Jehovini svedoci!

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Desetak je dat u starom zavetu za finansiranje Sveštenstva i verske aktovnosti u Svetinji.
Isus ni apostoli nisu nigde ukinuli ovaj vid finansiranja, već ga i sami praktikovali.

Desetak nije obaveza - već je to samosvesno htenje vernika da to čini.
Kada bi pitao jednog posvećenog Adventistu "zašto daje desetak - da li zato što mora, ili to želi" svaki takav Adventista bi rekao "da on to želi, i da mu je to radost, upućujući na blagoslove koje jedan takav čin donosi"
Moje lično iskustvo je to, da kada sam davao desetak - Bog mi je vraćao desetostruko, i imao sam blagoslove i Božje vodstvo, i u duhovnom, i u materijalnom pogledu"
To je iskustvo i drugih, i ja sam takva iskustva slušao lično od ljudi u crkvi, od kojih znam da žive u prisnoj zajednici sa Bogom, i rade za njega propovedajući reč na svakom mestu.
Ima tu i nekih ličnih iskustava, ili čuda koja je Bog učinio u materijalnom smislu, o kojima ne bih sada pisao.
Dakle, Bog je ono što pokreće, ako to čovek stvarno čini u Duhu pravog posvećenja.
Ako ga ništa na to ne pokreće a nalazi se u crkvi u kojoj se to praktikuje - onda je pitanje da li čovek ima zajednicu sa Bogom, i da li se moli se da mu on otkrije šta je njegova volja po ovom pitanju.
 
Član
Učlanjen(a)
06.02.2010
Poruka
535
Tvoje reci su samo reci, navedi biblijske citate da su Isus i apostoli davali "desetak"! Sledi primer Jehovinih svedoka: prvo biblijski stavak a zatim objasnjenje.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Zdravo svima i posebno Laodikeji,
Laodikeja ,ne znam sta se sve ovde poizdesavalo,ali iz tvog posta iznad vidim tvoje napisano iskustvo kako je kad god si davao desetak BIO radostan i Bog te je Blagosiljao ?
Da li to znaci da vise nisi radostan kad dajes ili ne dajes desetke,i bog te vise ne blagosilja? ili je sve po starom.
Pozdrav
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nije lepo vaditi nečije izjave iz konteksta da bi se diokazala teorija.

Ja nikako nisam tvrdio da je davanje desetka preduslov blagoslova i Božjeg vodstva, niti sam u njemu pomenuo radost, jer je sve ovo konstantno u čovekovom životu koji se predao Bogu, i živi sa Bogom, već sam uputio na jedan poseban vid blagoslova, i čak čuda koja Bog čini kroz ovaj dar, jer Bog kaže:

"Donesite sve desetke u spreme da bude hrane u mojoj kući, i okušajte me u tom, veli Gospod nad vojskama, hoću li vam otvoriti ustave nebeske i izliti blagoslov na vas da vam bude dosta.
I zapretiću vas radi proždrljivcu, te vam neće kvariti roda zemaljskog, i vinova loza u polju neće vam biti nerodna, veli Gospod nad vojskama"
( Malahija 3. 10 - 11 )

Dakle, pitanje trebaš uputiti Bogu, jer on o tome govori.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Moje lično iskustvo je to, da kada sam davao desetak - Bog mi je vraćao desetostruko, i imao sam blagoslove i Božje vodstvo, i u duhovnom, i u materijalnom pogledu"

Ako tije Bog desetostruko uzvraćao , pa tisi srećković , toti je isto kao dasi dobijo na lotu , gadna neka konbinacija
Tvoje reci su samo reci, navedi biblijske citate da su Isus i apostoli davali "desetak"! Sledi primer Jehovinih svedoka: prvo biblijski stavak a zatim objasnjenje.
Zdravo svima i posebno Laodikeji,
Laodikeja ,ne znam sta se sve ovde poizdesavalo,ali iz tvog posta iznad vidim tvoje napisano iskustvo kako je kad god si davao desetak BIO radostan i Bog te je Blagosiljao ?
Da li to znaci da vise nisi radostan kad dajes ili ne dajes desetke,i bog te vise ne blagosilja? ili je sve po starom.
Pozdrav

Dobro nam došli natrag , ljep i srdačan pozdrav obojici
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako tije Bog desetostruko uzvraćao , pa tisi srećković , toti je isto kao dasi dobijo na lotu , gadna neka konbinacija

Zavisi kako gledaš, i koliki je desetak koji daješ - od kolike zarade, i od koje vrste posla.

Ako recimo ti daš desetak, a sutradan te neko pozove da mu odradiš neki posao, ( osim uobičajenog rada koji obavljaš u toku sedmice ), i za to ti dobro plati, to je veliki blagoslov.

I sada recimo od tih dve, tri, pet, ili deset hiljada odvojiš deseti deo, to je minimalna suma u odnosu na devedesetinu koju zadržiš, i plus uz to imaš i blagoslov, a i da ga nema - bitan je duhovni aspekt, a ne davanje desetka iz sebičnih razloga da bi od Boga dobio nešto natrag.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
A od kojeg dela dajes desetak?
Dal od cele plate ili zarade koje primis,ili pak od dela koji ti ostane kad isplacas sve moguce racune i druga dugovanja? Takodje kad smo kod desetka ,dal je Isus uzimao desetak od svojih ucenika ili naroda,ili da li je pak isus davao desetak narodu,ili Pilatu???Ili je pak govorio samo o dobrovoljnom prilogu? "Da ne zna tvoja levica sta je dala desnica"? Sta je Isus pricao ucenicima o prilogu,sta pise Novi Savez?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Od cele plate.

Isus je u svoje vreme i dalje smatrao Jevrejsku crkvu kao legitimnog predstavnika naroda, i zato je i rekao Petru da im da prilog, i zato je za ženu koja je dala malo u crkvenu haznu - rekao da je dala najviše, i govorio za Jerusalimski hram "da treba da bude dom molitve svim narodima"

Isus i apostoli nisu govorili protiv desetka, već protiv licemerja fariseja, i rekao "Ali teško vama farisejima što dajete desetak od metvice i od rute i od svakog povrća, a prolazite pravdu i ljubav Božiju: ovo je trebalo činiti, i ono ne ostavljati" ( Luka 11. 42 )

Dakle, po Isusovim rečima - treba činiti PRAVDU I LJUBAV BOŽJU, a zapovest o desetku NE OSTAVLJATI.

Evo šta kaže apostol Pavle u pogledu desetka, da je to Božja zapovest u novom zavetu, ali da se on tog vida finansiranja svojevoljno nije koristio, i ako je na to imao legitimno pravo, a ovde vidimo kao da se on zbog toga jada, ali iz principa da bi što više ljudi pridobio za Hrista - on samovoljno nije hteo da koristi desetak kao svoju platu.

9:4 Eda li nemamo vlasti jesti i piti?
9:5 Eda li nemamo vlasti sestru ženu voditi, kao i ostali apostoli, i braća Gospodnja, i Kifa?
9:6 Ili jedan ja i Varnava nemamo vlasti ovo činiti?

9:7 Ko vojuje kad o svom trošku? Ili ko sadi vinograd i od rodova njegovih da ne jede? Ili ko pase stado i od mleka stada da ne jede?
9:8 Eda li ovo govorim po čoveku? Ne govori li ovo i zakon?

9:9 Jer je u Mojsijevom zakonu napisano: Da ne zavežeš usta volu koji vrše. Eda li se Bog brine za volove?
9:10 Ili jamačno govori za nas? Jer se za nas napisa: Koji ore treba u nadanju da ore; i koji vrše u nadanju da će dobiti od onog što vrše.
9:11 Kada mi vama duhovna sejasmo, je li to šta veliko ako mi vama telesna požnjemo?

9:12 Kad se drugi mešaju u vašu vlast, a kamoli ne bi mi? Ali ne učinismo po vlasti ovoj nego sve trpimo da ne učinimo kakvu smetnju jevanđelju Hristovom.
9:13 Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? I koji oltaru služe s oltarom dele?
9:14 Tako i Gospod zapovedi da oni koji jevanđelje propovedaju od jevanđelja žive.
9:15 A ja to nijedno ne učinih. I ne pišem ovo da tako bude za mene; jer bih voleo umreti nego da ko slavu moju uništi.
9:16 Jer ako propovedam jevanđelje, nema mi hvale: jer mi je za nevolju; i teško meni ako jevanđelja ne propovedam.
9:17 Ako dakle ovo činim od svoje volje, platu imam; a ako li činim za nevolju, služba mi je predata.
9:18 Kakva mi je dakle plata? Da propovedajući jevanđelje učinim bez plate jevanđelje Hristovo, da ne činim po svojoj vlasti u propovedanju jevanđelja.
9:19 Jer premda sam slobodan od svih, svima sebe učinih robom, da ih više pridobijem.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Матеј 6
1 Pazite da pravdu svoju ne činite pred ljudima da vas oni vide; inače platu nemate od Oca svog koji je na nebesima.
2 Kad dakle daješ milostinju, ne trubi pred sobom, kao što čine licemeri po zbornicama i po
3 A ti kad činiš milostinju, da ne zna levica tvoja šta čini desnica tvoja.
4 Tako da bude milostinja tvoja tajna; i Otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.

2. Коринћанима 8:1-4
8 Сада вас, браћо, желимо известити о Божјој незаслуженој доброти која је исказана македонским скупштинама. 2 Премда су биле у потешкоћама јер су доживеле велике кушње, обиловале су радошћу, па је њихово крајње сиромаштво уродило богатством дарежљивости. 3 Јер могу посведочити да су давали према својим могућностима, а и преко својих могућности. 4 Јер они су нас сами усрдно молили и преклињали да им омогућимо да приложе свој великодушни дар и да учествују у прикупљању помоћи за свете.*
,
Дакле нигде нису тражили ни Исус нити апостоли обавезан десетак.
Ако они нису тражили ,како то да адвентисти траже десетак?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Матеј 6
1 Pazite da pravdu svoju ne činite pred ljudima da vas oni vide; inače platu nemate od Oca svog koji je na nebesima.
2 Kad dakle daješ milostinju, ne trubi pred sobom, kao što čine licemeri po zbornicama i po
3 A ti kad činiš milostinju, da ne zna levica tvoja šta čini desnica tvoja.
4 Tako da bude milostinja tvoja tajna; i Otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.

A vi se javno na svojim skupovima i na FB hvalite koliko ste dobrih djela uradili. Kako skupljate pare.
 
Natrag
Top