Katolicizam i njegovi plodovi

Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
974
Posto postoji tema "Protestantizam i njegovi plodovi", a i oko sto tema o adventistima, red je da otvorimo temu Katollicizam i njegovi plodovi, pa eto da krenemo...

Papa Franjo je tijekom putovanja po Bliskom istoku medijima otkrio još jednu veliku sramotu Katoličke crkve – zlostavljanje časnih sestara od strane svećenika i masovne primjere seksualnog ropstva jadnih žena uz objašnjenje kako Vatikan “radi na tome”.

Časne sestre koje su ostale trudne zbog svećeničkog silovanja su izbačene iz svojih redova zbog “nečistoće” i neodržavanja zavjeta. Najčešće su ih izbacivali upravo oni svećenici i biskupi koji su ih silovali.
Nakon izjave da je pedofilija postala “kužna bolest” Katoličke crkve, Papa Franjo je sablaznio vjernike s problemom silovanja časnih sestara od strane klera:
“Ne mogu zanijekati da se to ne “događa” u mojoj “kući”. Ima li toga još? Sigurno ima. Jesmo li spremni s tim se uhvatiti u koštac? Jesmo. Na tome radimo jako dugo. Neke svećenike smo suspendirali zbog tog problema.”
Kada su novinari tražili dodatna objašnjenja o seksualnom zlostavljanju časnih sestara i načinu na koji će Vatikan riješiti taj problem, Papa je ostao nijem te je pokušao prijeći na druge “goruće teme”. No novinari nisu odustajali od svojega nauma te su pitali Papu hoće li sazvati novo zasjedanje kardinala kako bi se nosio s iskorištavanjem i silovanjem časnih sestara jednako kako je to načinio s problemom pedofila svećenika.
Papa je odbio odgovoriti na ova pitanja uz objašnjenje:
“Želim krenuti naprijed. Radimo na tome.”
Nakon toga Papa je počeo hvaliti svog prethodnika Benedikta koji je 2005. godine raspustio kongregaciju časnih sestara reda svete Ivane jer je seksualno ropstvo časnih sestara u tom redu postalo pravilo. Papa je također naglasio kako je najgore da se časne siluju od strane svećenika koji bi ih trebali štititi ili pak od strane organizatora i vođa reda. Naravno da je ovo još jedna potvrda da je katolički kler prepun “trulih jabuka” (psihopata) te da više nije riječ o iznimkama već o potvrdi pravila kompletne ponerizacije jedne organizirane religije.

roblem silovanja časnih sestara nije ništa novo i nije rijetkost, na koncu konca Papa je sam priznao da se na tome “radi jako dugo” i da je riječ o “masovnoj pojavi” koja se “utkala u samu srž Crkve” iako je ispočetka rekao kako je seksualnog zlostavljanja “puno” no da mu je poznat samo jedan slučaj “seksualnog ropstva”. Užasavajuće je da je Papa Franjo napomenuo kako će se morati “nositi” sa silovateljima časnih sestara koji se nalaze na visokim pozicijama Vatikana te da je potrebno više “akcije” da bi se “stvar sredila”.
Novinari su insistirali da im Papa objasni o kakvim “akcijama” je riječ i kada će se s tim početi, no Papa je zaključio:
“Crkva je već na udaru zbog “međunarodnih skandala seksualnog zlostavljanja” (djece) koji uključuju na tisuće svećenika, te zbog toga ne treba od ovog problema stvarati skandal.”
Bez obzira što Papa Franjo poručuje, činjenica je da Vatikanu otkriće o masovnom silovanju časnih sestara u okviru Katoličke crkve dolazi u najgori mogući trenutak, te da je situacija toliko teška i odvratna da je sama po sebi skandal golemih razmjera naročito ako se zna da su svećenici silovali časne sestre te su im pravili djecu i prisiljavali ih na abortus, a one koje su to odbile otpuštene su iz svog reda te su rađale djecu bez očeva i same ih podizale jer silovatelji nisu željeli priznati plod svoje prljave rabote.

Hoće li papa Franjo uspjeti pomoći nesretnim ženama koje su se zaredile u potrazi za duhovnošću no koje su umijesto duhovnosti upale u “zagrljaj” predatora i psihopata u svećeničkoj odori.
Papa je također zaboravio i na činjenicu da su trudne časne sestre otjerane iz redova jer su se zaklele na vjernost Isusu Kristu te su s njim simbolično “stupale u brak” kao i sa “svetom Crkvom” prihvaćajući pri tom “čistoću tijela i duha”.
O ovom problemu je detaljno pisao najveći i najčitaniji katolički magazin za žene Women Church World u kojemu stoji sljedeće:
“Ako Crkva nastavi zatvarati oči na ovaj ili neki drugi skandal, tada će se stvar pogoršati. Činjenica je da silovane časne sestre na svijet donose djecu koju svećenici ne priznaju – to je po prirodi opresija žena u Katoličkoj crkvi i ako se ovako nastavi ona se nikada neće promijeniti.”
Urednice i urednici Women Church World su pozvale sve zlostavljane časne sestre da izađu u javnost sa svojim pričama te da objelodane zlostavljače bez obzira na njihovu poziciju.
Papa Franjo je pozvao “krivce” da stanu pred lice “pravde” te da se pomire sa “božanskom pravdom” te je na koncu ipak otkrio kako će se kardinali i biskupi sresti krajem ovoga mjeseca kako bi se “uhvatili u koštac s problemom”.
Autorska prava© Matrix World 2011. do danas. Sva prava pridržana. Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.

Izvor;
HTML:
https://matrixworldhr.com/2019/02/07/svecenici-napastuju-casne-sestre-i-drze-ih-kao-seksualno-roblje-priznanje-pape/?fbclid=IwAR22jurv0B0LvWkHsujOT_kpjYwdZOMUlluKNUp6iWEN1Q7tDEjGpYXwTEQ
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Samo dva pitanja nasem uvazenom saradniku Darthu:

1. Jesu li i ti popovi koji siluju casne sestre udareni u glavu?


2. Mozes li nam objasniti u kojoj bolnici oni vrse abortuse?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
AMERIČKI ŽIDOV O PAPI: Nekada sam mrzio Pija XII., a onda sam shvatio – on je istinski junak koji je spašavao nas Židove

„Pio XII. izravno se zalagao za prestanak uhićenja Židova i ukidao klauzure kako bi ih sakrio u samostanima, opatijama, katoličkim domovima i crkvama širom Italije. Spašeno je 80% talijanskih Židova, dok je 80% Židova izvan Italije ubijeno. Zato je bitno i nužno reći: taj je čovjek bio istinski junak! Točka! Nema nikakvih misterija!“


Ovo su riječi Garyja Kruppa, američkog Židova i utemeljitelja Fondacije Pave the Way čija je glavna misija zbližavanje religija uz pomoć kulturne, tehnološke i intelektualne suradnje, a kojega je zbog iznimnih doprinosa u unapređivanju odnosa između Židova i katolika, Redom sv. Grgura Velikog odlikovao papa Ivan Pavao II. Ipak, dugačak je bio put koji je ovog prvog Židova u povijesti odlikovanog ovom značajnom nagradom doveo do ovakvog zaključka, a sve se dogodilo, kako kaže, zahvaljujući „Božjoj intervenciji“. Kako je od „mrzitelja Pija XII.“ postao jedan od njegovih najglasnijih branitelja, otkrio nam je u nedavno objavljenom razgovoru za Zenit.

Sve je započelo na ručku s apostolskim nuncijem u Izraelu koji je zatražio Kruppovu pomoć zbog negativnog prikaza pape Pija XII. u Memorijalnom muzeju holokausta Yad Vashem.

– Otišao sam s ručka misleći „Zašto bih ja nešto učinio za Pija XII.?“ A tada – Božje djelo! Bog uvijek djeluje – budimo sigurni! Primio sam poziv od poglavara njujorškog rabinskog vijeća rabina Josepha Potasnika koji mi je rekao: „Znaš, jedan židovski novinar piše knjigu o Piju XII. Možeš li mu omogućiti pristup u Rim? Odgovorio sam: „Čuj! Baš i ne volim Pija XII., ali ne želim sudjelovati u objavi još jedne negativne knjige o njemu. To bi samo još više udaljilo Židove i katolike“ – prisjeća se Krupp.

Susret koji će se ipak dogoditi bit će početak promjene Kruppova razmišljanja o Piju XII. , a sve zbog fascinantnog otkrića spomenutog novinara.

– Susreo sam se s njime, a on mi je rekao: „Razgovarao sam sa generalom Karlom Wolffom (Himmlerovim izaslanikom i zapovjednikom u Italiji) prije njegove smrti, a moja knjiga otkriva kako je Hitler imao plan okupirati Vatikan, oteti papu i odvesti ga u Lichtenstein gdje bi ga potom pogubio. Nakon što bi likvidirao i članove Kurije, preuzeo bi Vatikan“. Odgovorio sam mu: “O čemu govoriš? Nije li on (Papa) bio kolaboracionist?“ „Nikako! Upravo suprotno!“ I tako je sve počelo – objašnjava Krupp.

Potom je na preporuku apostolskog nuncija u Poljskog, mons. Celestina Migliorea, uslijedio Kruppov susret sa sestrom dr. Margheritom Marchione u New Jerseyju. Posjetio ju je zajedno sa svojom suprugom i suradnicom Merry.

– Sestra je zapravo otvorila čitavu priču. Pokazala nam je dokumente, pisma i svjedočanstva ljudi koja su potvrdila kako je Papa posredovao u spašavanju Židova… A svakome tko ovo čita kažem: možeš i sam to zaključiti. Svakom kritičaru govorim: odi na internet, u arhive New York Timesa, Palestine Posta. Ja sam posjetio i Jewish Telegraph Agency, svjetski židovski informativni servis. Pretraži sve arhive o Židovima i Piju XII. od 1939. do 1958. Godine i nećeš pronaći niti jedan negativan članak. Kako je to moguće ako je taj čovjek bio vrag kojega svi mrze? – pita se Krupp, te vrlo oštro objašnjava razloge zbog kojih je papa Pio XII. i danas za mnoge kontroverzni, „Hitlerov papa“.

Postoje ljudi koji se prostituiraju! To su povjesničari! Doktori povijesti koji predaju na Harvardu ili Columbiji, koji se prostituiraju jer iznose tvrdnje o tom čovjeku, a zapravo nikada nisu obavili izvorno istraživanje. Nisu stupili nogom u Vatikanski arhiv – kaže Krupp.

U svojem istraživanju Krupp je prikupio više od 76.000 stranica različitih dokumenata i sve ih učinio dostupnim preko svoje web stranice, no ono što ga je najviše iznenadilo i razočaralo je činjenica kako niti jedan od „velikih“ povjesničara nije pristupio njegovoj stranici kako bi pregledao objavljenu dokumentaciju, a što je vidljivo prema imenima registriranih korisnika.

– Odakle im onda materijali? Nema ih. To su prazne priče nastale šezdesetih godina. Kad ih pitam za dokumente, nemaju ih. Pozivam sve te briljantne povjesničare za stol. Raspravljat ću s njima i potući ih u raspravi – odlučan je Krupp.

Na pitanje je li Pio XII. bio neutralan , te je li učinio dovoljno, jasno odgovara:

– Bio je neutralan. Vatikan je morao ostati neutralan. Upravo je zbog toga Pio XII. mogao spasiti živote oko 800.000 Židova. To je djelovanje Katoličke Crkve pod vodstvom pape Pija XII. koji je to omogućio! Zanimljivo, ljudi odaju priznanje pojedinim biskupima ili svećenicima koji su pomagali i uglavnom se tu zaustavljaju, ne shvaćajući kako je to krenulo iz Vatikana. Kako netko može naivno misliti da biskupi posvuda rade istu stvar bez ikakve upute i zahtjeva. To je besmisleno.

Krupp je otvoreno progovorio i o svom odnosu prema Piju XII. i zaslijepljenosti uzrokovanoj neprestanim lažima onih koji su bili plaćeni za to.

I ja sam ga prezirao. A onda sam otkrio kako su nas varali i kako nas i dalje varaju oni koji sebe nazivaju povjesničarima. Tu nije riječ o povijesti već o postojanju privatnih agendi čiji je cilj uništavanje reputacije toga čovjeka… Posjedujemo mnoga pisma koja pokazuju kako je Papa slao novac za zaštitu Židova u Beč, Francusku, Sloveniju, čitavu Europu. Imamo svjedočanstva ljudi koja se nalaze u Vatikanu. Postojala je neka vrsta podzemne željeznice. Boravili su nekoliko tjedana u Vatikanu, te odlazili u Portugal , a potom u Dominikansku Republiku, kad bi se stekli uvjeti – a sve to pod vodstvom Pija XII. Židovski narod zaslužuje znati kako je taj čovjek jedan od rijetkih heroja Drugog svjetskog rata. Nažalost, Roosevelt, Churchill, mnogi američki Židovi nisu učinili dovoljno. Oni su mogli učiniti više. Ali ovaj čovjek je djelovao i to možemo dokazati! To znaju svi koji su živjeli u to doba! – kaže Krupp.

Iako Židov, Krupp je bez zadrške, primjera radi, otvoreno prokazao i tadašnjeg „ratnog“ židovskog urednika New York Timesa, Arthura Haysa Sulzbergera koji je namjerno „skrivao“ nacistička zlodjela, objavljujući o zločinima Holokausta „razbijene tekstiće „ na 8. Ili 16. stranici svojih novina.

– S jedne strane imamo takvo ponašanje, a s druge poglavara Katoličke Crkve koji je riskirao svoj život znajući da će ga možda i ubiti. Za povijest su najvažniji rimski Židovi. Oni se trebaju prvi iskupiti jer su preživjeli upravo zahvaljujući djelovanju pape Pija XII.

– Mnogi ljudi napadaju Crkvu služeći se njegovim pontifikatom. To nema nikakve veze s njim kao pojedincem ili s onim što je činio, ali to je prigoda za napad na Katoličku Crkvu. Dezinformacije, laži i medijska manipulacija, koja je skrivala istinu od ljudi, isto čini i danas… To je veliki problem… Gledamo kako laži i izmišljene priče postaju istinom, baš prema onoj Mao Ce-tungovoj – „laž izgovorena tisuću puta postaje istinom“ – i to je točno. A mi smo poput ovaca… Bit će potrebno mnogo vremena za analizu arhivske građe, ali to je nužno kako bi konačno započelo liječenje ove rane – rekao je Krupp.

Izvor: Bitno.net
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Posto postoji tema "Protestantizam i njegovi plodovi", a i oko sto tema o adventistima, red je da otvorimo temu Katollicizam i njegovi plodovi
Znaci i ti se ovde pridruzujes Milosu Bogdanovicu u "pljuvanju" katolika?

Govoris o "rodovima" lazno, kao i brat ti Milos, a znas i sam da rodovi nisu merilo ispravnosti dogme ili crkve, jer bi onda i tvoja crkva bila djavolska.. I ne mozes ti kriviti lekara sto se pacijent ne pridrzava propisanog leka! Dogma je jedno a ponasanje vernika sasvim drugo! I Isus kada govori o rodovima ne govori globalno o "zajednicama" vec o "pojedincima", jer kaze da ce se po rodovima poznati - "proroci"! Dakle, ovde se ne radi o "zajednicama" i stvari se ne mogu tako globalno sagaledavati, niti se bilo koja zajednica moze okarakterisati kao "otpala" na temelju rodova, jer Isus kaze da ce kukolj rasti zajedno sa psenicom do kraja vremena. Dakle, ovo direktno implicira da ne mozemo mi govoriti o "bezgresnosti crkve" jer ce u njoj uvek biti kukolja. Znaci crkva nikako nije "bez mane".

A ako tako hoces, da mi onda otvorimo temu - "Adventisticki rodovi"? I sam znas da cemo imati sta da pisemo..

Ali Slap te je jednim postom ovde dokusurio!

Radi se bas o vasoj propagandi i izvrtanju istorijskih cinjenica, jer protestanti pisu istoriju, nije Papa pisao istoriju!

I nije Papa nikog ubijao inkvizicijom, to su cinile vlasti, a inkviziciji je bio cilj da spasi ljude od smrti da ih odbrani od vlasti, i zato su saradjivale sa vlastima a pokajnike su spasavali. Nesto slicno kao sto danas katolicki svestenici sluze u zatvoru da donese evandjelje i spasenje osudjenim zlocincima! Dok ste s druge strane vi protestanti imali "svoju inkviziciju protiv katolika i vestica" a koju krijete. Luter je grmeo sa propovedaonice da treba "pobiti sve franjevce i katolike"! I pozivao je narod da pravi nerede po ulicama, a posledica toga su na hiljade spaljenih katolickih crkava, pobijenih i prognanih anabaptista i jevreja!

Takodje, nije Papa zabranjivao bibliju nikom, ne mozes ti zabraniti bibliju nepismenom narodu koji i ne zna da cita. Za pismene je tada postojala biblija na latinskom, i svi su je pismeni citali. A da je bilo drugacije, da je biblija bila zabranjena, ne bi umetnici kao sto su slikari, muzicari i pisci svoja dela i inspiraciju temeljili na njoj!

Dakle, vi lazete ovde da ljudi nisu mogli citati bibliju u ono vreme, mogao je ko god je hteo, ali sam narod je bio nezainteresovan za bibliju i veru, sve dok nisu dosli protestanti.

Protestanti su nepismenom narodu ispirali mozak pricom kako ih "katolici namerno drze u neznaju nepismene". Iako to nije bila istina, uz podrsku kralja koji je zeleo da se resi Pape i njegove kontrole, dozvoljeno je protestantima da izazivaju nemire da sire ovakvu pricu i da bune narod!

To je na kraju i kulminiralo buntom protiv Pape, pa protestanti onda pocinju stampati knjige, izdavati i uciti narod novom pismu i bibliji. A sve to ide uz podrsku i finansiranje iz kase samog kralja.

Tako nastaju jereticke knjige!

To nije bilo nikakvo "evandjelje"! To su bile knjige koje su sirile propagandu protiv Pape! Luterova biblija je na primer sadrzavala sliku na kojoj je bio nacrtan "Papa kao vavilonska bludnica"!

Normalno je da crkva "zabrani takve biblije" kao i sirenje jereticke literature i ucenja, dok prethodno nikakva zabrana nije postojala do pojave protestantizma!

I jako vam evandjelje, sa nacrtanim Papom kao bludnicom!

Dakle, nista nije kako vi ovde lazno predstavljate, vi zaista nemate argumenata, i uopste cela istorija i prica vam je lazna. Dok covek osim ako malo dublje ne zadje u istoriju, izvan onoga sto je ucio u skoli i na fakultetu, nece znati da su ga lagali!

A vi lazete i dan danas!

Strogo je zabranjeno kopiranje, raspačavanje, ponovno objavljivanje ili izmjena bilo kakvog materijala koji se nalazi na blogu Matrix World bez prethodnog pisanog odobrenja dobivenog od uredništva Matrix World.
Kako si onda smeo da kopiras tekst bez odobrenja i jos ga stavis u naslov teme?

Ako osmotrimo statisticki zlostavljanje u KC nije nista vece nego zlostavljanje u ASD ili bilo kojoj drugoj protestantskoj zajednici. Cak kod nas je to zlostavljanje i manje procentualno.

A kao sto sam rekao, ovo ne osporava nasu crkvu, osim ako si pokvaren pa uzivas u tome i zelis da podmeces kao Milos!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Plodovi se vide sada najbolje u Lat. Americi.

Od 50 najopasnijih gradova u svetu po kriminalu, čak su 43 iz Lat. Amerike.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Najbrutalniji talas progona nehrišćana pogodio je Španiju u 15. veku za vreme prvog “Generala inkvizicije” – Tomasa de Torkemade.


Tomas de Torkemada bio je prvi veliki inkvizitor u Španiji.
Rođen je u Valjadolidu 1420. godine. U ranoj mladosti je pristupio dominikanskom crkvenom redu. Papa ga je 1483. imenovao za Velikog inkvizitora Kastilje, a zatim i cele Španije.


Torkemada je sve svoje napore usmerio ka uništenju maranosa, Jevreja koji su se na silu preobratili u hrišćanstvo, ali su ipak zadržali svoje stare obrede. Njegov cilj bio je postizanje “sangre limpia” (“čiste krvi”) i radio je na tome da tzv. “lažne hrišćane” “potpuno” prevede u hrišćanstvo ili da ih uništi.


Torkemada je bio dominikanski fratar koji je zahvaljujući bliskom odnosu sa princezom Izabelom I Kastiljskom postao njen politički i verski savetnik.

Spaljivanje-na-lomači.jpg
Wikipedia
Kada se princeza udala za kralja Ferdinanda od Aragona 1469. Torkemada ih je pozvao da potpišu peticiju pape Siksta IV kojom bi se formirao autonomni inkvizitorski sud Španije. Pošto je uspeo da ubedi kraljevski par i dobije odobrenje od Pape da bude na čelu ovog suda, sve je bilo spremno za istorijski progon Jevreja i Arapa.


Za razliku od Jevreja, Arapi su češće prelazili u hrišćanstvo potpuno ostavljajući islam. Glavni razlog za to je neposredno iskustvo Jevreja i potreba da se sačuva veliki kapital koji su imali.


Pošto je bilo nemoguće protereati toliki broj ljudi, Veliki inkvizitor je počeo da pribegava otimanju kuća, zemlje i zlata maranosa. Tako je tokom inkvizicionih procesa najblaža kazna za maranose bila zaplena njihove imovine, dok je najteža bila spaljivanje na lomači. Torkemada je uspeo da protera veliki broj Jevreja iz Španije, a zanimljivo je da mu je baka bila Jevrejka koja je prešla u hrišćanstvo.

Dnevno
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
U Vatikanu je tokom ljeta (16. VII. 2004.) bila predstavljena knjiga u kojoj su objavljena istraživanja o inkviziciji. Agostino Borromeo, profesor na rimskom sveučilištu “La Sapienza” i urednik knjige “Zabilješke s međunarodnog simpozija o inkviziciji”, sadrži izvještaje sa simpozija, koji je održan 1998. godine i na kojemu su se našli mnogi priznati povjesničari iz cijelog svijeta. Predstavljajući knjigu Borromeo je rekao: “Istraživači sada imaju dostupne materijale za istraživanje povijesti inkvizicije bez predrasuda. Ona se više ne može koristiti kao sredstvo za napad na Crkvu.”

Knjiga omogućuje da se diskusija o inkviziciji pomakne na jedan viši, statistikom utemeljeni, povijesni nivo. veliki korak naprijed bio je učinjen otvaranjem tajnih arhiva Kongregacije za nauk vjere, koje je naredio Ivan Pavao II 1998. godine. Prof. Borromeo iznio je neke zanimljive podatke iz nove knjige. Najpoznatija, španjolska inkvizicija u periodu 1540 – 1700. održala je 44.647 procesa. od svih optuženih na smrt je bilo osuđeno 1,8%, a od toga je 1,7% bilo osuđeno u odsutnosti. Umjesto njih spaljene su ili obješene lutke.

Što se tiče “lova na vještice” crkveni sudovi bili su mnogo blaži od civilnih. od 125.000 procesa, koje je održala španjolska inkvizicija, 59 “vještica” bilo je osuđeno na smrt. U Italije je 36 “vještica” osuđeno na smrt, a u Portugalu četiri (ukupno 99).

Za usporedbu spomenimo da su najbrojnija ubijanja vještica od strane civilnih vlasti uzela maha u Švicarskoj (4000 spaljeno na 1.000.000 stanovnika), Poljskoj i Litvi (10.000 na 4.000.000 stanovnika), Njemačkoj (25.000 na 16.000.000 stanovnika), te Danskoj i Norveškoj (oko 1.350 na 970.000 stanovnika).

Prof. Borromeo je objasnio da se termin “inkvizicija” primjenjivao na grupu crkvenih sudova, koji su s posebnim papinim dopuštenjem imali pravo prosuđivati krivovjerje. Prvi inkvizitori imenovani su za pape Grgura IX. (1227-1241) da se bore protiv krivovjerja u nekim područjima. Tijekom vremena papinstvo je prihvatilo inkviziciju s njenim vlastitim strukturama., birokracijom i normama, što joj je dalo prepoznatljiv lik.

Posebno je bila aktivna u 13. i 14. st. u borbi protiv katara i valdenza, da bi se tijekom 15. st aktivnost smanjila. Nakon pojačane aktivnosti u 16. i 17. stoljeću, ti su crkveni sudovi postepeno ukidani u drugoj polovici 18. st. da bi zadnji prestao s radom u Španjolskoj 1834. godine.

U povodu predstavljanja te knjige papa Ivan Pavao II poslao je poruku u kojoj je naglasio potrebu Crkve da traži oproštenje za grijehe koje su njezina djeca počinila tijekom povijesti. Međutim, prije nego što se traži oproštenje nužno je saznati povijesne činjenice a ne pretjerivanja, pojasnio je sveti otac.

Izvor: katolik.hr
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Torkemada je bio izuzetno revnostan u obavljanju svoje dužnosti, tako da je tokom svog “mandata” proterao 40 hiljada Jevreja, a njih oko 50 hiljada je na silu preveo u hrišćanstvo. Nemali broj njih je ubio na izuzetno brutalan način, tako što bi organizovao javna i masovna spaljivanja na lomači. Prema zapisima same crkve, spaljeno je oko 2.000 Jevreja, “čarobnjaka” i “astrologa”.

Veštica
Wikipedia
Pored ovako drastičnih mera, Veliki inkvizitor je posebno praktikovao metodu javnog ruganja. Skoro da je institucionalizovao pogrdne kostime koji su se zvali “sanbenito”.


Na kostimima su bile naslikane zmije i prizori iz pakla, a kupaste kape predstavljale su vezu sa kapama luda i klovnoca.


Jevreji su morali da nose ove smešne kostime kako bi ih svetina odmah prepoznala i mogla da im se ruga.


Mnogi istoričari smatraju da je ponešto od metoda ovog surovog čoveka sasvim sigurno bilo poznato i Hitleru koji je, vekovima kasnije, sproveo najsurovije progone nad Jevrejima. Nošenje kostima svakako dosta podseća na žute trake sa Davidovom zvezdom koju su nacisti naterali Jevreje da nose.

Što se Torkemade tiče, on je umro prirodnom smrću 1498. Jedna od njegovih najpoznatijih izreka, izrečena prema legendi pred sam kraj života, bila je: “Kriv sam za samo jedan zločin – bio sam premilosrdan“.

Dnevno
 
Natrag
Top