IVAN 20,28 – BOG MOJ - KOME je Toma TO reko?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovo tvoje da Bog nema ime je suprotno zdravom razumu, suprotno Bibliji i suprotno naučavanju Kristove Crkve. Vidi:

Iv 17,5-6: A sada ti, Oče, proslavi mene kod sebe onom slavom koju imadoh kod tebe prije negoli je svijeta bilo. Objavio sam ime tvojeljudima koje si mi dao od svijeta.

Slape,. od Mileritskih "cionističkih" fundamentalista se svakojake blasfemije mogu pročitati, čuti, videti... pa i ta da Bog nema ime... sutra će, ako im tako njihov "bog" "šapne", tvrditi i da Isus nije ni postojao...

Ps. Bog ima ime... pogledajmo ovo:



Ti si, Gospodine, naš otac, otkupitelj naš ime ti je oduvijek. Zašto, Gospodine, zašto si dopustio da odlutamo s tvojih putova, zašto dade da nam srce otvrdne da se tebe više ne bojimo? Vrati se, radi slugu svojih i radi pleménâ baštine svoje! O da razdreš nebesa i siđeš: pred licem tvojim tresla bi se brda. Odvijeka se čulo nije, uho nije slušalo, oko nije vidjelo, da bi bog koji, osim tebe, takvo što učinio onima koji se uzdaju u njega. Pritječeš onomu što pravdu čini radosno, onima što se tebe spominju na putima tvojim; razgnjevismo te, griješismo, od tebe se odmetnusmo. Tako svi postasmo nečisti, a sva pravda naša ko haljine okaljane. Svi mi ko lišće otpadosmo i opačine naše ko vjetar nas odnose. Nikog nema da ime tvoje prizove, da se trgne i osloni o tebe. Jer lice si svoje od nas sakrio i predao nas u ruke zločinima našim. Pa ipak, Gospodine, ti si naš otac: mi smo glina, a ti naš lončar – svi smo mi djelo ruku tvojih. Iz 63
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
v 17,5-6: A sada ti, Oče, proslavi mene kod sebe onom slavom koju imadoh kod tebe prije negoli je svijeta bilo. Objavio sam ime tvojeljudima koje si mi dao od svijeta.


Koje je to nepoznato ime?

To si od JS uzeo opsednutost imenom. Ni ti ni JS nikako da shvatite da Isus ovde ne govori o imenu, o nekom novom i nepoznatom nazivu, već da govori o karakteru. To je Isus otkrio.

Uzgred čuj ovo:

"Ti si zaista Otac naš, ako i ne zna Avram za nas, i Izrailj nas ne poznaje; Ti si, Gospode, Otac naš, ime Ti je, otkako je veka, Izbavitelj naš.", Isaija 63,16

"sada, Gospode, Ti si naš Otac; mi smo kao, a Ti si naš lončar, i svi smo delo ruku Tvojih.", Isaija 64,8

Tvojom logikom stavljaš Isusovom rečima značenje koje nije.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ps. Bog ima ime... pogledajmo ovo:

Ti si, Gospodine, naš otac, otkupitelj naš ime ti je oduvijek.

Tako je, i Otac je ime našeg Boga, i Sin je ime našeg Boga i Duh Sveti je ime našeg Boga. Ovo su imena Boga kojima karakteriziramo suodnos triju Božanskih osoba, ali kad Isus, u Iv 17,6, svome Ocu kaže da je "ljudima objavio Njegovo ime", onda misli upravo na svoje ime, ime Isus Krist. Ovo nam svjedoči sveti evanđelist Luka, ovako:

Dj 4,10-12, Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav! On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti.«

Zašto, Gospodine, zašto si dopustio da odlutamo s tvojih putova, ... Nikog nema da ime tvoje prizove, da se trgne i osloni o tebe. Iz 63

Koje će to ime Božje biti, o kojem ovdje piše Izaija, na koje ćemo se moći prizvati? To saznajemo tek u potpunoj (novozavjetnoj) Božjoj Objavi. Najprije saznajemo od Isusa da je On ljudima objavio Božje ime (Iv 17,6). Potom od svetog Luke saznajemo da je to ime, ime Isus Krist (Dj 4,10-12). I na koncu, da je to jedino ime na čije prizivanje možemo biti spašeni upravo ime Isusa Krista, svojim autoritetom potvrđuju i sveti apostoli Petar i Pavao, ovako:

Dj 2,14 .. 21: A Petar zajedno s jedanaestoricom ustade, podiže glas i prozbori: ...... I tko god prizove ime Gospodnje, bit će spašen.

Rim 10,12-14: Nema uistinu razlike između Židova i Grka jer jedan je Gospodin sviju, bogat prema svima koji ga prizivlju. Jer: Tko god prizove ime Gospodnje, bit će spašen. Ali kako da prizovu onoga u koga ne povjerovaše?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Toma uopšte nije Isusa oslovio s Večni Bože. O tome se i sporim ovde. Toma ništa nije pogrešio. On je Isusu se obratio sa Elohim to ukazuje na položaj koji imaju ne oni koji su Bog Svemoćni već kao neko ko ima uzvišen položaj u odnosu na druge ljude. Toma dakle nije ovde Isusa proglasio Bogom Svemoćnim pa time pogrešio. Ne, to nije. To si čuo od drugih a ne od mene.
Nisi mi odgovorio na pitanje.
Da li je Isus nagradio Tomu sto mu je stavljao neopranu ruku u ranu ili ga je za to nagradio.
Sta je bio povod da Toma zavlaci svoju neopranu ruku u Isusovu ranu?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Nisi mi odgovorio na pitanje.
Da li je Isus nagradio Tomu sto mu je stavljao neopranu ruku u ranu ili ga je za to nagradio.
Sta je bio povod da Toma zavlaci svoju neopranu ruku u Isusovu ranu?

Isus nije ničim ukorio Tomu zbog toga. Isus ga sam poziva i kaže:"stavi svoj prst i veruj"
Tomi je trebalo baš to i Isus ga poziva da učini to. Jedini ukor je zbog ne verovanja dok to nije učinio.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Isus nije ničim ukorio Tomu zbog toga. Isus ga sam poziva i kaže:"stavi svoj prst i veruj"
Tomi je trebalo baš to i Isus ga poziva da učini to. Jedini ukor je zbog ne verovanja dok to nije učinio.
kao prvo Toma je sam trazio da mu tutne ruku u ranu,i Isus je znajuci to kazao Tomi.metni mi prst u ranu.
jel tako ,ili nije tako???
kao drugo
Jel Isus rekao "Blago onima koji ne videse a poveruju"
a Toma je video,jel tako ili nije tako?,
pa sad kazi koja kategorija je u boljem polozaju.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
kao prvo Toma je sam trazio da mu tutne ruku u ranu,i Isus je znajuci to kazao Tomi.metni mi prst u ranu.
jel tako ,ili nije tako???
kao drugo
Jel Isus rekao "Blago onima koji ne videse a poveruju"
a Toma je video,jel tako ili nije tako?,
pa sad kazi koja kategorija je u boljem polozaju.

Naravno da je Toma tražio i Isus je dozvolio. Ali vidiš, ta Isus ova dozvola znači da je Isus odobrio i takav vid traganja. Ima ljudi racionalista...Toma je predstavnik takvih.

Naravno, Isus je rekao da je bolje da je na drugačiji način primio osvedočenje ali je znao Tomine iskrene pobude i zato je dozvolio.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Naravno da je Toma tražio i Isus je dozvolio. Ali vidiš, ta Isus ova dozvola znači da je Isus odobrio i takav vid traganja. Ima ljudi racionalista...Toma je predstavnik takvih.

Naravno, Isus je rekao da je bolje da je na drugačiji način primio osvedočenje ali je znao Tomine iskrene pobude i zato je dozvolio.
A kako bi se ti osecao da imas tako pametnog i iskrenog prijatelja koji hoce da gurne prst u tvoju ranu???
Sta bi mu ti rekao???Jel tebi to normalno ???
Sto mu i ostali apostoli nisu trazili da svako od njih turi prst u Isusovu ranu???
Ko je tu racionalan ,a ko iracionalan???
Iskrene pobude???
Znas da je neko ranjen ,ali onako iz iskrenih pobuda da vidis kolko je ta rana od koplja duboka pa mozda prodje i ruka???
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A kako bi se ti osecao da imas tako pametnog i iskrenog prijatelja koji hoce da gurne prst u tvoju ranu???
Sta bi mu ti rekao???Jel tebi to normalno ???
Sto mu i ostali apostoli nisu trazili da svako od njih turi prst u Isusovu ranu???
Ko je tu racionalan ,a ko iracionalan???
Iskrene pobude???
Znas da je neko ranjen ,ali onako iz iskrenih pobuda da vidis kolko je ta rana od koplja duboka pa mozda prodje i ruka???

Ako Isusu nije smetalo i dozvolio hžje ne bih ja ulazio dalje od toga. Isus zna najbolje. Isus nije Tomi uputio nikakvu drugu kritiku osim za maloverje. Sve ostalo ne treba ni razmatrati.
 
Natrag
Top