo nastali. smatram da je ne bitnim zato sto sam svestan da se to za zivota nece saznati, niti me zanima da li nas je neko pojedinacno stvarao ili nas je stvorio iz zajednickog pretka
zasto su dinosaurusi unisteni? ni to me ne interesuje, ali ako je sve unisteno tad, kao smo mi sad ovde? ali naravno kao u holivudskim filmovima (bajkama), neko uvek prezivi xD, verovatno je taj predak preziveo tu nesrecu tad i resio da ne stvara dinosauruse iz sebe, nego da nas razdvoji malo ljudi malo zivotinje malo energija malo voda itd

Ozloglašeni,

Nisam skoro pročitao nešto ovako tužno. Stvarno mi je žao videti da jedno ljudsko biće ne poseduje ni trunku radoznalosti i želje za učenjem i znanjem o svetu koji ga okružuje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Neshvatljvo je za jednog normalnog coveka, normalnog vernika da trazi dokaze o nastanku zivota na zemlji, a ne pada mu napamet da da podnese dokaze da njegov bog postoji, dokaze da je nekakav nevidljivi duh stvorio vasionu i, naravno, zivot na zemlji, zamisli samo na zemlji, i koji stalno cacka po tvojoj glavi da li ga volis ili ne volis, i vreba kako ce da te kazni, da li ce da te spali ili ce da te potopi. Sta vise, taj cikica sedi na nekom prestolu na Sedmom nebu. Ovakvo verovanje je ravno verovanju africkih vraceva u postojanje duhova predaka koji upravljaju njihovim zivotima. Sta vise, to bi moglo biti blize pameti, nego postojanje Jahvha, jevrejskog boga, koji tvrdi da je samo i jedino Jevrejski. Na zalost, hriscani nisu bili ni priblizno pametni da kreiraju svog boga, nego su prisvojili Avramovskog, pa mu jos dodali vanbracnog sina koga je rodila, zamisli, obicna zena. Eto, jednom, da kazemo, normalnom coveku to ne pada napamet, vec trazi da neko dokoze nesto sto se desilo pre nekoliko milijardi godina.

Nepromisljenom umu nije tesko da uobrazi da postoji nekakav bog koji brine o njemu, koji je, zamisli, ljubav i koji je toliko pametan da zna sta se desava u vasim glavama, koji odredjuje ko ce koga da spari, kome ce kakvu dusu da da na koriscenje i kada odapnes on ti je uzima nazad. Nebuloza na pretek. I pored svega, taj nas hriscanin ce i dalje insistirati na dokazima da je zemlja stara 4,6 milijardi godina, tvrdice da je sve ovo sto se vidi i ne vidi stvoreno pre nekih 6 ili 7 hiljada godina, da je nauka basibozluk, zabava za glupake, a da je jedino Biblija prava nauka.

I to sve danas na pocetku treceg milenijuma, danas kada covek leti u Kosmos, kada obilaz planete suncevog sistema, kada seta po mesecu.

Svaka cast.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Sto je najgore pricaju da znaju sta se desava i na drugim planetama, kada sam postavio pitanja dal misle da postoji zivot van nase planete neko je rekao da postoji sigurno ali tamo nema potrebe isus da dolazi jer tamo greh ne postoji. A sta ako nadjemo planetu sa mikroskopskim zivotom, zasto bi bog stvorio mikroskopski zivot na nekoj nebitnoj planeti ( sa pogleda hriscanina ) ?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107


Kao racionalni dokaz postojanja Boga mozemo videti u svemu stvorenom, u zakonitostima, i matematickoj savrsenosti, tako da niko ne mora da bude ateista ako to sam ne zeli.
Drugi dokaz je licno iskustvo sa Bogom koji se otkriva coveku koji trazi da mu se Bog otkrije i uveri ga u svoje postojanje.
Gospod sam upucuje na ovo u svojoj reci kada kaze:

Tada ćete me prizivati i ići ćete i molićete mi se, i uslišiću vas.
I tražićete me, i naći ćete me, kad me potražite svim srcem svojim.
I daću vam se da me nađete, govori Gospod" ( knjiga proroka Jeremije 29. 12 - 14 )


"Tada Pavle stade nasred Areopaga i reče: Atinjani, po svemu vidim da ste vrlo pobožni. 23 Prolazeći, naime, i posmatrajući vaše svetinje
našao sam i jedan žrtvenik na kojem je bilo napisano: >>Nepoznatom Bogu<<.
Što vi, dakle, ne poznavajući poštujete, to vam ja objavljujem.
Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, kao gospodar neba i zemlje ne stanuje u rukotvorenim hramovima, niti prima službe od
ljudskih ruku - kao da ima potrebu za čim, pošto sam daje svima život, i dah, i sve.
On je takođe učinio da sav ljudski rod potiče od jednog čoveka i da se nastani po svoj zemlji, postavio je određena vremena i granice njihovog nastanjivanja, da traže Boga - ne bi li ga kako napipali i našli, pošto on nije tako daleko ni od jednog od nas.
Jer u njemu živimo, i mičemo se, i jesmo, kao što su i neki od vaših pesnika rekli: i mi smo njegov rod.
I pošto smo rod Božiji, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao zlato ili srebro ili kamen, kao tvorevina ljudske umetnosti i zamisli.
Ne gledajući, dakle, na vremena neznanja Bog sada nalaže ljudima da se svi svuda pokaju, jer je on postavio dan u koji će po pravdi suditi celom svetu preko čoveka koga je odredio, pruživši svima pouzdanje time što ga je vaskrsao iz mrtvih. ( dela apostolska 17. 22 - 31 )

Naveo bih samo jos jednu liniju koju neki nazalost u pocetku svog istrazivanja koriste da bi dosli do odredjenih duhovnih spoznaja, a to je putem spiritistickih seansi, gde uz pomoc odredjenih tehnika stupaju u kontakt sa Duhovnom sferom, odnosno sa demonima koji se na takvim seansama javljaju coveku.

Spiritizam ili opstenje sa demonskim duhovima je u bibliji osudjeno kao prestup najgore vrste, i u bibliji je zapisan jedan dogadjaj, gde je Izrailjski car Saul poginuo zato sto je otisao kod vracare koja mu je putem spiritisticke seanse prizvala demonskog Duha, i zato je doziveo prokletstvo zapisano u sledecim recima:

"I tako pogibe Saul za bezakonje svoje, koje učini Gospodu što ne sluša reči Gospodnje i što traži da pita duh vračarski" ( 1 knjiga dnevnika 10. 13 - 14 )


Ovih iskustava u svetu je bilo mnogo, kako u proslosti tako i danas.

Na Joutube postoji jedan video snimak pod naslovom "
MOJ PUT SVET NATPRIRODNIH SILA" svedocanstvo coveka po imenu Roze Morno, koji je kao mladic doziveo ova iskustva sa demonima, ali kasnije postao biblijski Hriscanin upoznavsi istinu zapisanu u Bozjoj reci.

Inace, kao i ovaj covek Roze Morno, i ja sam licno u pocetku svog traganja doziveo slicna iskustva licne komunikacije, i ma koliko to za mene licno predstavljalo dokaz u postojanje duhovnog sveta i bica koja u njemu deluju, smatram da ne treba ni u kom slucaju ici tom linijom spoznaje, jer to moze biti vrlo opasno u svakom pogledu.

Treba uvek poslusati ono sto kaze Gospod u svojoj reci, i krenuti tom Bozanskom linijom spoznaje, jer to je jedini sigurni put:

"Tražite Gospoda, dok se može naći; prizivajte Ga, dokle je blizu.
Neka bezbožnik ostavi svoj put i nepravednik misli svoje; i neka se vrati ka Gospodu, i smilovaću se na nj, i k Bogu našem, jer prašta mnogo.

Jer misli moje nisu vaše misli, niti su vaši putevi moji putevi, veli Gospod;
Nego koliko su nebesa više od zemlje, toliko su putevi moji viši od vaših puteva, i misli moje od vaših misli.
Jer kako pada dažd ili sneg s neba i ne vraća se onamo, nego natapa zemlju i učini da rađa i da se zeleni, da daje seme da se seje i hleb da se jede,
Tako će biti reč moja kad izađe iz mojih usta: neće se vratiti k meni prazna, nego će učiniti šta mi je drago, i srećno će svršiti na šta je pošaljem" ( knjiga proroka Isaije 55. 6 - 11 )


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Apsolutno nema nikakve razlike izmedju hriscanskog boga i najgore vrste diktatora, sam si sad to napisao, doci ce dan kada ce nam svima suditi. Nemojte da se ponasate kao da je totalno jasno da je hriscanski bog jedini pravi i tako dalje, da jeste jedini onda nije trebao da dozvoli da se izmislja na hiljade religija i pre i posle hriscanstva i da zbunjuje ljude. Kako ce da sudi ljudima koji nikada nisu ni culi za Isusa, jer je izabrao pametan nacin da ga dovede nama, ljudska zrtva u nekoj pustari.
Znaci nije mogao vise da se potrudi da stvori svemir i zivot da vise izgledaju kao da nema veze sa njim, i posle ce nas da krivi kada ne poverujemo u njega, i rest my case :) .
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ozloglašeni,

Nisam skoro pročitao nešto ovako tužno. Stvarno mi je žao videti da jedno ljudsko biće ne poseduje ni trunku radoznalosti i želje za učenjem i znanjem o svetu koji ga okružuje.

axaxaxa ne treba da tebi bude zao nista, ja koliko se secam ovde sam govorio o tri konkretne stvari a ne o svetu koji me okruzuje.
ti drugi put procitaj sta pisem pa odgovori na ono sto sam napisao, mojne da laprdas tako neke nebuloze samo da bi pokusao da me kao nesto ponizis
a ti bi stvarno trebalo da se vratis u 1 razred i da ucis svet oko nas
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.04.2013
Poruka
728
Ateisti su oni koji misle da je sve nastalo neplanski takode sam i ja doso na ovaj svet neplanski to_clue
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ateisti su oni koji misle da je sve nastalo neplanski takode sam i ja doso na ovaj svet neplanski to_clue
ima onih koji stvarno dolaze neplanski xD

nije problem sto oni misle, problem je sto oni tvrde njihove budne snove i njihove misli. naravno za to adekvatan dokaz nemaju, nego samo laprdaju okolo
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Ateisti su oni koji misle da je sve nastalo neplanski takode sam i ja doso na ovaj svet neplanski to_clue
Ako mislis da se napravljen po porudzbini grdno se varas. Mozes ti da se kleberis koliko hoces, ali ne mozes i ne umes da dokazes da si nastao od prasine i da te je stvorio nekakav deda na Sedmom nebu upotrebom cudotvornih reci Abraka Dabraka. Uzgred, ateista ne misli vec zna sta je kako nastalo, ili znaju naucne teorije, a ne kao ti sto mislis da su te roditelji planirali da te naprave, pa su za to podneli bogu pismen zahtev i zamolili ga da ti dodeli, tj. pozajmi novu dusu.

Uzgred, da li se tvoj bog zove Jahveh ili Jahova. Da li znas da je to jevrejski bog. I Isus, tj. Jeshua je Jevrejin. Zasto, kad si toliko pametan, nisi izmislio nekog lepseg, plemenitijeg i jaceg slovenskog boga, koji ne pravi malu decu tudjim verenicama, vec rusalkama i vilama, nego verujes u nekakvog azijatskog i zlobnog bradatog boga.

ima onih koji stvarno dolaze neplanski xD
nije problem sto oni misle, problem je sto oni tvrde njihove budne snove i njihove misli. naravno za to adekvatan dokaz nemaju, nego samo laprdaju okolo
Ti si ubedjen da ne laprdas? Jos kako lapredas, jer do sada nisi izneo ni jedan valjan argument zasto te je taj jevrejski bog toliko opcinio, da si spreman i da ubijes one koji razlicito misle i tvrde da takvog bradatog stvorenja koje deli duse nepametnima nema.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top