Istina o drugoj prilici - nada za nase umrle

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovu temu pokrecem iz razloga sto danas postoje razlicita verovanja u vezi covekovog stanja nakon smrti i toga - sta ce se desavati sa gresnicima nakon Hristovog drugog dolaska i suda Bozjeg.

Ako pogledamo kontekst biblije po pitanju čovekovog stanja posle smrti - biblija na mnogo mesta govori o tome - da čovek nakon smrti biva položen u grob i da se nalazi u jednom besvesnom stanju koje biblija naziva snom, da se ne nalazi u prisutnosti Božjoj i da ne slavi Boga, i da ne zna šta se dešava ni na zemlji ni na nebu.

Po bibliji - covek u tom stanju ostaje do Isusovog drugog dolaska kada će biti vaskrsnut ili da ode sa Hristom i svim spasenima na nebo,ili da bude odveden na sud ( nakon 1000 godina ).

MRTVI NE ZNAJU NISTA, NE POSTOJE I NISU NIČEGA SVESNI:

"Jer živi znaju da će umreti, a mrtvi ne znaju ništa niti im ima
plate, jer im se spomen zaboravio.
I ljubavi njihove i mržnje njihove i zavisti njihove nestalo je, i više nemaju dela nikada ni u čemu što biva pod suncem"
( Jeremija 9. 5 - 6 )

"A čovek umire iznemogao; i kad izdahne čovek, gde je? Kao kad voda
oteče iz jezera i reka opadne i usahne,Tako čovek kad legne, ne ustaje
više; dokle je nebesa neće se probuditi niti će se prenuti oda sna svog.
O da me hoćeš u grobu sakriti i skloniti me dokle ne utoli gnev Tvoj, i da mi daš rok kad ćeš me se opomenuti!Kad umre čovek, hoće li oživeti?Sve dane vremena koje mi je određeno čekaću dokle mi dođe promena.Zazvaćeš, i ja ću Ti se odazvati; delo ruku svojih poželećeš"
( knjiga o Jovu 14. 10 - 15 )

MRTVI SU U GROBU I NE ZNAJU ŠTA SE DEŠAVA NA ZEMLJI:

"Zaista, kao što gora padne i raspadne se, i kao što se stena odvali s
mesta svog,
I kao što voda spira kamenje i povodanj odnosi prah zemaljski, tako
nadanje čovečije obraćaš u ništa.
Nadvađuješ ga jednako, te odlazi, menjaš mu lice i otpuštaš ga.
Ako sinovi njegovi budu u časti, on ne zna; ako li u sramoti, on se ne brine"
( knjiga o Jovu 14. 18 - 21 )

ČOVEK UMIRE - BOG GA TRAŽI, NJEGA NEMA NIGDE:

"Zašto mi ne oprostiš grijeh moj i ne ukloniš moje bezakonje? jer ću sad leći u prah, i kad me potražiš, mene neće biti" ( knjiga o Jovu 7. 21 )

MRTVI NE HVALE BOGA:

"Jer neće grob tebe slaviti, neće te smrt hvaliti, i koji siđu u grob ne nadaju se tvojoj istini.
Živi, živi, oni će te slaviti kao ja danas: otac će sinovima javljati istinu tvoju.
Gospod me spase, zato ćemo pjevati pjesme moje u domu Gospodnjem dok smo god živi"
( knjiga proroka Isaije 38. 18 - 20 )

MRTVI NE SLAVE BOGA I NE POMINJU ISTINU:

"Kakva je korist od krvi moje, da siđem u grob? Hoće li Te prah slaviti ili kazivati istinu Tvoju?" ( psalam 30. 9 )

MRTVI NE VIDE ČUDESA BOŽJA, NE SLAVE BOGA, NE VIDE MILOST I PRAVDU
BOŽJU I NE GOVORE O NJOJ:

"Eda li ćeš na mrtvima činiti čudesa? ili će mrtvi ustati i tebe slaviti?
Eda li će se u grobu pripovijedati milost tvoja, i istina tvoja u truhljenju?
Eda li će u tami poznati čudesa tvoja, i pravdu tvoju gdje se sve zaboravlja?"
( psalam 88. 10 - 12 )

MRTVI SU U GROBU I ČEKAJU DAN VASKRSENJA:

"I mnogo onih koji spavaju u prahu zemaljskom probudiće se,jedni na život večni, a drugi na sramotu i prekor večni" ( knjiga proroka Danila 12. 2 )

"Ne divite se ovome, jer ide čas u koji će svi koji su u grobovima čuti glas Sina Božijeg, I izići će koji su činili dobro u vaskrsenje života, a koji su činili zlo u vaskrsenje suda" ( Jevandjelje po Jovanu 5. 28 - 29 ).

SVI MRTVI ĆE ZAJEDNO OTIĆI NA NEBO, I NI JEDAN ČOVEK NECE OTIĆI PRE DRUGOGA:

"Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao
i ostali koji nemaju nada;
Jer ako verujemo da Isus umre i vaskrse, tako će Bog i one koji su
umrli u Isusu dovesti s Njim
Jer vam ovo kazujemo rečju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za
dolazak Gospodnji, nećemo preteći onih koji su pomrli.
Jer će sam Gospod sa zapovešću, sa glasom Arhanđelovim, i s trubom
Božjom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najpre;
A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake
na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti.
Tako utešavajte jedan drugog ovim rečima"
( 1 poslanica Solunjanima 4.
13 - 18 ).

SASTANAK VERNIH NA NEBU TEK NAKON HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA:

"Ali vas molimo, braćo, za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista, i za naš sastanak u Njemu,
Da se ne date lasno pokrenuti od uma, niti da se plašite, ni duhom ni rečju, ni poslanicom, kao da je od nas poslana, da je već nastao dan Hristov.
Da vas niko ne prevari nikakvim načinom; jer neće doći dok ne dođe najpre otpad, i ne pokaže se čovek bezakonja, sin pogibli, Koji se protivi i podiže više svega što se zove Bog ili se poštuje, tako da će on sesti u crkvi Božjoj kao Bog pokazujući sebe da je Bog.
Ne pamtite li da sam vam ovo kazivao još kad sam kod vas bio?
I sad znate šta zadržava da se ne javi u svoje vreme.
Jer se već radi tajna bezakonja, samo dok se ukloni onaj koji sad zadržava.
Pa će se onda javiti bezakonik, kog će Gospod Isus ubiti duhom usta svojih, i iskoreniti svetlošću dolaska svog"
( 2 Solunjanima 2. 1 - 8 )

VERNI ĆE UĆU U CARSTVO BOŽJE I DOBITI VENAC PRAVDE TEK NAKON
VASKRSENJA PRILIKOM HRISTOVOG DOLASKA U SLAVI:

"Jer ja se već žrtvujem, i vreme mog odlaska nasta.
Dobar rat ratovah, trku svrših, veru održah.
Dalje, dakle, meni je pripravljen venac pravde, koji će mi dati Gospod u dan onaj, pravedni sudija; ali ne samo meni, nego svima koji se raduju Njegovom dolasku"
( 2 poslanica Timotiju 4. 6 - 8 )

Po biblijskoj hronologiji dogadjaja, u casu Hristovog dolaska dogodice se takozvano prvo vaskrsenje u kome ce ustati umrli pravednici koji ce zajedno sa zivim pravednicima biti uzeti na nebo.

Umrli gresnici ce u casu Hristovog dolaska ostati u svojim grobovima a zivi gresnici ce umreti od njegove slave i oni ce ostati u svojim grobovima za 1000 godina nakon cega ce se dogoditi takozvano drugo vaskrsenje kada ce gresnici ustati da bi im se sudilo.

"Neću vam pak zatajiti, braćo, za one koji su umrli, da ne žalite kao
i ostali koji nemaju nada;
Jer ako vjerujemo da Isus umrije i vaskrse, tako će Bog i one koji su umrli u Isusu dovesti s njim.
Jer vam ovo kazujemo riječju Gospodnjom da mi koji živimo i ostanemo za dolazak Gospodnji, nećemo preteći onijeh koji su pomrli.
Jer će sam Gospod sa zapoviješću, sa glasom arhanđelovijem, i s trubom Božijom sići s neba; i mrtvi u Hristu vaskrsnuće najprije;
A potom mi živi koji smo ostali, zajedno s njima bićemo uzeti u oblake na susret Gospodu na nebo, i tako ćemo svagda s Gospodom biti"
( 1 Solunjanima poslanica 4. 13 - 17 )

"I vidjeh prijestole, i sjeđahu na njima, i dade im se sud, i duše
isječenijeh za svjedočanstvo Isusovo i za riječ Božiju, koji se ne pokloniše zvijeri ni ikoni njezinoj, i ne primiše žiga na čelima
svojima i ruci svojoj; i oživlješe i carovaše s Hristom hiljadu godina.
A ostali mrtvaci ne oživlješe, dokle se ne svrši hiljada godina. Ovo je prvo vaskrsenije.
Blažen je i svet onaj koji ima dijel u prvom vaskrseniju; nad njima
druga smrt nema oblasti, nego će biti sveštenici Bogu i Hristu, i carovaće s njim hiljadu godina"
( otkrivenje 20. 4 - 6 )

Ono sto je Bog otkrio u danasnjem vremenu i o cemu govori naslov ove teme - je upravo vezano za pitanje "sta ce se desavati sa gresnicima nakon Hristovog dolaska i Bozjeg suda"

Biblija jasno otkriva da greh ima svoj pocetak ali da on ima i svoj kraj, i da je greh nesto sto ce Bog na kraju morati da osudi i da ga ukloni iz postojanja, jer na novoj zemlji koju ce Bog stvoriti nakon Hristovog drugog dolaska - nece biti ni greha ni gresnika.

"A bezakonika će nestati sasvim; nasleđe će se bezbožničko zatrti" ( psalam 37. 38 )

Takodje, biblija otkriva da je plata za greh i onoga koji cini greh - smrt.

"Јер је плата за гријех смрт, а дар Божиј је живот вјечни у Христу Исусу Господу нашему"
( Rimljanima poslanica 6. 23 )

Biblija sa druge strane govori o tome da je Bog vecna ljubav i milost, i da je on iz te ljubavi prema coveku stvorio plan spasenja - po kome ce Gospod Isus Hristos doci na ovaj svet, i poloziti svoj zivot kao zrtvu za grehe covecanstva - da bi ga spasio od greha i vecne smrti koja je posledica greha.

"Jer Bogu tako omilje svijet da je i sina svojega jedinorodnoga dao, da ni jedan koji ga vjeruje ne pogine, nego da ima život vječni.
Jer Bog ne posla sina svojega na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spase kroza nj.
Koji njega vjeruje ne sudi mu se, a koji ne vjeruje već je osuđen, jer ne vjerova u ime jedinorodnoga sina Božijega"
( Jovan 3. 16 - 18 )

"Jer Hristos još kad slabi bejasmo umre u vreme svoje za bezbožnike.
Jer jedva ko umre za pravednika; za dobroga može biti da bi se ko usudio umreti.
Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama što Hristos još kad bejasmo
grešnici umre za nas.
Mnogo ćemo, dakle, većma biti kroza Nj spaseni od gneva kad smo se sad
opravdali krvlju Njegovom"
( Rimljanima 5. 6 - 9 )

"Odavna mi se javljaše Gospod. Ljubim te ljubavlju večnom, zato ti jednako činim milost" ( Jeremija 31. 3 )

"U malom gnevu sakrih za čas lice svoje od tebe, ali ću te večnom milošću pomilovati, veli Izbavitelj tvoj Gospod"
( Isaija 54. 8 )

Osim ovoga - biblija govori i o vecnom jevandjelju kao radosnoj vesti o spasenju u Isusu Hristu

" I videh drugog anđela gde leti posred neba, koji imaše večno jevanđelje da objavi onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu" ( otkrivenje 14. 6 )

Takodje - govori o vecnom sudu.

"Zato da ostavimo početak Hristove nauke i da se damo na savršenstvo:
da ne postavljamo opet temelja pokajanja od mrtvih dela, i vere u Boga, Nauke krštenja, i stavljanja ruku, i vaskrsenja mrtvih, i suda večnog"
( Jevrejima 6. 1 - 2 )

U skladu sa ovim iznetim i onim sto je Bog danas otkrio - svaki covek koji u ovom zivotu umre bez vere u Hrista - imace jos jednu priliku za spasenje koju ce Bog dati u periodu nako drugog vaskrsenja, odnosno isteka 1000 godina i poslednjeg suda na kome ce Bog osuditi greh.

Dakle, kao sto je napomenuto - prilikom Hristovog drugog dolaska gresnici ce biti uklonjeni slavom Hristovog dolaska, ali ce nakon 1000 godina oni biti vaskrsnuti, greh osudjen, i tada ce gresnici biti sklonjeni na odredjeno mesto koje biblija naziva "tama najkrajnja gde ce biti plac i skrgut zuba, i sramota i prekor vecni" gde ce oni gledajuci svoje stanje u koje ih je greh i zanemarivanje Bozjih poziva dovelo - moci da razmisljaju o svemu, i da gledajuci srecu spasenih u raju - donose odluke da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Bog nema nista od gubitka, i toga da zauvek unisti gresnika i da mu ne da priliku da cuje istinu o Bogu, i da mu se obrati.

Ako pogledamo danasnje prilike kao i one u proslosti, postoje ljudi koji su se rodili u takvim okolnostima i uslovima - da nikada u zivotu nisu culi za Jevandjelje, ili nisu imali prilike za to, sto zbog okolnosti u kojima su ziveli, ili smrti koja ih je zadesila,
Tu su i ljudi koji su se rodili u drugim religijama i kulturama, ili u specificnim zivotnim okolnostima, kao i deca koja su prerano umrla da bi cula jevandjelje i poverovala u Boga.

U Bozje carstvo nece uci niko ko nije kroz biblijsku edukaciju i njeno prakticno sprovodjenje u licom zivotu - dostigao stanje duhovne spremnosti za zivot u Bozjem carstvu, u kome vladaju savrseni odnosi, i gde je ljubav osnovno nacelo ponasanja i zivota.

Bog ce svima ljudima koji nisu imali priliku, ili su umrli bez zive vere u Boga i licnog iskustva sa njim u zajednici - dati drugu priliku, jer Bog razume coveka i njegovo obitavanje na zemlji u poretku greha, i kroz drugu priliku dace mu mogucnost da upozna plan spasenja, da ga prihvati, da se pokaje i obrati Bogu, i dopusti da Duh Sveti u njemu izvrsi promenu i pripremi ga za zivot u Bozjem carstvu.

Naravno, Bog ce prilikom Hristovog drugog dolaska i u toku suda - osuditi greh i pokazati jasnu liniju razdvajanja izmedju greha i pravde, i Bog nikada nece napraviti kompromis sa grehom, i dopustiti da on postoji, ali ce kroz drugu priliku dati coveku mogucnost da odbaci greh i da usvoji principe pravde. i time udje u vecno Bozje carstvo slave.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovu temu pokrecem iz razloga sto danas postoje razlicita verovanja u vezi covekovog stanja nakon smrti i toga - sta ce se desavati sa gresnicima nakon Hristovog drugog dolaska i suda Bozjeg.

Katolička Crkva vjeruje i ispovijeda da je čovjekova duša besmrtna. Isus to jasno iznosi u prispodobi o bogatašu i siromahu Lazaru. I bogataševo i Lazarevo tijelo istrunulo je u grobu, dakle, Lazar u Abrahamovu krilu i bogataš u paklu (Lk 16,22-23) zapravo su slike (simboli) njihovih duša. Isus se koristio simbolima u svojim prispodobama, ali nikada nije koristio poganske „babilonske“ priče niti priče iz grčke mitologije, kako adventisti tvrde objašnjavajući ovu Isusovu prispodobu.

Katolička Crkva također vjeruje i ispovjeda da postoje i raj i pakao i čistilište. Da postoji raj, i da čovjekova duša može otići u raj već u trenutku čovjekove zemaljske smrti, potpuno jasno saznajemo ponovo iz Isusovih riječi, evo ih:

Mt 23,42-43: Onda reče: "Isuse, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje." A on će mu: "Zaista ti kažem: danas ćeš biti sa mnom u raju!"

Adventisti pokušavaju osporiti ove Isusove riječi (zamislite što oni sebi dopuštaju) na dva načina. Prvi način osporavanja je njihova tvrdnja kako su prevoditelji zbrčkali interpunkcijske znakove. Zamislite, nitko nije razumio i nitko nije znao točno prevesti Lukin grčki tekst, dok se nije pojavila „četa pionira“ s Jelenom na čelu!? Drugi način osporavanja ovih Isusovih riječi, „Miroljubova poslastica“, kaže otprilike ovako. Kako čovjek (tijelo) nakon smrti u grobu nije ničega svjestan, a duša mu je ionako kao magareća, kada god da Krist ponovo dođe i uskrisi ga čovjek će misliti da je to onaj dan u koji je umro. Tako će i ovaj razbojnik, kojemu je Isus obećao ulazak u raj onoga petka, misliti da je to zaista onaj petak, i nikada neće ni saznati da mu je Isus lagao. Da nije od adventista čovjek bi se mogao bar načuditi.

Pakao?
Toliko ga puta susrećemo u Svetom Pismu – Novom zavjetu. Ja bih i ovdje mogao ponovo citirati Isusove riječi, ali da ne bih bio još veći sukrivac adventističkih nasrtaja na Isusove riječi, ostavljam svakome da ih sam potraži.

Čistilište?
Vidjeli smo da čovjekova duša odmah poslije smrti može otići u raj. Vidjeli smo da postoji i pakao kao mjesto gdje se može naći čovjekova duša. A nešto između, postoji li takvo što? Hoće li svaki čovjek na času svoje smrti biti svrstan među one koji zaslužuju raj, i otići u raj, ili među one koji za vječnost odlaze u pakao? Ima li onih koji u času svoje smrti nisu baš dostojni Svetosti Neba, a nisu ni toliko „nečisti“ da vječno završe u paklu?

Sveti Pavao u pravilu na kraju svojih poslanica izriče pozdrave. Ljude koje je poznavao i s kojima je bio blizak uvijek pozdravlja pišući i njihova imena. Pogledajte sami u Pavlovim poslanicama kako to Pavao čini, a ovdje ćemo vidjeti jedan interesantan primjer vezan uz temu.

2 Tim 1,16-18: Neka Gospodin milosrđem podari Oneziforov dom jer me često osvježivao i nije se stidio mojih okova, nego kad je bio u Rimu, brižljivo me potražio i našao. Dao mu Gospodin naći milosrđe u Gospodina u onaj Dan! A koliko je usluga u Efezu iskazao, to ti najbolje znaš.

2 Tim 4,19: Pozdravi Prisku i Akvilu i Oneziforov dom!

Pogledajte, Pavao pored Priske i Akvile pozdravlja Oneziforov dom. Ne pozdravlja Onezifora, zašto? Da je Onezifor živ, Pavao bi, kao što to uobičava u svojim poslanicama, uputio pozdrav i Oneziforu i njegovu domu, ovako pozdravlja njegov dom, a za umrlog Onezifora moli se Bogu.

Kao što vidimo, sveti Pavao moli za pokojnog Onezifora. Prvo, ako je našom smrću na zemlji definitivno zapečaćena naša sudbina što se tiče spasenja, onda je Pavao heretik, moli za umrlog Onezifora. Zatim, ako je Onezifor za svoga života zadobio spasenje i završio u raju, molitva za njega ne bi bila ni potrebna, pa ni Pavlova. Ako je, pak, Onezifor za svoga života izgubio život vječni i završio u paklu, ni Pavlova ni molitva bilo koga drugoga ne bi mu mogla više pomoći. A Pavao ipak moli za umrlog Onezifora. Naravno, nije sveti Pavao heretik, i zna on da već spašenima nije potrebna molitva, kao što zna da i izgubljenima ona više ne može pomoći. Pored toga Pavao moli za Onezifora. Gdje je Onezifor, i zašto Pavao moli da mu Gospodin da naći milosrđe u onaj Dan, probajte sami zaključiti. Ja se ne mogu oteti dojmu da ipak postoji nešto „između“.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ova tema nije pokrenuta sa ciljem da se bavi besmtnoscu ili smrtnoscu duse jer za to postoji druga tema, vec istinom o drugoj prilici nakon Hristovog drugog dolaska i hiljadugodisnjeg carstva.
Tumacenje duse i ideje vecnih muka u paklu se zasniva na pogresnim prevodima biblije onih prevodioca i prepisivaca koji su pojedine izraze poput SEOL i HADES, TARTAR, GEHENA, NISMAT HAIM..itd.. prevodili izrazima Pakao, ziva dusa, bezdan..itd, od kojih neki izrazi nisu pogresni ali se tumace u kontekstu biblije a ne u kontekstu mnogobozacke filozofije kao sto pojedini cine a koja propagira besmrtnost dusei vecno mucenje u paklu.

Takodje, ova tema nije pokrenuta da se bavi pricom o bogatasu i Lazaru, sa napomenom da je na ovo vec odgovoreno i da se u kontekstu biblije i mnogobozacke filozofije - radi samo o Isusovoj prici ili paraboli koju je on uzeo iz narodnog verovanja da bi iz nje izvukao odredjene duhovne pouke.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ova tema nije pokrenuta sa ciljem da se bavi besmtnoscu ili smrtnoscu duse jer za to postoji druga tema,

Nije li tema i "nada za naše umrle"? Prvo pročitaj pa ćeš vidjeti da ja baš i o tome pišem.

Tumacenje duse i ideje vecnih muka u paklu se zasniva na pogresnim prevodima biblije onih prevodioca i prepisivaca koji su pojedine izraze poput SEOL i HADES, TARTAR, GEHENA, NISMAT HAIM..itd.. prevodili izrazima Pakao, ziva dusa, bezdan..itd, od kojih neki izrazi nisu pogresni ali se tumace u kontekstu biblije a ne u kontekstu mnogobozacke filozofije kao sto pojedini cine a koja propagira besmrtnost dusei vecno mucenje u paklu.

A tko ti je to rekao, Miroljub? Zašto onda kriješ Bibliju s ispravanim prijevodom? Onu koju se preveli i izdali "pioniri i Jelena". Iznesi je na svjetlo dana, tko zna koliko ćeš ljudi privesti "istini" i duše im spasiti.

Takodje, ova tema nije pokrenuta da se bavi pricom o bogatasu i Lazaru, sa napomenom da je na ovo vec odgovoreno i da se u kontekstu biblije i mnogobozacke filozofije - radi samo o Isusovoj prici ili paraboli koju je on uzeo iz narodnog verovanja da bi iz nje izvukao odredjene duhovne pouke.

Što si rekao? Našao si zajednički kontekst Biblije i mnogobožačke filozofije, i baš u tom kontekstu razumio Isusove priče. Svašta ćemo mi još ovdje od tebe čuti.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
poštovani kolega
ne razumijem te baš najbolje zato pitam

da li ti misliš i govoriš ovdje da če NEPOKAJANI griješnici dobiti još jednu mogučnost za pokajanje
kada vide sreću i slavu koju su primili pravednici o Drugom Kristovom dolasku ???
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
poštovani kolega
ne razumijem te baš najbolje zato pitam

da li ti misliš i govoriš ovdje da če NEPOKAJANI griješnici dobiti još jednu mogučnost za pokajanje
kada vide sreću i slavu koju su primili pravednici o Drugom Kristovom dolasku ???

Da, s time da ce nepokajani prilikom Hristovog dolaska biti uklonjeni slavom Hristovog dolaska - umrece, a njihovo vaskrsenje kao i svih drugih nepokajanih od stvaranja do tog casa - ce se dogoditi 1000 godina kasnije i tada ce oni biti sklonjeni na odredjeno mesto gde ce moci da gledaju srecu spasenih u raju i Bog ce im dati mogucnost za pokajanje i obracenje.

Oni koji u ovom periodu nakon 1000 godina ne budu iskoristili ovu priliku - njih ce na kraju Bog morati da ukloni iz postojanja.

-------------------------------------------------

Stvarnoslap - ti kazes sledece:

--------------------------------
"Što si rekao? Našao si zajednički kontekst Biblije i mnogobožačke filozofije, i baš u tom kontekstu razumio Isusove priče. Svašta ćemo mi još ovdje od tebe čuti"
--------------------------------

Ja bih na ovo odgovorio - da je upravo suprotno, jer oni koji veruju u besmrtnost duse i vecno mucenje u paklu, oni bibliju tumace u kontekstu mnogobozackih filozofija i pronalaze nesto zajednicko izmedju biblije i mnogobozacke filozofije, jer veruju i namecu bibliji ono sto veruju i mnogobosci.

Hriscani koji veruju u ucenje o uslovnoj besmrtnosti - oni bibliju tumace biblijom i ne ukljucuju mnogobostvo u razumevanju biblijskih tekstova.

Sto se tice Isusove price o Bogatasu i Lazaru - odgovor sam dao.
To je samo parabola koju je Isus uzeo iz narodnog verovanja da bi iz nje izvukao odredjene duhovne pouke.

Ova istina o drugoj prilici daje upravo diametralno razlicitu sliku Boga od one koju propagiraju pobornici vecnih muka u paklu.
Ona otkriva da je Bog vecna ljubav i milost koji zeli da spasi sve ljude i da je za njega i jedna dusa vredna i njena izgubljenost za njega predstavlja veliki gubitak - sto mozemo videti u jednim od najlepsih prica koje je Isus ispricao o Izgubljenom sinu, Izgubljenom dinaru i izgubljenoj ovci.

Mnogobozacka nauka o vecnim mukama u paklu pobija ovakvu biblijsku sliku Boga i prikazuje ga kao neumoljivog tiranina, okrutnog, zlocudnog, bezosecajnog, zlog, koji uziva u tome da jadnim, slabim, ranjivim i smrtnim ljudima nanosi vecni bol przeci ih u vecnom ognju.

Amin sto ovo nije slucaj i sto Bog danas poslednjoj generaciji Hriscana koji smo mi koji danas zivimo na zemlji - otkriva svoje namere i planove proistekle iz njegovog velikog ocinskog srca koji zeli da njegova deca budu srecna i da im podari vecnost u njegovom carstvu ljubavi i mira.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
NEMOGU vjerovati vlastitim očima, to što si napisao

Biblija nas uči da je ovaj život koji živimo jedina prilka,
za promjenu karaktera
griješnici koji prokockaju ovu priliku, izgubili su vječni život
nikakva druga šansa ne postoji
to nije Biblijski nauk
nego
lukavo došaptavanje samog sotone

neka ti je Bog milostiv, pa te osvjedoči u istinu
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Stvarnoslap - ti kazes sledece:

--------------------------------
"Što si rekao? Našao si zajednički kontekst Biblije i mnogobožačke filozofije, i baš u tom kontekstu razumio Isusove priče. Svašta ćemo mi još ovdje od tebe čuti"
--------------------------------

Ja bih na ovo odgovorio - da je upravo suprotno, jer oni koji veruju u besmrtnost duse i vecno mucenje u paklu, oni bibliju tumace u kontekstu mnogobozackih filozofija i pronalaze nesto zajednicko izmedju biblije i mnogobozacke filozofije, jer veruju i namecu bibliji ono sto veruju i mnogobosci.

Nisam ja izmislio raj i pakao, Isus govori i o raju i o paklu. I ne samo da ja nisam izmislio raj i pakao, nego ne kažem ni Isusu: Isuse, te tvoje priče su mnogobožačke filozofije. A vidi kakvu vratolomiju vi morate napraviti da biste branili Jelenino učenje. Morate Isusu pripisati (Isus govori o raju i paklu) da je širitelj mnogobožačkih filozofija. Zaista skandalozno.

Hriscani koji veruju u ucenje o uslovnoj besmrtnosti - oni bibliju tumace biblijom i ne ukljucuju mnogobostvo u razumevanju biblijskih tekstova.

Navedi točno izvor odakle ti ovaj termin - "uslovna besmrtnost".

Sto se tice Isusove price o Bogatasu i Lazaru - odgovor sam dao.
To je samo parabola koju je Isus uzeo iz narodnog verovanja da bi iz nje izvukao odredjene duhovne pouke.

Čekaj, čekaj. Je li Isus ovu svoju prispodobu uzeo iz "narodnog vjerovanja" ili iz "mnogobožačkih filozofija"?

Ova istina o drugoj prilici daje upravo diametralno razlicitu sliku Boga od one koju propagiraju pobornici vecnih muka u paklu.
Ona otkriva da je Bog vecna ljubav i milost koji zeli da spasi sve ljude i da je za njega i jedna dusa vredna i njena izgubljenost za njega predstavlja veliki gubitak - sto mozemo videti u jednim od najlepsih prica koje je Isus ispricao o Izgubljenom sinu, Izgubljenom dinaru i izgubljenoj ovci.

Da, daje potpuno različitu sliku o Bogu, i u tome i jest problem. Sliku o stvarnosti raja i pakla nalazimo u Svetom Pismu, a ovu sliku o "drugoj prilici", po tvom vlastitom priznaju, Bog je objavio osobno tebi. I ti sada vrbuješ ljude da odbace ono što piše u Svetom Pismu, a da prihvate tvoju osobnu objavu. Što ti je čovječe!? Jesi li kada pročitao od Pavla ovo:

Gal 1,8: Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestismo, neka je proklet!

Jesi li uopće svjestan što činiš? Zašto prokletstvo na sebe navlačiš?

Mnogobozacka nauka o vecnim mukama u paklu pobija ovakvu biblijsku sliku Boga i prikazuje ga kao neumoljivog tiranina, okrutnog, zlocudnog, bezosecajnog, zlog, koji uziva u tome da jadnim, slabim, ranjivim i smrtnim ljudima nanosi vecni bol przeci ih u vecnom ognju.

Ono što piše u Svetom Pismu ti nazivaš mnogobožačkom naukom!? Tko se to tebi objavio? Odvjetnik Ellen White?

Amin sto ovo nije slucaj i sto Bog danas poslednjoj generaciji Hriscana koji smo mi koji danas zivimo na zemlji - otkriva svoje namere i planove proistekle iz njegovog velikog ocinskog srca koji zeli da njegova deca budu srecna i da im podari vecnost u njegovom carstvu ljubavi i mira.

Znači, Bog promijenio planove koje je iznio u Svetom Pismu? OK, ali zašto ti onda nije objavio da je i Sveto Pismo "stornirao"?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
NEMOGU vjerovati vlastitim očima, to što si napisao

Biblija nas uči da je ovaj život koji živimo jedina prilka,
za promjenu karaktera
griješnici koji prokockaju ovu priliku, izgubili su vječni život
nikakva druga šansa ne postoji
to nije Biblijski nauk
nego
lukavo došaptavanje samog sotone

neka ti je Bog milostiv, pa te osvjedoči u istinu

Spedy, da nisam osvedocen od Boga u ovu istinu o drugoj prilici - ja o njoj ne bi pisao, jer ja sam kroz ovu istinu doziveo Bozansko prosvetljenje u bukvalnom smislu i sam Bog mi je posvedocio ovu istinu.

Sto se tice ostalog - Bog je objavio neke stvari u bibliji kao uslovne, odnosno da bi veru onih koji poveruju u Hrista ucvrstio u nameri da oni budu potpuno reseni da u ovom zivotu zive svoj zivot sa Bogom bez ikakve kalkulacije koja bi im zasmetala da svoju odluku potpuno ostvare.
U tom smislu - Bozja volja jeste da ljudi u ovom zivotu upoznaju istinu, da se predaju Bogu i da se u ovom zivotu spreme za nebesko carstvo izgradnjom karaktera.

Druga prilika je data za one koji su umrli nepokajani i za one koji ce kojim slucajem umreti kao takvi.
Bog od nas koji poznajemo istinu i od onih koji ce je tek upoznati pre njegovog dolaska - ocekuje da u ovom zivotu dozivimo spremnost za ulazak u njegovo carstvo slave.

On je dao ove svetlosti o blizini njegovog dolaska i drugoj prilici upravo u ovom poslednjem vremenu iz razloga - sto smo mi poslednja generacija ljudi koja ce ziveti na zemlji neposredno pre Hristovog drugog dolaska i nemamo vremena ni mogucnosti za kalkulaciju - jer Hristov dolazak je pred vratima i on ocekuje od nas da u ovom zivotu postignemo savrsenstvo koje je uslov da bi njegov dolazak doziveli spremni.

--------------------------------------------------

Stvarnoslap.

Vec sam ti dao jednu sugestiju na drugoj temi.

Kada shvatis da je istina jedino Bog, a da je biblija SAMO JEDNO od sredstava putem kojih Bog govori i otkriva istinu, tada ces i razumeti istinu da je Bog u novom zavetu upravo dao prorocki dar da kroz njega da nove svetlosti u pogledu istine zapisane u bibliji.

U bibliji je cak i zapisano da postoje istine koje nisu date da se objave u ono vreme, koje ce Bog objaviti u poslednjem vremenu, a vezane su za vreme poletka i desavanja neposredno pre Hristovog drugog dolaska.

"I kad govoriše sedam gromova glasove svoje, htedoh da pišem, i čuh glas s neba koji mi govori: Zapečati šta govoriše sedam gromova, i ovo ne piši" ( otkrivenje 10. 4 )

Sto se tice besmrtnosti duse - vec je dat odgovor.

Ucenje o slovnoj besmrtnosti je zastupljeno u bibliji i po tom ucenju besmrtnost je dar koji Bog daje onima koji veruju u Hrista.
Dakle, besmrtnost je data pod uslovom vere u Hrista a ono nije svojstvo coveka.

"Јер Богу тако омиље свијет да је и сина својега јединороднога дао, да ниједан који га вјерује не погине, него да има живот вјечни" ( Jovan 3. 16 )

"Онима дакле који су трпљењем дјела доброга тражили славу и част и нераспадљивост, живот вјечни" ( Rimljanima 2. 7 )

"I ovo je svedočanstvo da nam je Bog dao život večni; i ovaj život večni u Sinu je Njegovom.
Ko ima Sina Božijeg ima život; ko nema Sina Božijeg nema život.
Ovo pisah vama koji verujete u ime Sina Božijeg, da znate da imate život večni i da verujete u ime Sina Božijeg" ( 1 Jovanova 5. 11 - 13 )

"A ova se napisaše, da verujete da Isus jeste Hristos, Sin Božji, i da verujući imate život u ime Njegovo" ( Jovan 20. 31 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ovu temu pokrecem iz razloga sto danas postoje razlicita verovanja u vezi covekovog stanja nakon smrti i toga - sta ce se desavati sa gresnicima nakon Hristovog drugog dolaska i suda Bozjeg.

Biblijsko ucenje po pitanju zagrobnog zivota je to - da covek nakon smrti spava u grobu do casa vaskrsenja kada ce se dogoditi vaskrsenje mrtvih.

Po biblijskoj hronologiji dogadjaja, u casu Hristovog dolaska dogodice se takozvano prvo vaskrsenje u kome ce ustati umrli pravednici koji ce zajedno sa zivim pravednicima biti uzeti na nebo.

Umrli gresnici ce u casu Hristovog dolaska ostati u svojim grobovima a zivi gresnici ce umreti od njegove slave i oni ce ostati u svojim grobovima za 1000 godina nakon cega ce se dogoditi takozvano drugo vaskrsenje kada ce gresnici ustati da bi im se sudilo.

"Нећу вам пак затајити, браћо, за оне који су умрли, да не жалите као и остали који немају нада;
Јер ако вјерујемо да Исус умрије и васкрсе, тако ће Бог и оне који су умрли у Исусу довести с њим.
Јер вам ово казујемо ријечју Господњом да ми који живимо и останемо за долазак Господњи, нећемо претећи онијех који су помрли.
Јер ће сам Господ са заповијешћу, са гласом арханђеловијем, и с трубом Божијом сићи с неба; и мртви у Христу васкрснуће најприје;
А потом ми живи који смо остали, заједно с њима бићемо узети у облаке на сусрет Господу на небо, и тако ћемо свагда с Господом бити"
( 1 Solunjanima poslanica 4. 13 - 17 )

"И видјех пријестоле, и сјеђаху на њима, и даде им се суд, и душе исјеченијех за свједочанство Исусово и за ријеч Божију, који се не поклонише звијери ни икони њезиној, и не примише жига на челима својима и руци својој; и оживљеше и цароваше с Христом хиљаду година.
А остали мртваци не оживљеше, докле се не сврши хиљада година. Ово је прво васкрсеније.
Блажен је и свет онај који има дијел у првом васкрсенију; над њима друга смрт нема области, него ће бити свештеници Богу и Христу, и цароваће с њим хиљаду година"
( otkrivenje 20. 4 - 6 )

Ono sto je Bog otkrio u danasnjem vremenu i o cemu govori naslov teme - je upravo vezano za pitanje "sta ce se desavati sa gresnicima nakon Hristovog dolaska i Bozjeg suda"

Biblija jasno otkriva da greh ima svoj pocetak ali da on ima i svoj kraj i da je greh nesto sto ce Bog na kraju morati da osudi i da ga ukloni iz postojanja, jer na novoj zemlji koju ce Bog stvoriti nakon Hristovog drugog dolaska i perioda od 1000 godina - nece biti ni greha ni gresnika.

"A bezakonika će nestati sasvim; nasleđe će se bezbožničko zatrti" ( psalam 37. 38 )

Takodje, biblija otkriva da je plata za greh i onoga koji cini greh - smrt.

"Јер је плата за гријех смрт, а дар Божиј је живот вјечни у Христу Исусу Господу нашему" ( Rimljanima poslanica 6. 23 )

Biblija sa druge strane govori o tome da je Bog vecna ljubav i milost i da je on iz ljubavi prema coveku stvorio plan spasenja po kome ce jedna od licnosti Bozanstva doci na ovaj svet i poloziti svoj zivot kao zrtvu za grehe covecanstva da bi ga spasio od greha i vecne smrti koja je posledica greha.

"Odavna mi se javljaše Gospod. Ljubim te ljubavlju večnom, zato ti jednako činim milost" ( Jeremija 31. 3 )

"U malom gnevu sakrih za čas lice svoje od tebe, ali ću te večnom milošću pomilovati, veli Izbavitelj tvoj Gospod" ( Isaija 54. 8 )

Biblija govori i o vecnom jevandjelju - radosnoj vesti o spasenju u Isusu Hristu

" I videh drugog anđela gde leti posred neba, koji imaše večno jevanđelje da objavi onima koji žive na zemlji, i svakom plemenu, i jeziku i kolenu i narodu" ( otkrivenje 14. 6 )

Takodje, govori o vecnom sudu.

"Zato da ostavimo početak Hristove nauke i da se damo na savršenstvo: da ne postavljamo opet temelja pokajanja od mrtvih dela, i vere u Boga,
Nauke krštenja, i stavljanja ruku, i vaskrsenja mrtvih, i
suda večnog" ( Jevrejima 6. 1 - 2 )

U skladu sa ovim iznetim i onim sto je Bog danas otkrio onima koje je podigao za sluzbu duhovne reforme crkve i sveta, svaki covek koji u ovom zivotu umre bez vere u Hrista - imace jos jednu priliku za spasenje koju ce Bog dati u periodu nako drugog vaskrsenja, odnosno isteka 1000 godina i poslednjeg suda koji predstavlja konacno izricanje presude nad onima koji ni u toj drugoj prilici ne iskoriste mogucnost za pokajanje i spasenje.

Dakle, kao sto je napomenuto - prilikom Hristovog drugog dolaska gresnici ce biti uklonjeni slavom Hristovog dolaska, ali ce nakon 1000 godina oni biti vaskrsnuti i tada ce biti sklonjeni na odredjeno mesto koje biblija naziva tama najkrajnja gde ce biti plac i skrgut zuba, gde ce oni moci da razmisljaju o svemu i da gledajuci srecu spasenih u raju donose odluku da prihvate Bozju spasonosnu ruku.

Bog nema nista od gubitka i toga da zauvek unisti gresnika i da mu ne da priliku da cuje istinu o Bogu i da mu se obrati.

Ako pogledamo danasnje prilike kao i one u proslosti, postoje ljudi koji su se rodili u takvim okolnostima i uslovima - da nikada u zivotu nisu culi za Jevandjelje ili nisu imali prilike za to, sto zbog okolnosti u kojima su ziveli ili smrti koja ih je zadesila, recimo ljudi koji su se rodili u drugim religijama i kulturama ili u specificnim zivotnim okolnostima, kao i deca koja su prerano umrla da bi cula jevandjelje i poverovala u Boga.

Bog ce svima ovima dati drugu priliku, ali i svima ostalima, jer Bog razume coveka i njegovo obitavanje u poretku greha i kroz drugu priliku dace mu mogucnost za pokajanje i vecno spasenje.

Naravno, Bog ce prilikom Hristovog drugog dolaska i u toku suda - osuditi greh i pokazati jasnu liniju razdvajanja izmedju greha i pravde i Bog nikada nece dopustiti kompromis sa grehom, ali ce kroz drugu priliku dati coveku mogucnost da odbaci greh i da usvoji principe pravde i time udje u vecno Bozje carstvo.

Ja za ovo nisam nasao dokaza u bibliji uopste, ili ti mozda jesi?
Inace ovo je ucenje Jehovinih Svedoka. Sve ono sto si rekao je i njihovo ucenje i njihovo zakljucivanje, sa pitanjem: ''Zar ce Bog vaskrsnuti milione mrtvih samo da bi ih potom unistio?''.
Osim ove logike kojom pokusavaju da opravdaju svoj stav, ja kod njih nisam nasao tekstove koji podupiru ovo verovanje..
Koliko ja znam adventisticka crkva ne uci da ce Bog dati ljudima drugu priliku da se pokaju nakon 1000 godina?

Sve ovo lepo zvuci, ali bez tekstova koji to podupiru to je samo licno misljenje..
 
Natrag
Top