Izašao film o Draženu i Divcu

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Arapović: Divac laže da je bio Draženov prijatelj!?!

Nekadašnji reprezentativac SFR Jugoslavije i kasnije Hrvatske, Franjo Arapović, verbalno je napao Vlada Divca i autore filma "Jednom braća", koji je naišao na odličan prijem u Srbiji, ali i ostalim republikama bivše države, uključujući i Hrvatsku.

news_43035.jpg


Naime, Arapović je izjavio da Divac i Dražen Petrović uopšte nisu bili dobri prijatelji kako je to film (čitaj Divac) predstavio. Uprkos ranijim izjavama njegovih sunarodnika i bitnih aktera ove priče, kao što su Draženovi brat i majka, koji su potvrdili mnoge navode iz filma.

- To je čista propaganda. Stojko Vranković je bio najbolji Draženov prijatelj, a s Divcem nije imao ništa. Razočaran sam - prenosi Jutarnji list izjavu nekadašnjeg centra Cibone.

Arapovićeve priče možda bi se i mogle uzeti u obzir, da u filmu nema majke Dražena Petrovića, koja govori o velikim problemima koje je njen sin imao po dolasku u SAD, kao i o dugim telefonskim razgovorima sa Divcem. Njima je Dražen, verovatno jedan od najboljih igrača svih vremena sa ovih prostora, pokušavao da "se prizove" u novoj sredini, ali i da zatraži pomoć i savet prijatelja.




Vranković: Divac zgazio Dražena

Jedan od bivših igrača legendarne jugoslovenske reprezentacije, Stojko Vranković, u razgovoru za Gol.hr, rekao je da u filmu nisu pomenuti pravi razlozi prekida odnosa između Vlada Divca i Dražena Petrovića.

news_43269.jpg


Vranković je otkrio da je totalni prekid, u već hladnim odnosima dva prijatelja, usledio 4. marta 1992. godine, na utakmici u Los Anđelesu između Nju Džersi Netsa i Lejkersa.

- Ovo do sada nisam govorio, ali ću reći. Dražen mi je ispričao da ga je Divac razočarao na utakmici u Los Anđelesu jer je napravio gest koji je značio definitivni kraj njihovog odnosa. U jednom duelu s Divcem, Dražen je pao na parket očekujući prekršaj, a Divac je potom prošao pored njega i nagazio ga nogom - rekao je Vranković i dodao da posle ovog meča ništa više u njihovim odnosima nije bilo isto.

(Foto: RTS)



Đorđević: Moja svađa sa Draženom

Među ljubiteljima košarke i dalje postoji određena vrsta misterije u priči da je Dražen Petrović ultimatumom odstranio tada najboljeg pleja Jugoslavije Sašu Đorđevića iz reprezentacije.

news_44330.jpg


Kako piše Kurir, Dražen je, navodno, selektoru Dušanu Ivkoviću rekao: "Ili on, ili ja", posle čega je Đorđeviću preostalo samo da tuguje.

U intervjuu za magazin Vajn stajl, Sale se dotakao i ove teme, priznao da je s Petrovićem imao sukob, da ga je jednom prilikom sočno izvređao, ali da je neutešno plakao kad je Dražen nastradao u saobraćajnoj nesreći.

Duda Ivković te nije stavio u reprezentaciju zbog Dražena Petrovića?

- To si ti rekao - počeo je Saša.

Ne, to si mi ti rekao pre deset godina u intervjuu.

- Dobro, ja tako mislim, a ne znam da li me nije uzeo zbog toga, ali mi je Dražen u lice rekao pred kraj sezone, u plej-ofu: "Mali, zapamtićeš kad si igrao u reprezentaciji". Tu sam ga ja izvređao sočno, ali nisam ukapirao da je to u njegovoj moći.

Kad je poginuo, kako si se osećao?

- Veoma loše. Znam da sam dva sata preplakao. Bez obzira na to što je postojao baš jak rivalitet sa njim. Dok je bio ovde u vojsci, izlazili smo zajedno i bili drugari. Imao je čak i lepih reči za mene. Rekao mi je da je šteta što igram u Partizanu sa toliko reprezentativaca i da bih, da sam u nekom klubu kao što je Šibenka, u kojoj je on tada igrao, imao mnogo više mesta. Imali smo jako dobar odnos i u reprezentaciji, osim tog duela koji je proistekao iz rivaliteta s njim i njegovim bratom na terenu. Tu je stalno bilo nekih čarki, udaraca, košarkaških konflikata, ali to je normalno - zaključio je Đorđević.

(Foto: Kurir)



(smedia.rs)
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
121
Uskoro će još jedna u nizu godišnjica pogibije Dražena Petrovića (07.06. 1993.) pa da samo dam jedan komentar!

Dolazim iz blizine Zagreba i Hrvat sam!
Želio bih dati samo pozitivne kritike i pohvalu filmu Vlade Divca "Nekada braća"!

Što se tiče onog smeća Franje Arapovića, normalno da mu je krivo što je Dražen bio u boljim odnosima sa Divcom nego li sa njime pa je zato i dao takvu glupu izjavu za film, tipičnu HDZ-ovsku (čega je i član)!

Opet znam da je i istina da je Dražen bio najbolji prijatelj sa Stojkom Vrankovićem ali to ne umanjuje prijateljstvo Dražena i Divca koji su uistinu bili veliki prijatelji što govore i činjenice.
Žao mi je što je do toga uopće i došlo i mogu samo žaliti što tadašnja generacija košarkaša (Dražen, Divac, Kukoć, Paspalj, Rađa....) nije dobila priliku da pokaže Amerikancima kako se igra košarka!

Da se okrenem na Vladu Divca i na njegovo bacanje "Ustaške zastave". Mislim da to nije bila Ustaška zastava već zastava Republike Hrvatske (crven, bijel, plav sa petokrakom u sredini). Svi znamo da to nije Ustaška zastava, zar na? Ustaška zastava nema petokrake već onaj "U"!
Da je to bila Ustaška zastava sa onim "U" mislim da bi bio potpuno u pravu da je to napravio ali ovako mislim da je pogriješio. Kažem da je to moje mišljenje glede te situacije.
Svjetsko prvenstvo se igralo u Argentini 1990 godine i taj čovjek koji je nosio tu zastavu došao je u to vrijeme navijati za Jugoslaviju a to što je imao Hrvatsku zastavu dao je samo do znanja da je on Hrvat a Hrvati su u to vrijeme bili još u sklopu Jugoslavije mada je rat već bio na pomolu.
Vjerujem da je Vlade znao do čega bi to dovelo da to sigurno nikada ne bi učinio!
Pouka za nove naraštaje sportaša da se bave sportom a politiku neka ostave sastrane! (politika je kurva)

Vrijeme lijeći rane ali eto Vlade nije imao priliku da se sastane sa Draženom i da te nesuglasice riješe pa je odlučio da napravi taj film u kojem je on sporedni lik a glavni lik je Dražen Petrović i zato Vlado Hvala ti za film.
Zašto se nje sjetio niti jedan Hrvat da napravi film o Draženu Petroviću već ga je napravio Srbin?

Još jedna samo kratka informacija za koju svi ljubitelji Dražena Petrovića već i znaju ali ja ću je još jednom spomenuti.
Draženova OSOBNA KARTA izdana je 07.06.1983 i vrijedila je 10.godina! Istekla je točno na dan kada je poginuo 07.06.1993. Tako je izgleda moralo biti?
1znlidj.jpg


Dražene bio si najveći, bio si uzor mnogima diljem svijeta i zato ti Velika Hvala na svemu!
Moje suze još i danas poteku kada čuje za te!

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ne znam otkud pominjanje ustaške zastave...... jasno je da je u pitanju zastava Hrvatske koja se iznosi na parket odmah po završetku meča...Na toj utakmici je igrala Jugoslavija a ne Hrvatska prema tome taj čin je bio potpuno nepotreban naročito u situaciji kada ja Hrvatska već otvoreno pokazala težnju ka nezavisnošću. Uostalom Divac je rekao da bi isto uradio sa svakom zastavom koja bi predstavljala drugu republiku SFRJ...

Arapović je svojom izjavom sam rekao o sebi, kakva je osoba što je bio uočljivo još i dok je bio aktivan igrač.

U filmu se govori o Draženom vrhuncu sa Netsima ali nije pomenuto ono o čemu se dosta pisalo a to je predstojeći ugovor sa Panatinaikos i povratak u Evropu koji je bio izvestan. Moglo je i to biti dotaknuto ali možda bi tako bila previše skrenuta pažnja sa suštine filma...koji je recimo, korektan yes3
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zbog filma o Divcu i Draženu igrač Netsa na Ol-staru nosi Petroviće

Zbog filma o Divcu i Draženu igrač Netsa na Ol-staru nosi Petrovićev dres


Blic


Film “Jednom braća” o prijateljstvu Vlade Divca i Dražena Petrovića inspirisao je košarkaša Nju Džersi Netsa Entonija Moroua da u Petrovićevom dresu nastupi na predstojećem takmičenju trojkaša na Ol-star vikendu NBA lige.

215358_drazen-nets01-public-_f.jpg


Dražen je i sam učestvovao na tom takmičenju 1992, kada je završio na sedmom mestu iako je u najjačoj ligi sveta šutirao te sezone sa neverovatnih 44% uspešnosti izvan linije 7,24, od čega je bio bolji samo Dejna Beros (46%).


Petrović je preskočio naredno nadmetanje trojkaša, a u junu 1993. poginuo je u saobraćajnoj nesreći.

Morou, eto zanimljive slučajnosti, šutira trojke baš sa 44% uspešnosti i igra baš za Netse, kao nekada Dražen. Sasvim dovoljno da, posle gledanja filma "Jednom braća" reši da oda počast nekadašnjem reprezentativcu SFRJ, potom i Hrvatske.

“Stalno viđam njegov dres u hali. Ne sećam ga se baš najbolje, ali se sećam da je baš, baš dobro šutirao”, objasnio je 26-godišnji Morou zašto će na Ol star vikendu nastupiti u dresu Dražena Petrovića i postignutim trojkama pokušati da u subotu 25. februara u Orlandu oda počast košarkaškoj legendi.
 
Natrag
Top