Izašao film o Draženu i Divcu

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Dokumentarni film "Nekad braća" (Once Brothers) o jugoslovenskoj košarci, njenoj zlatnoj generaciji i prekinutom prijateljstvu Vlada Divca i Dražena Petrovića biće premijerno prikazan 12. oktobra na mreži ESPN.

95668_8918a720cc2dfe8bb99885c6f1c0c4a7_f.jpg

Potrebne su godine da se izgradi prijateljstvo, ali je jedna sekunda dovoljna da se ono uništi: Vlade Divac

Film je urađen u produkciji "ESPN Films" i "NBA Entertejnment", kao deo serije "30 for 30", traje 90 minuta i govori o jednoj velikoj ekipi, košarci i ratom rasturenom prijateljstvu dve košarkaške legende i dva najpoznatija igrača sa prostora bivše Jugoslavije, prenose američki mediji.
"Potrebne su godine da se izgradi prijateljstvo, ali je jedna sekunda dovoljna da se ono uništi", kaže Divac u filmu u kom je on narator.
Divac i Petrović su zajedno osvojili svetsko zlato 1990. godine i u isto vreme su postali zvezde u NBA. Divac otkriva priču o svojoj generaciji i šta se desilo sa ljudima koje u filmu naziva prijateljima i braćom.
"Uvek sam mislio da će doći dana kada ćemo Dražen i ja sesti i porazgovarati o svemu, ali taj dan nikada nije došao", kaže Divac o bivšem saigraču koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1993. godine.
U filmu se između ostalog pojavljuju Toni Kukoč, Dino Rađa, Lari Bird, Medžik Džonson, Klajd Dreksler, Džeri Vest, Deni Ejndž i Keni Anderson, koji govore i o velikom uticaju Divca i Petrovića na svetsku košarku.
"To je priča o prijateljstvu koje je prekinuto zbog rata. Oni su bili kao braća, a onda se raspala jedna zemlja i njihov odnos koji je tada bio neodrživ. Draženovom smrću tragedija je postala još veća, jer nije bilo prilike da se bilo šta raščisti", rekao je režiser Majkl Tolejdžian.



Vesti online
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Rađa: Divac je veliko dete, bez grama zla u sebi!

Vlade Divac je za zagrebački “Jutarnji list“ pričao o dokumentarcu “Nekada braća“, o prekinutom prijateljstvu sa Draženom Petrovićem, istakavši, između ostalog: “Snimajući taj film, konačno sam našao svoj mir. Kao da sam se napokon pomirio sa Draženom... “
- Uvek sam želeo da otvoreno i iskreno razgovaramo o svemu. Sigurno bi tako i bilo da smo imali priliku da se opet sretnemo - rekao je Divac u kratkom razgovoru za “Jutarnji list“.
Vlade otkriva i koliko je raspad tog prijateljstva, ali i sve ostalo što se događalo u to vreme, bio potresan.
- Meni je bilo bolno, a pretpostavljam, i svima ostalima. Bili smo mladi i sa ove distance ja shvatam zbog čega su reakcije bile takve i opraštam svima. Ako sam ja nešto tome pridoneo, nadam se da i oni opraštaju meni - rekao je Divac.
Divac pojašnjava zašto je uopšte pristao na snimanje dokumentarnog filma u kojem “igra” drugu glavnu ulogu.
- Snimanje dokumentarca za mene je bilo poput pomirenja sa Draženom, našao sam svoj mir - iskren je Divac.

96428_divac--drazen--paspalj_iff.jpg

Stara, dobra vremena jugoslovenske košarke: Dražen Petrović, Vlade Divac i Žarko Paspalj

Poseta Draženovoj porodici

Draženova majka Biserka i njegov stariji brat Aco takođe su sagovornici u filmu, uz mnoge velike svetske košarkaše i trenere. Podsetimo, ranije ove godine Divac je povodom snimanja filma došao u Zagreb, pa prvo posetio Draženov grob, a onda i njegovu majku Biserku Petrović.

- Dražen i Vlade zajednički su prošli kroz pet značajnih takmičenja (zajedno su u reprezentaciji Jugoslavije igrali od 1986. do 1991). Film je priča o prijateljstvu koje je prekinuo rat, a 17 godina posle toga dolazi do kontakta između Divca i Draženove majke, a s obzirom na to da Divac nije imao priliku da sve što se desilo između njega i Dražena raščisti, ovo je u najmanju ruku bilo humano - rekao je Aco Petrović.

Odrasli kroz reprezentaciju

O prijateljstvu Divca i Petrovića govorili su i drugi njihovi saigrači iz reprezentacije, neki, doduše, sa distance - Dino Rađa na primer, ne želi da sudi o tome, jer, kaže, teško je analizirati nečije prijateljstvo i pričati o njegovoj dubini.

- Siguran sam i da je Divca povredilo ono što se tada dogodilo, no, on nije glup, on jako dobro zna da je situacija bila takva kakva jeste i da su se neke stvari naprosto otele kontroli. Nismo stigli da reagujemo na njih, a u stvari smo mi sami bili nebitni u čitavoj onoj situaciji - ispričao je Rađa.
Rađa pak napominje kako ga ovaj dokumentarac raduje i izbog toga što će biti “ispravljena iskrivljena slika o Divcu”.
- O njemu, nažalost, vlada stereotip, a to je apsloutno iskrivljena verzija o njemu. To možemo da ispravimo jedino mi koji ga poznajemo. On je jedno veliko dete, u njemu nema zla ni jednog jedinog grama - zaključio je Rađa.
Ni Aco Petrović ni Dino Rađa još nisu imali prilike da pogledaju dokumentarac, koji će premijerno biti prikazan 12. oktobra na američkom ESPN-u. Divac ga je pogledao i tvrdi da je zadovoljan.
- U filmu je zaista verno prikazano jedno lepo doba jedne lepe generacije - istakao je Divac.

Vesti online
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Legendarna mrtva lopta; Dražen vs. Divac.... Lakers Vs. Nets 1990

Dokumentarni film "Once brothers" o odnosu Dražena i Divca, ratu, košarci spreman je za premijeru u 12. mjesecu.... U sjećanje na Dražena i ususret filmu ovdje je sjajan kratak video koji mnogo govori....

film_28_coming_soon.jpg


Mrtva lopta; Dražen vs. Divac (u to vrijeme bili su u svađi zbog rata i nisu pričali), Divac je bio viši i ulovio loptu, ali na kraju, upravo je Dražen iz te akcije dao koš



balkan-xpress.bloger.hr
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Divac: “Bacio sam ustašku zastavu”

Bliži se premijera filma “Jednom braća” i 'Jutarnji list' preneo je deo gde Vlade Divac govori o svom odnosu sa Draženom Petrovićem.

14572610154caadd0c46a16628501743_extreme.jpg


Premijera je zakazana za 12. oktobar na ESPN-u i Divac je naveo da je rat bio glavni krivac za prekinute kontakte.
Divac je ostao upamćen i po tome što je na Svetskom Prvenstvu u Argentini 1990. u trenutku slavlja posle pobede u finalu, bacio hrvatsku zastavu koju je jedan od navijača uneo na teren. Divac je objasnio zašto je to u radio i šta je ta zastava u stvari predstavljala.
Jugoslavija je tada u finalu savladala jaki SSSR i Divac je u hrvatskoj javnosti ostao upamćen po tome što je gazio hrvatsku zastavu. Legendarni košarkaš je objasnio svoj postupak...

U Hrvatskoj se priča da sam gazio hrvatsku zastavu, a to nije istina. U Argentini je za vreme tog Svetskog Prvenstva bilo dosta tih zastava naokolo. Ali, to nije bila hrvatska, već ustaška zastava koja nije trebalo da završi na terenu. Pratio sam tog dečka kako se spušta niz tribine i rekao mu da toj zastavi nije mesto na terenu. Onda je on jugoslovensku zastavu nazvao smećem, pa sam mu ja oteo zastavu i bacio je na pod”, objasnio je Divac.

Sadašnji predsednik Olimpijskog komiteta Srbije osvrnuo se i na rat koji je usledio ubzro posle ‘zlata’ u Argentini.

Rat je bio šokantan, bilo je to nešto van svake kontrole. Različiti ljudi reaguju različito. Sa mnom je bilo teško održati kontakt, kao i Draženu. On je prestao da priča sa mnom, a kada je poginuo ta situacija je za mene postala još teža. Sve to je za mene bilo jako teško”, rekao je Divac.
Divac nije krio da su tokom rata odnosi sa hrvatskim igračima bili zategnuti.
Odnosi između mene i hrvatskih igrača bili su napeti, posebno tokom rata. Dražen je poginuo, a ja nikada nisam imao priliku da razgovaram sa njim. To je zaista tragično”, zaključio je Divac.


B92
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Aco: Zadovoljni smo, film o Divcu i Draženu je korektan!

00037494.jpg


Film “Jednom braća” jedan je od 30 dokumentaraca koje je naručila američka televizijska kuća ESPN kako bi proslavila 30 godina postojanja. U serijalu u kojem su filmovi o Muhamedu Aliju, Vejnu Gretckom, Majku Tajsonu, Merion Džones i drugim velikanima našla se i priča o nikad obnovljenom prijateljstvu Vlade Divca i Dražena Petrovića.

Dokumentarac je dobio odlične kritike od većine koji su ga pogledali, a svoje utiske dao je, a prenosi sportal.hr, i Aco Petrović, brat legendarnog košarkaša, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći 1993. godine.

– Napravljen je zanatski profesionalno i činjenično korektno – rekao je Aco.


sportal.rs
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
Pogledao sam sinoc film i rastuzio se sto nismo odigrali taj cuveni mec sa timom snova kao jedinstveni.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Napadaju me zbog filma s Divcem!

00038516.jpg


Dokumentarni film američke televizije ESPN "Jednom braća" i dalje izaziva polemike u Hrvatskoj. Izgleda da su mnogi zamerili Biserki, majci pokojnog Dražena Petrovića, što se pojavila u filmu zajedno sa Divcem.

- Pa on je četnik! Nije trebalo da se pojavi u filmu s njim - samo je jedan od komentara Zagrepčana koji zovu Muzej "Dražen Petrović".

Biserka Petrović, koja svakog dana na Draženovom grobu ostavlja bele ruže, objašnjava kakvi su prijatelji bili njen sin i Divac.

- Čuli su se svakog dana, ali to je stalo kada je počeo rat. Što se mene tiče, nisam se sa Vladom videla sve do pre desetak godina, kada se Jure Zdovc opraštao od košarke, pa je pozvao mene i supruga. Kad nas je Divac ugledao, zaleteo se prema meni i zagrlio me. Nije me puštao. Zaista verujem da ga je to iskreno tištalo. Doživela sam film kao njegovu potrebu da dobije oproštaj. Tako sam ja to doživela - objašnjava Biserka, a prenosi Alo!

Divac i Dražen su se poslednji put zajedno u ekipi našli 1990. godine posle čega se sve promenilo. Prekinuli su da razgovaraju, a kada su se sreli na terenu u NBA ligi, usledio je hladan pozdrav. Nisu imali priliku da izglade odnose jer je Petrović poginuo u automobilskoj nesreći 7. juna 1993. godine. Vozila je njegova tadašnja devojka, nemačka manekenka Klara, koja se kasnije udala za fudbalera Olivera Birofa.

- Uvek mi je teško kada je vidim. Zato sam joj i rekla da nema potrebe da dolazi na Draženov grob - objasnila je Biserka.


sportal.rs
 
Član
Učlanjen(a)
03.08.2009
Poruka
12
Strasno koliko zla moze da nanese politika jednom tako trofejnom sportu kao sto je kosarka.Prosto je neverovatno da nekoliko ljudi usmeri vecinu da misli da su svi Srbi Cetnici ili svi Hrvati Ustase.I kako se dugogodisnja prijateljstva ruse u tren oka.Zalosno je to sto se njima,a i svima nama desilo.Ne ponovilo se.
PS.SPORT SPORTISTIMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Divac: Film o Draženu oterao nemir u fioku

00039170.jpg



Predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac otkriva da je osetio veliko olakšanje pošto je snimio dokumentarni film „Nekad braća" o svom odnosu sa pokojnim Draženom Petrovićem. Divac kaže da su i ljudi u Hrvatskoj, kao i njihovi emigranti u Americi, uglavnom pozitivno doživeli ono što je prikazano u filmu.

Divac ističe da su sami Amerikanci kroz ovaj film prvi put došli u situaciju da razumeju priču o ratu koji je uništio bivšu Jugoslaviju. U dokumentarcu koji je snimljen u produkciji američke TV stanice ESPN legenda srpske košarke prvi put dolazi na grob svog velikog prijatelja sa kojim nije pričao poslednje tri godine njegovog života.

„Nekad braća" je divno filmsko ostvarenje koje budi tople emocije svakome ko je film pogledao. Kako ste se vi osećali kada ste ga snimili?

- Osetio sam veliko, veliko olakšanje! Sve to što mi se dešavalo u proteklih 20 godina uspeo sam da smestim u jedan dan i da sav taj nemir koji sam kao teret nosio sa sobom stavim u fioku. Ovim filmom sam definitivno zatvorio celu tu priču i sada mi je mnogo lakše - rekao je Divac za Press.

Da li imate saznanja kako su na film reagovali ljudi u Hrvatskoj?

- Dobio sam dosta pozitivnih pisama i pohvale od prijatelja koji su iz Hrvatske, a čak i od hrvatskih emigranata iz Amerike. Ima verovatno i loših komentara, ali zbog takvih ljudi se i dogodilo ono što nam se dogodilo. U suštini, 90 odsto komentara u Hrvatskoj je pozitivno, što me posebno raduje.

Pored vašeg odnosa sa pokojnim Draženom Petrovićem, u filmu ste se potrudili da američkoj i svetskoj publici objasnite genezu i posledice građanskog rata u našoj bivšoj državi. Kakve su bile reakcije?

- Moji bliski prijatelji Amerikanci, među kojima ima i dosta sportista, a koji nisu znali šta se tačno sve dešavalo u Jugoslaviji i kako je došlo do rata, prvi put su gledajući film došli u situaciju da razumeju celu tu našu priču o ratu, raspadu zemlje i svim problemima koji su snašli ljude na ovim prostorima.

Kao predsednik Olimpijskog komiteta Srbije brinete o svim sportovima, a Srbiji nedostaje jedan veliki olimpijski sportski centar. Fudbalski savez gradi u Staroj Pazovi Kuću fudbala, da li mislite da bi možda nju trebalo otvoriti i za takmičare iz drugih sportova, kada fudbaleri ne budu imali svojih aktivnosti?

- Mi bismo voleli da postoji nacionalni centar, ali nažalost, ekonomska situacija je takva kakva jeste. Država ima neke druge prioritete. Na nama je da započnemo temu kada taj problem bude prepoznat, a onda možemo da zatražimo pomoć i od MOK-a. To što imamo i dogovor sa nacionalnim olimpijskim komitetima Engleske, Kipra i Španije, da kod njih šaljemo naše sportiste na pripreme, to je dobro, ali nas i to nešto košta na neki način. Bilo bi lepo da sve to objedinimo ovde kod nas, da imamo svoj centar... Kuća fudbala se gradi između ostalog i državnim sredstvima... Fudbalerima treba dati prioritet da je koriste, tu nema nikakve sumnje, ali kada oni nemaju aktivnosti, bilo bi dobro da takmičari iz drugih sportova mogu da je koriste. Zašto da ne.






sportal.rs
 
Natrag
Top