Intolerancija na hranu

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Testom na netoleranciju hrane dođite do zdravog organizma

24 sata



Neka od oboljenja, kao što su astma, reumatoidni artritis, psoriaza, rozacea, ekcemi, multipla skleroza, dovode se u vezu sa netolerancijom na hranu...


Da li znate da je loše stanje organizma ili nemogućnost skidanja suvišnih kilograma verovatno posledica netolerancije vašeg tela na određene namirnice koje unosite u organizam. Zbog toga će „24 sata“ da vam predstavi prednosti sve popularnijeg testa na (ne)toleranciju hrane.
Neophodno je razlikovati dva pojma, odnosno dve kliničke manifestacije, a to su: alergija na hranu, proces posredovan IgE antitelima protiv proteina hrane i manifestuje se brzom uzročno posledičnom reakcijom, i netolerancija na hranu, poremećaj posredovan IgG antitelima, koji po svojoj patogenezi ne pripada alergijama u užem smislu te reči budući da su manifestacije sporije, često neprepoznatljive ili zamenjene sa drugim bolestima.
Dok manje od dva odsto populacije pati od alergija, procenjuje se da više od 20 odsto populacije pati od netolerancije na hranu.
Test se izvodi iz uzoraka kapilarne ili venske krvi, pri čemu se ispituje osetljivost uzorka na 93 različite namirnice. Rezultati ovih analiza precizno ukazuju na koje namirnice osoba reaguje, koje bi trebalo izbaciti iz upotrebe i sugeriše koje namirnice možete slobodno da jedete.
Iz laboratorije „Analiza“ kažu da postoje dve vrste testova, a cene se razlikuju od broja namirnica na koji se testira, tako da cene mogu da se kreću od 2.900 do 23.700 dinara.
- Uglavnom je potrebno jedan dan za jedan test, a rezultati budu gotovi za dva do tri dana, dok kod „skrinig“ testa sve zavisi od broja ljudi koji rade test - kaže Radmila Vrzić, specijalista medicinske biohemije.


Simptomi netolerancije na hranu

Gastrointestinalne tegobe - Gastritis, nadimanje, sindrom iritabilnog creva,
dijareja, opstipacija, malapsorpcija.
Neurološke smetnje - Glavobolja, migrena, vrtoglavica.
Dermatološke promene - Akne (kod odraslih), ekcem, svrab kože, osip.
Bolovi u zglobovima i mišićima - Od atipičnih bolova i otečenosti zglobova do reumatoidnog artritisa, fibromijalgije.
Psihološke smetnje - Hroničan umor, nesanica, depresija, anksioznost.
Respiratorne tegobe - Astma, rinitis - može se preklapati s alergijskim procesom.
Problemi kontrole težine.




 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Test intolerancije na hranu

Intolerancija na hranu

Uticaj načina ishrane na zdravlje – stara je ali uvek iznova aktuelna tema. U današnje vreme, primena pravilne ishrane u prevenciji i lečenju hroničnih bolesti postala je skoro nezaobilazna terapeutska mera.


Zapitajmo se:
Da li je zdrava hrana za svakog čoveka ista?
Da li neke namirnice za jednog čoveka mogu biti lek, a za drugog – otrov?

Lično podnošenje ili nepodnošenje odredjenih namirnica, srž je novog aspekta odredjivanja optimalne individualne ishrane. Povezanost intolerancije na hranu sa mnogim simptomima i hroničnim bolestima dugo je i nepravedno zanemarivana, ali su istraživanja poslednjih godina pokazala da je definitivno došlo vreme da ova ideja dobije mesto koje joj pripada i da se više ne može zanemarivati.

Savremena nauka je iscrpno proučila proces patoloških imunoloških reakcija koje se odigravaju u organizmu kada je opterećen unošenjem neodgovarajućih namirnica. Te se reakcije mogu pojaviti na bilo kom organu ili tkivu, izazivajući preko 100 simptoma tzv. odloženih alergijskih manifestacija.

Za razliku od klasičnih alergija, reakcija intolerancije je maskirana, podmukla i ostaje neprepoznata. Čovek teško može da poveže svoje tegobe sa unošenjem neke namirnice, nastavlja da se hrani na uobičajni način sve dok organizam može to da amortizuje. Kada opterećenje postane preveliko, amortizujući mehanizmi popuštaju, sistem ulazi u crvenu zonu i javlja se reakcija “pobune” u vidu različitih simptoma… Na taj način nastaju mnogobrojna patološka stanja i hronične bolesti za koje medicina često nema prava terapijska rešenja.

PROBLEMI KOJI MOGU BITI POVEZANI SA INTOLERANCIJOM NA HRANU
Varenje: nadimanje, zatvor, proliv, gorušica, bolovi u stomaku, iritabilna creva Koža: osip, crvenilo, svrab, ekcemi, psorijaza Disajni organi: zapušen nos, pojačana sekrecija, upala sinusa, napadi kijanja, nadražajni kašalj, laringit Kardio-vaskularni sistem: povišeni krvni pritisak, aritmije, cirkulatorne smetnje Problemi u metabolizmu: šećer i masnoće, gojaznost, celulit Glavobolje, migrene Sindrom hroničnog umora Hormonski poremećaji: klimakterične tegobe, neregularnost menstrualnog ciklusa Kičma i koštano-zglobni sistem: degenerativne izapaljenske bolesti kičme i zglobova Psihološka sfera: depresivna raspoloženja i anksioznost, gubitak motivacije, hiperaktivni sindrom, poremećaj sna, sindrom deficitarne pažnje kod dece

KAKO OTKRITI DA LI SE PRAVILNO HRANIMO?

Postoji više metoda za otkrivanje intolerancije na hranu. Jedne spadaju u kategoriju imunoloških analiza, dosta su skupe i teže dostupne. Druge su bazirane na odredjivanju vibracionog sklada ili nesklada izmedju organizma i namirnica – intolerancija. Zapravo se radi o dijagnostikovanju iste pojave sa dva različita aspekta.
Test obuhvata 110 namirnica iz naše uobičajne ishrane: žitarice, mleko i mlečne proizvode, više vrsta mesa, ribe, povrće, voće, začine.

ŠTA DALJE ?

Kada se utvrdi koje namirnice ne odgovaraju, isključuju se iz ishrane najkraće u intervalu od 3 meseca. Za dve do 3 nedelje vidljiva su poboljšanja, a kroz 3 meseca i puni efekat. Sa takvom ishranom organizam dobija ono što mu je potrebno, uskladjen je i zelja za prekomernim količinama hrane nestaje. Nije potrebno da se meri gramaža obroka niti bira način spremanja. Nakon dovoljne pauze i postignutog efekta, uz konsultaciju s lekarom, može se u kontrolisanim količinama uzimati i zabranjena hrana.

TEST INTOLERANCIJE


  1. Da li Vam se telesna težina poveća za kratko vreme?
  2. Da li ste povremeno neobjašnjivo depresivni?
  3. Da li patite od zapušenog nosa, kijanja, curenja nosa?
  4. Da li patite od zatvora ili dijareje?
  5. Da li ste pospani posle jela?
  6. Da li imate crvenilo kože, svrab, astmu?
  7. Da li zadržavate tečnost, otičete?
  8. Jeste li hronicno umorni?
  9. Da li imate bolove u stomaku?
  10. Da li ste često prehladjeni?
  11. Da li imate migrene, glavobolje?
  12. Da li se nadimate posle jela?


  • Svaki pozitivan odgovor ukazuje na mogućnost postojanja intolerancije.
  • Ako imate 4 i više pozitivnih odgovora, intolerancija je skoro izvesna.
  • Nabrojane tegobe su samo manifestacija trpljenja organizma i u većini slučajeva vezane su za intoleranciju na hranu.
Po čemu je ovakav pristup problemu ishrane - izuzetan?

  • lako je dostupan
  • predstavlja krajnje jednostavan način samopomoći
  • zavisi isključivo od odluke pojedinca
  • potrebno je samo misliti o tome, prepoznati i ukloniti uzrok
Holitimed.com

Postavila sam ovu temu jer sam je primenila na sebi. Uradila sam test, i evo, danas je tačno tri nedelje kako sam na izmenjenom režimu, u skladu sa onim što mi je preporučeno. Osećam se sjajno, mnogi od problema koje sam imala su već nestali, počela sam da gubim suvišne kilograme, a da pritom ne osećam sve one simptome koji obično prate razne vrste dijeta. Interesuje me da li je još neko na ovom režimu? Kakva su Vaša iskustva? Ako nekoga zanima, rado ću objaviti svoje rezultate testa, čisto da steknete uvid u to. U svakom slučaju, ovo toplo preporučujem svima. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Ja sam nesto bas ovih dana o tome razmisljala a ti kao da si cula :) Reci mi, gde i kod koga se vrsi taj test i na koji nacin. Nisu valjda samo ova pitanja.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Naravno da nisu. :)
Privatne laboratorije se bave time. U Beogradu ih ima nekoliko. Ja sam bila baš u ovoj, sa čijeg sam sajta skinula tekst. Test košta 3.000 dinara, a radi se na osnovu uzorka krvi iz prsta, i za nekih nedelju dana dobijaš rezultate mailom. Naravno postoji i skuplja varijanta, gde se radi test na mnogo više namirnica ali i košta valjda nešto oko 24.000 za to već nisam sigurna.
Elem, ovo je sjajna stvar, a kažem, ako te zanima, mogu da ubacim i svoj test, da vidiš kako izgleda. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Hajde. Da vidim o cemu se radi. Mozda se i ja "podvrgnem" ovom testu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Odlicna ti je ova tema.
S obzirom na to da sve vise ljudi pokazuje neku vrstu alergije,nevezano sa godinama,ovaj teskt treba pazljivo procitati.Nedavno sam cula da deca koja su intolerantna na brasno teze izgovatraju neka slova.Jos to nisam proverila kod imuno-alergologa,ali je vrlo moguce.Celijakija konkretno moze da napravi pravi dzumbus u organizmu,a da lekari upste ne posumnjaju na takvu stvar.Izbacis gluten iz upotrebe i kraj price.Postoje razne kombinacije testova na alergene,od onih osnovnih,na brasno,mleko,jaja,ribu do kompleksnijih.To su nutritivni alergeni.Postoje i inhalatorni,koji se udisu.
Ambrozija,grinje i kucna prasina u najcesci izazivaci alergija.
Odrasla osoba bi za pocetak tebala da obrati paznju kada je nastala tegoba i da zapise sta je jela i tako da prati svoju ishranu i reakciju organizma.
Cesto uzrok covek moze sam da utvrdi i izbaci namirnicu iz upotrebe i tako resi problem.Kod reakcija koje nisu tako vidljive svakako posetiti neku laboratoriju koja vrsi alergo testove i testirati se.Skoro sam procitala da osobe koje imaju migrene treba da izbace mleko i mlecne proizvode iz ishrane.U svakom slucaju konsultacija sa alergologom moze samo da pomogne.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Hajde. Da vidim o cemu se radi. Mozda se i ja "podvrgnem" ovom testu.

Evo linka, skini, pogledaj, razmisli... meni sasvim odgovara, a čula sam i od drugih ljudi da je sjajna stvar. Ako se odlučiš i ako ti treba bilo kakav savet, javi se. Isto važi i za ostale zainteresovane, naravno. Ono što je u testu obeleženo je ono na šta sam intolerantna i što mi je zabranjeno. :)

:download:


Kod:
http://www.megaupload.com/?d=7F9TEFI1
Ivanjuška, da odgovorim i tebi.
Apsolutno se slažem i mogu da ti kažem da se kod mene mnogo toga promenilo za ove tri nedelje.
Ima i varijanti gde ti ne prija kombinacija namirnica, čula sam razne priče od drugih ljudi koji su ovo radili.
Kod mene se ispostavilo da mi smeta jako puno toga, da sam alergična na sve vrste polena, plus grinje, prašinu, dlaku psa, mačke, vunu... ma strašno.
Videćemo da li će mi ovo pomoći da i te druge stvari bar ublažim. :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Ja nisam alergicna ninasta. Bila sam pre, na polen. U stvari, mislim da je to to, jer mi se dve godine, desavalo da mi na kolenu tako nesto bude crveno i svrbilo me jako. Bas u vreme kad cveta voce i to. Ali samo dve god. Nekad, davno. Mene zanima samo od cega se npr. gojim :) posto skoro da nista ne jedem. A opet, bude 2-3kg vise. Nije strasno, ali mi smeta. Jednom, davno, sam drzala proteinsku dijetu, od koje su svi mrsavili a ja se ugojila. Znaci, jela sam samo meso. Izgleda, da mi to ne odgovara.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ja nisam alergicna ninasta. Bila sam pre, na polen. U stvari, mislim da je to to, jer mi se dve godine, desavalo da mi na kolenu tako nesto bude crveno i svrbilo me jako. Bas u vreme kad cveta voce i to. Ali samo dve god. Nekad, davno. Mene zanima samo od cega se npr. gojim :) posto skoro da nista ne jedem. A opet, bude 2-3kg vise. Nije strasno, ali mi smeta. Jednom, davno, sam drzala proteinsku dijetu, od koje su svi mrsavili a ja se ugojila. Znaci, jela sam samo meso. Izgleda, da mi to ne odgovara.


E baš zbog takvih stvari ovo i jeste dobro. Lepo ti kažu šta ti prija a šta ne, jer ono što ti prija, tvoj organizam iskoristi u potpunosti, a ono što ti ne prija se samo taloži tamo negde. U tome i jeste stvar. Mada će se, ako se odlučiš da ovo uradiš, verovatno ispostaviti da ti ne prija upravo ono što voliš. Pa pogledaj šta su sve meni zabranili... Ali, tri nedelje, i ja se osećam super, i što se tiče alergija, i nekih propratnih stanja i bolesti, sve se sredilo, a počela sam i da mršavim. Vredi probati. :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Skidam ono sto si postavila. Jos nisam pogledala. Jel ima to kakve veze sa onim rezimom po krvnim grupama?? Tamo mi je meso zabranjeno. I jos mnoooogo toga...:)
 
Natrag
Top