Istina o drugoj prilici - nada za nase umrle

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja za ovo nisam nasao dokaza u bibliji uopste, ili ti mozda jesi?
Inace ovo je ucenje Jehovinih Svedoka. Sve ono sto si rekao je i njihovo ucenje i njihovo zakljucivanje, sa pitanjem: ''Zar ce Bog vaskrsnuti milione mrtvih samo da bi ih potom unistio?''.
Osim ove logike kojom pokusavaju da opravdaju svoj stav, ja kod njih nisam nasao tekstove koji podupiru ovo verovanje..
Koliko ja znam adventisticka crkva ne uci da ce Bog dati ljudima drugu priliku da se pokaju nakon 1000 godina?

Sve ovo lepo zvuci, ali bez tekstova koji to podupiru to je samo licno misljenje..

Ucenje Jehovinih svedoka po ovom pitanju je komplikovano jer su u njega ubacili ljudska zakljucivanja i elemente kao dokaz da su oni jedina Bozja organizacija koja ima istinu.

Ovo nije licno misljenje - jer je ovo licno Bog otkrio kroz prorocka otkrivenja koja su isto toliko autoritativna kao i biblija.
Adventisticka crkva nema ovo ucenje jer je ovo nova svetlost koju je Bog dao za poslednje vreme kao nadu za nase umrle.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ucenje Jehovinih svedoka po ovom pitanju je komplikovano jer su u njega ubacili ljudska zakljucivanja i elemente kao dokaz da su oni jedina Bozja organizacija koja ima istinu.

Ovo nije licno misljenje - jer je ovo licno Bog otkrio kroz prorocka otkrivenja koja su isto toliko autoritativna kao i biblija.
Adventisticka crkva nema ovo ucenje jer je ovo nova svetlost koju je Bog dao za poslednje vreme kao nadu za nase umrle.

Ako su J.S. ubacili ljudska zakljucivanja, po cemu se ovo razlikuje?
Ja zelim biblijom da cujem da li je ovo u skladu sa tekstom. Gde je dokaz u Bibliji?

Ali budimo posteni.. Kada bi se ja nasao u toj grupi van Jerusalima, i da izadje djavo i kaze ''hajde da napadnemo Jerusalim'' nikada ne bi posao, makar me Bog posle toga unistio vatrom, ja necu napasti onoga za koga znam da je pravedan i istinit, pa ako me je i osudio, mogu samo da priznam da je njegov sud pravedan..
Pa se pitam, ako nece svi napasti sta ce biti sa njima?
Ako ne napadnu Boga, zar to ne dokazuje da nisu na strani djavola???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Secas se da sam ti u nekim od ranijih komentara postavio pitanje "sta mislis o ucenju Jehovinih svedoka o drugoj prilici" i ti si tu naveo sta oni verruju po tom pitanju.

Ja sam vec u uvodu teme naveo sled dogadjaja prilikom Hristovog dolaska, a on podrazumeva da se vaki covek koji u ovom zivotu umre bez vere u Hrista - imati jos jednu priliku za spasenje koju ce Bog dati u periodu nako drugog vaskrsenja, odnosno isteka 1000 godina i poslednjeg suda koji predstavlja konacno izricanje presude nad onima koji ni u toj drugoj prilici ne iskoriste mogucnost za pokajanje i spasenje.

To znaci da ce prilikom Hristovog drugog dolaska gresnici biti uklonjeni slavom Hristovog dolaska, ali ce nakon 1000 godina oni biti vaskrsnuti i tada ce ih Bog skloniti na odredjeno mesto koje biblija naziva tama najkrajnja gde ce biti plac i skrgut zuba i gde ce dozivljavati sramotu i prekor savesti zbog stanja u kome se nalaze i gde nece moci da ometaju spasene koji su u raju i gde ce moci da razmisljaju o svemu i da gledajuci srecu spasenih u raju koje ce im biti omoguceno - donose odluku da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Adventisti koji ne veruju u zagrobni zivot i vecno mucenje u paklu - sledece navode pomenute u biblijipoznatije kao mesta gde je "TAMA NAJKRAJNJA" i "GDE JE PLAC I SKRGUT ZUBA" prikazuju kao alegoriju, a ne stvarna mesta gde gresni odlaze nakon smrti ili Hristovog dolaska.

Ova svetlost o drugoj prilici upravo ukazuje da ce nepokajani biti preneseni na jedno takvo mesto i kao sto sam naveo - tamo ce dozivljavati sramotu i prekor savesti zbog stanja u kome se nalaze i gde nece moci da ometaju spasene koji su u raju i gde ce moci da razmisljaju o svemu i da gledajuci srecu spasenih u raju koje ce im biti omoguceno - donose odluku da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Ova svetlost o drugoj prilici je i logicna, jer ako pogledamo moralno stanje sveta - mozemo videti da danas mnostvo ljudi umire na plaeti zemlji bez vere u Boga i svetlosti jervandjeoske istine.
Zato ce Bog u drugoj prilici nakon drugog vaskrsenja dati ljudima jos jednu priliku za pokajanje i obracenje kako bi i pored svega mogli da zajedno sa ostalim spasenima budu pripadnici njegovog carstva.

Ne znam licno da li ce svi iskoristiti ovu drugui priliku i vreme koje ce Bog dati za pokajanje, ali ce Bog sigurno dati jedno odredjeno vreme nakon cega ce ipak morati da ukloni iz postojanja one koji i u ovoj drugoj prilici ostanu nepokajani.

Ova svetlost nije u sukobu sa biblijom jer ne remeti sam sled dogadjaja zapisanih u bibliji vec ih dopunjuje, jer ce se oni odigrati onako kako su zapisani nakon isteka ove druge prilike.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Secas se da sam ti u nekim od ranijih komentara postavio pitanje "sta mislis o ucenju Jehovinih svedoka o drugoj prilici" i ti si tu naveo sta oni verruju po tom pitanju.

Ja sam vec u uvodu teme naveo sled dogadjaja prilikom Hristovog dolaska, a on podrazumeva da se vaki covek koji u ovom zivotu umre bez vere u Hrista - imati jos jednu priliku za spasenje koju ce Bog dati u periodu nako drugog vaskrsenja, odnosno isteka 1000 godina i poslednjeg suda koji predstavlja konacno izricanje presude nad onima koji ni u toj drugoj prilici ne iskoriste mogucnost za pokajanje i spasenje.

To znaci da ce prilikom Hristovog drugog dolaska gresnici biti uklonjeni slavom Hristovog dolaska, ali ce nakon 1000 godina oni biti vaskrsnuti i tada ce ih Bog skloniti na odredjeno mesto koje biblija naziva tama najkrajnja gde ce biti plac i skrgut zuba i gde ce dozivljavati sramotu i prekor savesti zbog stanja u kome se nalaze i gde nece moci da ometaju spasene koji su u raju i gde ce moci da razmisljaju o svemu i da gledajuci srecu spasenih u raju koje ce im biti omoguceno - donose odluku da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Adventisti koji ne veruju u zagrobni zivot i vecno mucenje u paklu - sledece navode pomenute u biblijipoznatije kao mesta gde je "TAMA NAJKRAJNJA" i "GDE JE PLAC I SKRGUT ZUBA" prikazuju kao alegoriju, a ne stvarna mesta gde gresni odlaze nakon smrti ili Hristovog dolaska.

Ova svetlost o drugoj prilici upravo ukazuje da ce nepokajani biti preneseni na jedno takvo mesto i kao sto sam naveo - tamo ce dozivljavati sramotu i prekor savesti zbog stanja u kome se nalaze i gde nece moci da ometaju spasene koji su u raju i gde ce moci da razmisljaju o svemu i da gledajuci srecu spasenih u raju koje ce im biti omoguceno - donose odluku da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Ova svetlost o drugoj prilici je i logicna, jer ako pogledamo moralno stanje sveta - mozemo videti da danas mnostvo ljudi umire na plaeti zemlji bez vere u Boga i svetlosti jervandjeoske istine.
Zato ce Bog u drugoj prilici nakon drugog vaskrsenja dati ljudima jos jednu priliku za pokajanje i obracenje kako bi i pored svega mogli da zajedno sa ostalim spasenima budu pripadnici njegovog carstva.

Ne znam licno da li ce svi iskoristiti ovu drugui priliku i vreme koje ce Bog dati za pokajanje, ali ce Bog sigurno dati jedno odredjeno vreme nakon cega ce ipak morati da ukloni iz postojanja one koji i u ovoj drugoj prilici ostanu nepokajani.

Ova svetlost nije u sukobu sa biblijom jer ne remeti sam sled dogadjaja zapisanih u bibliji vec ih dopunjuje, jer ce se oni odigrati onako kako su zapisani nakon isteka ove druge prilike.

Da secam se da si me pitao sta veruju J.S.
Premda mi ovo zvuci logicno, opet ''tama najkranja'' ''plac i skrgut zuba''.. kada on uzima Crkvu na nebesa a ''vrata se zatvaraju'' pa im Isus kaze: ''zaista vam kazem ne poznajem vas'' - kako u tome videti drugu priliku?
Kako vrata mogu biti ponovo otvorena kada su jednom zatvorena?
I ako oni placu i ocajavaju, kako se to moze tumaciti kao druga sansa?
Zasto su baceni u tamu?

J.S. uce da ce oni biti uceni pravednosti i da na kraju mogu da odluce, ali gde to pise?
Opet, oni koji Hrista nisu znali, ali su ziveli po istini koju su poznavali, nece propasti, a stvarno ne bi bilo lepo da se oni nadju u ovoj grupi ocajnika. Jer oni su postupali po svojoj savesti..

Voleo bih da objasnis ovo citatima...
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U biblijskom kontekstu postoji sud po savesti, gde ce onina koji su ziveli krajnje Bogougodno po svetlosti koju su posedovali biti sudjeno po toj primljenoj svetlosti.

U bibliji nema direktnih dokaza u prilog dokazivanja druge prilike osim par pomenutih.
Jehovini svedoci u vezi druge prilike navode tekst koji kaze:

"И ако се само у овом животу уздамо у Христа, најнесрећнији смо од свију људи" ( 1 Korincanima 15. 19 )

Istina, ovaj tekst govori o nadi u vaskrsenje, ali sama njegova forma govori o nekom drugom zivotu a ne ovom gde se se ljudi uzdati u Hrista.

Prica o deset devojaka, o svadbi careva sina i o slugama kojima je gospodar dao talente - govore o Isusovom dolasku i onima koji ce ga docekati nespremni.

Isusova prica o svadbi careva sina i o slugama i zlom sluzi - upucuje na to da ce ovi nespremni biti baceni u tamu najkrajnju gde je plac i skrgut zuba.

PRICA O SVADBI CAREVA SINA

"И одговарајући Исус опет рече им у причама говорећи:
Царство је небеско као човјек цар који начини свадбу сину својему.
И посла слуге своје да зову званице на свадбу; и не хтјеше доћи.
Опет посла друге слуге говорећи: кажите званицама: ево сам објед свој уготовио, и јунци моји и храњеници поклани су, и све је готово; дођите на свадбу.
А они не маривши отидоше овај у поље своје, а овај к трговини својој.
А остали ухватише слуге његове, изружише их, и побише их.
А кад то чу цар онај, разгњеви се и пославши војску своју погуби крвнике оне, и град њихов запали.
Тада рече слугама својима: свадба је дакле готова, а званице не бише достојне.
Идите дакле на раскршћа и кога год нађете, дозовите на свадбу.
И изишавши слуге оне на раскршћа сабраше све које нађоше, зле и добре; и столови напунише се гостију.
Изашавши пак цар да види госте угледа ондје човјека необучена у свадбено рухо.
И рече му: пријатељу! како си дошао амо без свадбенога руха? А он оћутје.
Тада рече цар слугама: свежите му руке и ноге, па га узмите те баците у таму најкрајњу; ондје ће бити плач и шкргут зуба.
Јер су многи звани, али је мало избранијех" ( Matej 22. 1 - 14 )

PRICA O SLUGAMA I ZLOM SLUZI

"A gospodar njegov reče mu: Dobro, slugo dobri i verni! U malom bio si mi veran, nad mnogim ću te postaviti; uđi u radost gospodara svog.A pristupivši i onaj što je primio dva talanta reče: Gospodaru! Predao si mi dva talanta; evo još dva talanta ja sam dobio s njima.
A gospodar njegov reče mu: Dobro, slugo dobri i verni! U malom bio si mi veran, nad mnogim ću te postaviti; uđi u radost gospodara svog.
A pristupivši i onaj što je primio jedan talanat reče: Gospodaru! Znao sam da si ti tvrd čovek: žnješ gde nisi sejao, i kupiš gde nisi vejao;
Pa se pobojah i otidoh te sakrih talanat tvoj u zemlju; i evo ti svoje.
A gospodar njegov odgovarajući reče mu: Zli i lenjivi slugo! Znao si da ja žnjem gde nisam sejao, i kupim gde nisam vejao:
Trebalo je dakle moje srebro da daš trgovcima; i ja došavši uzeo bih svoje s dobitkom.
Uzmite dakle od njega talanat, i podajte onom što ima deset talanata.
Jer svakom koji ima, daće se, i preteći će mu; a od onog koji nema, i šta ima uzeće se od njega.
I nevaljalog slugu bacite u tamu najkrajnju; onde će biti plač i škrgut zuba" ( Matej 25. 21 - 30 )
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top