Kamelija Camellia Japonica

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kamelija

Camellia Japonica


Poreklom je iz Japana ili Kine. To je prelepa sobna biljka, koja zahteva posebnu negu. Veoma je osetljiva na toplotu. Njeno gajenje je prilično teško i složeno.
camellia-1_jpg22.jpg


Ima duguljasto tamno zeleno lišće, koje je na ivicama izreckano. Cveta od meseca decembra do maja, a cvet joj je prelep, krupan i raširen. Ima je više vrsta: sa belim, crvenim, krem, roza i narandžastim jednostavnim i duplim cvetovima.
Ne škodi joj hladnoća do 2°C, ali joj nikako ne prija toplota veća od 8 do 10°C. Voli svež vazduh i dosta svetla ali se ne sme izložiti direktnom jakom suncu. Zbog nagle promene temperature i menjanja mesta, kao i suvišnog zalivanja požuti i otpadne joj lišće. Ne voli prevelike saksije, a uspeva u lakoj rastrestoj zemlji.
Ne treba je presađivati svake godine već svake treće ili četvrte jer od čestog presađivanja manje cveta. Najbolje je dati stručnjaku - cvećaru da je presadi jer je ova biljka veoma osetljiva.
Kamelija se može izneti napolje u baštu još u maju mesecu i ukopati sa saksijom, ali na mesto koje je izloženo samo jutarnjem suncu. Zalivati je treba samo ustajalom kišnicom ili mekom vodom, a pupoljke povremeno orositi čistom mlakom vodom pomoću fine prskalice. Kad precveta i završi rast, što se može videti po novim listovima i pupoljcima, dolazi period mirovanja, takozvanog zasušenja. Tada je treba ređe zalivati ali češće prskati.
Treba paziti da se prilikom zasušenja grumen zemlje u saksiji nikada sasvim ne osuši. Ovaj period zasušivanja traje otprilike 5 do 6 nedelja. Krajem septembra ili polovinom oktobra opet je treba uneti u sobu koja se zagrejava, to jest na umerenu temperaturu i staviti je uz prozor.
Kada se pokažu pupoljci može se otpočeti sa zalivanjem. Pri dobroj nezi, pažljivom zalivanju i na stalnom mestu daće dobre rezultate prilikom cvetanja. Ako se na biljci pokaže žuto i šareno lišće to znači da je zalivanje bilo prekomerno i da žilice trule. Da bi se dalje žućenje lišća i trulenje korena sprečilo, treba biljku presaditi u drugu saksiju i svežu zemlju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
sam1714.jpg


Kamelija

Plemeniti cvet kamelije spoj je lepote anemone, elegancije ruže i profinjenosti orhideje. Ne kaže se uzalud za kameliju da je cvet nad cvetovima.

sam1722i.jpg

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Njena magičnost i posebna lepota stogodišnja je inspiracija pisaca, pesnika i slikara. I Sarah Bernard svoju svetsku slavu zahvaljuje kameliji, "Dami s kamelijama" Alexandera Dumasa.
Prvi put kamelija se spominje 1725. prije Krista, kad je kineski car objavio da je čaj od listova kamelije, kineski čajevac, Camellia sinensis, njegovo omiljeno piće. Na Dalekom istoku kamelija prati puteve budističkih svećenika, postaje religiozni simbol, sadi se u hramovima i na grobljima. I danas se nalazi u budističkim hramovima, npr. u Kyotu u Japanu.
Kameliji je pradomovina Azija; od Koreje na severu, Japana na istoku, Nepala na zapadu i Vijetnama na jugu. Kameliju smatraju najstarijom kultivisanom biljkom na svetu. U prirodi je nađeno nešto više od dvesto divljih, osnovnih vrsta kamelije, a danas postoji čak nekoliko hiljada vrsta.
Evropa je kameliju upoznala pre tristo godina kada su iz Japana Portugalci, Englezi, Nijemci i Francuzi, u vječnoj trci za zaradom, dopremili japanski čajevac, Camellia japonicu, kao sirovinu za proizvodnju čaja. Ali, pokazalo se da evropska klima i evropski ukus ne prihvata proizvodnju čaja od kamelije.Ipak uočena je njena lepota, pa se razvio uvoz kamelija. Zahvaljujući kineskim botaničarima koji su nesebično podijelili biljni materijal i znanje o kamelijama, danas se proučavaju nove vrste.
Nedugo nakon "evropske premijere", kamelija se pojavila i u našim krajevima, u Opatiji i u dubrovačkom primorju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vreme cvetanja kamelije
Kamelije cvjetaju u vrijeme kada u bašti imamo malo cvetnih senzacija, a to je jesen, zima i rano proleće, dakle razlikujemo kamelije jako rane cvatnje- od rane jeseni do rane zime; rane- od zime do ranog proljeća; srednje- u proljeće; i kasne cvatnje- u kasno proljeće. Paleta boja je velika: sve nijanse ružičaste, od nežne do snažne jake crvene, bele, šarene, s tačkicama ili pegama.

Vrste kamelija
Imamo tri osnovna tipa:
Camellia japonica, danas je najraširenija i najpristupačnija vrsta kamelije. Možemo je naći i u našim rasadnicima i prodavaonicama. Tu vrstu karakteriše veliki cvijet, i do 15 cm, za razliku od malih crvenih cvjetova originalne vrste. Botaničari su razvili niz hibrida te vrste, od sasvim belih do crvenih, šarenih, tačkastih i sl. Relativno se lagano uzgaja i u baštama i u zatvorenim prostorima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Camellia sasanqua, u prevodu cvet planinskog čaja, došla je u Europu s japanskog ostrva Kyushu. Jača i otpornija od Camelliae japonica lagano se prilagodila novim uslovima. Nosi manje cvetove i manje listove od svoje prethodnice. Njena originalna boja cveta je bela, a danas je još razvijena brilijantno ružičasta te duboko crvena boja rubina.

images
images

CamelliaSasanqua-1.jpg

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Camellia reticulata stiže iz kineske provincije Yumman. Omogućila je uzgoj niza hibrida mnogo otpornijih na sunce nego Camellia japonica. Ta kamelija zahtijeva mnogo pažnje pri sadnji i uzgoju. Za nju se opredijelite ako želite u bašti imati raskošnu biljku odevenu u proljeće velikim cvetovima duginih boja, nalik leptirima. Za takvu ljepotu isplati se i dodatno pomučiti, to je kamelija za ambiciozne vrtlare!

images
images


camellia_reticulata3.jpg

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Mesto sadnje
Kamelija je cvet senke! Voli tople, ali vlažne kutke, vaše bašte, zaštićene od jutarnjeg jakog sunca i suvog vetra. Idealno joj je mjesto u senci velikih stabala. Hladnoću dobro podnosi, a pojedine vrste kamelija procvetat će i pod snegom!
Naravno, od izrazito niskih temperatura potrebno ju je zaštititi pokrivačem od slame ili šiblja. Da bi kamelija uspešno rasla u bašti, moramo usmeriti pažnju na to da tlo bude dobro drenirano tako da oborine dovoljno brzo otiču i ne stvaraju mulj oko biljke. Korenu biljke potreban je kiseonik, a natopljena zemlja sprječava aeraciju. Samo jedan dan ležanja vode oko kamelije može uzrokovati ozbiljnu štetu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kamelija voli kisela tla

Kamelija je poreklom iz humusom bogatih zelenih šuma i planinskih krajeva Azije, pa joj je za uspešan rast potrebno osigurati što sličnije uslove. Ako je prirodno tlo porzračno, potrebno ga je pomiješati s dosta kiselim tresetom i stajskim gnojivom. Kiseli treset pridodan dodatak ilovači stvoriće kiselost tla koju kamelija voli. Ako je tlo od čvrste ilovače, dodajte malo peska, treseta i gnojiva, kako bi se postigla potrebna prozračnost. Idealna kiselost tla za kameliju između 6,5 i 4,5 pH.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dašak ekskluzivnosti i u kući
Pravi ljubitelj kameliju drži i u kući. To je moguće jedino ako u stanu nemate centralno grijanje. Kameliji godi hladnoća, nikako suv i topao vazduh. Odaberite svetlo, ali ne jako sunčano mesto u stanu. Kamelija voli mir, svoj kutak, pa je nemojte seliti po kući. Kako kamelija voli vlažnost, s vremena na vreme prskajte mlakom vodom lišće i pupoljke, a zemlju vlažite. Zimi je ne zalivajte obilno. Preporučujemo zalivanje odstajalom vodom ili kišnicom. Ne zaboravite da koren kamelije ne sme ležati u vodi! Sve vaše napore i pažnje kamelija bogato uzvraća cvetnom, senzacijom tokom hladnih i tmurnih zimskih meseci.


Iz knjige: "Moj vrt - moj ponos", Darko Gjurgjan
 
Natrag
Top