Jehovini svedoci!

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Sto se tice obicaja kadjenja i celivanja ikona.. To jeste kasniji obicaj, ali nikako nije pogresan, jer se time ne obozava predmet , vec ono sto on predstavlja, ili se odaje postovanje nebeskoj stvarnosti.
Slicno kao kada majka poljubi sliku umrlog sina, ona ne ljubi sliku, vec onoga koga ta slika predstavlja.. Ovo nije pogresno niti biblijski, niti filozofski..

I Mojsije je podigao zmiju pa ko god je pogledao izlecio se. A zasto je bila dozvoljena fizicka predstava(nebeske stvarnosti) tada, a zasto danas nije? Kako to da u vreme Mojsija to nije bilo idolopoklonstvo, a danas jeste???

Mire ne radi se o slikovnim predstavama, nego o bilo kakvoj službi tim predstavama koja je strogo zabranjena u Pismu. Služba predmetima se ogleda kroz religiozno celivanje, kađenje, poklonjenje i upućivanje molitava tome što je nasliakno ili predstavljeno. Dakle, ne radi se o samo slici ili predmetu nego o službi koja je u ovom vidu rezervisana samo za Gospoda.

Zmija pomenuta je nešto sasvim drugo. Jevreji se njoj nisu klanjali, molili niti joj kadili niti je celivali. Upravo kada se to dogodilo Josija je po Zapovesti Božijoj spalio i uništio je jer su Jevreji počeli da joj ukazuju počaeti što je zabranjeno Pismom.

Da rana Crkva nije odobravala ovakav vid časti slika sam ti već naveo neke autoritete Crkve koji su ustali protiv toga. Ne zato što su oni nešto novo izmislili nego zato što su hteli da očuvaju staro pa su ovu novotariju žestoko kritikovali. Crkva Istoka, Nestorijanska tj. Sirska je bila oštra opozicija ovim novim običajima dugo nakon što je Vizantisjka Crkva to prihvatila. Takođe Rimska crkva je imala žestoku opoziciju na Zapadu ovim novotarijama od samog početka kako kroz pojedince tako i kroz verske grupacije opstale kroz čitav srednji vek koji su želeli da ostanu po starom. To je činjenica a sad pošto je to opšteprihvaćeno u Hrišćanstvu mi dobijamo utisak da je to oduvek bilo tako. Nasuprot, žestoka opozicija se digla protiv toga od početka pa je jenjavala sve više više dok na kraju nije preovladalo kao ustaljen običaj.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Mire ne radi se o slikovnim predstavama, nego o bilo kakvoj službi tim predstavama koja je strogo zabranjena u Pismu. Služba predmetima se ogleda kroz religiozno celivanje, kađenje, poklonjenje i upućivanje molitava tome što je nasliakno ili predstavljeno. Dakle, ne radi se o samo slici ili predmetu nego o službi koja je u ovom vidu rezervisana samo za Gospoda.

Zmija pomenuta je nešto sasvim drugo. Jevreji se njoj nisu klanjali, molili niti joj kadili niti je celivali. Upravo kada se to dogodilo Josija je po Zapovesti Božijoj spalio i uništio je jer su Jevreji počeli da joj ukazuju počaeti što je zabranjeno Pismom.

Da rana Crkva nije odobravala ovakav vid časti slika sam ti već naveo neke autoritete Crkve koji su ustali protiv toga. Ne zato što su oni nešto novo izmislili nego zato što su hteli da očuvaju staro pa su ovu novotariju žestoko kritikovali. Crkva Istoka, Nestorijanska tj. Sirska je bila oštra opozicija ovim novim običajima dugo nakon što je Vizantisjka Crkva to prihvatila. Takođe Rimska crkva je imala žestoku opoziciju na Zapadu ovim novotarijama od samog početka kako kroz pojedince tako i kroz verske grupacije opstale kroz čitav srednji vek koji su želeli da ostanu po starom. To je činjenica a sad pošto je to opšteprihvaćeno u Hrišćanstvu mi dobijamo utisak da je to oduvek bilo tako. Nasuprot, žestoka opozicija se digla protiv toga od početka pa je jenjavala sve više više dok na kraju nije preovladalo kao ustaljen običaj.

Pozdrav.

Zmija je predstavljala Hrista, i bila je fizicka predstava nebeske stvarnosti, bitan je stav misli, a ne sam cin. Niko od Pravoslavnih sliku ne smatra bozanstvom, vec je dozivljava kao obican predmet, koji je predstava nebeske stvarnosti..

Tako je bilo i sa zmijom, u tome nema nista pogresno, rekao sam da ne moze u vreme Mojsija to biti dozvoljeno a danas kao nije.. Zmiju je Jezekija unistio jedino zato jer su poceli da joj se klanjaju kao bogu, cak su joj prinosili i zrtve('sto znaci da im je ona zamenila Jahvu, a to je vec "sluzenje drugom bogu"):

2KR 18:4 On je uklonio uzvišice, srušio je stupove, sasjekao je ašere i razbio zmiju od mjedi koju bijaše načinio Mojsije. Izraelci su joj sve do tada prinosili žrtve. Zvali su je Nehuštan.

Bitan je stav misli.. Bog nije dao zapovest protiv likova zato sto je to nesto pagano samo po sebi, vec zato sto su jevreji bili skloni idolatriji a to su pokupili jos iz egipta i postojala je opasnost jer su oni bili okruzeni narodima koji su to praktikovali..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I Mojsije je podigao zmiju pa ko god je pogledao izlecio se. A zasto je bila dozvoljena fizicka predstava(nebeske stvarnosti) tada, a zasto danas nije? Kako to da u vreme Mojsija to nije bilo idolopoklonstvo, a danas jeste???

Ta fiz. slika je pred. stvarnost, nije niko ni morao da bukvalno gleda u zmiju, nego u Hrista. Zmija je podignuta da ukaže na Hrista, ko je čitao u SZ zapazio je da nisu morali ljudi da bukvalno gledaju u predmet da bi bili ozdravljeni, neki možda jesu, ali ih nije zmija predmet ozdravljala. Dakle nisu morali da gledaju u predmet.

Već smo o ovome pričali pa ni proždrljivci ne misle da je trbuh bukvalno Bog pa je i to idolopoklonstvo.

"Kojima je Bog trbuh". I jkada su se počeli klanjati zmiji car Asa je spalio.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Izraelci su joj sve do tada prinosili žrtve. Zvali su je Nehuštan.
I kadili su joj, 2.Mojsijeva 18,4 A to je vid službe koji pripada samo Jahveu. Stvari poput kađenja, klanjanja, molitve pripada samo Gospodu a strogo zabranjemo za predmete, slike i dr...

Zmiju je Jezekija unistio
Da, Jezekija a ne Josija. Moja greška.:)

Da, i kao što obećah ne trebamo ovde ovu temu jer je van koneksta ovog bloga. Svakako, ako postoji interesovanje otvorićemo posebnu temu da se bavimo ovim stvarima.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Današnji Jevreji su sačuvali versku starozavetnu praksu, i u suštini je nisu menjali od one izvorne - bar formalno, jer oni u sinagogama nemaju nikakve slike i kipove koje bi ljubili i klanjali im se, palili sveće i tamjan, itd, već je njihova praksa usmerena isključivo ka čitanju ili pevanju tekstova iz Tore, molitvi, i duhovnom porukom.

To je bilo obeležje i Hrista i apostola, s time što je Hrist pridodao i obred uzimanja večere Gospodnje.

Dakle, u novom zavetu crkva ili ono što se u njoj obavlja - treba da se zasniva na ovom starozavetnom temelju, koje je bilo obeležje i Hrista i apostola, i prve novozavetne crkve, a to je sledeće, da ljudi dođu u hram, i da se okupe oko Božje reči, u zajedničkom pevanju duhovnih pesama i molitvama, u prigodnom duhovnom govoru sa duhovnom porukom, u zajedničkoj diskusiji, u obostranom hrabrenju i podsticanju na veru, i sve što je u tom duhu, i u uzimanju večere Gospodnje..

Sva druga obeležja koja nisu deo ove biblijske starozavetne i novozavetne prakse - su mnogobožačkog porekla, i uvedena su u crkvu sa otpadom sredinom 2 veka.

Što se tiče Jehovinih svedoka ( jer tema se ipak bavi njima ), jednom prilikom je jedan svedok u diskusijama sa nekim Adventistima - podstaknut nemoći da odbrani svoje učenje biblijom izjavio sledeće "Da je njihova doktrina mrtva bez pomoći kule stražara"

Ipak postoje iskreni koji nešto ponekad i priznaju, što sam imao i lično iskustvo - slično onome koje sam pomenuo.

Pozdrav svim svedocima, i ostalima!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Ta fiz. slika je pred. stvarnost, nije niko ni morao da bukvalno gleda u zmiju, nego u Hrista. Zmija je podignuta da ukaže na Hrista, ko je čitao u SZ zapazio je da nisu morali ljudi da bukvalno gledaju u predmet da bi bili ozdravljeni, neki možda jesu, ali ih nije zmija predmet ozdravljala. Dakle nisu morali da gledaju u predmet.

Već smo o ovome pričali pa ni proždrljivci ne misle da je trbuh bukvalno Bog pa je i to idolopoklonstvo.

"Kojima je Bog trbuh". I jkada su se počeli klanjati zmiji car Asa je spalio.

Brate ne pobija to ono sto sam ja rekao gore...

I kadili su joj, 2.Mojsijeva 18,4 A to je vid službe koji pripada samo Jahveu. Stvari poput kađenja, klanjanja, molitve pripada samo Gospodu a strogo zabranjemo za predmete, slike i dr...

Kadili su u crkvi i pred kovcegom zaveta, a on je imao dve statue andjela, kadjenje nije obozavanje, ono pretstavlja molitve svetih..

"I drugi andjeo dodje, i stade pred oltarom i imase kadinoicu zlatnu; i bijase mu dano mnogo tamjana da da molitvama svih svetih na oltar zlatni pred prestolom.I dim od kadjenja u molitvama izidje od ruke andjelove pred Boga."
Otrkivenje 8,3,4.

Tema o tome vec ima, stvarno ne bismo trebali ovde..
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Njanoviji biser JS je da je Bog sklonio Isusovo tijelo iz groba i dao mu novo duhovno.
Zvucis mi kao onaj kome je cilj samo drugog da opanjka!
Iskreno do sada sam te stvarno gledao drugacijim ocima, sada ne znam sta da mislim!

Bog nikakvo novo duhovno telo nije dao Isusu, vec samo ono staro koje je ima i pre nego sto je svaka tvar nastala!

Treba li da Biblijom pojasnim?
Nažalost, JS ne veruju u vaskrs tela. Oni veruju u "zamenu tela".
Izvini! A ko ti je to rekao?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Kako se samo Takticar pobuni kad neko dirne Jehovine Svedoke, a on "kao" nije njihov :)
Na stranu to sto.mu je terminologija ista :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Zvucis mi kao onaj kome je cilj samo drugog da opanjka!
Iskreno do sada sam te stvarno gledao drugacijim ocima, sada ne znam sta da mislim!

Bog nikakvo novo duhovno telo nije dao Isusu, vec samo ono staro koje je ima i pre nego sto je svaka tvar nastala!

Treba li da Biblijom pojasnim? Izvini! A ko ti je to rekao?


Na dobrom si putu, samo nastavi da čitaš Bibliju pa će ti sve biti jasno!

Biblija upravo tako i kaže, ali organizacija Jehovinih svedoka na protiv tvrdi drugačije.
Sada imaš izbor hoćeš li verovati jednoj organizaciji koja za sebe tvrdi da je Božiji vidljivi kanal, a tvrdi suprotno Bibliji!

Da ne bi bilo da pričamo na pamet i tvrdimo nešto što organizacija Jehovinih svedoka nije rekla:
Iz knjige

I ti možeš vječno živjeti u raju na Zemlji


*** pe pogl. 17 str. 143-146 Kristov povratak — je li vidljiv? ***
MATERIJALNO TIJELO NIJE UZETO NA NEBO
6 Mnogi vjeruju da je Krist uzašao na nebo sa svojim materijalnim tijelom. To objašnjavaju činjenicom što nakon uskrsnuća nije nađeno njegovo materijalno tijelo u grobu (Marko 16:5-7). Osim toga, Isus se je nakon smrti pojavio pred svojim učenicima u ljudskom tijelu, kako bi im dokazao da je živ. Jednom je tražio od apostola Tome da stavi ruku na ranu u njegovu boku, kako bi povjerovao da je Isus zaista uskrsnuo (Ivan 20:24-27). Nisu li to sve dokazi da je Krist uskrsnuo u istom tijelu u kojem je umro?
7 Ne, to nisu dokazi. Biblija jasno kaže: »Krist je jedanput umro zbog grijeha, ... on koji je bio ubijen u tijelu, ali oživje duhom« (1. Petrova 3:18, ST). Ljudi sa tijelom od mesa i krvi ne mogu doći na nebo. U vezi uskrsnuća u nebeski život, čitamo u Bibliji: »Sije se tijelo zemaljsko, uskršava tijelo duhovno. ... Tijelo i krv ne mogu baštiniti Kraljevstvo Božje« (1. Korinćanima 15:44-50, ST). Samo duhovne osobe sa duhovnim tijelom mogu živjeti na nebu.
8 A što se dogodilo s Isusovim čovječjim tijelom? Nisu li učenici našli prazan grob? Da, jer je Bog odstranio Isusovo tijelo. Zašto je Bog to učinio? Da se ispuni ono što je napisano u Bibliji (Psalam 16:10; Djela apostolska 2:31). Stoga je Jehova smatrao prikladnim odstraniti Isusovo tijelo, što je učinio ranije i sa Mojsijevim tijelom (5. Mojsijeva 34:5, 6). Osim toga, da je tijelo ostalo u grobu, Isusovi učenici ne bi mogli razumjeti da je uskrsnuo iz mrtvih, jer u to vrijeme nisu u potpunosti razumjeli duhovne stvari.
9 Ali, ne dokazuje li činjenica da je Toma mogao položiti ruku na ranu u Isusovu boku, da je Isus uskrsnuo u istom tijelu u kojem je pribijen na stup? Ne, jer je Isus jednostavno uzeo čovječje tijelo, što su radili već anđeli prije njega! Da uvjeri Tomu, preobrazio se je u tijelo s ranama. Pojavio se u potpunosti kao čovjek, mogao je jesti i piti, poput anđela koje je jednom ugostio Abraham. (1. Mojsijeva 18:8; Jevrejima 13:2).
10 I dok se Isus pojavio pred Tomom u tijelu sličnom onome u kojem je umro, u drugim se prilikama pojavljivao pred svojim učenicima u različitim tijelima. Tako ga je Marija Magdalena najprije smatrala nekim vrtlarom. U drugim prilikama njegovi ga učenici uopće nisu prepoznali. A kada su ga konačno prepoznali, nije to bilo na temelju njegovog vanjskog izgleda, nego po nekoj njegovoj izreci ili postupku. (Ivan 20:14-16; 21:6, 7; Luka 24:30, 31).
11 Isus se nakon uskrsnuća četrdeset dana pojavljivao pred svojim učenicima, uvijek iznova u nekom ljudskom tijelu (Djela apostolska 1:3). Zatim je uzašao na nebo. Netko bi sada mogao pitati: »Zar nisu dva anđela, koji su prisustvovali rekli apostolima da će Krist ’doći na isti način, kako su ga vidjeli da odlazi na nebo?’« (Djela apostolska 1:11, NS). Točno, ali zapazi da su rekli »na isti način«, a ne u istom tijelu. A na kakav je način Isus napustio Zemlju? Učinio je to u punoj tišini, bez da je pobudio javnu pažnju. Samo su njegovi apostoli znali, svijet to nije vidio.
12 Zapazi kako Biblija opisuje način na koji je Isus napustio apostole na putu za nebo: »Na njihove oči (bi) uzdignut u zrak, i oblak ga ote očima njihovim« (Djela apostolska 1:9, ST). Dakle, kad je Isus uzašao na nebo jedan ga je oblak sakrio pred očima njegovih apostola. Uzašli Isus postao je za njih nevidljiv, više ga nisu mogli vidjeti. Uzašao je na nebo u svom duhovnom tijelu (1. Petrova 3:18). Stoga se i nevidljiv vraća i to u duhovnom tijelu.
 
Natrag
Top