Istorija i istina

Član
Učlanjen(a)
09.11.2010
Poruka
5
Slazem se sa tobom, rollmilan-e, evo i ja bih preporucio jednu knjigu " Odlomci istorije Srba " M.S.Milojevica, knjiga je iz 1876 godine i tu pise o borbama Srba protiv Egipcana, Kineza, Rimljana, Berbera u Africi i slicno
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Milojevića je demolirao Ruvarac - evo prileplujem deo teksta o tome sa drugog foruma;
"Руварац је такође критиковао и рад још једног важног представника романтичарске историографије, Милоша С. Милојевића. Милојевић заправо није ни претендовао да се буде историчар, већ је његов циљ био национални рад и сузбијање бугарске пропаганде у Старој Србији. Главни циљ његовог списатељског рада била је национална пропаганда у Старој Србији. У својим радовима Милојевић се често позиваo на народну традицију, па чак и на гласине како би доказао своје тврдње.

У свом делу Правила св. Петке Параскеве српске, у издању Српског ученог друштва, Милојевић је објавио текст за који је тврдио да представља историјски доказ о српском пореклу ове светитељке. Иларион Руварац је у свом чланку О раду Милоша С. Милојевића објављеном у Гласнику Матице српске из 1873. године веома оштро критиковао Милојевићеве тврдње изнете у овом делу, а такође се критички осврнуо и на Милојевићев целокупни списатељски рад. Темељно и на научан начин Руварац је доказао да је овај спис пун анахронизама и да је на њему Милојевић вршио недопустиве измене и допуне српске историје.

Милојевић је на ову критику одговорио 1881. личним увредама упућеним Руварцу, кога је назвао бугарофилом и издајником српске народности, међутим, без правих аргумената, Милојевић није могао да уђе у неку озбиљнију полемику с Руварцем. Милојевићев рад су још његови савременици оценили као поптпуно неоснован с историографске тачке гледишта и без икакве научне вредности."
Извор : Н. Радојчић, О историскоме методу Илариона Руварца, Нови Сад 1955. (прештампано из Споменице Илариону Руварцу)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
09.06.2010
Poruka
1
Svaka čast !!!! Ali mislim da se sa komunističkim potomcima ne treba raspravljati.Njima je već generacijama ispran mozak!
 
Učlanjen(a)
27.02.2011
Poruka
3
Istorija je nekada davno bila istina o nekom vaznom dogadjaju, zapisana da bi se sachuvala od zaborava i ostala kao svedochanstvo o hrabrosti,stradanju, dobrih i loshih poteza vladara onima koji tek dolaze.
Shto je vishe chitamo (s'razumevanjem naravno), vidimo kako u toj istoj, dosta stvari nemaju nikakve logike i jednostavno pricha kao pricha "ne pije vodu" :vorred:
Ovom prilikom bi voleo da odgledate deo predavanja Dr.Jovana Deretica koji govori o drugoj strani medalje Kosovskog boja, i da na kraju sve to prokomentarishemo.

Косовски бој у светлу турских извора. Преk

Поштовани Домикус,

ја се са вама потпуно слажем да је завера итекакво средство за остваривање империјалних војностратешких и економских циљева јачих удружених земаља. Можда бих пре рекао удружених интересних група, јер оне су наднационалне и не познају границе и земље. Тим организацијама је нација капитал и моћ. Користе заверу као средство које је безболније од војске и бруталне силе, а често и њена претходница.
Но, завереницима би свакако одговарало, чак и данас, пре да се почне са конструкцијама и детињаријама као што их износи Деретић, него да се инсистира, рецимо, на сродности Срба и Руса као припадника истог племена.
Њима управо одговара стварање муља, у коме ће људи као Ви нпр почети да пишу овом накарадом коју ја зовем ћелава латиница уз американизме као што су спојено ch sh. Уместо да се бавите основним неговањем и развијањем своје културе и традиције, Ви господине упадате у националну хистерију: увидели сте да вам неко не жели добро, што и има осова, а као одговор на то почињете да препумпавате себе (као у цртаћима када се неки од јунака надува ваздухом да испане већи од овог другог што га јури). Много би више постигли када би, на пример, порадили на својој граматици, увежбали писање ћирилице на тастатури, научили праву, научну историју Срба и почели неким клинцима да је казујете у виду неких предавања, скупова, излета, текстова, фејсбука, твитера. Јер, ови који не желе добро, назвао бих их антисрбима (а то раде због својих експлоататорских интереса, потребом за новим просторима, стратешким позицијама итд итд мада, моје виђење је да је највише у питању економски интерес: почевши од баналног примера да не иде Кока Кола поред славског колача и то желе променити..)дакле антисрби, док потпуно не промене курс и корен српског народа, који је дубок и не могу то преко ноћи, управо им требају људи као Деретић који ће испуштати маглу, мутити поток, збуњивати квалитетне људе....и на крају ће све то проћи у тра ла ла, јер нови клинци ионако неће имато појма о себи-ко су и шта су. Неће их интересовати, фејсбук и игрице ће учинити своје, јефтина забава и филозофија најнижих потреба. Зато, уместо фантазирања, научити оно основно, јер нећете ми рећи да су и ch i sh потиснули душмани јер је ћ л и ш много ружније!? Када научите оно што имамо и знамо, онда то почните преносити на друге.
Иначе, потпуно се слажем са Вама да се субверзија примењује у свим пољима, а најопаснија је у култури и образовању и криво ми је што то нпр РолМилан не види (ако сам добро схватио...или је неко други исмевао теорије завере?).
Одговор на једно од њихових питања: Ко смо ми да нас они...
Нисмо ми нити први нити посебни. То се ради у свакој банана држави чији народ одбија да се скроз бананизује. Слушао сам примере из других држава који су ми били јако познати и подсетили ме на наше подвале. Како где у свету неки немир и револуција, дају се уочити преписани модели и чак симболи које смо овде имали прилике да видимо (а чак и да следимо..)

Људи као Деретић погодују тим интересима, јер су људи као он по правилу суперегоисти и самозаљубљеници, који пошто пото желе углед и јавно признање. Такође, много им годи медијска пажња, тако да, сви аргументи и молбе (човече, дај престани са тим...) које би уследиле, неће уважити и послушати, јер не постоји други начин да се он пробије на толико жељени телевизор. Њему заправо није свето то српство, јер га он компромитује дечјим сањаријама и инфантилизмом, а управо ови које он помиње (ако хоћете-језуити) радују се из свег срца, јер као што рекох, квалитетне људе одвлачи у злом смеру.

Толико
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Postovani Bimbasa,
na forumu, odnosno debati, nije primereno nazivati neistomisljenike nepisenim, neskolovanim, infantilnim antisrbima.
Oko ima te nesto konkretno napisati na zadatu temu, samo napred. Sve mimo toga je off-topic.
Iskreno, mrzi me da menjam tastaturu dok mi se ne pokvare bar jos 2-3 tastera. Zato ne pisem cirilicom. A i da je ne pisem iz nekog desetog razloga, to i dalje ne stavlja vas u poziciju da sebe prestavljate kao veceg srbina :)
бимбаша je napisao(la):
Зато, уместо фантазирања, научити оно основно, јер нећете ми рећи да су и ch i sh потиснули душмани јер је ћ л и ш много ружније!? Када научите оно што имамо и знамо, онда то почните преносити на друге.
Gospodine, vi ste veoma besni na nekog ili nesto. O "Celavoj latinici" slobodno nastavite na nekoj temi koja se bavi lingvistikom ili oligofrenologijom. Tema je postavljena s'razlogom, ali ako vi to ne vidite i to je u redu. Ima nas raznoraznih...
Pozdrav
 
Učlanjen(a)
27.02.2011
Poruka
3
Postovani Bimbasa,
na forumu, odnosno debati, nije primereno nazivati neistomisljenike nepisenim, neskolovanim, infantilnim antisrbima.
Pozdrav
антисрбин је легитиман термин исто као што је то антисемита, антиром итд. Нећемо ваљда једни другима одређивати на форуму које термине ћемо користити за остваривање поенте. Дајте ми Ви неки алтернативни термин за људе који не желе добро српској нацији (разним независним и зависним аналитичарима, дебело плаћеним НВО, појединим телевизијским и новинским кућама...), па ћу га радо користити уместо термина антисрби. Да вам појасним: термин подразумева појединце и групе које тенденциозно и безскрупулозно шире антисрпску фобију, неутемељеним теоријама доказују фашисоидност српског народа, представљају историју скорашњих историјских дешавања у знатно мрачнијем светлу по Србе и тиме угрожавају међународну позицију и слику Срба у очима нових нараштаја...) Дакле, исти они против којих сте Ви, колико сам могао да видим у претходним постовима.
Међутим, ја бирам да се против таквих борим аргументима званичне историје и сталоженим обарањем њихових погубних настојања. Ви, насупрот томе, падате у некорисну фобију која управо и њима иде на руку. Ето, рећи ће, уле од Деретића, па није ни чудо што су такви кави су, ти Срби. Деретић и слични им дају основа да нас даље блате и срозавају. Заправо сматрам да једнаку штету нацији чине доктор Деретић мегасрбин и НВО антисрби. Резултат бива исти, каљуга историје.

Криво ми је што тако реагујете, али то је својствено многима из нашег народа. Ваљда нам зато тако и иде.
Доживели сте мој добронамерни савет толико лично, као да сам вас увредио не знам којом увредом. Нисте ни једног тренутка помислили да Вам желим све најбоље у даљој одбрани српских интереса, већ сте се као прави сујетни динарац, осетили прозваним и увређеним. Нико није доводио ничије српство у питање, наглашавао сам само да антисрбима одговарају суперегоисти и мегаломани као деретић, који ће због минута славе, компромитовати интерес српске историјографије.

Надам се да ће сталоженост преовладати и код Вас, јер само тако ћемо очувати ову славну историју коју имамо, те да ћемо је даљи
истраживањима још боље упознати.
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
Koliko toga bi se još moglo reći o istini a pogotovo o istini kroz istoriju. Istorija se ne piše da bi se nešto sačuvalo od zaborava, bilo kakav epitet da ima ili konotiranje, već se nastoji zabilježiti što više činjenica, a sve u smislu priručnika, jer se nikakve politike ne razvijaju kratkoročno, već, nešto kao pazkova mreža, dugoročnije, da bi vinovnici vremena, ostavili što bogatiju baštinu pokoljenjima. Naravno da je mnogo toga, i u ranijoj, pa recimo i u davnoj istoriji zapravo namjerno i selektivno sakriveno od sveta, tako da je ovo saznanje, o sopstvenom porijeklu, na kraju krajeva, nemoguće profanisati. Znanje nas međutim mami, i mi sve dulje i dalje otkopavamo već davno, vrlo struktualno, postavljene, razgrađene, nadograđene, temelje i zidine, koje nama služe kao neki most na čijem bi kraju zapravo trebali otkriti, ali šta ? Da li možda samo, recimo istinu, ili nešto možda još veće, ne znam ... istorija, - story - i story - i vi , i mi i oni, i sada kao i prije, se još uvijek proučava lupom i usporedno prepisuje i piše. Naravno da je poznavanje pozadine bilo čeg aktualnog neophodno za precizniju procjenu. Naravno da je, naročito sa inteziviranjem komunikacije, došlo do osječaja teorije da smo uvelike pod zavjerom. Mislim da se, uz poštovanje da u mnogome volimo moć i pare, ne radi ni o kakvoj zavjeri, već u stvari, da na kraju čovjek(jednim dijelo uz korištenje perfidnih zamki, novac, moć, žene, korupcija, kumstva, prijateljstva, prestiž, blagostanje) jednostavno iskuša sve aspekte te tek nakon kompletnog pada svih sistema dovede konačno ponovo sve u balans. Na neki, način, ti ljudi, koji svoje eminencije postavljaju iza svih zavjesa javnog manifestovanja, i koji su master-mind onoga što mi zovemo zavjera, imaju hrabrosti da teže onome preobraćenju ljudske egzistencije u kojem će carovati mudrost i znanje, ali se na tom putu nimalo ne osvrću na ono što se pokazalo kao neflexibilno u usporedu sa sistemom čiji su oni dio. Zaista, možda, da i mi dosegnemo vrijednosti takve kakvoće, mislim da bi i mi naglasili, selektivno, svaku anomaliju društva, da bi je onda mogli javno i pravno definisati i zatim iskorijeniti u korijenu. Naravno u jednoj takvoj orjentaciji odlučnih eminencija nije preporučljivo biti na suprotnoj strani čvora. Istora i istina, da, da, ...
 
Natrag
Top