Jovan 16,29.30-Šta to "sve" Isus zna?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ovaj stih se koristi na forumu da se suprotstavi Hristom priznaju da "ne zna" dana i časa dolaska. Ako je Isus rekao da ne zna zašto Mu mi pripisujemo ono što On sam kaže dsa nije? Ovde učenici kažu "sve znaš" ali u kom kontekstu. Isus u ovom poglavlju razgovara sa učenicima o duhovnim stvarima. Oni su zadivljeni Njegovim znanjem i priznaju "ti sve znaš". To sve obuhvata kontekst priče u kome Isus pokazuje kako poznaje principe duhovnosti o kojima razgovara sa učenicima. Ovo se ne odnosi na nešto drugo osim na tu materiju. Isus jeste savršeno poznavao ove duhvne principe i savršeno živeo po njima. Učenici govore o tome "znanju". A ne o nekom drugom. Sam Isus kaže da "ne zna" dana i časa dolska. Ka što nije kao čovek znao mnoge druge stvari vezane za poslove kojima se nije bavio. Njegovo savršenstvo se ogledalo u besprekornom poznavanju duhovnih stvari, i savršenom životu. To učenici potvrđuju.

Tako uvek kada se van kontesksta posmatraju stvari dolazi se do čudnih zaključaka.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Bavimo se samo ovim tekstom. Ne drugima.

Ti bi još određivao o čemu će i kako tko pisati. Da te vidim, klanjatelju pijanje proročice, nisi na ovo odgovorio:

Fil 2,6: On, trajni lik Božji, nije se kao plijena držao svoje jednakosti s Bogom.

Evo, Isus je jednak Bogu, čujemo od svetog Pavla. Što na ovo ima reći jedan judeo-muhamedanac.
 
Natrag
Top