Kamelija Camellia Japonica

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Camelije su dobile ime po imenu lekara-botaničara Georga Josepha Camellusa (1661-1706.), koji je radio i izučavo biljni sve na Filipinima, iako nikada nije opisao ni jednu vrstu kamelije. Na Sredozemlju je možemo naći po parkovima.

To je biljka koja ne voli premeštanja. Traži redovno zalivanje jer i kratko vreme bez vode može pogubno delovati na biljku. Kada cvetovi precvetaju treba ih ukloniti. Od decembra do maja prihranjuje se dva puta mesečno kiselim đubrivima. Odgovara joj zemljište pH 4-4,5. Dobro je kada prođe opasnost od mrazeva izneti biljku napolje u blagu senku. U toku maja meseca dolazi do zametanja cvetnih pupoljaka nakon čega biljka miruje. Tada se zaliva redovno ali po malo. Pre mrazeva treba biljku skloniti na svetlo, negrejano mesto gde će da prezimi.

Krajem leta, kada kod kamelije dolazi period mirovanja treba je presaditi, starije biljke svake 2-3 godine, mlade svake godine, u smešu 3 dela baštenske zemlje, 2 dela treseta i 1 deo peska ili perlita. Tom prilikom biljka se i oreže i formira lepa ujednačena krošnja, a od skraćenih grančica se mogu napraviti reznice za ožiljavanje. Mogu se ožiljavati u vodi, ali je bolje i uspešnije na sledći način:

Reznice kamelije se teško zakorenjuju bez hormona za ožiljavanje. Za ožiljavanje im je potreba tempertura od 18-21 C i 8-10 nedelja u vlažnom zemljištu i pokrivenoj posudi (temperaturu povećati na 25 C nakon tri nedelje). Najuspešnije se ožiljavaju u avgustu, ali tada biljke teže prezimljuju. Za reznice je najbolje uzimati vržne grančice sa tri lista. Zemlja mora biti propusna, mešavina perlita i treseta. Na tu dobijenu podlogu naredne godine u januaru, obavlja se kalemljenje. Temperatura mora biti oko 18 C uz dosta vlažan vazduh, dok plemka ne priraste.

- Napadaju ih voštane vaši (Pseudococcus) kao i lisne vaši.
- Od tvrde vode biljka može dobiti žute pege po lišću.

iz knjige CVEĆE U KUĆI
ing Aleksandar Sigunov
 
Natrag
Top