Jevrejima, glava 4

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Možemo samo nagađati, nemamo točno zapisano. Ali ipak imamo nešto zapisano. Sveti Pavao piše:

1 Kor 9,20-22: Bijah Židovima Židov da Židove steknem; onima pod Zakonom, kao da sam pod Zakonom - premda ja nisam pod Zakonom - da one pod Zakonom steknem; onima bez Zakona, kao da sam bez zakona - premda nisam bez Božjega zakona, nego u Kristovu zakonu - da steknem one bez Zakona; bijah nejakima nejak da nejake steknem. Svima bijah sve da pošto-poto neke spasim.

Dakle, mogao je Pavao među Židovima i odmarati subotom, ali to je samo zbog toga da Židovima bude Židov. Među onima bez Zakona, nežidovima, čisto sumnjam da je Pavao odmarao subotom jer bi ispao licemjer, s obzirom da je njih učio da je subota sjena i najoštrije se suprotstavljao onima koji su tražili da kršćani iz nežidovstva opslužuju Zakon.



:mig:;) Pa i Pavao je samo čovjek, naravno da se brani i lukavstvom ako treba. Pavao piše: Gal 5,2: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. Drži li se Pavao ovdje Zakona? Ili mu se čak suprotstavlja? Što Zakon kaže i propisuje o obrezanju?

Dobro mogu se ovde sloziti, jer Biblija podrzava ovo, Pavle je rekao Petru:

Ako ti, Jevrej, paganski živiš, a ne Jevrejski, kako možeš siliti pagane da se pojevreje?” (Galaćanima, 2:11 – 14).

Znaci ni Pavle ni Petar nisu ziveli po Jevrejskom zakonu, a nisu ni pagani..
E sad, kako ces ti dokazati da subota spada u taj ''jevrejski zakon'' od kojeg su oni ''oslobodjeni''?
Po cemu je subota ''jevrejska ustanova''?
Eto objasni lepo redom...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tako je, a ne odmarati. I u druge dane "valja dobro činiti", vidiš da je Isus izjednačio sve dane.

Ne, jer je rekao "SUBOTA JE NAČINJENA ČOVEKA RADI" odnosno - da čovek Subotom doživi posebne blagoslove.

Isusova reč koju je izgovorio "U SUBOTU VALJA DOBRO ČINITI" je bila upućena Farisejima koji su ga optužili da u Subotu leči bolesne.
Tada im je on izgovorio ove reči - da u Subotu valja dobro činiti, naravno kao i drugim danima, ali je Suboti dao posebno mesto kao danu posebnih blagoslova.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
E sad, kako ces ti dokazati da subota spada u taj ''jevrejski zakon'' od kojeg su oni ''oslobodjeni''?

A jeli tebi poznato da postoji još neki drugi Zakon, koji je Bog dao nekome, osim onoga koji je dao Židovima na Sinaju?

Po cemu je subota ''jevrejska ustanova''?
Eto objasni lepo redom...

Nije subota "jevrejska ustanova", Bog je zapovjedio subotni odmor, ali ga je zapovjedio jedino Židovima na Sinaju.

Promotrit ćemo ovo sa dva aspekta, biblijskog i crkveno-povijesnog.

Izl 31,12-17: Jahve opet reče Mojsiju: "Reci Izraelcima: Subote moje morate održavati, jer subota je znak između mene i vas od naraštaja do naraštaja, da budete svjesni da vas ja, Jahve, posvećujem. Držite, dakle, subotu, jer je ona za vas sveta. .... Stoga neka Izraelci drže subotu - svetkujući je od naraštaja do naraštaja - kao vječni savez. Neka je ona znak, zauvijek, između mene i Izraelaca.

Lev 18,1-4: Jahve reče Mojsiju: "Govori Izraelcima i reci im: 'Ja sam Jahve, Bog vaš. Nemojte raditi kako se radi u zemlji egipatskoj, gdje ste boravili; niti radite kako se radi u zemlji kanaanskoj, kamo vas vodim; ne povodite se za njihovim običajima! Vršite moje naredbe; vršite moje zapovijedi; prema njima hodite.

Lev 23,1-4: Jahve reče Mojsiju: "Kaži Izraelcima i reci im: Blagdani Jahvini koje imate sazivati jesu sveti zborovi. Ovo su moji blagdani: Šest dana neka se posao obavlja, a sedmi je dan subota - dan potpunog odmora, dan svetoga zbora, kad ne smijete raditi nikakva posla. Gdje god boravili, subota je Jahvina."

Pnz 4, 44-45: Ovo je Zakon što ga je Mojsije postavio pred Izraelce; ovo su upute, zakoni i uredbe što ih je Mojsije dao Izraelcima kad su izišli iz Egipta, ...

Pnz 5,112: Mojsije sazva sav Izrael te im reče: "Čuj, Izraele, naredbe i zapovijedi što ih danas izričem u tvoje uši! Naučite ih, držite i vršite. Jahve, Bog naš, sklopio je s nama Savez na Horebu. Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi. Licem je u lice Jahve govorio s vama na brdu isred ognja. ..... Rekao je: 'Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, .... Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo. Dan subotnji obdržavaj i svetkuj, kako ti je naredio Jahve, Bog tvoj.

Mogli bismo nabrajati mnoštvo sličnih citata iz Biblije, međutim, i iz ovoga je nedvojbeno jasno kako je riječ o Savezu, koji Bog sklapa s Izraelcima, nakon što ih je izbavio iz egipatskog ropstva. Primjetite, Mojsije naglašava: „Nije Jahve sklopio taj Savez s našim očevima, nego baš s nama svima koji smo danas ovdje živi." Dakle, Zakon je Bog dao isključivo Izraelcima koje je izveo iz egipatskog ropstva i njihovu potomstvu.

Na više mjesta se naglašava kako je subota znak između Boga i Židova. Bi li subota mogla biti znak između Boga i Židova, kad bi, kako to tvrde adventisti, "subota bila data svim ljudima"? Kako ćemo se susresti sa nepoznatim čovjekom na nekom trgu, ako kao znak raspoznavanja s njime dogovorimo "plavu kapu", a onda na trgu zateknemo tisuće ljudi s "plavom kapom"? Jednako tako, kako bi subota mogla biti znak između Boga i Izraelaca, kada bi ona bila data svim ljudima potpuno jednako kao i Izraelcima.

Adventisti, u nemogućnosti da opovrgnu ova česta i jasna spominjanja Izraelaca kada je riječ o sklapanju Saveza i davanju Zakona na Sinaju, posežu za "slamkama spasa". Tako znaju reći:

Subota je uspostavljena u Edenu prije pada; svetkovali su je Adam i Eva i sve nebeske vojske. (Rani spisi, str 181)

Evo, jasni biblijski izričaji u kojima se uvijek naglašavaju Izraelci, kada se govori o sklapanju Saveza i primanju Zakona, adventistima ne znače ništa, ali zato iznose tezu kako je "Adamu zapovjeđena subota i kako je Adam odmarao subotom", iako ni slova u Bibliji o tome nema.

Zatim ćete od adventista čuti kako je Bog blagoslovio i posvetio subotu, i ni jedan drugi dan. Pa što onda? Bog je blagoslovio i posvetio i prvu telad. Hoćemo li im zbog toga služiti, ili im se možda klanjati? A onda vam adventisti, poučeni od Jelene, kažu kako je to posve drugačije. Subotu je Bog "blagoslovio i posvetio u raju", još "prije pada u grijeh", kažu adventisti. Zaista smiješno i šuplje. Zar Božji blagoslov i posveta nemaju više moć nakon čovjekova pada u grijeh!? Nije valjda i Bog izgubio nešto od svoje moći nakon čovjekova pada?

Zatim ćete od adventista čuti kako je subota "centralna zapovijed", odnosom prema suboti prepoznavat će se oni koji pripadaju Bogu od onih koji su otpadnici od Boga. Naravno, nisu adventisti ni ovo našli u Bibliji, nego u spisima Ellen White, pogledajmo:

Gospodin mi je sljedeće viđenje dao 1847. u Topshamu u saveznoj državi Maine, za vrijeme okupljanja braće u subotu. Osjećali smo posebnu potrebu za molitvom. Za vrijeme molitve na nas je sišao Sveti Duh. Bili smo presretni. Ubrzo sam izgubila osjećaj za zemaljsko i bila potpuno zaokupljena viđenjem Božje slave. Vidjela sam kako je jedan anđeo brzo doletio k meni. Ponio me sa Zemlje u Sveti Grad. U gradu sam ugledala hram u koji sam ušla. Prošla sam kroz vrata i stigla do prvog zastora. Zastor je bio podignut i ja sam ušla u Svetinju. Tu sam ugledala kadioni žrtvenik, svijećnjak sa sedam svjetiljki i stol s prinesenim kruhovima. Nakon što sam vidjela slavu Svetinje, Isus je podigao drugi zastor i ušao u Svetinju nad svetinjama. U Svetinji nad svetinjama ugledala sam Kovčeg; poklopac Kovčega i njegove stranice bile su od čistog zlata. ... U Kovčegu sam vidjela zlatnu posudu s manom i Aronov procvjetali štap te kamene ploče složene kao knjiga. Isus ih je otvorio i ja sam na njima ugledala Deset zapovijedi napisanih Božjim prstom. Na jednoj ploči bilo je četiri, a na drugoj šest zapovijedi. Četiri zapovijedi na prvoj ploči sjale su jače od ostalih šest. Ali četvrta, zapovijed o suboti, sjala je jače od svih ostalih jer je subota bila odvojena da sačuva čast Božjeg svetog imena. Sveta je subota izgledala veličanstveno, okružena vijencem slave. (Rani spisi, str 47)

Pokazano mi je kako je ostatak slijedio Isusa u Svetinju nad svetinjama i gledajući Kovčeg i prijestolje milosti bio očaran njihovom slavom. Isus je podignuo poklopac s Kovčega i, gle, tu su bile kamene ploče s Deset zapovijedi napisanih na njima. Oni prate pogledom žive riječi, ali počinju drhtati kad vide da je među deset svetih propisa četvrta zapovijed obasjana jačom svjetlošću od ostalih devet i okružena vijencem slave. Ne nalaze ništa što bi pokazivalo da je subota ukinuta ili promijenjena u prvi dan tjedna. (Rani spisi, str 208)

Ovako zbori Jelena, a što nalazimo u Bibliji?

Mat 22,34-40: A kad su farizeji čuli kako ušutka saduceje, okupiše se, a jedan od njih, zakonoznanac, da ga iskuša, upita: A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim. To je najveća i prva zapovijed. Druga, ovoj slična: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. O tim dvjema zapovijedima visi sav Zakon i Proroci."

Mk 12,28-31: Tada pristupi jedan od pismoznanaca koji je slušao njihovu raspravu. Vidjevši da im je dobro odgovorio, upita ga: "Koja je zapovijed prva od sviju?" Isus odgovori: "Prva je: Slušaj, Izraele! Gospodin Bog naš Gospodin je jedini. Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!" "Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih."

Iv 13,34-35: Zapovijed vam novu dajem: ljubite jedni druge; kao što sam ja ljubio vas tako i vi ljubite jedni druge. Po ovom će svi znati da ste moji učenici: ako budete imali ljubavi jedni za druge."

Ponovno imamo suprotnost u onomu što uče adventisti (Ellen White), s jedne, i Biblija s druge strane. Pogledajte kako Jelena bez imalo srama bagatelizira Isusove riječi. Dok Isus kaže kako će se njegovi učenici prepoznavati po tome imaju li ljubavi jedni za druge, Jelena svoje uči kako će "subota biti znak raspoznavanja".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pogledajte kako Jelena bez imalo srama bagatelizira Isusove riječi. Dok Isus kaže kako će se njegovi učenici prepoznavati po tome imaju li ljubavi jedni za druge, Jelena svoje uči kako će "subota biti znak raspoznavanja".

Ovo je izvađeno iz konteksta i lažno predstavljeno, sa nadom da će oni koji ne poznaju kontekst zatvorenih očiju prihvatiti ovakvu lažnu interpretaciju.

Kao prvo - Ellen White svuda u svojim spisima upućuje da je ljubav osnova Hrišćanskog ponašanja i glavni znak raspoznavanja onih koji služe Bogu.

Što se tiče Subote, ona tu govori o vremenu kada se uvede zakon o obaveznom praznovanju nedelje, koji će biti podržan od svetovnih i verskih vlasti.
U to vreme će ona biti znak raspoznavanja između onih koji služe Bogu i imaju nauku Božje reči, i onih koji primaju žig zveri čoveka bezakonja.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
U to vreme će ona biti znak raspoznavanja između onih koji služe Bogu i imaju nauku Božje reči, i onih koji primaju žig zveri čoveka bezakonja.

Žig zveri nije dan odmora niti je pečat dan odmora.
Kad sedne poglavar u hram tad će Izrailju nametnuti da krše svoj savez i otpadnu skros zato će tad Ilija i Mojsije stići da stanu nasuprot i obrate ostatak nacije.
Tražiće klanjanje kao što piše i zverki i kipu-slici što je kršenje prve dve zapovesti i tu se ne završavaveć im nalaže dasubotu kao znak koji imaju odbace i da uzimaju ime čoveka za Boga čimeprve 4 tačke stavljaju na udar.

Danilo čoveka bezakonja pominje među SVOJIM NARODOM I GRADOM da će tamo doći iz sedišta na sedam gora kao osma hulna glava.Pavle to ponavlja Solunjanima da će na kraju doći bezakonik i Bogom se predstaviti.
Izrailj ima SZ jer nisu u krvi izmireni ali ide vreme po otvaranju 6-og pečata kad se pečati ostatak po Božjem izboru od Izrailja i tad ostali među Jevrejima u vremenu 2 proroka moći će se obratiti kao što pagani sad mogu jer piše po ulasku pagana koliko treba kreće Izrailj.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Slika ili ikona zveri predstavlja odpali protestantizam sjedinjen sa papstvom u ekumenskom savezu koji ce ciniti dela zveri, odnosno - progonice verne, i iz tog razloga je nazvana "SLIKA ZVERI" jer ce da cini dela koja cini i zver.

Zakon o obaveznom praznovanju nedelje ce doci iz Vatikana, prihvacen od svih clanica Ekumenizma, a nametnut od strane svetovnih vlasti svake drzave clanice Ujedinjenih nacija i Evropske unije - u vlastitoj drzavi, i pod patronatom Sjedinjenih Americkih drzava kao vojne sile papstva koja ce nametati papske ideje.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Slika ili ikona zveri predstavlja odpali protestantizam sjedinjen sa papstvom u ekumenskom savezu koji ce ciniti dela zveri, odnosno - progonice verne, i iz tog razloga je nazvana "SLIKA ZVERI" jer ce da cini dela koja cini i zver.

Zakon o obaveznom praznovanju nedelje ce doci iz Vatikana, prihvacen od svih clanica Ekumenizma, a nametnut od strane svetovnih vlasti svake drzave clanice Ujedinjenih nacija i Evropske unije - u vlastitoj drzavi, i pod patronatom Sjedinjenih Americkih drzava kao vojne sile papstva koja ce nametati papske ideje.

Čudno mi kad tzv. Js kažu da imaju život iako ne jedu telo Hristovo a ovde imamoJeleninu ideju koja pripisuje drugoj zveri kao lažnom proroku i osobi da je to kontinent...zaista Pavle proreče sve to.
Danilo tvrdi da je to OSOBA potom Pavle potvrđuje i Jovan govori o OSOBI ali kako da stignu Božje reči u te uši kako onaj ko nejede nema život i da je lažni prorok osoba kao i čovek bezakonja što je OSOBA....TO SU NEMOGUĆE STVARItamo gde se usidrilo ono što Pavle reče.

Laki čoveče,pusti metlicu laka joj piramida,ti čuj gde piše da je ikona lik u obličju zveri može biti i kip i slika a onda čuj gde se predlaže NARODU da ONI narod načine tu ikonu i ko pravi ikonu ...NAROD.Ko se klanja protestantizmu ČOVEČE???

Ikoni se klanja i ko joj se ne pokloni biva ubijen od koga Laki biva ubijen od protestantizma koji ti je ikona...šta ti je? Mislim daće Slap ovo eksploatisati naredni vek jer si time protestantizam prikazao zverju koja traži ikonuda joj se klanja a tebi su to protestanti kojima se mora klanjti....e moj Mirko,nisi ti kriv što si u zamci već jelena koja te ulovi za ropstvo instituciji gde se lagodno živi od desetaka.

,,...progonice verne, i iz tog razloga je nazvana "SLIKA ZVERI" jer ce da cini dela koja cini i zver.,,

Otpali protestantizam je tebi ikona i otpali protestantizam će progoniti svete...svašta.I ko se ne pokloni otpalom protestantizmu ubiće ga oni...čuješ li ti čemu teJelena nauči?
I zver kaže NARODU da narod NAČINI IKONU isvet NAČINI otpali protestantizam kojem se treba klanjati......zbogom razumu.

13:14 I vara one koji žive na zemlji znacima, koji joj biše dani da čini pred zveri,

lažni prorok čini čudau interesu PRVE ZVERI čoveka bezakonja i lažni prorok nijeAmerika već OSOBA koja će ŽIVA biti bačena u jezero.

govoreći onima što žive na zemlji da načine ikonu zveri koja imade ranu smrtnu i osta živa.

lažni prorok OSOBA govori stanovnicima zemlje da načine otpali protestantizam....suludo,već da NAČINI kip prvoj osobi bezakoniku koji sebe Bogom proglašava i da mu se klanja. Ne može narod napraviti otpali protestantizam kojem se treba klanjati....joj Jelena muko i nesrećo.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Taramana, nije problem u onome što ja govorim i o što u bibliji jasno stoji, već u tvom sagledavanju otkrivenja ljudskim očima.
Sve što sam napisao je moj konačni odgovor, a sve što iznosim imam potvrdu od samog Gospoda koji me osvedočava u istinu.

Što se tiče teksta koji kaže:

"govoreći onima što žive na zemlji da načine ikonu zveri koja imade ranu smrtnu i osta živa"

Ovo se upravo ostvaruje u današnjem vremenu i pozivu pape za ujedinjenjem svih crkava, posebno protestanata u Ekumenski savez.

Osim toga, događaji koji će se odigrati uskoro - pokazaće istinitost biblijskih navoda.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.333
Ovo se upravo ostvaruje u današnjem vremenu i pozivu pape za ujedinjenjem svih crkava, posebno protestanata u Ekumenski savez.

Ako je Isus Oca molio da njegovi (kršćani) budu jedno, tko si zapravo ti, tko tebe nadahnjuje da zauzimanje za razumijevanje i približavanje kršćana pripisuješ sotoni?
 
Natrag
Top