Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Iron Maiden

Iron Maiden, danas sinonim heavy-metala, osnovan 1975. Njegov osnivač Steve Harris, osim frontmena ima i ulogu basista, uz gitariste Adriana Smitha, Dave Murraya i Janicka Gersa, bubnjara Nicku McBraina te pjevača Brucea Dickinsona. Ukupno su izdali 24 albuma, od toga 5 live-albuma, 5 best-off, 13 studio i jednu PC-igru (Ed Hunter) s nekim njihovim izvedbama. Njihova maskota, Eddie, ne mož se svrstati niti u jednu skupinu "čudovišta". Izgledom podsjeća na spoj kostura i zombija.


3-iron_maiden_1.jpg



Dugačak put do današnjeg sastava Iron Maidena je započeo davne 1975. godine, kratko nakon što je basista Steve Harris otišao iz benda Smiler. Razlog tomu je bio što se Harrisovim kolegama nisu svidjele njegove pjesme. Naziv za novi bend je Harrisu pao na pamet prilikom gledanja filmske adaptacije Man in the Iron Mask. Naziv Iron Maiden označava srednjevjekovnu spravu za mučenje.

Steve Harris i gitarista Dave Murray su dan danas najstariji članovi benda, prisutni gotovo od samoga početka. Bend je imao dvanaest različitih sastava u 70im godinama. Iako je Iron Maiden bio pod enormnim utjecajem nekolicine bendova kao što su Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, UFO, Yes, Wishbone Ash, Apocalypse, Queen te Judas Priest, njihova najranija ostvarenja nesumnjivo nalikuju na punk.

Pravi Iron Maidenov uspjeh počinje 1978. godine kada se Harrisu i Murrayu pridružuju vokal Paul Di'Anno te bubnjar Doug Sampson.

U to vrijeme Iron Maiden postaje prava senzacija u engleskim heavy metal krugovima. Bend svira već tri godine i skuplja popriličnu količinu lojalnih fanova, no još nemaju snimljen niti jedan album. To se mijenja na staru godinu 1978., bend snima jedan od najpoznatijih demo albuma u povijesti hard rocka, The Soundhouse Tapes. The Soundhouse Tapes čine četiri pjesme, a svih 5000 primjeraka biva prodanu u roku od nekoliko tjedana. Kasnije se The Soundhouse Tapes može pronaći pod enormnom cijenom od nekoliko tisuća dolara, sve do ponovno izadnja 1996. godine. Dvije pjesme na demo albumu, "Prowler" te "Iron Maiden" dostižu prvu poziciju britanske metal ljestvice.

Nakon izdavanja albuma Iron Maiden 1980. godine, bend uživa veoma velik komercijalan uspjeh i ubrzo se pridružuje najpoznatijim bendovima NWOBHMa (New Wave of British Heavy Metal). Iron Maiden se te godine pridružuje bendu KISS na njihovo Unmasked turneji. Poslije turneje, Dennis Stratton biva izbačen iz benda zbog razmirica. Tada se bendu pridružuje Adrian Smith.

1981. godine bend izdaje svoj novi album Killers. Tek dvije pjesme sa toga albuma su rađene konkretno za njega, dok su ostale uglavnom Iron Maidenovi prijašnju uratci.

Kao i kod mnogih drugih bendova, i u Iron Maidenu je bilo velike konzumacije alkohola. Kakogod, većina članova nije koristila nikakve druge supstance, iznimka biva pjevač Paul Di'Anno koji ima problema sa ponašanjem, uzrokovan uzimanjem kokaina. Baš u vrijeme kada Iron Maiden doživljava uspjeh i u Americi, performanse pjevača opadaju, a 1981. ga zamjenjuje bivši Samsonov pjevač Bruce Dickinson.

Od samoga početka Dickinson ne pokušava impersonirati Paula Di'Annoa već slijedi svoj stil. Prije Dickinsonova dolaska, legendarni DJ Tommy Vance mu je savjetovao da se ne pridružuje Iron Maidenu, no ovaj ga ignorira. Dickinson debitira 1982. izlaskom albuma The Number of the Beast koji se svrstava među klasike heavy metal žanra. Album biva uspješan u cijelome svijetu, a najuspješnije pjesme su "The Number of the Beast", "Run to the Hills" te "Hallowed Be Thy Name". Bend po drugi puta ide na svjetsku turneju, ovoga puta posjećuju SAD, Kanadu, Japan i Australiju. Turneja postaje prepoznatljiva po kontroverzi sa strane religijskih skupina, koje tvrde da je Iron Maiden sotonistički bend. Optužbe su se uglavnom vrtjele oko pjesme "The Number of the Beast", a Steve Harris osporava optužbe tvrdeći da je ista pjesma bazirana na njegovom snu. Optužbe se unatoč tome nastavljaju. Skupina krščanskih aktivista uništava Iron Maiden ploče (uključujući one od Ozzya Osbournea) zapalivši ih. Ono što ne idu u ruku aktivistima je činjenica da je jedan od članova benda krščanin, Nicko McBrain, a on sam ne vidi nikakvih problema u pjesmi.

Iron Maiden se 1983. vraća snimanju studijskih albuma, te u samo nekoliko godina naredaju čak četiri albuma, Piece of Mind, Powerslave, live album Live After Death te Somewhere in Time kod kojega se ističe uloga gitariste Adriana Smitha.


3-iron_maiden_2.jpg



1988. godine bend iskušava drugačiji pristup za svoj sedmi studijski album naziva Seventh Son of a Seventh Son. Rađa se konceptni album koji priča o mitskom djetetu sa nadnaravnim moćima baziran na knjizi Seventh Son.

Po prvi puta bend koristi klavijature u nekome od svojih studijskih albuma.

Kako bi zaokružili desetgodišnjicu svojih prvih singlova, bend izdaje The First Ten Years seriju desetak CDa

Bruce Dickinson snima svoj prvi solo album - Tattooed Millionaire

1990. snima se "No prayer For Dying" koji je doživio neuspjeh na ljestvicama.
Adrian Smith napušta bend i umjesto njega dolazi Janick Gers.
1992. snima se posljednji album iz te ere "Fear Of The Dark"
Nakon turneje Bruce Dickinson napušta bend.

Na audiciji za novog pjevača se prijavljuje 12 tisuća pjevača.
Prva selekcija, bila je: Da nije primadona - Psihološki zdrav - Nema sličnosti sa prethodnim vokalom - Nepoznat - Siguran pred velikom publikom - Totalno odgovoran - željan uspeha
Izbor je pao na Blaze Bayley-a (ex-Wolfsbane).

1995. izdan "The X-Factor"
(Steve Harris, Blaze Bayley, Dave Murray, Janick Gers, Nicko McBrain)

Bend kreće na turneju. 139 koncerata za godinu dana. Po prvi put su obuhvaćene zemlje u kojima nisu nikad svirali, ili dugo godina nisu imali svirku (Južna Afrika, Bugarska, Rumunija, Slovenija, Izrael, Češka)

Album je prodan u preko million primjeraka, što pokazuje da je album dobro prošao.

1996. Izlazi prvi put "Iron Maiden Best of "- kompilacija `The Best of the Beast`
Na njemu se nalazi i novi singl - pjesma `Virus`.

1998. izdan "Virtal XI".
(Blaze Bayley, Steve Harris, Dave Murray, Nicko McBrain, Janick Gers)

Virtualnih Jedanaest: 11. studijski album, 11 igrača u nogometu.



1999. Vraćaju se Bruce Dickinsone i Adrian Smith
Postava:
Iron Maiden - Steve Harris, Bruce Dickinson, Nicko McBrain, Dave Murray, Janick Gers, Adrian Smith

2000. Izlazi prva album nakon povratka "Brave New World"


3-iron_maiden_3.jpg



2003. izlazi "Dance Of Death"

2006. izlazi "A Matter of Life and Death"

Četrnaesti studijski album Iron Maidena, diljem svijeta izdan 28. kolovoza 2006. godine ( 5. rujna u SADu i Kanadi ). Producent je ponovno Kevin Shirley, te ponosno nosi titulu najdužeg Iron Maiden albuma.

Izvor: Gitare.info







 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
Sve pohvale za temu :yea:



I ako moze da se izdvoji omiljena...onda je to ova :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315

Ovo sletanje helikopterom je ukradena ideja. Pa to je Lepa Brena uradila u Bukureštu još sredinom osamdesetih :blum3:

Nego da preskočim ovog drekavca, ovako peva čovek Pol Di′Ano

:D
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dobro,Death,jesi preskocio neku priliku da ga nazoves drekavcem :(

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Mislim da je ovo tek drugi da sam to uradio, ja sam više za staru školu a ne za novotarije :dntknw:


Metal hamer: Spekuliše se da si iz Iron Maiden-a otišao zbog prekomernog ispijanja alkohola?

Paul Di′Anno: Ne, to stvarno nije tačno. Otišao sam jer sam popizdeo što su sve više svirali heavy metal. Ono što sam želeo je više punk-a. To se jako dugo skupljalo u meni, ali odlagao sam neminovni odlazak. Naravno da nisam bio previše gadljiv na drogu i alkohol. Na kraju sam otišao iz grupe sa 2-3 miliona dolara u džepu i svom drogom i alkoholom na ovom svetu

metal hamer srbija (jul-avgust 2005)

Kralj :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
12.04.2010
Poruka
591
Rime Of The Ancient Mariner




Hallowed Be Thy Name


 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top