Jedan narod, jedna vjera, na jednom forumu...

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ok, ne znam za ranije sta je bilo ali za vreme koje sam proveo ovde nemam neke posebne zamerke. Diskusija je ziva stvar i lako covek moze da padne u vatru, jos kad se uzme u obzir da je tema religija... Ne kazem da je u redu da se vredja neko ili omalovazava iako sam to i svesno i nesvesno radio ali mislim da je velika kolicina tolerancije potrebna na ovom pf. E sad, posto sam kratko ovde ne mogu da kazem da je koristio iste arsine za sve i ranije ali za period koji sam ovde mislim da je bio fer.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ali ako brise neke postove od nekoga onda treba da obrise i druge postove od drugoga, a ne da obrise samo postove jednog a drugog da ostavi, i ja sam mu to zamerao, ako brise onda neka brise sve sto ne valja a ne neke da ostavi a neke ne
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pa dobro, ok ali odlutasmo od teme, moramo da pokrenemo temu Urednik, gde cemo suditi Jurivaki ali ne sa biblijskim argumentima i ne poput likova iz starog zaveta.;-)
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tema nije postavljena s ciljem da se raspravlja o Jurivaki, nego o Serbian Forumu, tačnije PF Religija, na ovom forumu. A, Jurivaka je takav kakav je - nekome je dobar, nekome nije dobar... Niko se nije rodio ko je svima ugodio!
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Jurivaka:
1. Šta mislite da li je bolje da na jednom forumu koji se bavi problematikom religije, učestvuju i pišu samo proipadnici jedne vjere, ili je bolje da na takvom forumu učestvuje što više pripadnika različitih vjera?

1. Naravno, bolje je da sudjeluju pripadnici razičitih religija, ali imajući u vidu dvije činjenice:

1) pripadnik određene religije je naslijedio nauk crkve u kojoj je rođen, dakle nitko od nas ne predstavlja sebe ni svoju osobnu nauku, već nauk crkve kojoj pripadamo od davnine: 2000 g. pravoslavci i katolici, protestanti 400 g. ili pak adventisti 150 g. itd.
2) Trba imati u vidu razlike koje postoje između kršćanskih zjednica. Npr., pravoslavci ne priznaju primat Pape, protestanti odbacuju slike i kipove, sakramente, tradiciju, Jehovini svjedoci ne vjeruju u Presveto Trojstvo, adventisti slave subotu, imaju svoja tumačenja Pisma i svoja „proroštva“. itd.
U pogledu tih pitanja se NE možemo složiti, pa s tim treba računati. Može se razgvarati, ali kad diskusija o tim pitanjima postane goruća, trebalo bi znati reći STOP i govoriti o onome što nam je zajedničko. I pritom uvijek poštivati osobu kao Božje stvorenje.


2. Šta, u kontekstu prvog pitanja, mislite o našem Forumu? Mnogi od vas posjećuju ili su članovi i drugih foruma, pa bi bilo zanimljivo da napravite komparaciju između našeg i ostalih foruma koje poznajete, sa posebnim akcentom na brojnost zasupljenih vjerskih denominacija i toleranaciju iznošenja njihovih stavova i mišljenja?

2. Ovom Forumu nedostaju ženske. :dtyste: Da je više djevojaka - žena vjernica mislim da bi bio malo drugačiji, tj. prožet s više duha.
Na jednom hrvatskom forumu bila je tema: Pravoslavni teolog odgovara na vaša pitanja. Jedan vrlo simpatičan pravoslavac kojeg su ispitivali radoznali hrvatski forumaši o pravoslavlju. Na cijeloj toj temi nije pala ni jedna uvreda, samo šale za izbor popadije.
Na religoznim forumima u Hrvatskoj sudjeluje nekoliko pravoslavaca. Isto tako, bez ikakvih uvredljivih riječi, osim zafrkancije o neznaju nekih katolika koji su mislili da su se pričestili u pravoslavnoj crkvi, a nisu. Prvoslavni vjernici su ih zafrkavali jer je to bila samo nafora.
S protestantima ima više diskusija, osobito s adventistima i Jehovinim svjedocima. To osobito vrijedi i za španjolske i latinoameričke forume.
Imam jedno jako pozitivno iskustvo u razmjeni mišljenja s jednim pravoslavcem ( studirao je teologiju i bio vrlo krepostan čovjek, pametan, smiren i blag). Od njega sam dosta naučila o pravoslavnoj duhovnosti i nekim crkvenim ocima. Takvog pravoslavca ovdje nisam srela. Recimo da me je to malo razočaralo.
Vidim da je na forumu Religije prisutno i nekoliko ateista. U početku me je to začudilo, imala sam osjećaj da su samo provokatori, ali sada vidim da i među njima ima razlike.
Osobno nemam problema u razgovoru s njima, s jedne strane volim što me tjeraju na razmišljanje, ali s druge strane vidim teškoće koje općenito proizlaze iz različitog stava ateiste i vjernika. Ateist traži dokaze koje vjera ne daje, on odbacuje sve činjenice, pa i samu istinu, ukoliko je bez dokaza. Vjernik ima iskustvo milosti Božje i vjeru da vjeruje. Nauka i vjera su dvije različite stvarnosti i u tom smislu razgovor nema mnogo smisla jer uglavnom svaki ostaje pri svom stajalištu.
Iskoristit ću priliku i reći da su mi postovi nekih članova bili vrlo interesantni i osvježavajući, npr. AleksijeD i Tordewigs...(hm, zaboravila sam nick) i taman, čiji su me postovi baš nasmijali.
Također ću reći da su mi forumaši tipa spedy vrlo zamorni. Takvi sudjeluju na raznim forumima, štancaju svoje poruke, ponavljaju uvijek jedno te isto, uglavnom optužuju druge i nimalo ne uvažavaju što drugi imaju za reći.

Uglavnom, kvalitet svakog foruma Religije zavisi od samih članova, koliko su doista kršćani u stvarnom životu u tolikoj meri će se to odraziti na forumu.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
hm, inetersantno
mislim, da preko *žena* je lakše špijuniirati muškarca ;)
znaju one kako izvuči podatak, što treba, znati, dojaviti *sancta sedes*

dokle god traje sloboda govora, neka svi ljudi iznose javno svoje mišljenje
imaju pravo širiti vjeru
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
može se reći da stvar ovde ide,ima foruma sličnih ovome sa dosta tolerancije i onih koji nisu dostojni da postoje. ja nisam upoznat sa mnogo foruma sam,već me tamo pozovu. iskren da budem još ne mogu posebno proceniti uredništvo foruma jer nisam dugo ovde,mislim da do sada je u redu. uvek treba ići na bolje kao što je šardyu kazao ,stim što se mora priznati da urednik dobija dobru ocenu jer sam učestvuje na forumima samo da još više razradi tematiku Biblije sam,onako da više bude upućen,ne očekuje se da kao ateista poznaje suštinsku promisao,ali za razliku od nekih urednika ateista koje sam sreo on ima veći kvalitet,drugi su mnogo terški
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746

U pogledu tih pitanja se NE možemo složiti, pa s tim treba računati. Može se razgvarati, ali kad diskusija o tim pitanjima postane goruća, trebalo bi znati reći STOP i govoriti o onome što nam je zajedničko. I pritom uvijek poštivati osobu kao Božje stvorenje.

2. Ovom Forumu nedostaju ženske. :dtyste: Da je više djevojaka - žena vjernica mislim da bi bio malo drugačiji, tj. prožet s više duha.


1. Generalno u zivotu se treba fokusirati na zajednicke stvari, tu se slazem ali posto smo na forumu u kome se diskutuje i o razlikama u veri, mislim da treba ici do najsitnijih detalja i porediti sve razlike. Ima mnogo interpretacija hriscanstva, dakle samo jedna ili nijedna mogu biti tacne i to treba da se razjasni. Naravno, na uljudan nacin.

2. Sto se tice prisustva lepseg pola, ne mogu a da ne primetim da vecina vernika koji tumace bibliju doslovno, tezi ka sovinizmu. Postoji duga tradicija unutar monoteistickih vera da se zene ne oglasavaju javno o pitanjima vere pa i o drugim pitanjima, tako da me ne cudi sto nema vise vernica na forumu. Ako bi sama postovala ono sto je apostol Pavle rekao, ne bi smela uopste da javno diskutujes sa muskarcima o veri.

P.S. Predlazem ti da pogledas film Agora.

Postavljam ovu temu i zamolio bih sve koji pišu na PF Religija, da iskažu svoje mišljenje o dva sledeća pitanja:

1. Šta mislite da li je bolje da na jednom forumu koji se bavi problematikom religije, učestvuju i pišu samo proipadnici jedne vjere, ili je bolje da na takvom forumu učestvuje što više pripadnika različitih vjera?

2. Šta, u kontekstu prvog pitanja, mislite o našem Forumu? Mnogi od vas posjećuju ili su članovi i drugih foruma, pa bi bilo zanimljivo da napravite komparaciju između našeg i ostalih foruma koje poznajete, sa posebnim akcentom na brojnost zasupljenih vjerskih denominacija i toleranaciju iznošenja njihovih stavova i mišljenja?

1. Tesko da jednoumlje moze da donese nesto dobro. Temeljna, argumentovana diskusija o bitnim pitanjima je stub racionalnog drustva.

2. Nemam na osnovu cega da poredim ovaj forum, samo na ovom sam aktivni ucesnik.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Jurivaka je takav kakav je - nekome je dobar, nekome nije dobar... Niko se nije rodio ko je svima ugodio!

ne radi se da li si nekome dobar a nekom nisi, radi se da li si isti prema svima ili kako ti se cefne od raspolozenja ili sta ja znam, naravno da ces da budes dobar onome koga vise tolerises ili istomisljenicima i to je ok
a sad da se zakljucava forum za samo pravoslavce ili samo za neke druge, to je cista glupost, ja mislim da bih napustio ovu temu istog trenutka, ne bi imalo tu cari vise i nebi bilo zanimljivo sve bi slusali jedu istu pricu koja bi se vrtela u krug, i poseta na temi bi znatno opala
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
ne radi se da li si nekome dobar a nekom nisi, radi se da li si isti prema svima ili kako ti se cefne od raspolozenja ili sta ja znam, naravno da ces da budes dobar onome koga vise tolerises ili istomisljenicima i to je ok
a sad da se zakljucava forum za samo pravoslavce ili samo za neke druge, to je cista glupost, ja mislim da bih napustio ovu temu istog trenutka, ne bi imalo tu cari vise i nebi bilo zanimljivo sve bi slusali jedu istu pricu koja bi se vrtela u krug, i poseta na temi bi znatno opala
Infamous, prestani se baviti urednikom. Nije tema o tome.
 
Natrag
Top